1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak pęcherza moczowego zaawansowany
Autor Wiadomość
Gabriella 


Dołączyła: 26 Sie 2015
Posty: 17

 #16  Wysłany: 2015-09-17, 00:54  


Proszę o pomoc !!! U taty była dziś wieczór pielegniarka, dała lewatywę, ale do teraz nie udało się tacie oddać stolca, bardzo cierpi, do tego zatrzymał się mocz po przetkaniu cewnika. Co robić ???!!! Lekarz chce zabrać tatę do hospicjum stacjonarnego, ale my nie chcemy do tam oddać. Czy możemy zadzwonić na pogotowie i nie wspominać o HD???
 
Gabriella 


Dołączyła: 26 Sie 2015
Posty: 17

 #17  Wysłany: 2015-09-18, 14:16  


Szkoda, że nikt tu nie zagląda i nie odpisuje :((. Cóż, tato w szpitalu 7 raz w tym roku, tym razem na wewnętrznym. Cudem udało mi się, że go przyjęli.

W nocy ze środy na czwartek było 2 lekarzy (z HD i opieki całodobowej), zalecili udanie się od razu na SOR, o 9.30 przyjechało pogotowie, ale nie zabrali taty, rzekomo, że nie było wskazań (!!!), kazali nakleić plaster Transtec z morfiną, żeby nie bolał go brzuch. Chcieli go tylko oszołomić, a nie rozwiązać problem bólu brzucha przez brak wypróżnienia i moczu, szok po prostu |wht?!| A przecież było kilka pilnych wskazań: silna infekcja ukl. moczowego (CRP 243), potas ponad 6,3, skrzepy w pęcherzu i zatrzymanie moczu i zatkanie cewnika, brak stolca od 5 dni, anemia.

Gdyby nie pomoc lekarki z hospicjum, która załatwiła transport ze szpitala i moja rozmowa z lekarzem, który się zlitował i przyjął tatę to nic by z tego nie wyszło i odesłali by go z niczym.

Dalej proszę o rady jak zaradzić zaparciom u taty. Nic nie działa, nawet po lewatywie nie wypróżnił się. Bierze jakiś syrop, laktulozę, xennę, i dodatkowo pije 2 saszetki w proszku i też nic. Dziś jak była mama pytała o wypróżnienie, ale nie pamiętał czy był :?ale?:
Dziś jadę pod wieczór to zapytam pielęgniarek.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #18  Wysłany: 2015-09-18, 14:54  


Gabriella,

Nie zawsze jest ktoś, kto zna się na danym temacie więc stąd czasami milczenie.

Niestety ale tak u nas często bywa, że jak coś się dzieje z pacjentem onkologicznym to pogotowie nie bardzo chce przyjechać a jak już się pojawi to nie zawsze służą do końca pomocą a już o zabraniu do szpitala to w wielu wypadkach jest wielki problem i trzeba wręcz prosić. Ja to przechodziłam z mamą nie raz było mi z tego powodu bardzo przykro, że lekarze nie chcieli pomóc, Jak coś się dzieje z tatą możesz zawsze zadzwonić na pogotowie, jeśli nie będą chcieli zabrać do szpitala możesz prosić o odmowę na piśmie to zazwyczaj skutkuje.

Jesteście pod opieką hospicjum i to jest najlepsza pomoc i właśnie lekarz z hospicjum powinien Wam pomóc w zaparciach, przepisać odpowiednie leki jak również po zbadaniu taty stwierdzić czy powinien tata jechać do szpitala czy jest w stanie sam pomóc, tak przynajmniej działało u mnie. Lekarzem prowadzącym Twojego tatę jest przecież Wasz lekarz z hospicjum i On zna najlepiej tatę.

Na zaparcia może być np. bisacodyl w czopkach, podobno skuteczny ale to musi wypisać lekarz i On zdecydowac, który lek jest dla taty najlepszy.

