1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz nosogardła, diagnostyka
Autor Wiadomość
maciej1234 


Dołączył: 21 Maj 2021
Posty: 13
Skąd: Warszawa

 #1  Wysłany: 2023-01-26, 18:15  


Witam forumowiczów po długiej przerwie.

Kontrolne badanie 19.01.2023 - fiberoskopia - widoczny gładkościenny guz przesłaniający zachyłki rosenmullera - dodam że tego guza 4 miesiące temu tam nie było. Spadek wagi ciała w ciągu póltora miesiąca około 8 kilo. Zrobiony TK głowy, szyi i klatki piersiowej z kontrastem i bez - nie mam wyników ale koleżanka poinformowała mnie telefonicznie że nic "nie świeci". W tej chwili czekam na wynik histo.

Myślę że to rak no bo pryszcze to w takim miejscu raczej nie rosną. Jak zyć ? Pisać już testament ?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2023-01-28, 15:51  


maciej1234,

Na razie nie wiemy co to jest. W nosogardle pojawiają się różne zmiany, nie tylko rak.
Czy możesz przepisać cały opis badania? Albo prześlij zdjęcie na mój mail forumowy a ja załączę do wątku.

Rozumiem, że kwestia krtani/fałdów głosowych jest już zakończona.
Z jakiego powodu wykonano fiberoskopię 4 miesiące temu? I dlaczego, skoro wówczas wynik był ok, zlecono następną ( czyli tę, o której piszesz)?

Kto dał skierowanie na te wszystkie TK w oparciu o opis fiberoskopii? Onkolog? Laryngolog?
 
maciej1234 


Dołączył: 21 Maj 2021
Posty: 13
Skąd: Warszawa

 #3  Wysłany: 2023-01-28, 16:30  


Na fiberoskopię chodziłem do CO co 3 miesiące po pierwszym pobraniu wycinka czyli od 2021 w celach kontrolnych. I tym razem tam znalezłi znowu jakiś guz. Skierowanie na TK dała ta doktorka co mi robiła fiberoskopię. TK - głowy, szyji, klatki piersiowej - Opisu nie mam ale wiem że nic nie "świeci".

"fiberoskopia wprowadzono endoskop do prawej i lewej jamy nosa nie stwierdzono patologii. Nastepnie wprowadzono endoskop do nosogardla - w stropie widoczny gladkoscienny guz przeslaniajacy zachylki rosennmullera - pobrano wycinek do badan hist-pat. Nasada jezyka symetryszna, nie zmieniona, naglosnia prawidlowa. zachylki gruszkowate prawidlowe, nalewki niezmienione, ruchome. Faldy przedsionka symetryczne, ruchome. Faldy glosowe przerosniete, gładkie, ruchome. Szpara glosni szeroka. Okolica podglosniowa szeroka. Nasada jezyka palpacyjnie miekka" caly opis.

Czy od tego guza czasami moze mi sie sciszac to co slysze ? tzn. jak cos slucham to nagle jest ciszej jak by ktos radio sciszyl.

[ Dodano: 2023-01-28, 16:37 ]
Nie wiem jak zedytowac post. Jak mi pobrali wycinek w trybie pobytu 3 dniowego i była ta histopatologia z faldu glosowego w sierpniu 2021 to kazali mi chodzic na fiberoskopie co 3 miesiace kontrolnie, caly czas u tej samej Pani doktor robiona fiberoskopia.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2023-01-28, 17:16  


Ok, czyli w okolicy krtani nic się dzieje. To bardzo dobra wiadomość.
Obecnie jakąś zmianę zaobserwowano w innym miejscu, wyżej, w nosogardle. Ta lokalizacja, w pobliżu ujść trąbek słuchowych, może teoretycznie wpływać na jakość słyszenia..
Sam opis

maciej1234 napisał/a:
gladkoscienny guz


nie wygląda szczególnie niepokojąco, ale oczywiście najważniejszy jest hist-pat.

