1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rak migdałka podniebiennego z przerzutami na węzły
Autor Wiadomość
DZIDKA 


Dołączyła: 16 Sty 2010
Posty: 11

 #1  Wysłany: 2010-01-25, 15:31  


Witam.Jestem 1.5 roku po zakończeniu leczenia z powodu raka migdałka podniebiennego z przerzutami na węzły członne.Wcześniej miałam zabieg operacyjny[Tonsilectomia sin.Operatio noduli lat.sin.[typII,III,IV,V.Mam pytanie,co oznacz ta końcówka typII,III,IV,V? Zastosowano następujące leczenie:Radioterapiaprom.X 6 MV na obszar loży po guzie oraz węzły chłonne po stronie lewej IB,II,III,IV,V DC 54Gy techniką SMART+skojarzona z Erbituxem ICD-9 92.24-Radioterapia/1-25 MeV protony.Im dalej tym więcej mam pytań.Powiedziano mi,że otrzymałam lek z wysokiej półki.Czy to prawda?Jeżeli ktoś wie to bardzo proszę o pomoc.Serdecznie pozdrawiam.
 
zosia bluszcz
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 361
Pomógł: 126 razy

 #2  Wysłany: 2010-01-25, 16:28  


ewa kowalska napisał/a:
Witam.Jestem 1.5 roku po zakończeniu leczenia z powodu raka migdałka podniebiennego z przerzutami na węzły członne.Wcześniej miałam zabieg operacyjny[Tonsilectomia sin.Operatio noduli lat.sin.[typII,III,IV,V.Mam pytanie,co oznacz ta końcówka typII,III,IV,V? Zastosowano następujące leczenie:Radioterapiaprom.X 6 MV na obszar loży po guzie oraz węzły chłonne po stronie lewej IB,II,III,IV,V DC 54Gy techniką SMART+skojarzona z Erbituxem ICD-9 92.24-Radioterapia/1-25 MeV protony.Im dalej tym więcej mam pytań.Powiedziano mi,że otrzymałam lek z wysokiej półki.Czy to prawda?Jeżeli ktoś wie to bardzo proszę o pomoc.Serdecznie pozdrawiam.


Powiedziano mi,że otrzymałam lek z wysokiej półki.Czy to prawda?
Biorac pod uwage koszt leku - prawda.


CETUXIMAB/ERBITUX
http://www.ema.europa.eu/...H-558-PI-pl.pdf
 
DZIDKA 


Dołączyła: 16 Sty 2010
Posty: 11

 #3  Wysłany: 2010-01-25, 17:55  


Tak wiem,że jest bardzo drogi bo 1 kroplówka kosztuje podobno 40 tys.zł.Ale chodzi mi o to czy rzeczywiście jest skuteczny?
 
zosia bluszcz
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 361
Pomógł: 126 razy

 #4  Wysłany: 2010-01-26, 03:17  Cetuximab vs chemioterapia


Pozwolilam sobie zacytowac in extenso (i przetlumaczyc praktycznie calosc) artykul dotyczacy wynikow badan klinicznych porownujacych zastosowanie kombinacji Cetuximab/radioterapia z radioterapia solo w przypadku nowotworu glowy i szyi.
Prosze zwrocic uwage na komentarz na samym koncu tekstu.



http://www.cancer.gov/cli...k-cetuximab0604

Cetuximab (ErbituxŸ) Plus Radiation Beneficial for Patients with Head and Neck Cancer
Key Words

Skuteczne dzialanie Cetuximabu (Erbitux) polaczonego z radioterapia w przypadku pacjentow z nowotworami glowy i szyi

Head and neck cancer, cetuximab (ErbituxŸ), epidermal growth factor receptor. (Definitions of many terms related to cancer can be found in theCancer.gov Dictionary.)

Cytat:
Summary

Compared to radiation alone, cetuximab plus radiation therapy can nearly double the median survival in patients with a certain kind of head and neck cancer that has not spread to other parts of the body. However, further research is needed to know whether cetuximab plus radiation is more effective than the current standard of care (chemoradiotherapy using the drug cisplatin).


