1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak niedrobnokomórkowy
Autor Wiadomość
milka15 


Dołączyła: 17 Wrz 2010
Posty: 9
Skąd: Skierniewice, Poland

 #1  Wysłany: 2010-09-17, 23:57  Rak niedrobnokomórkowy


Witam.U mojego taty zdiagnozowano raka niedrobnokomórkowego płuca lewego w stadium IV zaawansowania.Dostał I-częściowy kurs chth(PE).Ze względu na zła tolerancje leczenia chemioterapię przerwano.Lekarz onkolog w opinii napisał że z uwagi na całość procesu nie widzi celowości kontynuacji chth ,proponuje leczenie objawowe.Po dwóch miesiącach pobytu w szpitalu tata został wypisany do domu.Ma być pod opieką lekarza z hospicjum.Po dwóch miesiącach ma się zgłosić do poradni onkologicznej.Nie wiem co robić .
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2010-09-18, 08:43  


Na początek przytocz, jeśli możesz, wyniki TK klatki, histpat z bronchoskopii, jakiś wypis ze szpitala (rozpoznanie, wyniki morfologii etc.).

Czy inne badania typu USG jamy brzusznej były wykonywane i potwierdzono brak przerzutów odległych?
_________________
 
milka15 


Dołączyła: 17 Wrz 2010
Posty: 9
Skąd: Skierniewice, Poland

 #3  Wysłany: 2010-09-18, 12:24  


RTG-Masa guzowata w płacie górnym lewym w konglomeracie z powiększonymi węzłami chłonnymi wnęki i śródpiersia,zmiany niedodmowe. CT kl.piersiowej -w płacie górnego i środkowego płuca zmiana guzowata o wym 83*80*100 mm wzmacniająca się po kontraście (o 15 jH).Zmiana ciągnie się od lewej wnęki do przedniej ściany klatki piersiowej.W lewej jamie opłucnowej warstwa płynu rozciągająca się wzdłuż ściany tylnej o grubości dz 50 mm.W obrębie śródpiersia widoczne są pojedyncze powiększone węzły chłonne ,największy do 22 mm.Zmiana guzowata uciska lewą tętnicę płuca oraz lewe oskrzele główne i lewe oskrzela płatowe.W szczycie płuca prawego widoczne pojedyncze pęcherze rozedmowe.Tomografia z 15.07 brak przerzutów odległych.

[ Dodano: 2010-09-18, 12:45 ]
Co do badań usg wykonywane kilkakrotnie przed ściąganiem płynu .Warstwa płynu sięgająca do 16 cm.W opisie zaznaczono ,że na osierdziu widoczny tłuszcz lub zmiana wtórna 16 mm i 14 mm.W usg jamy brzusznej bez cech zmian o charakterze meta. Badanie histopatologiczne z wydzieliny oskrzelowej -makrofagi,granulocyty,komórki nabłonka oskrzelowego.fragment utkania raka niedrobnokomórkowego najprawdopodobniej adenocarcinoma ,wycinek z guza -fragment błony śluzowej oskrzela z naciekiem carcinoma non microcelluare probanliteradenocarcinoma. Co do badań krwi morfologia układ białokrwinkowy WBC po 2 tygodnie chemii 2.1 a w przeddzień wypisu 10.18 ,czerwonokrwinkowy RBC 3.9,MCV 86.7,MCH 28.5 .PŁYTKI 847.1 ,PDW 10.2, białko c-reaktywne po podaniu chemii 281, w dniu wypisu 65.1

[ Dodano: 2010-09-18, 12:56 ]
Tata nie zakwalifikował się do zabiegu operacyjnego z uwagi na lokalizację i zaawansowanie zmiany.Oprócz guza cukrzyca t2 ,migotanie przedsionków choroba wieńcowa i nadciśnienie tętnicze.W trakcie pobytu w szpitalu tata schudł ok.10 kg.W ciągu swojej choroby ok 30 kg.Jest bardzo osłabiony i generalnie mało je.Na razie ma nadzieje ,że guz nie będzie aktywny ale dwumiesięczne czekanie na konsultacje onkologiczną mnie przeraża.Onkolog w wypisie ze szpitala wpisała że wobec złej tolerancji leczenia i całości obrazu klinicznego zaproponowano dalsze leczenie objawowe.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2010-09-18, 16:59  


Obawiam się, że Wasz onkolog ma niestety rację...