Poczekamy na wynik a na razie ciesz się dobrą informacją, że TK wyszła dobrze.

Pozdrawiam serdecznie.
 
maciej1234 


Dołączył: 21 Maj 2021
Posty: 13
Skąd: Warszawa

 #5  Wysłany: 2023-01-28, 18:39  


sąsiad jest histopatologiem w jednym ze szpitali i mówi że guz w takim miejscu nie wróży nic dobrego :(
 
maciej1234 


Dołączył: 21 Maj 2021
Posty: 13
Skąd: Warszawa

 #6  Wysłany: 2023-01-30, 15:03  


telefonicznie uzyskałem taką informację, jutro będę miał histo

drobne fragmenty błony śluzowej pokryte nanotypowym nabłonkiem gruczołowym urzesionym w podscielisku częściowo wypełnionym tkanką chlonniaka, tak jakoś mi przeczytali.

co to dla mnie znaczy?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #7  Wysłany: 2023-01-30, 20:42  


maciej1234 napisał/a:
tak jakoś mi przeczytali.


Zdecydowanie należy poczekać na wersję papierową, „oficjalną”.
To bardzo interesujące, że usłyszałeś wynik przez telefon. Czyżby laboratorium patomorfologiczne w COI w Warszawie tak swobodnie podchodziło do udzielania informacji drogą telefoniczną? I dodatkowo w sposób niezrozumiały dla pacjenta? Bo w przytoczonym tekście są nieprawidłowe określenia. Naprawdę mnie to dziwi.

Odniosę się do pełnego histpatu, najlepiej załączonego w formie obrazka dodanego do posta.
 
maciej1234 


Dołączył: 21 Maj 2021
Posty: 13
Skąd: Warszawa

 #8  Wysłany: 2023-01-30, 21:01  


ja wcale nie dzwonilem do labolatorium zeby bylo jasne

[ Dodano: 2023-01-30, 21:08 ]
drobne fragmenty blony sluzowej pokryte normotypowym nablonkiem gruczolowym urzesionym, w podscielisku czesciowo wgniecione tkanie (niewyraznie slychac, utkanie ? ) chlonniaka, teraz odsluchalem nagranie rozmowy telefonicznej
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #9  Wysłany: 2023-01-30, 21:27  


maciej1234,

To nadal nie jest treść do interpretacji. Mam swoje przypuszczenia, ale poczekam na wynik papierowy. Jeśli nie chce Ci się go samodzielnie wklejać to prześlij na mój mail forumowy - tak jak już wcześniej pisałam. Ja potem ten wynik/scan/zdjęcie wkleję do Twojego wątku.
 
maciej1234 


Dołączył: 21 Maj 2021
Posty: 13
Skąd: Warszawa

 #10  Wysłany: 2023-01-30, 21:29  


dzisiaj nie mialem jak sie urwac bo dzwonilem do upowaznionej osoby zeby zerknela czy histo jest, jutro jade i bede mial wynik

[ Dodano: 2023-01-31, 14:00 ]
podobno wynik niejednoznaczny, dostałem skierowanie na PET

[ Dodano: 2023-01-31, 14:01 ]
https://drive.google.com/file/d/1M3Zo5Hyuebd7G_UrupKjN8zLvKLIeAx8/view?usp=drivesdk
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #11  Wysłany: 2023-01-31, 15:29  





Dziwny ten histpat. Z jednej strony użyto określenia chłoniak a następnie napisano o odczynowych grudkach chłonnych i generalnie w podsumowaniu jest wniosek: obraz zmian odczynowych.

Być może jest tam pomyłka słowna i zamiast chłoniaka miała być tkanka chłonna - bo okolica, z której pobrano materiał to fragment pierścienia Waldeyera czyli układu chłonnego gardła ( wszystkie migdałki oraz masa grudek chłonnych w śluzówce).
Ja nie zinterpretuję Ci obrazu immunohistochemicznego, ale te wszystkie liczby odnoszą się do różnych typów komórek zwanych limfocytami, które są normalnym zjawiskiem w tkance chłonnej. U Ciebie biopsja mogła chyba dotyczyć migdałka trąbkowego, jeżeli uległ przerostowi na tle zapalnym to może upośledzać słuch.

