1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rak niedrobnokomórkowy płuca nieoperacyjny
Autor Wiadomość
asiula21 


Dołączyła: 21 Maj 2010
Posty: 11
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2010-05-21, 19:00  rak niedrobnokomórkowy płuca nieoperacyjny


Witam.
Chciałam się podzielic z wami moją tragedią i prosic o wszelkie rady i podpowiedzi. U mojego najkochańszego dziadka wykryto ponad miesiąc temu raka płuc. Niestety za późno na operacje. Lekarze nie dają nam szans, usłyszałam tylko, że to "kwestia miesięcy". Jestem załamana :-( To jest wspaniały człowiek i serce mi się rozpada na kawałeczki jak patrze jak chudnie i opada z sił. W tym momencie prawie w ogóle nie wstaje z łożka, a rozmowa 5 min sprawia mu ogromne trudności. Dziadek bardzo cięzko oddycha i szybko się męczy, nie wiem jak mu pomóc. poza tym jest cukrzykiem typu 2, po przebytej zółtaczce.
Z TK wynika: uwidoczniono masę guzowato-niedodmowo-węzłową w polu głównym płuca lewego o wymiarach 117x 72x 120 mm, przylegającą do aorty, tętnicy płucnej lewej, worka osierdziowego, oskrzela głównego lewego i oskrzeli płatowych za zwężeniem ich światła. Zmiana wnika do śródpiersia na poziomie rozwidlenia tchawicy i przylega do prawego oskrzela głównego. Tkanka tłuszczowa śródpiersia głównego o wzmożonej densyjności, najp. objęta naciekiem. W upowietrznionej części płuca lewego obszary zlewnych zagęszczeń. w prawym obszary zaburzeń upowietrznienia w segmentach 2,3,6,8,10. Węzły chłonne śródpiersia-przytchawicze po stronie prawej do 20 mm, na poziomie rozwidlenia do 23 mm, oskrzelowe prawe do 18 mm. Nad przeponą węzły do 12 mm. W lewej jamie opłucnej płyn o szerokości warstwy do 107 mm. Prawa jama opłucnowa wolna. Osteosklerotyczne obszary w trzonach kręgów piersiowych- w TH 12 o śr. 9mm i TH 3 o śr. 13mm.
Jeśli ktoś potrafi mi coś powiedziec na ten temat będę bardzo wdzięczna. Dziadek jest po pierwszej chemii. i nawet nieżle to zniósł.
 
awilem 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1503
Skąd: Toruń
Pomógł: 371 razy

 #2  Wysłany: 2010-05-21, 22:55  


Witaj asiula
Zmiana jest bardzo duża. Niestety jest to obraz zaawansowanej choroby nowotworowej. Pozostaje tylko leczenie paliatywne. Przykro mi bardzo ale trudno się nie zgodzić z lekarzami.
Trzymaj się.
_________________
Andrzej W.
 
asiula21 


Dołączyła: 21 Maj 2010
Posty: 11
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2010-05-24, 19:57  


Dziękuję za odpowiedź. Chciałam się dowiedzieć czy można pomóc jakimiś odżywkami, bo dziadek już prawie nic nie je i niknie w oczach. Poza tym ciężko mu się oddycha i zastanawiam się czy można jakoś załatwić tlen? Ewentualnie gdzie i jak? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
 
madziorek
[konto usunięte]



Posty: 0

 #4  Wysłany: 2010-05-24, 21:27  


asiula21, powinniście poprosić o pomoc lekarza rodzinnego, może uda się pobudzić apetyt farmakologicznie np.Megace w zawiesinie. Pomyślcie również o hospicjum domowym, tam udzielona zostanie Wam pomoc w ustawieniu leków przeciwbólowych i przynoszących ulgę w dusznościach. Można tam również wypożyczyć koncentrator tlenu.Częstym skutkiem ubocznym chemioterapii są nudności i brak łaknienia. Poczytaj proszę ten wątek http://www.forum-onkologi...maga-vt1274.htm
Pozostaje trzymać kciuki za leczenie chemią , jednocześnie towarzyszyć i wspierać dziadka w codziennym funkcjonowaniu.
Pozdrawiam M.
 
asiula21 


Dołączyła: 21 Maj 2010
Posty: 11
Pomogła: 1 raz

 #5  Wysłany: 2010-05-24, 22:21  


Dziękuję za wiadomość :) Dziadek dostał taką zawiesinę, ale jest cukrzykiem i ma bardzo niską dawkę niestety. Dostał również jakieś leki na nudności po chemii, ale nie udało się ich uniknąć. Czy mógłby mi ktoś przybliżyć jakieś informacje na temat hospicjum domowego? Leczymy się w Kielcach. Na czym to polega? Bo dziadek do końca nie wie w jakim jest stanie i nie zgodzi się na hospicjum. Czy ja sama jestem w stanie coś zdziałać?
 
madziorek
[konto usunięte]