Szereg schorzeń współistniejących, występujących u Taty, oraz kiepskie wyniki krwi (płytki 847 tys.??) zapewne uniemożliwiają lekarzom podanie chemii. Zastosowany schemat - PE - oznacza tak czy inaczej leczenie typowo paliatywne.
Przede wszystkim należy zadbać teraz o leczenie objawowe oraz przeciwbólowe - Taty nie może boleć! Pomysł z Hospicjum jest moim zdaniem bardzo trafiony, będziecie mieć profesjonalną opiekę i poczucie bezpieczeństwa, że jeśli zacznie się dziać coś niepokojącego, to zawsze ktoś Wam pomoże.

Zapytałabym też lekarza prowadzącego o receptę na Megace albo Megalię, to preparaty stosowane przy utracie wagi spowodowanej m.in. chorobą nowotworową.
_________________
 
milka15 


Dołączyła: 17 Wrz 2010
Posty: 9
Skąd: Skierniewice, Poland

 #5  Wysłany: 2010-09-20, 12:59  


Rozumiem ,że choroba mojego taty jest bardzo zaawansowana i rokowania nie pozostawiają złudzeń ale nie potrafię się z tym pogodzić. A co z chemią więcej nie można jej będzie podać.Pierwszym razem się nie udało podobno ze względu na to ,że cały czas utrzymywał się stan zapalny-temperatura była zarówno przed podaniem chemii jak i po jej podaniu podawano tacie augmentin i klarytromycynę ,później włączono Fortum i Amikacynę a następnie Ciprofloksacynę i lek przeciwgrzybiczy.Po 10 dniach tata przestał gorączkować. Może powinniśmy poszukać innego onkologa-ten obecny jest na urlopie.

[ Dodano: 2010-09-20, 13:18 ]
Proszę o informacje co z terapią celowaną Gefitinib lub Tercevę. Jeżeli nie można podać chemii to może można podać któryś z nich.Do jakiego lekarza mam się zgłosić proszę o informacje.
 
awilem 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1503
Skąd: Toruń
Pomógł: 371 razy

 #6  Wysłany: 2010-09-20, 13:41  


Wszelkie infekcje są przeciw wskazaniem podania chemioterapii podobnie jak współtowarzyszące chorobie nowotworowej schorzenia.
W pierwszej kolejności należy zadbać aby chemioterapia nie wyrządziła gorszej krzywdy choremu niż sama choroba. Leczenie onkologiczne jest bardzo obciążające organizm więc jeśli są powody aby chemii nie podać to onkolog musi je brać pod uwagę bo po prostu chorego zabije.
_________________
Andrzej W.
 
Katarzynka36 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Cze 2010
Posty: 2253
Skąd: Poznań
Pomogła: 393 razy

 #7  Wysłany: 2010-09-20, 13:45  


Milko!
Niestety, guz o wielkości 8 x 8 x 10 cm jest naprawdę olbrzymi:(
Bardzo mi przykro, ale nie wyglada to dobrze, tym bardziej, że jak piszesz, twój Tata ma szereg chorób współistniejących:( Obawiam się bardzo, że na żadną chemię nie można liczyć, bo skoro organizm Taty jest taki słaby, to chemia może tylko bardziej mu zaszkodzić, niż pomóc...

