1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak płuc-proszę o jakiekolwiek wyjaśnienia.
Autor Wiadomość
zosia4356 


Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 4
Skąd: wadowice

 #1  Wysłany: 2010-05-28, 00:13  Rak płuc-proszę o jakiekolwiek wyjaśnienia.


Witam.
Mój mąż jest chory. Lekarze mówią,że to raczej rak płuc ale niczego konkretnego nie mogę sie dowiedzieć. Być może, że nie umiem pytać.

Może ktoś będzie mi w stanie pomóc zrozumieć.

Od zeszłego roku mąż źle się czuł, chodził po lekarzach lecz nic nie pomagało.
W lecie 2009 wystąpiło u niego niewielkie krwioplucie i samoistnie ustało. Mąż schudł jakieś 10-12 kilo w ciągu pól roku.
Dzięki zmianie lekarza rodzinnego mąż znalazł się w szpitalu 25-02-2010r w mijscowości nazwijmy ją (A)
Diagnoza:
Guz płuca prawego- do dalszej diagnostyki.
Zapalenie błony śluzowej XII-cy (test H. Pylori-ujemny)

Badania krwi i moczu w normie.

Markery nowotworowe:
Antygen karcinoembr. CEA 2.22
Antygen nowotworowy CA19-9 3,02

TK z 01-03-2010
W przyśrodkowej części segmentu 2 po stronie prawej nieregularna zmiana tumorowata o nierónych pozazębianych obrysach ulegająca wzmocnieniu po podaniu kontrastu.- wym ok. 20x14mm. Pasmowate zmiany włókniste w szczytach, bardziej po prawej stronie. Pola płucne z cechami rozedmy.Obustronnie w polach górnych różnej wielkości pęcherze rozedmowe. Najwiekszy w segmencie 3 po prawej stronie śr. ok 3mm. Reszta bez zmian.

Informacja uzyskana od lekarza ustnie : drobnokomorkowy rak płuc.

Szpital (A) kieruje i przewozi męża do szpitala (B) 03-03-2010 celem dalszej diagnostyki.
Zwykły szpital płucny gdzie miałą być dalsza diagnostyka.
Diagnoza:
Guz płata górnego płuca prawegoi rozedma.

RTG klatki piersiowej:04-03-2010r
W obu szczytach przejaśnienia BUALLE ROZEDMOWE? Od prawego szczytu do wnęki ciągnie się pasmowate, mocniej wysycone zagęszczenie . Na przedni odcinek V prawego żebra nakłada się mocniej wysycony cień. Obie wnęki z zagęszczeniami .

Zdj. boczne.
W rzucie wnęk drobne zagęszczenia. W kącie przeponowo- mostkowym przymglenie

Bronchoskopia bez zmian

Właczono leczenie p.prątkowe, nie pobrano wycinków do badań.
Dalsze postępowanie mnie zadziwia tj. operacja usuniecia pluca juz wyznaczona na 05-03-2010 na 7:30 operacja usuniecia pluca na, którą nie wyraziliśmy zgody, ze wzgledu na brak wyników badań histopatplogicznych, gdyżnawet ich nie pobrano.
Wypisany do domu w tym samym dniu z zaleceniem konsultacji onkologicznej. ZERO INFORMACJI OD LEKARZA.

Po prywatnej konsultacji mąż laduje w szpitalu (C) 24-03-2010r na oddziale płucnym.
Tutaj rtg. tk jak w szpitalu (A)
Lecz do rtg doszlo jeszcze niewielkie zagęszczenie miąższu z przejaśnieniem wew? RZUTUJĄCE NA GÓRNY ODCINEK KRĘGOSŁUPA.

Pobrano materiał do chodowli BACTEC i npl.
Wszystkie badania p.grużlicze negatywne. obraz npl niejednoznaczny.
Wypisany do domu z zapasem lekow p. pratkowych i terminem do ponownego zgloszenia sie na oddzial.
I tutaj znów zero informacji a racze całkowita dezinformacja. Mowao operacjio po badaniach lecz na moje pytanie od kiedy gruzlice lecza operacyjnie zero odpowiedzi.