W porownaniu do samego naswietlania, Cetuximab w polaczeniu z naswietlaniem moze prawie podwoic mediane przezycia pacjentow cierpiacych na niektore nowotwory glowy i szyi (bez odleglych przerzutow). Niemniej jednak potrzebne sa dalsze badania majace na celu sprawdzenie czy Cetuximab w polaczeniu z naswietlaniem jest b. skuteczny od obecnego standardu postepowania, tj chemioradioterapia z uzyciem Cisplatyny.

Cytat:
Source

The New England Journal of Medicine, Feb. 9, 2006 (see the journal abstract).
(N Engl J Med. 2006 Feb 9;354(6):567-578)

Background

Initial treatment options for patients with advanced head and neck cancer include radiation therapy, chemotherapy combined with radiation treatment (called chemoradiotherapy), or surgery followed by radiation and/or chemotherapy. The current standard of care for such patients is chemoradiotherapy using one of the platinum drugs, such as cisplatin.


Poczatkowe leczenie pacjentow z zaawansowanym rakiem glowy i szyi polega na radioterapii, chemioterapii polaczonej z radioterapia lub zabiegu chirurgicznym z nastepczym naswietlaniem i/lub chemioterapia. Obecny standard postepowania to chemioradioterapia z uzyciem zwiazkow platyny (np cisplatny).

Cytat:
Severe mucositis often develops as a result of such treatment, a condition that can make it difficult to eat without use of a gastric tube. Researchers are trying to find effective treatments that aren't as toxic.


Konsekwencja takiego leczenia czesto mucositis (zapalenie sluzowki), b. dolegliwy skutek uboczny, ktory praktycznie uniemozliwia chorym jedzenie (koniecznie jest odzywianie przez sonde). Badacze probuja znalezc efektywna terapie, ktora nie mialy tak uciazliwych skutkow ubocznych

Cytat:
Many head and neck cancer cells overexpress (make too much of) a protein called the epidermal growth factor receptor (EGFR), which may help cancer cells to grow more aggressively. Cetuximab is a potentially less toxic targeted therapy - a monoclonal antibody that specifically attaches to and blocks EGFRs. Early studies suggested that treatment with cetuximab might boost the effectiveness of radiation therapy in patients with head and neck cancer.


Rak glowy i szyi czesto laczy sie z nadekspresja EGFR co powoduje, ze komorki rakowe mnoza sie szybciej i rak jest b. agresywny.
Cetuximab jest potencjalnie mniej toksyczna terapia celowana, ktora blokuje EGFR. Wczesne badania kliniczne sugerowaly, ze Ceuximab moze wzmocnic skutecznosc radioterapii u pacjentow cierpiacych na nowotwory glowy i szyi.


Cytat:
The Study/Badania kliniczne

Between 1999 and 2002, a total of 424 patients with stage III or IV head and neck cancer enrolled in thisphase III trial at multiple locations in the United States and Europe. All patients had tumors in their tonsils, tongue, or voicebox that may have involved lymph nodes, but had not spread to other parts of the body.


W latach 1999-2002 424 pacjentow cierpiacych na zaawansowane nowotwory glowy i szyi
(stadium III i IV) wzielo udzial w badaniach klinicznych 3 fazy prowadzonych w wielu osrodkach USA i Europy. Wszyscy pacjenci mieli nowotwory umiejscowione w migdalkach, na jezyku, albo w krtani. Wezly chlonne mogly byc zaatakowane ale zaden z pacjentow nie mial przerzutow odleglych.


Cytat:
Patients were randomly assigned to receive either radiation therapy alone (213) or radiation plus weekly cetuximab (211). Doctors treated the patients with one of three radiation therapy regimens, depending on each patient's disease characteristics. The overall radiation dose was about the same for all three regimens, but they differed in terms of fractionation.

