1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak nerki jasnokomórkowy
Autor Wiadomość
uho 



Dołączył: 11 Maj 2012
Posty: 166
Skąd: Górny Śląsk
Pomógł: 11 razy

 #31  Wysłany: 2013-05-23, 19:14  


Mili moi... Jakoś tak się stało, że życie słodko płynęło, na pierwszy plan wróciły sprawy dnia codziennego i tak na prawdę temat choroby Taty odszedł w zapomnienie, a z nim, do czego wstyd mi się przyznać, to forum. I choć wiem, że było to niewłaściwe, i choć obiecam poprawę, to już czasu nie cofnę... :/
A ostatnio Tata miał robioną kolonoskopię, wczoraj odebrał wyniki HP wyciętego polipa i chciałbym Was prosić o ich zinterpretowanie. Dodatkowo załączam wyniki z wyciętych polipów z 2010 roku, czyli jeszcze sprzed usunięcia rakowej nerki...
Wierzę, że nadal mogę na Was liczyć ;)





badanie 2010.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 3023 raz(y) 615,79 KB

badanie maj.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 2059 raz(y) 817,64 KB

_________________
"Pomyśl Choć Przez Chwilę, Podaruj Uśmiech Swój
Tym, Których Napotkałeś Na Jawie I Wśród Snów..."
 
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #32  Wysłany: 2013-05-23, 23:37  


Tubular adenoma low grade = gruczolak cewkowaty o niskim stopniu [dysplazji].
Lekarz powinien rozważyć zasadność dalszej obserwacji albo usunięcia tej zmiany.

Potencjalne niebezpieczeństwo złośliwienia zmian tego rodzaju, zależne m.in. od wielkości i stopnia dysplazji
przedstawione jest np. w tym opracowaniu (po angielsku),
zaś zasady diagnostyki i zalecane postępowanie np. w tej pracy.

Temat ten dotyczy zmiany niezależnej od raka nerki
i w razie potrzeby dalszej dyskusji może zakwalifikować się do wydzielenia do odrębnego wątku (i działu).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
uho 



Dołączył: 11 Maj 2012
Posty: 166
Skąd: Górny Śląsk
Pomógł: 11 razy

 #33  Wysłany: 2013-05-24, 18:37  


@Richelieu polip został w całości usunięty podczas badania (poniżej załączam opis badania z 08.05, po którym polip został wysłany do badania HP). Konsultację u onkologa Tata ma pod koniec sierpnia - może warto ją przyspieszyć?

Proszę o chwilowe podtrzymanie tego tematu w tym wątku, jeśli będzie potrzeba dalszej pomocy, wtedy przeniesiemy go do odpowiedniego działu ;)



kolonoskopia.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 2189 raz(y) 918,79 KB

_________________
"Pomyśl Choć Przez Chwilę, Podaruj Uśmiech Swój
Tym, Których Napotkałeś Na Jawie I Wśród Snów..."
 
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #34  Wysłany: 2013-05-24, 20:01  


uho napisał/a:
polip został w całości usunięty podczas badania (poniżej załączam opis badania z 08.05, po którym polip został wysłany do badania HP). Konsultację u onkologa Tata ma pod koniec sierpnia - może warto ją przyspieszyć?

Polip jest (był) tylko jeden i nieduży, jeśli wkrótce odebrany wynik badania histopatologicznego wykaże niski stopień jego dysplazji, to uznałbym, że termin konsultacji w sierpniu jest wystarczający,
gdyby w histopatologii było coś niepokojącego wtedy warto będzie pomyśleć o przyśpieszeniu tego terminu.

uho napisał/a:
Proszę o chwilowe podtrzymanie tego tematu w tym wątku, jeśli będzie potrzeba dalszej pomocy, wtedy przeniesiemy go do odpowiedniego działu

Jasne, tak zrobimy.
Daj znać, jak będziecie mieli ten wynik histopatologii.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
uho 



Dołączył: 11 Maj 2012
Posty: 166
Skąd: Górny Śląsk
Pomógł: 11 razy

 #35  Wysłany: 2013-05-24, 20:53  


@Richelieu - a wynik, który załączyłem w poście nr 31, to nie jest wynik badania histopatologicznego? Dostaniemy jeszcze coś?
_________________
"Pomyśl Choć Przez Chwilę, Podaruj Uśmiech Swój
Tym, Których Napotkałeś Na Jawie I Wśród Snów..."
 
