1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak płuc-proszę o jakiekolwiek wyjaśnienia.
zosia4356

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 23713

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-06-01, 22:21   Temat: Rak płuc-proszę o jakiekolwiek wyjaśnienia.
Witam ponownie. Mąż jest po wizycie u lekarza. Okazało się, że wynik EBUS nie dał odpowiedzi co do rodzaju zmiany. Pytałam o mediastinoskopie lecz Pan doktor wyjaśnił mi, że Ebus był w męża przypadku najlepszy. Informacja, którą uzyskałam to taka, iż na dzień dzisiejszy węzły chłonne są czyste. Co do wątroby, to lekarz mówił, że najpierw muszą ustalić co z płucem. Na 8-06-2010 mamy ustalony termin do Wrocławia na badanie PET. Co mnie zastanawia? Usłyszeliśmy, że operacja usunięcia płuca nie jest wcale pewna :) . Decyzję co dalej Pan doktor podejmie po wynikach PET. Będzie co ma być i mam nadzieję, że bedzie dobrze. Dodam jeszcze, że Pan doktor był świetnyi rzeczywiście konkretny. Dziekuję DSS, gdyby nie twoje podpowiedzi dalej nie wiedziałabym o co pytać i jak rozmawiać.

Podrawiam. :)
  Temat: Rak płuc-proszę o jakiekolwiek wyjaśnienia.
zosia4356

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 23713

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-05-29, 00:47   Temat: Rak płuc-proszę o jakiekolwiek wyjaśnienia.
DSS dziekuje za odpowiedz. Wiem ze wlasnie lekarze robia co moga. Twoje podpowiedzi bardzo mi pomoga w rozmowie z lekarzem. Niestety jak narazie mamy tylko tyle albo jak na tak krotki czas az tyle badan i wynikow. Rzeczywiscie byc moze wtedy nie wyrazenie zgody na operacje to byl blad lecz balismy sie jej okropnie poniewaz moj tata zmarl na raka pluc drobnokomorkowego. I stad ta panika lecz ja niewiele pamietam z jego choroby. Jestem rzeczywiscie spanikowana gdyz maz to mlody czlowiek 48 lat, ale wieloletni palacz. Porozmawiam z lekarzem o badaniach i dalszej diagnostyce. Wiem ze lekarz rozwaza wykonanie badania PET. Mamy byc na wizycie z wynikiem EBUS 01-06-2010. Podejrzewam ze wtedy w mojej glowie napewno zadzwonia dzwonki i pojawia sie pytania i watpliwosci. W chwili obecnej mysle ze wyjasnilas mi wszystko co moglas. Za co jeszcze raz serdecznie dziekuje. Napisze po rozmowie z lekarzem byc moze ze on bedzie mial jeszcze jakies dodatkowe wyniki. Pozdrawiam. :)
  Temat: Rak płuc-proszę o jakiekolwiek wyjaśnienia.
zosia4356

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 23713

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-05-28, 11:05   Temat: Rak płuc-proszę o jakiekolwiek wyjaśnienia.
Już piszę pełne wyniki z badań. Tak przedstawilam wcześniej wyniki na ktore mi zwracano uwage , ze sa wazne.

TK szpital(A)
Wykonano tk klatki piersiowe technika spiralna. podawano kontrast dozylnie. W przysrodkowej czesci segmentu 2 po stronie prawej nieregularna zmiana tumorowata o nierownych pozazebianych obrysach, ulegajaca wzmocnieniu po podaniu montrastu-wym 20x14mm.pasmowate zmianywlokniste na szcytach bardziej po prawej stronie. Pola plucne z cechami rozedmy. Obustronnie w polach gornych roznej wielkosci pecherze rozedmowe. Najwiekszy w segmencie 3 po prawej stronie sr. ok. 30mm. Poza tym pola plucne bez wyraznych zmian ogniskowych. Wezly chlonne w obrebie srodpiersia i wnekowe niepowiekszone. Aorta piersiowa nieposzerzona. Wobrebie uwidocznionego nadbrzusza bez wyraznej patologii.

GASTROSKOPIA
Przelyk bez zmian. Wpust od gory i w inwersji aparatu niesczelny. Jeziorko przecietnie obfite, klarowne. Sciany zoladka podatne na rozdymanie. Perylstatyka zachowana. W zakresie blony sluzowej zoladkazmian nie stwierdza sie. Odzwiernik ksztaltny, drozny. Opuszka XII-cyksztaltna wypelniona przekrwionymi i obrzeknietymi faldami blony sluzowej. Czesc pozaopuszkowa XII-cy bez zmian. Test uerazowy na obecnosc H.p wynik ujemny.