Losowo wybrani pacjenci byli leczeni albo wylacznie naswietaniem (213) lub naswietlaniem plus podawany raz w tygodniu Cetuximab (211). Pacjenci byli leczeni jednym z 3 schematow radioterapii. Ogolna dawka byla mniej wiecej taka sama ale podawane frakcje byly rozne

Cytat:
All patients were followed up for a median of just over three years. The study's principal investigator was James A. Bonner, M.D., of the University of Alabama at Birmingham. (See the protocol summary.)


Pacjentow obserwowano przez okres okolo 3 lat.

Cytat:
The trial's findings were originally presented at the 2004 annual meeting of the American Society of Clinical Oncology.

Wyniki przedstawiono na dorocznym zebraniu ASCO w 2004 roku.


Cytat:
Results/ WYNIKI

Median survival for patients treated with cetuximab was 49 months, compared with 29.3 months for patients who received radiation therapy alone. Fifty-five percent of the cetuximab-treated patients survived for three years, compared with 45 percent of those in the radiation-only group.


Mediana przezycia wynosila :
- u pacjentow leczonych Cetuximabem (+ naswietlania) - 49 miesiecy
- u pacjentow leczonych wylacznie naswietlaniem - 29,3 mies.

Przezywalnosc 3-letnia :
- 55% pacjentow leczonych Cetuximabem
- 45% pacjentow leczonych radioterapia


The combined treatment also did better in keeping cancer from progressing from where it was at the start of the trial (called "locoregional control"). The median duration of locoregional control was 24.4 months with the combined therapy and 14.9 months for radiation alone.

Terapia kombinowana miala rowniez lepsze wyniki jezeli chodzi o okres przezycia bez przerzutow:
- terapia kombinowana - 24,4 miesiaca
- radioterapia - 14.9 miesiaca


However, at the one-year and two-year marks, both groups sufferered distant metastases at about the same rate.[/b]
Ale po roku i po 2 latach w obu grupach odlegle przerzuty wystepowaly w tym samym tempie.

[b]All in all, patients on the combined therapy saw their risk of death cut by 26 percent compared to the radiation-only group.

W sumie, u pacjentow leczonych terapia kombinowana ryzyko smierci zostalo zredukowane o 26% w porownaniu z grupa leczona wylacznie radioterapia.

As for severe mucositis (grades 3 - 5), patients in both groups suffered from this side effect in roughly equal amounts: 52 percent of the radiation-only group and 56 percent of the cetuximab combination group.
Jezeli chodzi o powazne zapalenie sluzowki (stopnia 3-5), to pacjenci w obydwu grupach cierpieli na nie w tym samym prawie stopniu (52%:56%).

Cytat:
Comments

It is particularly encouraging that the increase in survival achieved with cetuximab was attained with no worsening of radiation-induced adverse effects, said Bonner. Patients treated with cetuximab suffered more frequently from a skin rash on the face and body, but this did not appear to reduce the effectiveness of treatment.


Cytat:
Limitations/OGRANICZENIA

While the gain in survival without an increase in toxicity is notable, the results of this trial "should be examined in the context of the current standards of care for patients with head and neck cancer," write Marshall R. Posner, M.D., and Lori J. Wirth, M.D., of the Dana-Farber Cancer Institute in Boston, Mass. in an accompanying editorial.

The trial did not compare the cetuximab combination to a platinum-based chemoradiotherapy treatment, as is currently the standard. Also, they note, the trial did not administer the same radiation regimens to all patients, which complicates how the results should be interpreted.


Komentowane badania kliniczne nie porownywaly kombinacji Cetuximab/radioterapia z obecnym standardem terapeutycznym, tj chemioradioterapii opartej na zwiazkach platyny. Poza tym interpretacje wynikow utrudnia fakt, iz schemat zastosownej radioterapii nie byl identyczny dla wszystkich pacjentow.

Cytat:
In addition, the survival benefit was not the same across all types of head and neck cancer. "The benefit of cetuximab in terms of survival was evident for oropharyngeal cancer, the diagnosis in more than half the patients," write Posner and Wirth. "In contrast, the use of the antibody did not improve the survival among patients with hypopharyngeal or laryngeal cancer."