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #36  Wysłany: 2013-05-25, 11:16  


Tak, jest to wynik badania histopatologicznego,
ale z niego wynika tylko (albo aż) tyle, że po usunięciu tej zmiany i braku stwierdzenia jej onkologicznie niepokojących cech
nie ma podstaw do dalszych działań poza okresową obserwacją i ewentualną interwencją w przypadku pojawienia się innych podobnych zmian.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
uho 



Dołączył: 11 Maj 2012
Posty: 166
Skąd: Górny Śląsk
Pomógł: 11 razy

 #37  Wysłany: 2014-05-23, 13:01  


Kochani...
Tata czuje się świetnie, jest pod kontrolą lekarzy, apetyt mu dopisuje, jest po prostu zdrowym człowiekiem, z czego niezmiernie się cieszę :)

Jednak kolejny raz chciałbym wykorzystać to, że mam tak cudnych Znajomych i ludzi, którzy zawsze służą swoją wiedzą.
Moja Babcia przewróciła się w domu, uszkodziła biodro (panewkę), przeleżała całą noc na ziemi, aż przyszła jedna z ciotek, wezwałą pogotowie, Babcia trafiła do szpitala, będzie miała wstawianą endoprotezę. Tylko jedno mnie niepokoi - Babcia zaczęła mieć różne zwidy, widzi rzeczy, których nie ma, osoby, których nie ma, mówi od rzeczy, po czym znowu jest z nią normalny kontakt, a za chwilę znowu mówi coś kompletnie innego... Babcia ma 84 lata, lekarze twierdzą, że w tym wieku, przy tego typu urazie to normalne objawy i nie zlecają konsultacji neurologicznej. Czy tak faktycznie jest?

@Richelieu - nie chcę tutaj rozpoczynać dyskusji, burzyć porządku forum i wiem, że to forum onkologiczne, ale pomyślałem, że może macie również wiedzę w takiej kwestii, stąd odważyłem się zapytać. Jeśli jednak nagiąłem regulamin forum, to post proszę usunąć :)
_________________
"Pomyśl Choć Przez Chwilę, Podaruj Uśmiech Swój
Tym, Których Napotkałeś Na Jawie I Wśród Snów..."
 
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #38  Wysłany: 2014-05-23, 14:16  


uho napisał/a:
jedno mnie niepokoi - Babcia zaczęła mieć różne zwidy, widzi rzeczy, których nie ma, osoby, których nie ma, mówi od rzeczy, po czym znowu jest z nią normalny kontakt, a za chwilę znowu mówi coś kompletnie innego... Babcia ma 84 lata, lekarze twierdzą, że w tym wieku, przy tego typu urazie to normalne objawy i nie zlecają konsultacji neurologicznej. Czy tak faktycznie jest?

Cóż, trudno wypowiadać się na internetowym forum w sposób bardziej wiążący niż badający babcię lekarze ...
84 lata życia to jest poważny wiek, w którym takie rzeczy mogą zdarzać się nawet bez towarzyszących urazów.
Jeśli objawy o których piszesz pojawiły się dopiero teraz po tym upadku, można przypuszczać, że są jego skutkiem,
w przeciwnym razie raczej niezależne.
Zasadność konsultacji neurologicznej uzależniłbym od nasilenia tych objawów - jeśli są znaczne, raczej poprosiłbym neurologa o opinię.

uho napisał/a:
nie chcę tutaj rozpoczynać dyskusji, burzyć porządku forum i wiem, że to forum onkologiczne, ale pomyślałem, że może macie również wiedzę w takiej kwestii, stąd odważyłem się zapytać. Jeśli jednak nagiąłem regulamin forum, to post proszę usunąć

Jako epizodyczny post niech na razie pozostanie tutaj, w razie potrzeby wydzieli się do odrębnego wątku.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #39  Wysłany: 2014-05-23, 15:04  


uho napisał/a:
Babcia zaczęła mieć różne zwidy, widzi rzeczy, których nie ma, osoby, których nie ma, mówi od rzeczy, po czym znowu jest z nią normalny kontakt, a za chwilę znowu mówi coś kompletnie innego...