Konsultacja laryngologiczna
dgn: Deviato septi nasi poza tym ORL nihil.

Tu lekarz mowi o raku drobnokomorkowym.

Szpital (B)RTG klatki piersiowej
W obu szczytach przejaśnienia BUALLE ROZEDMOWE? Od prawego szczytu do wnęki ciągnie się pasmowate, mocniej wysycone zagęszczenie . Na przedni odcinek V prawego żebra nakłada się mocniej wysycony cień. Obie wnęki z zagęszczeniami .

Zdj. boczne.
W rzucie wnęk drobne zagęszczenia. W kącie przeponowo- mostkowym przymglenie

Bronchofiberoskopia
Krtan, tchawica, drzewo oskrzelowe o budowie typowej, bez cech ucisku na oskrzela, stanu zapalnego.

To wszystko co podaje szpital (B)

Szpital (C) pierwszy pobyt
Bodypletyzmografia
FEV1(I) 3,59, FCV(I) 4,20, FEV1%FCV (%) 85,51, TLC(I) 8,17, RV(I) 3,98, R tot(Kpa s/l) 0,20

RTG klatli piersiowej Ap i bok
W plucu prawym widoczne sa zmiany smuzaste biegnace od gornego bieguna wneki prawej w kierunku obojczyka, pozatym obustronnie wzmozony rysune zrebu, katy przeponowo- zebrowe wolne, serce niepowiekszone.Na zdjeciu bocznym widoczne jest niewielkie zageszczenie miazszu z przejasnieniami wew? rzutujace na gorny odcinek kregoslupa piersiowego.

Badanie cytologiczne BAC wezla
Tersc bialkowo- krwista i nieliczne limfocyty.

Bronchofiberoskopia
Krtan, tchawica w normie. Ostroga glowna ostra prawidlowo ustawiona i ruchoma. Blona sluzowa Drzewa oskrzelowego prawidlowa. Wszystkie ujscia oskrzeli segmentowych obu pluc drozne nie zmienione. wykonano szczotkowanie i cewnikowanie osrzeli seg 2 po prawej. Material do badania cytologicznego i BACTEC. Wniosek:obraz bronchoskopowy prawidlowy.
Popluczyny oskrzelowe-Bactec preparat ujemny, hodowla w toku.
Popluczyny oskrzelowe- badanie histopatologiczne.

Rozpoznanie: tresc sluzowa. komorki nablonka gruczolowego oskrzela i nieliczne makrofagi (A-C)

Gastroskopia i duendoskopia
Przelyk prawidlowy. Wpust bez zmian. W zoladku obecna tresc sluzowa. Blona sluzowa zoladka makroskopowo zmian nie wykazuje. Odzzwiernik drozny. Opuszka na krzywiznie gornej bliznowate zaciagniecie sluzowki. Czesc zstepujaca dwunastnicy w tym brodawka Vatera bez zmian. w szcegolnosci nie stwierdza sie objawow naciekania sciany dwunastnicy. Skopia odwrocona? przepuklina wslizgowa rozworu przelykowego. Test uerazowy ujemny

ASAT ALAT w normie

Tu wlaczono leczenie p. pratkowe.

Ochrzan od doktora prowadzacego ze to tylko gruzlica! Na drugi dzien ordynator mowi o nowotworze.

Szpital (C) pobyt drugi 07-05-2010
TK
Badanie wykonano przed i po dozylnym podaniu kontarstu.
W placie gornym pluca prawego przysrodkowo widoczna zmiana naciekowa ciagnaca sien od szczytu gornego bieguna wneki. Obraz zmiany nie jest jednoznaczny, cechy progresjiw porownaniu do badania poprzedniego z dnia 21-03-2010.
W sropiersiu gornym zamostkowo widoczny pecherz rozedmowy o wym. 68x28mm widoczny rowniez w badaniu poprzednim. W platach gornych obu pluc widoczne obszary rozedmy centrilobularnej.
W gornym placie ppluca lewego, w sesgmencie 1/2 widoczny guzek o sr, ok. 4mm widoczny w badaniu poprzednimk. W placie srodkowym pluca prawego przysrodkowo widoczny guzek podoplucnowy o sr. ok 8mm widoczny w badaniu poprzednim. W segmencie 8 pluca lewego obwodowo widoczny guzek podoplucnowy o sr. ok. 5mm jak w badaniu poprzednim. W placie dolnym pluca lewego przypodstawnie widoczne obszary zwloknien.
Wezky chlonne wneki prawej o wym. ok. 17x14mm, rozwidlenie tchawicy o wym. ok. 16x9mm obraz porownywalny do badania poprzedniego
Jama oplucnej wolna od plynu.
Przeponowo bez patologii

