1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak nerki brodawkowo-cewkowo-lity
Autor Wiadomość
anka 


Dołączyła: 12 Lut 2012
Posty: 7
Skąd: 3miasto

 #1  Wysłany: 2012-02-13, 09:33  Rak nerki brodawkowo-cewkowo-lity


Witam

Chciałabym prosić o pomoc w interpretacji wyników mojego ostatniego tomo-komputera,
do wizyty u onkologa jeszcze trzy tygodnie, a nie wiem czy mam powody do niepokoju.

Ale od początku:
W październiku zeszłego roku miałam przeprowadzony zabieg częściowej nefrektomii prawej nerki.
Wykryto u mnie guz o wielkości ok 6 cm długości.
Nie usunięto całej nerki tylko przez wzgląd na to, że obie nerki mam wielotorbielowate.

Wynik hist-pat określał, że guz ma bardzo nietypową strukturę:
Nowotwór o mieszanym utkaniu: brodawkowo-cewkowo-litym. Grade 3 wg Fuhman (cokolwiek to znaczy)
asquired cystic disease-associated renal cell carcinoma.

Po operacji nie otrzymałam żadnego dodatkowego leczenia ze względu na to, ze usunięto cały guz i nie stwierdzono przerzutów.

Tydzień temu robiłam pierwsze badanie kontrolne TK klatki piersiowej, za tydzień TK jamy brzusznej.
1 marca wizyta u onkologa.

W badaniu klatki napisano o zmianie ogniskowej, wielkości ok. 30 na 23 mm,
modeluje ona żyłę nerkową prawą, ulegającą pokontrastowemu wzmocnieniu - z ok. 30j.H do ok 50-55j.H.
Jeszcze w płucu drobny guzek o średnicy ok 3 mm.

No i tu właśnie zaczyna się mój problem, chciałabym już wiedzieć czy oznacza to ze rak dał przerzut.
Wiem, że do wizyty będę zastanawiać się nad tym co ze mną dalej będzie, będę się denerwować.
Staram się jak mogę unikać dodatkowych stresów, bo wiem ze to też jest ważne, żeby wrócić do zdrowia.

Czy jeżeli mój rak da przerzuty, będę musiała leczyć się farmakologicznie, czy operacyjnie?

Pozdrawiam wszystkich
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #2  Wysłany: 2012-02-13, 15:26  


anka napisał/a:
W badaniu klatki napisano o zmianie ogniskowej, wielkości ok. 30 na 23 mm,
modeluje ona żyłę nerkową prawą, ulegającą pokontrastowemu wzmocnieniu - z ok. 30j.H do ok 50-55j.H.
Jeszcze w płucu drobny guzek o średnicy ok 3 mm.

Anka dopisz jeszcze wynik TK robiony wcześniej, żeby można było porównać z obecnym wynikiem.

Witam Cię na forum i cieplutko pozdrawiam
 
anka 


Dołączyła: 12 Lut 2012
Posty: 7
Skąd: 3miasto

 #3  Wysłany: 2012-02-13, 16:16  


Witam

Dziękuję za odzew, myślę że z takiego forum można się bardzo wiele dowiedzieć,
ja dotychczas mało wiedziałam o mojej chorobie. Tak naprawdę nawet nie wiedziałam o co pytać onkologa, a on sam z siebie niewiele powiedział.
Łudziłam się, że po operacji już wszystko będzie ok...

Moje TK przed operacją:

13-10-2011
Obie nerki duże- lewa ok.173na 88mm, prawa 184na 65. Całe nerki przebudowane torbielowato, miąższ widoczny jedynie obustronnie w dolnych biegunach. Nerki bez cech zastoju i uwapnionych złogów. Ukmy nie powiększone.W górnym biegunie nerki prawej policykliczna zmiana hipodensyjna. Wymiary 70 na 45 na 97mm. Obraz TK niejednoznaczny- może odpowiadać powikłanej torbieli, nie można wykluczyć procesu rozrostowego (okazało się że był tam guz)
Nadnercza niepowiększone, kształtne. Duże naczynia bez zmian.


TK po operacji:

03-11-2011
Stan po heminefrektomii prawostronnej. W obrębie pozostawionego dolnego bieguna nerki widocznych kilka torbiel wielkości 6-20 mmi. Ukm nieco poszerzony, w fazie opóźnionej widoczny zaciek moczu cieniującego do obszaru wokół wątroby. Lewe nadnercze niepowiększone, prawego nie daje się prześledzić- usunięte.

Będę wdzięczna jeżeli odezwie się ktoś kto miał analogiczną sytuację, jak wygląda leczenie w razie przerzutów?