Moja teściowa w podobnym wieku po operacji ortopedycznej miała podobne objawy.
Lekarz powiedział, że to wynik podania leków w czasie i po operacji. Zastosowano dodatkowe nawodnienie i objawy ustąpiły.
 
uho 



Dołączył: 11 Maj 2012
Posty: 166
Skąd: Górny Śląsk
Pomógł: 11 razy

 #40  Wysłany: 2016-07-11, 22:49  


Najmilsi !

Przy okazji kolejnych kontroli onkologicznych przyszedł czas na wykonanie RTG klatki piersiowej u Taty. Poniżej wklejam opis i proszę tylko o informację, czy zmiany o których napisał lekarz opisujący mogą mieć związek z nowotworem? Parę wizyt temu lekarz prowadzący powiedział tacie, że może otwierać szampana, minęło 5 lat od usunięcia nerki i nic się nie pojawiło, więc jest zdrowym człowiekiem. Od pewnego czasu Tata jednak troszkę się zmienił, opadł z sił, dużo śpi, wiecznie jest zmęczony. I choć wiem, że może to też być wina wieku (62 lata), że dopadło Tatę po prostu "zmęczenie życiem", ale te wyniki RTG zasiały w nas niemały niepokój... Proszę o informację, czy ewentualne guzy na płucach są widoczne również w zdjęciu RTG klatki piersiowej, czy tylko w TK ?

Łączę letnie, upalne, śląskie pozdrowienia !!


IMG (1).jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1486 raz(y) 464,3 KB

_________________
"Pomyśl Choć Przez Chwilę, Podaruj Uśmiech Swój
Tym, Których Napotkałeś Na Jawie I Wśród Snów..."
 
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #41  Wysłany: 2016-07-11, 22:53  


uho napisał/a:
czy zmiany o których napisał lekarz opisujący mogą mieć związek z nowotworem?

Mogą. Jeśli nie z tym, to z innym. Konieczna TK.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
uho 



Dołączył: 11 Maj 2012
Posty: 166
Skąd: Górny Śląsk
Pomógł: 11 razy

 #42  Wysłany: 2016-07-11, 22:56  


Madzia70 napisał/a:

Mogą. Jeśli nie z tym, to z innym. Konieczna TK.


A mogą również świadczyć o czymś "lżejszym"? Czy są w miarę jednoznaczne ?
_________________
"Pomyśl Choć Przez Chwilę, Podaruj Uśmiech Swój
Tym, Których Napotkałeś Na Jawie I Wśród Snów..."
 
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #43  Wysłany: 2016-07-12, 21:39  


uho napisał/a:
A mogą również świadczyć o czymś "lżejszym"?

Mogą. Np. o zwłóknieniach pozapalnych albo o błędzie diagnostycznym - rtg nie jest badaniem bardzo dokładnym.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
uho 



Dołączył: 11 Maj 2012
Posty: 166
Skąd: Górny Śląsk
Pomógł: 11 razy

 #44  Wysłany: 2016-07-12, 22:28  


Dzięki piękne ! 21.07 Tata ma wizytę kontrolną u onkologa. Wtedy zapewne dostanie skierowanie na TK, zrobimy go czym prędzej i mam nadzieję, że wiadomości będą bardzo, bardzo dobre....
_________________
"Pomyśl Choć Przez Chwilę, Podaruj Uśmiech Swój
Tym, Których Napotkałeś Na Jawie I Wśród Snów..."
 
 
uho 



Dołączył: 11 Maj 2012
Posty: 166
Skąd: Górny Śląsk
Pomógł: 11 razy

 #45  Wysłany: 2016-07-15, 15:34  


Kochani, tata miał dwa dni temu robione TK jamy brzusznej, profilaktycznie zlecone przez onkologa przy poprzedniej wizycie. Wszystko jest w porządku, na zdrowej nerce pojawiła się jedynie niewielka torbiel. Pytanie moje odnośnie płuc - na opisie lekarz napisał " na widocznym podczas badania fragmencie płuc zmian nie iwidoczbiono" - jak duży fragment płuca może być widoczny podczas badania ? Czy skoro widoczna na rtg zmiana jest w dolnej części płuca, to na TK jamy brzusznej powinno być ja widać ?
_________________
"Pomyśl Choć Przez Chwilę, Podaruj Uśmiech Swój
Tym, Których Napotkałeś Na Jawie I Wśród Snów..."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group