Istotne jest rowniez, zysk przezycia roznil sie w zaleznosci od typu nowotworu. Uzycie Cetuximabu nie poprawilo okresu przezycia u pacjentow cierpiacych na raka krtani i czesci krtaniowej gardla


Cytat:
Finally, they write, "oncologists should keep in mind that all studies of platinium-based chemoradiotherapy have shown greater improvement in patients than [this trial] found with cetuximab....At present, for patients who can tolerate it, chemoradiotherapy with cisplatin remains the standard of care."


I najwazniejsze:
Przeslanie dla onkologow -
Wyniki leczenia z zastosowaniem opartej na zwiazkach platyny chemioterapii daja lepsze wyniki niz leczenie kombinacja Cetuximab/radioterapia. W chwili obecnej, chemioterapia z cisplatyna pozostaje standardem dla pacjentow, ktorych organizm toleruje ten schemat.


pozdrawiam,

zosia

PS Ewa,
Dlaczego w Twoim przypadku nie zastosowano chemioradioterapii z cisplatyna?
Czy masz problemy z nerkami?
Tak na marginesie - 40 tys zl to nie jest koszt 1 kroplowki!
Na tyle oblicza sie wartosc tzw QALY czyli Quality -Adjusted Life Years. Jest to umowna miara jakosci i dlugosci zycia uzyskanego dzieki danej interwencji medycznej. QALY jest uzywane przy ocenianiu kosztu interwencji medycznych.
QALY opiera sie na ilosci lat zycia uzyskanych przez pacjenta dzieki interwencji medycznej. Kazdy rok przezyty w doskonalym zdrowiu ma wartosc 1. Smierc = 0,00.
Jezeli dodatkowe lata mialaby byc przezyte z uszczerbkiem na zdrowiu, np. pacjent stracilby noge, albo oslepl czy tez musial uzywac wozka inwalidzkiego, wtedy wartosc tych dodatkowych lat zycia odpowiednio sie zmniejsza (ma wartosc miedzy 0 a 1).


Cytat:
Leczenie cetuximabem w połączeniu z radioterapią dało 3,57 QALY
w przypadku samej radioterapii – 2,64 QALY (∆QALY=0,929). Leczenie cetuximabem
z radioterapią wydłuzyło tez średnio o ∆LYG=0,805 roku przezycie całkowite
i o ˆ†PFLYG=1,126 przezycie bez progresji. Wykazano, ze ICER(QALY)=40 180 zł,
ICER(LYG)=46 371 zł, ICER(PFLYG)=33 148 zł.


ICER (LYG)= Life Years Gained czyli ogolne przezycie
ICER (PFLYG) = Progression Free Life Years Gained czyli przezycie bez progresji (zb)

cytat pochodzi z ponizszego (nader interesujacego dokumentu):
Agencja Oceny Technologii Medycznych
Rada Konsultacyjna

Protokół z posiedzenia 18/2008 Rady Konsultacyjnej
w dniu 28 listopada 2008 roku
Warszawa, siedziba Agencji Oceny Technologii Medycznych
5. Przygotowanie rekomendacji w sprawie finansowania cetuximabu (Erbitux)
w skojarzeniu z radioterapią w leczeniu zaawansowanych miejscowo raków

http://www.aotm.gov.pl/as..._RK_18_2008.pdf
 
DZIDKA 


Dołączyła: 16 Sty 2010
Posty: 11

 #5  Wysłany: 2010-03-16, 20:05  


Witajcie.Na nasadzie języka wyczułam mały guzek.Został obejrzany przez 2 specjalistów.Odpowiedzieli,że jest do obserwacji,chociaż na dzień dzisiejszy nie jest podejrzany.Boję się,czy to nie jest przerzut z migdałka.Za kilka dni jadę na kontrolę do Centrum Onkologii i chciałabym prosić o pomoc.Otóż napiszcie proszę o jakie ewentualnie badania mogę prosić.
 
