1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi, operacja oszczędzająca
Autor Wiadomość
Maura 


Dołączyła: 17 Paź 2013
Posty: 92
Pomogła: 6 razy

 #1  Wysłany: 2013-10-17, 23:14  Rak piersi, operacja oszczędzająca


20/04/2012 roku zdiagnozowano u mnie raka piersi. Biopsja: C5:positivo.
25 maj 2012 roku operacja oszczędzająca usunięcia guza z 1 cm marginesem i usunięcie 3 węzłów chłonnych.
W usuniętym marginesie i usuniętych węzłach chłonnych nie stwierdzono komórek rakowych.

Wynik badania guza: Carcinoma duttale infiltrante (N.O.S) piersi lewej
niedostatecznie zróżnicowany (G3 Bloom-Ricardson) guz 1,2 cm obwód maksymalny.
T1c, G3.NO lsn, MX l1 V1 ER 90%,PgR 70% MIB-1 25% cerb score 2+ FISH nie wzmocnione.

Jest to opis wyniku badania guza w laboratorium we Florencji, ponieważ pracuję we Włoszech i tu mialam operację.

PO badaniu guza - zaaplikowano hormony po którym rak się cofał,
zastosowano mi radioterapię 25+ 3 naświetlania, oraz hormonoterapię przez 5 lat.
Hormon - Anastrozolo SUN 1 mg.

Bardzo proszę o interpretację moich wyników i rokowanie.
Jestem pod stalą opieką onkologa i radiologa.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2013-10-18, 10:27  


Mauro,

Przytoczone przez Ciebie wyniki mówią o rozpoznaniu raka przewodowego piersi (typ najczęściej występujący)
wykrytego we wczesnym stadium zaawansowania T1cN0, co przy prawdopodobnym braku przerzutów odległych
klasyfikuje chorobę do grupy IA (Zalecenia (2011 r.), str. 208, tab. 10).
Jest to główny czynnik wpływający na rokowanie, w tym przypadku bardzo korzystny.
Korzystne jest także uzyskanie dużego marginesu wokół usuniętego guza (1 cm),
co ma znaczenie wobec cech niekorzystnych:
obecności zatorów nowotworowych w naczyniach limfatycznych (L1) i krwionośnych (V1)
oraz wysokiego stopnia złośliwości nowotworu (G3).

Tzw. podtyp molekularny nowotworu jest luminalny B HER2 (-) ('Zalecenia' j.w., str. 222, tab. 13),
co oznacza, że podstawową metodą systemowej terapii uzupełniającej leczenie powinna być hormonoterapia (j.w., str. 223, tab. 14)
z ewentualną chemioterapią, co do której wskazania zawarte są w tabeli 15 na str. 224 wyżej linkowanych 'Zaleceń'.
W Twojej sytuacji część czynników choroby przemawia za wdrożeniem CTH, część przeciw,
wobec czego powinno to być przedmiotem przedyskutowania tego przez Ciebie z lekarzem.

Niezależnie od powyższego z racji wykonania zabiegu oszczędzającego została zastosowana radioterapia,
co w takich przypadkach jest postępowaniem standardowym ('Zalecenia' j.w., str. 221).

Generalnie z racji wykrycia choroby we wczesnym stadium oraz prowadzenia profesjonalnego leczenia onkologicznego
uważam, że Twoja sytuacja jest dobra i masz duże szanse powodzenia leczenia, czego serdecznie Ci życzę.