10-05-2010 znów szpital (C)

Zmiana lekarza prowadzacego. Zmiany dokonal sam szpital.

Z bactec nic nie wychodowano.
Progresja zmiany guzowatej.
ASAT-122 Alat- 261

TK przed i po podaniu kontrastu.
widoczne guzy w obu plucach 8mm, 4mm pluco prawe. 4mm pluco lewe. Wezly chlonne o wym ok 17x14mm.

No i nareszcie konkretna rozmowa rak pluc, badanie EBUS jako kolejna czynnosc. Super podejście lekarza do udzielania informacji. Byc może operacja.

19-05-2010 szpital (C) inny oddzial.

Badanie w systemie EBUS i EUS uwidocznino licznie niepowiekszone nieregularne hyperechogeniczneNL.gr 7, 4r i 10r max5/7mm
Wyykonano EUS_NA NL gr7 (1), EBUS_TBNA NL gr7 (1A), gr4r(2), i gr 10r (3). Nie uwidoczniono widocznego w tk nacieku wneki prawej i plata gornego pluca prawego.

Wyniki EBUS

A-D. Elementy komókowe utkania limfatycznego i grupy komorek nablonka gruczolowego oskrzela.

Ponadto w materiale nr 1 kilka grup komorek nablonka plaskiego.
Z tym wynikiem idziemy do torakochirurga .


Proszę jezeli cos z tego rozumiecie to sprobojcie mi cos wyjasnic. Ja nie rozumiem z tego nic. A chce wiedziec co to jest i o co pytac lekarzy zeby uzyskac informacje. Staralam sie umiesci wszystkie info ,jak cos pominelam to pytajcie. Czekam z niecierpliwoscia na wasz odpis. Pozdrawiam.
 
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #2  Wysłany: 2010-05-28, 02:28  


Witaj zosia4356,
dane, które przedstawiasz są bardzo wybiórcze, a wysnuwane wnioski - obawiam się, że mocno subiektywne. Trudno sklecić z tego sensowną całość..
Spróbuję jednak. I zadam kilka pytań.

zosia4356 napisał/a:
TK z 01-03-2010
W przyśrodkowej części segmentu 2 po stronie prawej nieregularna zmiana tumorowata o nierónych pozazębianych obrysach ulegająca wzmocnieniu po podaniu kontrastu.- wym ok. 20x14mm. Pasmowate zmiany włókniste w szczytach, bardziej po prawej stronie. Pola płucne z cechami rozedmy.Obustronnie w polach górnych różnej wielkości pęcherze rozedmowe. Najwiekszy w segmencie 3 po prawej stronie śr. ok 3mm. Reszta bez zmian.

Informacja uzyskana od lekarza ustnie : drobnokomorkowy rak płuc.

Obraz TK sugeruje raka płuca, prawdopodobnie położonego obwodowo.
Drobnokomórkowy? To akurat info zakrawa na absurd ponieważ zawiera w sobie rodzaj histologiczny raka (możliwy do określenia jedynie na podstawie badania histopatologicznego).

zosia4356 napisał/a:
Bronchoskopia bez zmian

Tak być mogło, jeśli guz położony jest obwodowo - bywa niedostępny drogą bronchofiberoskopową. W takiej sytuacji nie ma jak pobrać wycinków z guza. Wykonuje się wtedy BAC (biopsję zmiany) - o ile jest to możliwe. Tu zmiana była nieduża i być może schowana za żebrem - w tej sytuacji zrozumiałe jest odstąpienie od BAC i zalecenie torakotomii (otwarcia klatki piersiowej) w celu śródoperacyjnego zbadania zmiany.
Takie postępowanie zgodne jest ze standardami diagnostyki i leczenia raka płuca.

zosia4356 napisał/a:
Dalsze postępowanie mnie zadziwia tj. operacja usuniecia pluca juz wyznaczona na 05-03-2010 na 7:30 operacja usuniecia pluca na, którą nie wyraziliśmy zgody, ze wzgledu na brak wyników badań histopatplogicznych, gdyżnawet ich nie pobrano.