ASAT-122 Alat- 261
Obecnie wobec ujemnego wyniku hodowli bactec, prigresji zmiany w ct klp w placie gornego pluca prawego przysrodkowo widoczna nieregularna zmiana naciekowa ciagnaca sie od szczytu do gornego bieguna wneki. Obraz zmiany niejednoznaczny, cechy progresji do badania poprzedniego, oraz podwyzszonych wartosci AST/ALT( HBS i HCV- ujemne)-odstawionolekip.pratkowe. Przyjeto ze najbardziej prawdopodobna przyczyna opisanych w badaniu obrazowym zmian jest proces npl. W teja sytuacji pacjent byl konsultowany prze torakochirurga- zostal zakwalifikowany do EBUS-a

Informacja od lekarza juz zmieninego przez szpital ze jednak rak pluc tchawicy i oskrzeli.

19-05-2010 szpital (C) inny oddzial.

Badanie w systemie EBUS i EUS uwidocznino licznie niepowiekszone nieregularne hyperechogeniczneNL.gr 7, 4r i 10r max5/7mm
Wyykonano EUS_NA NL gr7 (1), EBUS_TBNA NL gr7 (1A), gr4r(2), i gr 10r (3). Nie uwidoczniono widocznego w tk nacieku wneki prawej i plata gornego pluca prawego.

Wyniki EBUS

A-D. Elementy komókowe utkania limfatycznego i grupy komorek nablonka gruczolowego oskrzela.

Ponadto w materiale nr 1 kilka grup komorek nablonka plaskiego.
Z tym wynikiem idziemy do torakochirurga .
Tak to sa wyniki z rozmazu cytologicznego.

Tu bede moze cos wiedziec 01-06 bo idziemyz wynikiem EBUS do lekarza.


Co do badan przepisalam wszystko co na kartach jest napisane. Nie podalam morfologii i moczu poniewaz sa w normie.
Mam tylko tyle informacji i jeszce byc moze perspektywe badania PET.
Jestem calkiem oglupiala, wiem ze teraz w szpitalu (C) lekarze robia wszystko co moga. Martwi mnie tylko brak jasnych informacji co do interpretacji wynikow, nikt jasno sie nie wypowiada. Przeciwnie co lekarz to inne informacje. O co pytac jak mozna zrozumiec te badania i wyniki. Gubie sie w tym gdyz taka sytuacja dotyka mnie pierwszy raz. Moze macie wiecej doswiadczenia w tym temacie i rozumiecie z tego wiecej. jeszce raz prosze o jakas porade i wytlumaczenie


DSS serdecznie dziekuje za szybka reakcje i odpowiedz.
  Temat: Rak płuc-proszę o jakiekolwiek wyjaśnienia.
zosia4356

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 23713

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-05-28, 01:13   Temat: Rak płuc-proszę o jakiekolwiek wyjaśnienia.
Witam.
Mój mąż jest chory. Lekarze mówią,że to raczej rak płuc ale niczego konkretnego nie mogę sie dowiedzieć. Być może, że nie umiem pytać.

Może ktoś będzie mi w stanie pomóc zrozumieć.

Od zeszłego roku mąż źle się czuł, chodził po lekarzach lecz nic nie pomagało.
W lecie 2009 wystąpiło u niego niewielkie krwioplucie i samoistnie ustało. Mąż schudł jakieś 10-12 kilo w ciągu pól roku.
Dzięki zmianie lekarza rodzinnego mąż znalazł się w szpitalu 25-02-2010r w mijscowości nazwijmy ją (A)
Diagnoza:
Guz płuca prawego- do dalszej diagnostyki.
Zapalenie błony śluzowej XII-cy (test H. Pylori-ujemny)

Badania krwi i moczu w normie.