Poza tym w opisie nie ma slowa na temat jakiejkolwiek atypii w budowie komórkowej więc nie rozumiem z jakiego powodu ma być PET. Jeżeli dla lekarza coś jest niejednoznaczne to trzeba wynik doprecyzować czyli albo przebadać jeszcze raz, innymi metodami albo pobrać wiecej materiału.

PET nie zastępuje wyniku histpat. Jeżeli w wyniku nie ma informacji o podejrzeniu choroby rozrostowej to znaczy, że diagnostyka zakończona.
Co masz wpisane na skierowaniu na PET jako wskazanie? Jaki kod ICD?
 
maciej1234 


Dołączył: 21 Maj 2021
Posty: 13
Skąd: Warszawa

 #12  Wysłany: 2023-01-31, 15:57  


c82.0
w opisie chlonniak najprawdopodbniej grudkowy ale wynik nie do konca jednoznaczny, prosze o ocene czy sa jakiekolwiek zmiany o charakterze chlonniaka w badaniu PET ze szczegolna ocena twarzoczaszki
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #13  Wysłany: 2023-01-31, 21:32  


Chłoniaki rozpoznaje się w oparciu o precyzyjny, jednoznaczny wynik histopatologiczny.

Cytat:
Rozpoznanie nowotworu układu chłonnego z określeniem podtypu histoklinicznego według aktualnej klasyfikacji WHO powinno być ustalone przez doświadczonego hematopatologa na podstawie badania histopatologicznego i immunohistochemicznego węzła chłonnego, a w przypadku pozawęzłowej prezentacji choroby — na podstawie wycinka odpowiedniej tkanki lub narządu. Aby doprecyzować rozpoznanie, w części przypadków konieczne jest wykonanie badania genetycznego i/lub molekularnego

oraz
Cytat:
jeśli materiał konsultacyjny jest niediagnostyczny, wskazana jest powtórna biopsja chirurgiczna.

http://onkologia.zaleceni...nego_200520.pdf str.177

Diagnostyka chłoniaków jest bardzo trudna i często zdarzają się sytuacje gdy różnicowanie ze zmianami o podłożu zapalnym wymaga dodatkowych badań. U Ciebie nikt w histpacie nie napisał o podejrzeniu chłoniaka ( nie chłonniaka!) grudkowego.

Dodatkowo - PET ma zastosowanie w ustalaniu zaawansowania choroby rozpoznanej i nazwanej oraz do oceny skuteczności leczenia. Nie robi się tego badania w zastępstwie dokładnego badania patomorfologicznego.

Nie mam pojęcia skąd u Ciebie postępowanie niezgodne z wytycznymi. W której klinice NIO dostałeś skier. na PET w tym samym czasie co odbiór wyniku histpat?
 
maciej1234 


Dołączył: 21 Maj 2021
Posty: 13
Skąd: Warszawa

 #14  Wysłany: 2023-02-01, 14:54  


jutro jadę, będą pobierać drugi wycinek

[ Dodano: 2023-02-01, 19:33 ]
czy takie objawy jak uczucie przyciszenia dzwieku to moga miec jakis zwiazek ? czasami mam wrazenie ze np. ogladam film i jak by ktos wzial i przyciszyl telewizor, po podglosnieniu nie slysze glosniej.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #15  Wysłany: 2023-02-02, 09:16  


maciej1234,

Pisałam wcześniej

Cytat:
U Ciebie biopsja mogła chyba dotyczyć migdałka trąbkowego, jeżeli uległ przerostowi na tle zapalnym to może upośledzać słuch.


Lokalizacja tej zmiany zdecydowanie może wpływać na słuch. Może to migdałek trąbkowy a może gardłowy. Nie wiem.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group