Sens takiego postępowania przedstawiłam wyżej. Rezygnacja z zabiegu była ogromnym błędem... W trakcie zabiegu dokonano by oględzin zmiany oraz zbadano zmianę śródoperacyjnie - kontynuowano by zabieg (usuwając płat płuca) tylko w wypadku gdyby badanie doraźne potwierdziło złośliwy charakter zmiany. Gdyby zmiana okazała się łagodna (np. zapalna) - zabieg zakończyłby się tumorektomią (a więc wycięciem samej zmiany).

zosia4356 napisał/a:
ASAT-122 Alat- 261

Tzw. próby wątrobowe są znacznie podwyższone. Czy wykonano USG jamy brzusznej?

zosia4356 napisał/a:
10-05-2010 znów szpital (C) (...)
Progresja zmiany guzowatej. (...)
TK przed i po podaniu kontrastu.
widoczne guzy w obu plucach 8mm, 4mm pluco prawe. 4mm pluco lewe. Wezly chlonne o wym ok 17x14mm.

'mm' ? Progresja oznacza postęp choroby; na poprzednim TK mierzono zmianę w cm, a teraz w mm? Przytoczony opis sprawia wrażenie niepełnego. Trudno więc się do niego odnieść.
We wnioskach z EBUS ponadto wspomniano o widocznym na TK nacieku wnęki i pola górnego płuca prawego; a w przytoczonej części opisu nie ma o tym mowy (a jedynie o kilku małych guzkach).
Można prosić o pełny opis TK?

zosia4356 napisał/a:
Wyniki EBUS

A-D. Elementy komókowe utkania limfatycznego i grupy komorek nablonka gruczolowego oskrzela.

Ponadto w materiale nr 1 kilka grup komorek nablonka plaskiego.

Rozumiem, że jest to wynik badania cytologicznego. Brak w nim jakiegokolwiek wniosku patologa. Opis może wskazywać na przerzuty do węzłów chłonnych śródpiersiowych.

Jeśli są obecne przerzuty do węzłów chłonnych śródpiersia i/lub nastąpił rozsiew do drugiego płuca - leczenie operacyjne nie będzie już możliwe.
Martwi też stan wątroby - bo to stawia pod znakiem zapytania możliwość leczenia chemioterapią.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
zosia4356 


Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 4
Skąd: wadowice

 #3  Wysłany: 2010-05-28, 10:05  


Już piszę pełne wyniki z badań. Tak przedstawilam wcześniej wyniki na ktore mi zwracano uwage , ze sa wazne.

TK szpital(A)
Wykonano tk klatki piersiowe technika spiralna. podawano kontrast dozylnie. W przysrodkowej czesci segmentu 2 po stronie prawej nieregularna zmiana tumorowata o nierownych pozazebianych obrysach, ulegajaca wzmocnieniu po podaniu montrastu-wym 20x14mm.pasmowate zmianywlokniste na szcytach bardziej po prawej stronie. Pola plucne z cechami rozedmy. Obustronnie w polach gornych roznej wielkosci pecherze rozedmowe. Najwiekszy w segmencie 3 po prawej stronie sr. ok. 30mm. Poza tym pola plucne bez wyraznych zmian ogniskowych. Wezly chlonne w obrebie srodpiersia i wnekowe niepowiekszone. Aorta piersiowa nieposzerzona. Wobrebie uwidocznionego nadbrzusza bez wyraznej patologii.

GASTROSKOPIA
Przelyk bez zmian. Wpust od gory i w inwersji aparatu niesczelny. Jeziorko przecietnie obfite, klarowne. Sciany zoladka podatne na rozdymanie. Perylstatyka zachowana. W zakresie blony sluzowej zoladkazmian nie stwierdza sie. Odzwiernik ksztaltny, drozny. Opuszka XII-cyksztaltna wypelniona przekrwionymi i obrzeknietymi faldami blony sluzowej. Czesc pozaopuszkowa XII-cy bez zmian. Test uerazowy na obecnosc H.p wynik ujemny.