Pozdrawiam i witam Cię na forum.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Maura 


Dołączyła: 17 Paź 2013
Posty: 92
Pomogła: 6 razy

 #3  Wysłany: 2013-11-07, 09:09  rak piersi, operacja oszczędzająca


Witam wszystkich serdecznie, pojawiam się znowu na forum. U mnie chyba wszystko w porządku 13 listopada mam badanie piersi a 24 wizytę u radiologa, te wizyty u radiologa mam co 6 miesięcy i co 6 miesięcy mam wizytę u onkologa. Piszę to ponieważ jestem leczona we Wloszech i być może jest tutaj trochę inaczej.Po operacji raka piersi- 25 maja 2012 roku wynik badania guza byl następujący:non documentabile amplificazione del gene Her2-neu (Score 1,23), non documentabile polisomia del cromosoma 17,rapporto gene Her2-neu/centometro17:<2. (zytolight spec herz/cen 17 dual color probe kit) - Prof. Lorenzo Leoncini
to caly opis w języku wloskim. Dlatego nie miałam chemii po operacji. :) Jednak od 2 tygodni mam pieczenia w przelyku i nie mam pojęcia czy to jest po lekach, bo oprócz hormonu na raka piersi zażywam jeszcze leki na: nadciśnienie, cholesterol i tarczycę- mialam dwukrotnie wyciąganego guzka - agoaspiro- tarczycy. Czy muszę iść już natychmiast do lekarza , czy też zaczekać do wizyty lekarskiej 24 listopada?Bardzo proszę o radę, nie mam żadnych doświadczeń i nie mam też żadnego stresu związanego z chorobą. :?ale?:
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2013-11-07, 14:50  


Maura napisał/a:
non documentabile amplificazione del gene Her2-neu (Score 1,23), non documentabile polisomia del cromosoma 17,rapporto gene Her2-neu/centometro17:<2. (zytolight spec herz/cen 17 dual color probe kit)

Oznacza brak amplifikacji genu HER2, zatem ostatecznie (po weryfikacji metodą FISH) wartość ujemną,
to co podałaś wcześniej:
Maura napisał/a:
cerb score 2+ FISH nie wzmocnione
Porównaj: http://www.ncbi.nlm.nih.g...les/PMC3111708/

Maura napisał/a:
Czy muszę iść już natychmiast do lekarza , czy też zaczekać do wizyty lekarskiej 24 listopada?

Możesz iść szybciej, jeśli masz możliwość łatwego umówienia się na wizytę, a dolegliwości są dla Ciebie dość dokuczliwe,
w przeciwnym razie do 24 XI jest już dość niedługo i śmiało możesz zaczekać; to co opisujesz raczej nie wygląda groźnie.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Maura 


Dołączyła: 17 Paź 2013
Posty: 92
Pomogła: 6 razy

 #5  Wysłany: 2013-11-07, 14:58  rak piersi, operacja oszczędzająca


Bardzo Ci dziękuję Richerieu za szybką odpowiedż, wybiorę się dziś do mojego lekarza rodzinnego. Mam jeszcze jedno pytanie, jak będzie wyglądała moja dalsza kuracja jeżeli wrócę do Polski, czy to będzie przedłużenie tej ktorą mam tutaj czy też będę musiala robić wszystkie badania od nowa, mój onkolog powiedział, że dobrze by było żebym tutaj została jeszcze 1,5 roku bo 3 lata po operacji są najważniejsze.
:?:
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #6  Wysłany: 2013-11-08, 19:42  


Maura napisał/a:
jak będzie wyglądała moja dalsza kuracja jeżeli wrócę do Polski, czy to będzie przedłużenie tej ktorą mam tutaj

Leczenie wszędzie powinno być prowadzone zgodnie ze standardami opartymi o aktualną wiedzę medyczną,
zatem tak samo, stąd dalsza kuracja powinna być kontynuacją rozpoczętej.

Maura napisał/a:
czy też będę musiala robić wszystkie badania od nowa

Wyniki wcześniej wykonanych badań pozostaną przydatne do porównań na dalszych etapach leczenia,
kolejne będą służyły ocenie przebiegu leczenia i stopnia odpowiedzi na nie.

Maura napisał/a:
mój onkolog powiedział, że dobrze by było żebym tutaj została jeszcze 1,5 roku bo 3 lata po operacji są najważniejsze.