Podobnie jak absenteeism przerażają mnie bardzo wysokie płytki! Norma jest do 350, a u Twojego taty powyżej 800! MOże dojść do zakrzepu. Walcz o wizytę u onkologa jak najszybciej, albo chociaż dr rodzinnego by zapisał leki rozrzedzające krew.
Czy Tata dostaje leki przeciwbólowe?

trzymaj się cieplutko, dużo siły...
_________________
Katarzynka36
 
 
milka15 


Dołączyła: 17 Wrz 2010
Posty: 9
Skąd: Skierniewice, Poland

 #8  Wysłany: 2010-09-20, 13:52  


Gdzie mam szukać dobrego onkologa?Co do leków to przy wypisie dostaliśmy receptę na bisocard i clexane?Leków przeciwbólowych tata nie dostaje.Co podawać tacie aby wzmocnić trochę organizm.
 
joanna
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 17 Cze 2009
Posty: 178
Skąd: żyrardów
Pomógł: 46 razy

 #9  Wysłany: 2010-09-20, 15:08  


Milka;
w Skierniewicach działa hospicjum, wiem z doświadczenia. Są tam naprawdę bardzo dobrzy fachowcy. Na wizyty domowe przyjeżdżaja też lekarze. Zgłoś się, a dalej Was poprowadzą. Najważniejszą sprawą dla Taty to niedoprowadzić do zakrzepów, oraz również zapewnić jak najlepszy komfort.

pozdrawiam
Asia
 
milka15 


Dołączyła: 17 Wrz 2010
Posty: 9
Skąd: Skierniewice, Poland

 #10  Wysłany: 2010-09-20, 16:09  


A co z onkologiem czekać na wyznaczoną wizytę czy próbować umówić tatę na wizytę gdzieś indziej -w szpitalu tata był w Warszawie.Nie wiem co robić on cały czas ma nadziej,że będzie dobrze-lekarz powiedział mu ,że ten guz może być "uśpiony" i to może trwać nawet kilka lat.Nie bardzo w to wierzę.

[ Dodano: 2010-09-21, 08:29 ]
Czy ktoś z was może podać mi namiary na dobrego onkologa do którego możemy udać się z tatą .Bardzo proszę o odpowiedź.
 
milka15 


Dołączyła: 17 Wrz 2010
Posty: 9
Skąd: Skierniewice, Poland

 #11  Wysłany: 2010-09-21, 17:50  


Nikt nie wie o dobrym onkologu w Warszawie?Proszę o odpowiedź.
 
joanna
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 17 Cze 2009
Posty: 178
Skąd: żyrardów
Pomógł: 46 razy

 #12  Wysłany: 2010-09-21, 19:03  


Milka, wysłałam namiary na pw. Pozdr Asia
 
milka15 


Dołączyła: 17 Wrz 2010
Posty: 9
Skąd: Skierniewice, Poland

 #13  Wysłany: 2010-09-22, 17:19  


U taty pojawiła się biegunka.Denerwuje się bardzo.Wiemy,że to jeden z objawów choroby.Co podać aby zminimalizować biegunkę.Strasznie się z tym męczy.
 
Katarzynka36 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Cze 2010
Posty: 2253
Skąd: Poznań
Pomogła: 393 razy

 #14  Wysłany: 2010-09-22, 17:34  


Milko!
Ale od kiedy trwa ta biegunka, od dzisiaj, od wczoraj czy juz kilka dni? Czy oprócz biegunki ma jakieś bóle brzucha?

Biegunka może, ale nie musi być objawem nowotworu ale przede wszystkim jelita grubego a nie płuca...
Być może obecna sytuacja jest spowodowana banalnie spożyciem czegos co było nieświeże, zbyt ostre, albo po prostu to efekt tzw. grypy "jelitowej", która dla przykladu w Poznaniu atakuje w tej chwili szkoły, przedszkola itp.

pozdrawiam ciepło
_________________
Katarzynka36
 
 
milka15 


Dołączyła: 17 Wrz 2010
Posty: 9
Skąd: Skierniewice, Poland

 #15  Wysłany: 2010-09-22, 21:46  


Biegunka trwa drugi dzień ,nic na razie nie pomaga dziś lekarz przepisał leki zobaczymy jaki będzie efekt,mam nadzieje,że pomogą.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group