Konsultacja laryngologiczna
dgn: Deviato septi nasi poza tym ORL nihil.

Tu lekarz mowi o raku drobnokomorkowym.

Szpital (B)RTG klatki piersiowej
W obu szczytach przejaśnienia BUALLE ROZEDMOWE? Od prawego szczytu do wnęki ciągnie się pasmowate, mocniej wysycone zagęszczenie . Na przedni odcinek V prawego żebra nakłada się mocniej wysycony cień. Obie wnęki z zagęszczeniami .

Zdj. boczne.
W rzucie wnęk drobne zagęszczenia. W kącie przeponowo- mostkowym przymglenie

Bronchofiberoskopia
Krtan, tchawica, drzewo oskrzelowe o budowie typowej, bez cech ucisku na oskrzela, stanu zapalnego.

To wszystko co podaje szpital (B)

Szpital (C) pierwszy pobyt
Bodypletyzmografia
FEV1(I) 3,59, FCV(I) 4,20, FEV1%FCV (%) 85,51, TLC(I) 8,17, RV(I) 3,98, R tot(Kpa s/l) 0,20

RTG klatli piersiowej Ap i bok
W plucu prawym widoczne sa zmiany smuzaste biegnace od gornego bieguna wneki prawej w kierunku obojczyka, pozatym obustronnie wzmozony rysune zrebu, katy przeponowo- zebrowe wolne, serce niepowiekszone.Na zdjeciu bocznym widoczne jest niewielkie zageszczenie miazszu z przejasnieniami wew? rzutujace na gorny odcinek kregoslupa piersiowego.

Badanie cytologiczne BAC wezla
Tersc bialkowo- krwista i nieliczne limfocyty.

Bronchofiberoskopia
Krtan, tchawica w normie. Ostroga glowna ostra prawidlowo ustawiona i ruchoma. Blona sluzowa Drzewa oskrzelowego prawidlowa. Wszystkie ujscia oskrzeli segmentowych obu pluc drozne nie zmienione. wykonano szczotkowanie i cewnikowanie osrzeli seg 2 po prawej. Material do badania cytologicznego i BACTEC. Wniosek:obraz bronchoskopowy prawidlowy.
Popluczyny oskrzelowe-Bactec preparat ujemny, hodowla w toku.
Popluczyny oskrzelowe- badanie histopatologiczne.

Rozpoznanie: tresc sluzowa. komorki nablonka gruczolowego oskrzela i nieliczne makrofagi (A-C)

Gastroskopia i duendoskopia
Przelyk prawidlowy. Wpust bez zmian. W zoladku obecna tresc sluzowa. Blona sluzowa zoladka makroskopowo zmian nie wykazuje. Odzzwiernik drozny. Opuszka na krzywiznie gornej bliznowate zaciagniecie sluzowki. Czesc zstepujaca dwunastnicy w tym brodawka Vatera bez zmian. w szcegolnosci nie stwierdza sie objawow naciekania sciany dwunastnicy. Skopia odwrocona? przepuklina wslizgowa rozworu przelykowego. Test uerazowy ujemny

ASAT ALAT w normie

Tu wlaczono leczenie p. pratkowe.

Ochrzan od doktora prowadzacego ze to tylko gruzlica! Na drugi dzien ordynator mowi o nowotworze.