Pozdrawiam
 
Gabriella 


Dołączyła: 26 Sie 2015
Posty: 17

 #19  Wysłany: 2015-09-18, 15:32  


Marzenna66 tak się składa, że lekarka prowadzaca z HD jest na szkoleniu i teraz przyjeżdżała do taty lekarka dyżurna i to dzięki niej tato jest teraz w szpitalu. Lekarza z pogotowia prosiłam o odmowę na piśmie, ale nic nie napisał tylko poszedł. Nie było mnie na miejscu tylko rozmawiałam z nim przez telefon, a była tylko moja mama, może dlatego, choć nie wiem czy gdybym była to by coś napisał :(.
Teraz największym problemem są cztery rzeczy: stale zatykający się cewnik (skrzepy), przeczulica skóry (tato nie pozwala nic przy sobie zrobić czy nakarmić bo boli go nawet lekki dotyk), niechęć do jakiegokolwiek wysiłku związanego z jedzeniem i zaparcia. Mam pytania:

1. Czy warto zmienić cewnik na trzydzielny Foleya? (ma 2 dzielny) Tak, żeby pożna było płukać pęcherz w domu.
2. Co na przeczulicę skóry? Czytałam o przylepianiu plastrów z Lidokainą, czy plastry Versatis z 5% lidokainą będą się nadawać? Co z ich tylko miejscowym działaniem?
3. Problem z jedzeniem - jak cokolwiek podawać? Tato ledwie pije przez słomkę, odrzucił nawet Nutridrinki, teraz próbuję przemycać w ciepłym mleku, dobrze byłoby podawać zmiksowane zupy, ale też nie chce jeść bo nie chce siadać przez znieczulicę skóry, nie można go dotknąć bo się krzywi i mówi żeby dać mu spokój :((.
4. Czy Bisacodyl w tabletkach jest równie skuteczny co ten w czopkach?
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #20  Wysłany: 2015-09-20, 08:41  


Gabriella,
Proszę, nie poganiaj nas bezustannie, wyżej nerek nie podskoczymy. Każdy z nas ma rodzinę, pracę zawodową, a Forum to nasz wolontariat, robiony w wolnym czasie, często kosztem snu albo rodziny. Próba wpędzania nas w poczucie winy nic nie da - robimy, ile możemy. Tak jak napisała marzena66 - jesteś pod opieką HD i to ma być Twoje główne źródło wiedzy, choćby dlatego, że nikt z nas chorego nie widział, nie badał, a wydawanie opinii na podstawie opisów może być (i jest) zawsze ryzykowne.

Gabriella napisał/a:
1. Czy warto zmienić cewnik na trzydzielny Foleya? (ma 2 dzielny) Tak, żeby pożna było płukać pęcherz w domu.

Tę decyzję musi podjąć lekarz prowadzący. Płukanie cewnika nie jest banalną sprawą, niesie ze sobą potężne ryzyko wprowadzenia infekcji i nie wiem, jak w ocenie lekarzy wygląda ta kwestia w Waszym wypadku.
Gabriella napisał/a:
2. Co na przeczulicę skóry? Czytałam o przylepianiu plastrów z Lidokainą, czy plastry Versatis z 5% lidokainą będą się nadawać? Co z ich tylko miejscowym działaniem?

Akurat na to Transtec w plastrach, który Wam zalecono jest doskonałym sposobem. Te, które wymieniłaś są stosowane w neuralgiach popółpaścowych i działają wyłącznie miejscowo. Pomijam fakt, że ich cena (b. wysoka) jest niewspółmierna do efektów, których byśmy oczekiwali u Twojego Taty.
Gabriella napisał/a:
3. Problem z jedzeniem - jak cokolwiek podawać? Tato ledwie pije przez słomkę, odrzucił nawet Nutridrinki, teraz próbuję przemycać w ciepłym mleku, dobrze byłoby podawać zmiksowane zupy, ale też nie chce jeść bo nie chce siadać przez znieczulicę skóry, nie można go dotknąć bo się krzywi i mówi żeby dać mu spokój :((.

Opanujcie ból, a potem zobaczymy. Zasadą jest zachęcanie chorego do jedzenia, ale nie wolno wmuszać.
Gabriella napisał/a:
4. Czy Bisacodyl w tabletkach jest równie skuteczny co ten w czopkach?

Nie. Bisacodyl w ogóle daje bardzo silne skurcze jelitowe i wypróżnieniu towarzyszy wtedy bardzo silny ból. Tabletki nie są tak skuteczne jak czopki, trzeba podawać po 2. Ja osobiście nie przepadam za Bisacodylem, właśnie ze względu na olbrzymi dyskomfort, jaki choremu sprawia.
U Twojego Taty być może zaparcie jest kwestią rozwijającego się guza w pęcherzu i "zaciśnięcia" jelita grubego przez guz. W tej sytuacji jedyne, co możecie zrobić to dbać o płynność stolca. Kiedy ostatnio Tata się wypróżniał? Pamiętaj też, że bardzo mało je - więc nie można oczekiwać w tej sytuacji typowych ilości mas kałowych.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group