[ Dodano: 2012-02-13, 16:23 ]
Acha, jeszcze jedno, może to istotne.
Przed operacją guz dawał objawy: gorączka, spadek wagi, osłabienie, anemia.
moje Białko C reaktywne w=220,1 mg/l.
Po operacji gorączka i inne objawy ustąpiły i tak jest do dziś.
CRP ponad miesiąc po operacji wynosiło 0,8.
W tej chwili nie mam żadnych bóli ani innych dolegliwości, mam apetyt, waga trochę wzrosła.

Pozdrawiam i z góry dziękuję:)
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #4  Wysłany: 2012-02-13, 16:29  


..to są TK j. brzusznej, a kl. piersiowej?

Anka przepisz jeszcze dokładnie wynik hist-pat.
 
anka 


Dołączyła: 12 Lut 2012
Posty: 7
Skąd: 3miasto

 #5  Wysłany: 2012-02-13, 16:50  


Nigdy wcześniej nie robiłam TK klatki, zawsze tylko brzucha.

Preparat operacyjny zawierający fragment nerki wym 10na 4, 5 na 10 cm,
w torebce włóknistej i tłuszczowej, usunięty z kikutem moczowodu i naczyń wnęki oraz prawidłowy nadnerczem. W przekrojach miąższ z licznymi torbielami oraz położonym w górnym biegunie , szarym, sadłowatym, częściowo wiśniowym , policyklicznym guzem wym 6,5 na 6, 5na 10cm, przerastającym torebkę włóknistą i tłuszczową oraz makroskopowo naciekającym powięź Geroty. W obrębie torebki guza zwapnienia.
Nowotwór o mieszanym utkaniu brodawkowo-cewkowo-litym grade 3 wg fuhrman. Obraz ze względu na niejednorodny charakter przypominający obrazy kilku jednostek nozologicznych oraz fakt rozwoju u chorej z wielotorbielowatością nerek, najbardziej przemawia za rozpoznaniem asquired cystic disease-associated renal cell carcinoma. Uf:)
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #6  Wysłany: 2012-02-13, 17:25  


anka napisał/a:
Po operacji nie otrzymałam żadnego dodatkowego leczenia ze względu na to, ze usunięto cały guz i nie stwierdzono przerzutów.
anka napisał/a:
Nigdy wcześniej nie robiłam TK klatki, zawsze tylko brzucha.

To te dwie informacje się wykluczają.
Poczekaj na informacje od moderatorów, oni Ci wszystko wytłumaczą. Ale musisz jeszcze czekać na wyniki TK j. brzusznej.

[ Dodano: 2012-02-13, 17:34 ]
A rtg kl. piersiowej?
 
anka 


Dołączyła: 12 Lut 2012
Posty: 7
Skąd: 3miasto

 #7  Wysłany: 2012-02-13, 18:16  


Tzn zrobiono mi 2TK brzucha przed operacją i zaraz po niej, potem onkolog zlecił badania za trzy miesiące( klatka piersiowa i brzuch), bez leczenia chemią.

Dziękuję za odp, pozdrawiam

[ Dodano: 2012-02-13, 18:22 ]
ps. na rtg nie było zmian
 
anka 


Dołączyła: 12 Lut 2012
Posty: 7
Skąd: 3miasto

 #8  Wysłany: 2012-02-15, 11:18  


Dodam, że mam tylko 28 lat. Podobno na taką odmianę jak moja chorowało lub choruje kilka osób w Polsce, :?ale?: Może jest tu ktoś taki?
 
anka 


Dołączyła: 12 Lut 2012
Posty: 7
Skąd: 3miasto

 #9  Wysłany: 2012-02-26, 19:30  


Proszę administratorów o usunięcie mojego postu, dziękuję
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #10  Wysłany: 2012-02-26, 19:50  


Cytat:
19. Nie jest możliwe usunięcie założonych bądź wydzielonych na Forum wątków. Upewnij się więc, że w celu uzyskania od nas pomocy jesteś gotowy umieścić dokumentację dotyczącą diagnostyki i/lub leczenia (z usunięciem danych osobowych pacjenta oraz lekarzy), bądź osoba, której przypadek chcesz na Forum opisać, wyraża zgodę na upublicznienie swojej historii choroby i daje Ci prawo do jej opisywania, wraz z zamieszczaniem wspomnianej dokumentacji.
Zamieszczenie na Forum wyżej wymienionych opisów lub dokumentacji będzie traktowane jako oświadczenie o uzyskaniu przez autora publikacji zgody osoby, której publikacja dotyczy.
20. Treść postów (pisemnych wypowiedzi Użytkowników) stanowi integralną część forum. Usunięcie danego postu (pisemnej wypowiedzi) na wniosek jej autora jest możliwe jedynie przez Administratora/Moderatora, o ile taka czynność nie zakłóci obrazu dyskusji (a tak dzieje się w przypadku, gdy na dany post inni Użytkownicy udzielili już odpowiedzi).
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group