Na pewno lepiej jest, by leczenie prowadził jeden lekarz/zespół znający całą historię choroby i przebieg leczenia.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Maura 


Dołączyła: 17 Paź 2013
Posty: 92
Pomogła: 6 razy

 #7  Wysłany: 2013-11-09, 09:08  rak piersi, operacja oszczędzająca


Bardzo Ci dziękuję Richerieu za odpowiedż, pomogła mi podjąć decyzję, tym bardziej że tutaj leczenie, wszelkie badania i leki mam za darmo, pozdrawiam serdecznie :lol:
 
Maura 


Dołączyła: 17 Paź 2013
Posty: 92
Pomogła: 6 razy

 #8  Wysłany: 2013-11-13, 17:30  


Witam wszystkich , pojawiam się ponownie. Dziś miałam wizytę senologiczną. Pani doktor powiedziała że wszystko w porządku, ale man taki opis i nie wiem co to znaczy!Assenza di lesioni focali bilaterali, assenza di linfoadenomegalie. :?ale?: Bardzo dziękuję za ewentualne objaśnienie .
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #9  Wysłany: 2013-11-17, 18:26  


Maura napisał/a:
Assenza di lesioni focali bilaterali, assenza di linfoadenomegalie. :?ale?:

Nieobecność zmian ogniskowych po obu stronach, nieobecność powiększonych węzłów chłonnych.

Zaczyna wyglądać na to, że nasze Forum obok dotąd wiodącej tematyki onkologicznej
zmierza także w stronę ambicji bycia uniwersalnym translatorem multilingwistycznym ... :roll:
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Maura 


Dołączyła: 17 Paź 2013
Posty: 92
Pomogła: 6 razy

 #10  Wysłany: 2013-11-17, 22:12  


Dzięki wielkie Richerieu, jesteś wspaniały, a odrobina humoru poprawia wieczorny deszczowy nastrój !!!!
Nie rozumiem sama swojego podejścia do mojej choroby! Ja zawsze panicznie bojąca się wszelkich chorób teraz myślę o mojej zoperowanej piersi jak o czymś co mnie absolutnie nie dotyczy! Żyję normalnie wesoła, spokojna i pełna nadziei że następny rok będzie równie dobry jak obecny i że w przyszłym roku będę mogła wylegiwać się na słonecznej plaży!!!! Richerieu przesyłam pozdrowienia pachnące winem i oliwką!!!!!! :hehe:
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #11  Wysłany: 2013-11-17, 22:50  Witaj Maura !


No nie za bardzo będziesz się mogła wylegiwać na plaży, chyba że w cieniu, a i tak przy umiarkowanej temperaturze. no i zakryta po str operowanej, ponieważ nie możesz naświetlać słońcem, a i innymi źródłami służącymi do opalania, z powodu radioterapii, nie informował Cię lekarz radiolog !, smarować filtrami, kremami ochronnymi też nie możesz ! - możesz dostać porażenia popromiennego okolic naświetlania i to na bardzo, bardzo długo ( plecy i przód i bok), pozdrawiam annas
_________________
anna
 
Maura 


Dołączyła: 17 Paź 2013
Posty: 92
Pomogła: 6 razy

 #12  Wysłany: 2013-11-18, 09:05  


Anna, dziękuję za podpowiedż, lekarze ( radiolog i onkolog) powiedzieli już w tym roku że mogę się opalać, tylko zakrywać miejsca napromieniowane. Ale ja odpuściłam sobie słoneczko w tym roku. Powiedz proszę czy to już zawsze tak ma być, że nie można się opalać?Dziękuję. :tiaa:
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #13  Wysłany: 2013-11-18, 18:14  Witaj !


No to powiedz mi jak zamierzasz się opalać z jednej strony zakryta plecy i z przodu.annas
_________________
anna
 
elsie 



Dołączyła: 23 Mar 2013
Posty: 101
Pomogła: 19 razy

 #14  Wysłany: 2013-11-18, 20:01  


http://www.forum-onkologi...anie-vt5664.htm
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #15  Wysłany: 2013-11-18, 21:19  


Mnie nie chodziło o zmianę klimatu, a o napromieniowywanie przez miesiąc Twojej skóry, (nie wolno jej wystawiać na promienie słoneczne ), reszta j/w
_________________
anna
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group