1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rak niedrobnokomórkowy płuca lewego
Autor Wiadomość
ada77 


Dołączyła: 19 Gru 2010
Posty: 8
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2010-12-19, 03:34  rak niedrobnokomórkowy płuca lewego


Witam

Znalazłam to forum przypadkiem, szukając informacji odnośnie nowotworów płuc i chciała bym prosić o interpretację wyników mojej mamy. Czy dobrze rozumiem że to jest już nowotwór w zaawansowanym stadium ??

Rozpoznanie:
-rak niedrobnokomórkowy płuca lewego
-powiększone węzły chłonne śródpiersia
-przewlekła obturacyjna choroba płuc

rtg
przepona obustronnie nisko ustawiona. w okolicy wnęki lewej guzowate zacienienie 5x5cm łączące się z cieniem wnęki.płuco prawe bez zmian. cien środkowy nieznacznie przesunięty na stronę lewą. sylwetka serca w normie

tk klatki piersiowej

Patologiczna masa tkankowa zlokalizowana w części centralnej wnęki lewej o wymiarak 65x50mm. Zmiana uciska lewą tętnicę płucną, nacieka tętnicę do segmentu 3 płuca lewego oraz zamyka światło oskrzela do języczka. w segmencie 6 płuca lewego drobny guzek o średnicy 5mm. Satelitarnie od nacieku we wnęce w segmencie 4/5 guzek o średnicy 10mm.
Pozostały miąższ płucny- bez zmian okniskowych i zagęszczeń miąższowych
Struktury śródpiersia- przełyk tchawica oskrzela - bez zmian
Powiększona tarczyca w całości z przewagą płata lewego-wole zamostkowe w niewielkim stopniu zwężające światło tchawicy di 12mm w wymiarze poprzecznym
Duże naczynia klatki piersiowej prawidłowe
Powiększone węzły chłonne w pakietach wypełniają świato okna aortalno płucnego i wnęki lewej
Węzeł nad rozwidleniem 23mm
jamy opłucnowe bez płynu

usg jamy brzusznej
wszystko prawidłowe (nie będę opisywać całości)

badania cytologiczne plwociny(3 dni pod rząd)
-cellulae carcinomatosae
-ca non microcellulare male differentatium
-ca male differentatum non microcellularae

Na koniec dodam że mama ma 71 lat. w ostatnim półroczu bardzo schudła (ale wszystko zrzucała na stresy i to że ona w takich sytuacjach po prostu nie je) jej organizm jest bardzo osłabiony. Paliła papierosy ponad 30 lat.
Od wczoraj dostaje chemię- będzie dostawała 3dni i za 3 tygodnie kolejną.

Przyznam się że nie rozmawiałam z lekarzem prowadzącym a mój brat który rozmawiał nie chce mi powiedzieć konkretnie czego się dowiedział.. A ja mam bardzo złe przeczucia. Mama jest zdezorientowana i też nie zna faktów. podejrzewam, że lekarz prowadząca nie chce jej pozbawić wiary do walki.
Najgorsze jest to że poszła do szpitala z opisem rtg na którym była mowa o guzie w prawym płucu średnicy 1cm.. Chyba ktoś się pomylił i dał zły opis. A prawda jest dużo gorsza :(

Proszę drodzy forumowicze o interpretację powyższych informacji.
Czy dobrze mi się wydaje, że jest bardzo źle?? Jakie w takim stanie może być rokowanie??

Z góry dziękuję
Ada
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2010-12-19, 08:58  


cellulae carcinomatosae - komórki nowotworowe
ca non microcellulare male differentatium - rak niedrobnokomórkowy niskozróżnicowany

Stosując się do klasyfikacji TNM mamy tu do czynienia z:
T4 - "guz z obecnością guzków satelitarnych w obrębie tego samego płuca, ale w innym płacie" (ponieważ guz pierwotny jest w we wnęce płuca lewego, a więc w płacie górnym, z kolei guzek satelitarny jest w segm. 6, a więc już w płacie dolnym) ; dodatkowo guz nacieka tętnicę płucną ("guz każdej wielkości, z naciekaniem jednej z wymienionych struktur: śródpiersia, serca, wielkich naczyń)
N2 lub N3 - nie jestem pewna (powiększone węzły śródpiersia)
M0 - "brak przerzutów do narządów odległych"

Mamy więc stadium IIIA lub IIIB, co niestety jest dość zaawansowanym stopniem choroby. Być może po chemii planowana będzie również radioterapia, o operacyjności raczej nie ma mowy, ponieważ guzy są w obu płatach płuca, a u chorego z POChP rzadko ma miejsca tak dobra wydolność oddechowa, która pozwalałaby na wykonanie pulmonektomii (wycięcia całego płuca) i funkcjonowanie tylko z jednym. Ale zobaczymy jak zadziała chemioterapia.
Niestety osłabienie i duża utrata wagi w ostatnim czasie nie są zbyt dobrymi czynnikami rokowniczymi. Z kolei plusem jest brak przerzutów odległych.

Trzeba mieć nadzieję, że chemia będzie dobrze działała. Na pewno wiesz, że mogą pojawić się pewne jej skutki uboczne - w razie czego pytaj, postaramy się pomóc.

Jaką chemię mama otrzymuje?
_________________
 
kama 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 14 Gru 2010
Posty: 537
Skąd: Poznań
Pomogła: 87 razy

 #3  Wysłany: 2010-12-19, 11:00  


witaj ada77
musisz być teraz silna wspierać mamę,na tym forum znajdziesz wsparcie,pomagamy sobie nawzajem,można się tu wygadać,jest tu wielu specjalistów,kt,órzy odpowiedzą na każde pytanie,pomogą w każdej sytuacji
ściskam cieplutko
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group