Posty: 0

 #6  Wysłany: 2010-05-24, 23:20  


asiula21, http://bazy.ngo.pl/search...55&p=daneOgolne
http://katalog.pf.pl/Kiel...G0B403-m19.html tu masz dane odnośnie Hospicjum w Kielcach. Opieka domowa polega na tym, że pacjent przebywa w domu, odwiedza go w razie potrzeby raz w tygodniu lekarz i częściej pielęgniarka. Opieka różni się formalnie tylko tym, że na recepcie jest napisane Hospicjum. Lekarze medycyny paliatywnej mają większe doświadczenie i zaangażowanie w leczeniu chorych terminalnych niż np.lekarz rodzinny. Ich pomoc jest nieoceniona. Jedź i porozmawiaj w sprawie pomocy dziadkowi.
 
pixi 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 24 Sty 2009
Posty: 459
Skąd: Poznań
Pomogła: 73 razy

 #7  Wysłany: 2010-05-25, 00:28  


asiula21,
asiula21 napisał/a:
nie zgodzi się na hospicjum
żaden chory nie lubi terminu hospicjum, ale można mówić o "lekarzach medycyny paliatywnej", zamiast o" lekarzach z hospicjum" - taka "poezja użytkowa" ;)
 
ania007 


Dołączyła: 25 Kwi 2010
Posty: 40
Pomogła: 3 razy

 #8  Wysłany: 2010-05-25, 08:28  


Witaj. Jeżeli dzwoniłaś już do hospicjum to powinni Ci coś powiedzieć o koncentratorze tlenu dla dziadka.Takie hospicja wypożyczają je na terenie Kielc podobno za darmo.Są też na terenie Kielc wypożyczalnie które wypożyczają za odpłatnością ale uwierz mi jest to bardzo ważna rzecz w tej chorobie i załatwiajcie to jak najszybciej.Trzymajcie się dzielnie.Jeżeli nic nie załatwisz podam Ci adres takiej wypożyczalni w kielcach.
 
asiula21 


Dołączyła: 21 Maj 2010
Posty: 11
Pomogła: 1 raz

 #9  Wysłany: 2010-05-25, 14:49  


Jutro rano tam pojadę, bo mieszkamy ponad 60 km od Kielc. Dziś byliśmy na pobraniu krwi i czekamy na wynik, czy można podać następną chemię. Wszystkim serdecznie dziękuję za pomoc i serdecznie pozdrawiam.

[ Dodano: 2010-05-25, 15:49 ]
Dzwoniłam i niestety mieszkamy za daleko, żeby można było wypożyczyć w tych hospicjach :( Aniu jeśli możesz to podaj mi proszę ten adres, będę Ci bardzo wdzięczna.
 
madziorek
[konto usunięte]



Posty: 0

 #10  Wysłany: 2010-05-25, 22:21  


Towarzystwo Dobroczynności Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego
Kielce, ul. Turystyczna 1, tel. 41 3316991
Pozdrawiam M
 
ania007 


Dołączyła: 25 Kwi 2010
Posty: 40
Pomogła: 3 razy

 #11  Wysłany: 2010-05-26, 21:52  


Tak to właśnie ten adres na ulicy Turystycznej.Ja tez tam wypożyczałam koncentrator tlenu dla taty, bardzo fajni ludzie.Mam nadzieje ,że uda wam się to za załatwić. Nie wiem co by było gdyby mój tata tego nie miał. Dziękuję za to że są takie instytucje i tacy ludzie którzy myślą o tym.

[ Dodano: 2010-05-26, 21:56 ]
Zapomniałam dodać abyście się trzymali i wspierali nawzajem. Pozdrawiam Was mocno.
 
asiula21 


Dołączyła: 21 Maj 2010
Posty: 11
Pomogła: 1 raz

 #12  Wysłany: 2010-05-27, 16:44  


Niestety muszę czekać, bo nie ma w tej chwili wolnego. Mam nadzieję, że uda się to załatwić jak najszybciej. Dziękuję Wam za pomoc. Pozdrawiam
 
ania007 


Dołączyła: 25 Kwi 2010
Posty: 40
Pomogła: 3 razy

 #13  Wysłany: 2010-05-27, 20:38  


Asiu, proszę szukaj dalej innej wypożyczalni na terenie Kielc może uda Ci się znaleźć.W tej chwili koncentrator tlenu to najważniejsza rzecz .Dla mojego taty ta maszyna była czymś najpiękniejszym co otrzymał od Pana Boga w ostatnich dniach swojego życia ... tak mówił. Pozdrawiam Was i tak bardzo bardzo mocno ściskam. Trzymajcie sie.
 
madziorek
[konto usunięte]



Posty: 0

 #14  Wysłany: 2010-05-27, 21:35  


asiula21, pytałaś w hospicjum o możliwość wypożyczenia??
 
ania007 


Dołączyła: 25 Kwi 2010
Posty: 40
Pomogła: 3 razy

 #15  Wysłany: 2010-05-28, 07:16  


Z hospicjum wypożyczysz tylko wtedy jak mieszkasz na terenie Kielc. Ja też byłam zdziwiona i spytałam co ma robić chory z poza Kielc? Skończyło się na tym ,że sami musieliśmy szukać i wypożyczyć . Warto było , bardzo potrzebna rzecz w tej chorobie.Pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group