DZIDKA 


Dołączyła: 16 Sty 2010
Posty: 11

 #6  Wysłany: 2010-04-16, 20:51  


Szkoda,że nie ma odpowiedzi.Myślałam,że ktoś mi pomoże.Trudno.
 
zosia bluszcz
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 361
Pomógł: 126 razy

 #7  Wysłany: 2010-04-17, 10:49  


Dzidka,
Ja rozumiem, ze sie denerwujesz ale jest chyba lekka przesada obruszanie sie na forumowiczow, ktorzy nie udzielili Ci odpowiedzi w trybie natychmiastowym (miedzy Twoim pierwszym a drugim postem uplynelo zaledwie 45'!).

Poza tym mysle, ze zostalas skierowana do CO bo tam wlasnie lekarze BEDA WIEDZIELI jakie badania powinnas wykonac.
pzdr
zosia
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2010-04-17, 17:04  


zosia, DZIDKA poprzedniego posta napisała 16 marca, a ostatniego 16 kwietnia :) także 45' plus miesiąc :)
 
DZIDKA 


Dołączyła: 16 Sty 2010
Posty: 11

 #9  Wysłany: 2010-04-17, 22:02  


Zosiu na nikogo się nie obrażam.Jeżeli tak wyszło,to wszystkich bardzo przepraszam.Życzę miłego weekendu.
 
zosia bluszcz
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 361
Pomógł: 126 razy

 #10  Wysłany: 2010-04-17, 22:46  


Cytat:
zosia, DZIDKA poprzedniego posta napisała 16 marca, a ostatniego 16 kwietnia :) także 45' plus miesiąc :)

Rzeczywiscie, Madziorek.

Chyba slepne na starosc... Albo jest to internetowy overload po tygodniowym poszczeniu?

Dzidka, b. przepraszam :flower:
Napisz co wyniklo z wizyty w CO - mam nadzieje, ze wszystko OK!
z.
 
zufed 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 10 Kwi 2009
Posty: 2473
Skąd: Kraków
Pomogła: 348 razy

 #11  Wysłany: 2010-04-17, 22:49  


Dzidko, nie twoja wina, że nikt nie odpowiedział w ciągu miesiąca, zosia poprostu nie zaważyła , że to tak dużo czasu upłynęło...

powiedz, jak Twoja zmiana na języku teraz wygląda?Czy miałaś jakieś badania?

ściskam

zuza
_________________
Amor vincit omnia...
 
 
zoi 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Sie 2009
Posty: 381
Skąd: Grecja/opolskie
Pomogła: 147 razy

 #12  Wysłany: 2010-06-02, 22:25  


Dzidka, co u ciebie? Mam nadzieję, ze wszystko w porządku. Co z tym guzkiem na języku?
Ja też byłam leczona erbituxem w połączeniu z radioterapią, ale również i cisplatyną. Nie czytam statystyk, bo mnie przerażają. Wolę wierzyć, że ten lek jest w st uprocentach skuteczny i że ten koszmar nigdy już nie wróci. Póki co jest ok. Pozdrawiam :)
 
DZIDKA 


Dołączyła: 16 Sty 2010
Posty: 11

 #13  Wysłany: 2010-06-09, 23:37  


Zoi i Zufed dziękuję za zainteresowanie.Guzek na języku na dzień dzisiejszy jest do obserwacji.Nie jest podejrzany.W tym i w przyszłym tygodniu mam kontrolne tomografy płuc i twarzoczaszki.Bardzo sie denerwuję,ale to jest normalne.Pozatym nie wiem co się dzieje,może pogoda ma na to wpływ a może co innego ale mam straszne doły.Często płaczę i nie wiem o co.Ale nie będę o tym pisała, ponieważ wszyscy przechodzimy przez to samo.Wszystkich serdecznie pozdrawiam i życzę dużo zdrówka.
 
k2196 


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 211
Skąd: Lublin
Pomogła: 22 razy

 #14  Wysłany: 2010-06-10, 10:24  


Właśnie, że powinnaś o tym pisać :) Spróbujemy Ci pomóc (a przynajmniej przejść przez to z Tobą), a Ty może trochę sobie ulżysz, uzewnętrzniając te obawy.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group