Szpital (C) pobyt drugi 07-05-2010
TK
Badanie wykonano przed i po dozylnym podaniu kontarstu.
W placie gornym pluca prawego przysrodkowo widoczna zmiana naciekowa ciagnaca sien od szczytu gornego bieguna wneki. Obraz zmiany nie jest jednoznaczny, cechy progresjiw porownaniu do badania poprzedniego z dnia 21-03-2010.
W sropiersiu gornym zamostkowo widoczny pecherz rozedmowy o wym. 68x28mm widoczny rowniez w badaniu poprzednim. W platach gornych obu pluc widoczne obszary rozedmy centrilobularnej.
W gornym placie ppluca lewego, w sesgmencie 1/2 widoczny guzek o sr, ok. 4mm widoczny w badaniu poprzednimk. W placie srodkowym pluca prawego przysrodkowo widoczny guzek podoplucnowy o sr. ok 8mm widoczny w badaniu poprzednim. W segmencie 8 pluca lewego obwodowo widoczny guzek podoplucnowy o sr. ok. 5mm jak w badaniu poprzednim. W placie dolnym pluca lewego przypodstawnie widoczne obszary zwloknien.
Wezky chlonne wneki prawej o wym. ok. 17x14mm, rozwidlenie tchawicy o wym. ok. 16x9mm obraz porownywalny do badania poprzedniego
Jama oplucnej wolna od plynu.
Przeponowo bez patologii

ASAT-122 Alat- 261
Obecnie wobec ujemnego wyniku hodowli bactec, prigresji zmiany w ct klp w placie gornego pluca prawego przysrodkowo widoczna nieregularna zmiana naciekowa ciagnaca sie od szczytu do gornego bieguna wneki. Obraz zmiany niejednoznaczny, cechy progresji do badania poprzedniego, oraz podwyzszonych wartosci AST/ALT( HBS i HCV- ujemne)-odstawionolekip.pratkowe. Przyjeto ze najbardziej prawdopodobna przyczyna opisanych w badaniu obrazowym zmian jest proces npl. W teja sytuacji pacjent byl konsultowany prze torakochirurga- zostal zakwalifikowany do EBUS-a

Informacja od lekarza juz zmieninego przez szpital ze jednak rak pluc tchawicy i oskrzeli.

19-05-2010 szpital (C) inny oddzial.

Badanie w systemie EBUS i EUS uwidocznino licznie niepowiekszone nieregularne hyperechogeniczneNL.gr 7, 4r i 10r max5/7mm
Wyykonano EUS_NA NL gr7 (1), EBUS_TBNA NL gr7 (1A), gr4r(2), i gr 10r (3). Nie uwidoczniono widocznego w tk nacieku wneki prawej i plata gornego pluca prawego.

Wyniki EBUS

A-D. Elementy komókowe utkania limfatycznego i grupy komorek nablonka gruczolowego oskrzela.

Ponadto w materiale nr 1 kilka grup komorek nablonka plaskiego.
Z tym wynikiem idziemy do torakochirurga .
Tak to sa wyniki z rozmazu cytologicznego.

Tu bede moze cos wiedziec 01-06 bo idziemyz wynikiem EBUS do lekarza.


Co do badan przepisalam wszystko co na kartach jest napisane. Nie podalam morfologii i moczu poniewaz sa w normie.
Mam tylko tyle informacji i jeszce byc moze perspektywe badania PET.
Jestem calkiem oglupiala, wiem ze teraz w szpitalu (C) lekarze robia wszystko co moga. Martwi mnie tylko brak jasnych informacji co do interpretacji wynikow, nikt jasno sie nie wypowiada. Przeciwnie co lekarz to inne informacje. O co pytac jak mozna zrozumiec te badania i wyniki. Gubie sie w tym gdyz taka sytuacja dotyka mnie pierwszy raz. Moze macie wiecej doswiadczenia w tym temacie i rozumiecie z tego wiecej. jeszce raz prosze o jakas porade i wytlumaczenie


DSS serdecznie dziekuje za szybka reakcje i odpowiedz.
 
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #4  Wysłany: 2010-05-28, 23:19  


Wygląda to na raka płuca prawego.
Czynności lekarzy zmierzają obecnie do ustalenia czy możliwe jest jeszcze radykalne leczenie chirurgiczne. Radykalnie można próbować leczyć chorego, u którego nie doszło jeszcze do rozsiewu - w tym do węzłów chłonnych śródpiersiowych (stąd EBUS i biopsja węzłów w śródpiersiu).
Nie ma dowodu na to, że małe guzki w prawym i lewym płucu stanowią rozsiew - bowiem ich wymiar nie zwiększył się. Mogą być pozapalne. Nie należy więc się nimi obecnie sugerować.