Markery nowotworowe:
Antygen karcinoembr. CEA 2.22
Antygen nowotworowy CA19-9 3,02

TK z 01-03-2010
W przyśrodkowej części segmentu 2 po stronie prawej nieregularna zmiana tumorowata o nierónych pozazębianych obrysach ulegająca wzmocnieniu po podaniu kontrastu.- wym ok. 20x14mm. Pasmowate zmiany włókniste w szczytach, bardziej po prawej stronie. Pola płucne z cechami rozedmy.Obustronnie w polach górnych różnej wielkości pęcherze rozedmowe. Najwiekszy w segmencie 3 po prawej stronie śr. ok 3mm. Reszta bez zmian.

Informacja uzyskana od lekarza ustnie : drobnokomorkowy rak płuc.

Szpital (A) kieruje i przewozi męża do szpitala (B) 03-03-2010 celem dalszej diagnostyki.
Zwykły szpital płucny gdzie miałą być dalsza diagnostyka.
Diagnoza:
Guz płata górnego płuca prawegoi rozedma.

RTG klatki piersiowej:04-03-2010r
W obu szczytach przejaśnienia BUALLE ROZEDMOWE? Od prawego szczytu do wnęki ciągnie się pasmowate, mocniej wysycone zagęszczenie . Na przedni odcinek V prawego żebra nakłada się mocniej wysycony cień. Obie wnęki z zagęszczeniami .

Zdj. boczne.
W rzucie wnęk drobne zagęszczenia. W kącie przeponowo- mostkowym przymglenie

Bronchoskopia bez zmian

Właczono leczenie p.prątkowe, nie pobrano wycinków do badań.
Dalsze postępowanie mnie zadziwia tj. operacja usuniecia pluca juz wyznaczona na 05-03-2010 na 7:30 operacja usuniecia pluca na, którą nie wyraziliśmy zgody, ze wzgledu na brak wyników badań histopatplogicznych, gdyżnawet ich nie pobrano.
Wypisany do domu w tym samym dniu z zaleceniem konsultacji onkologicznej. ZERO INFORMACJI OD LEKARZA.

Po prywatnej konsultacji mąż laduje w szpitalu (C) 24-03-2010r na oddziale płucnym.
Tutaj rtg. tk jak w szpitalu (A)
Lecz do rtg doszlo jeszcze niewielkie zagęszczenie miąższu z przejaśnieniem wew? RZUTUJĄCE NA GÓRNY ODCINEK KRĘGOSŁUPA.

Pobrano materiał do chodowli BACTEC i npl.
Wszystkie badania p.grużlicze negatywne. obraz npl niejednoznaczny.
Wypisany do domu z zapasem lekow p. pratkowych i terminem do ponownego zgloszenia sie na oddzial.
I tutaj znów zero informacji a racze całkowita dezinformacja. Mowao operacjio po badaniach lecz na moje pytanie od kiedy gruzlice lecza operacyjnie zero odpowiedzi.

10-05-2010 znów szpital (C)

Zmiana lekarza prowadzacego. Zmiany dokonal sam szpital.

Z bactec nic nie wychodowano.
Progresja zmiany guzowatej.
ASAT-122 Alat- 261

TK przed i po podaniu kontrastu.
widoczne guzy w obu plucach 8mm, 4mm pluco prawe. 4mm pluco lewe. Wezly chlonne o wym ok 17x14mm.

No i nareszcie konkretna rozmowa rak pluc, badanie EBUS jako kolejna czynnosc. Super podejście lekarza do udzielania informacji. Byc może operacja.

19-05-2010 szpital (C) inny oddzial.

Badanie w systemie EBUS i EUS uwidocznino licznie niepowiekszone nieregularne hyperechogeniczneNL.gr 7, 4r i 10r max5/7mm
Wyykonano EUS_NA NL gr7 (1), EBUS_TBNA NL gr7 (1A), gr4r(2), i gr 10r (3). Nie uwidoczniono widocznego w tk nacieku wneki prawej i plata gornego pluca prawego.

Wyniki EBUS

A-D. Elementy komókowe utkania limfatycznego i grupy komorek nablonka gruczolowego oskrzela.

Ponadto w materiale nr 1 kilka grup komorek nablonka plaskiego.
Z tym wynikiem idziemy do torakochirurga .


Proszę jezeli cos z tego rozumiecie to sprobojcie mi cos wyjasnic. Ja nie rozumiem z tego nic. A chce wiedziec co to jest i o co pytac lekarzy zeby uzyskac informacje. Staralam sie umiesci wszystkie info ,jak cos pominelam to pytajcie. Czekam z niecierpliwoscia na wasz odpis. Pozdrawiam.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group