Kluczowe jest ustalenie czy zajęte są węzły chłonne śródpiersia oraz sprawdzenie czy nie doszło do rozsiewu w obrębie jamy brzusznej (znacznie podwyższone transaminazy mogą sugerować, że coś się dzieje w wątrobie).
Celem sprawdzenia węzłów chłonnych śródpiersiowych - najwłaściwsza byłaby -> mediastinoskopia <- a nie EBUS.
Niezbędne jest wykonanie USG lub TK jamy brzusznej.
Jeśli okazałoby się, że w w/w lokalizacjach nie doszło do rozsiewu i stan ogólny chorego na to pozwoli - można by operować.

Lekarzy można zapytać wprost czy wykonywane obecnie badania mają na celu ustalenie czy nie doszło do rozsiewu i czy mogą zakwalifikować męża do operacji.
Warto zapytać o badanie obrazowe jamy brzusznej (podwyższone 'próby wątrobowe') w celu wykluczenia przerzutów do wątroby.
No i o interpretację wyniku badania cytologicznego (EBUS), który moim zdaniem nie jest jednoznaczny (i czy w związku z tym planują jeszcze wykonanie mediastinoskopii).

Jeśli coś jeszcze nie jest zrozumiałe - poproszę o pytania.
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
zosia4356 


Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 4
Skąd: wadowice

 #5  Wysłany: 2010-05-28, 23:47  


DSS dziekuje za odpowiedz. Wiem ze wlasnie lekarze robia co moga. Twoje podpowiedzi bardzo mi pomoga w rozmowie z lekarzem. Niestety jak narazie mamy tylko tyle albo jak na tak krotki czas az tyle badan i wynikow. Rzeczywiscie byc moze wtedy nie wyrazenie zgody na operacje to byl blad lecz balismy sie jej okropnie poniewaz moj tata zmarl na raka pluc drobnokomorkowego. I stad ta panika lecz ja niewiele pamietam z jego choroby. Jestem rzeczywiscie spanikowana gdyz maz to mlody czlowiek 48 lat, ale wieloletni palacz. Porozmawiam z lekarzem o badaniach i dalszej diagnostyce. Wiem ze lekarz rozwaza wykonanie badania PET. Mamy byc na wizycie z wynikiem EBUS 01-06-2010. Podejrzewam ze wtedy w mojej glowie napewno zadzwonia dzwonki i pojawia sie pytania i watpliwosci. W chwili obecnej mysle ze wyjasnilas mi wszystko co moglas. Za co jeszcze raz serdecznie dziekuje. Napisze po rozmowie z lekarzem byc moze ze on bedzie mial jeszcze jakies dodatkowe wyniki. Pozdrawiam. :)
 
 
zosia4356 


Dołączyła: 27 Maj 2010
Posty: 4
Skąd: wadowice

 #6  Wysłany: 2010-06-01, 21:21  


Witam ponownie. Mąż jest po wizycie u lekarza. Okazało się, że wynik EBUS nie dał odpowiedzi co do rodzaju zmiany. Pytałam o mediastinoskopie lecz Pan doktor wyjaśnił mi, że Ebus był w męża przypadku najlepszy. Informacja, którą uzyskałam to taka, iż na dzień dzisiejszy węzły chłonne są czyste. Co do wątroby, to lekarz mówił, że najpierw muszą ustalić co z płucem. Na 8-06-2010 mamy ustalony termin do Wrocławia na badanie PET. Co mnie zastanawia? Usłyszeliśmy, że operacja usunięcia płuca nie jest wcale pewna :) . Decyzję co dalej Pan doktor podejmie po wynikach PET. Będzie co ma być i mam nadzieję, że bedzie dobrze. Dodam jeszcze, że Pan doktor był świetnyi rzeczywiście konkretny. Dziekuję DSS, gdyby nie twoje podpowiedzi dalej nie wiedziałabym o co pytać i jak rozmawiać.

Podrawiam. :)
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group