1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz na podniebieniu twardym
Autor Wiadomość
mamakalinki 


Dołączyła: 10 Sty 2016
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2016-01-10, 22:12  Guz na podniebieniu twardym


Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum :) .
Jestem tu po raz pierwszy i chciałabym Was prosić o udzielenie mi jakichkolwiek wskazówek dotyczących rzetelnej diagnostyki.
Mam 33 lata, cudną małą córeczkę, wspaniałego męża. Dbam o siebie, jestem aktywna, regularnie się badam - dosłownie "okaz zdrowia" ;)
i tak oto przy rutynowej kontroli dentystycznej stomatolog zauważyła na moim podniebieniu twardym guz.
Z jednej jego strony jest zaczerwienie jakby skutek uszkodzenia mechanicznego jakimś ostrym pokarmem albo widelcem.
Niestety nic takiego nie miało miejsca, a od kilku dni zaczerwienienie się powiększa.
Guz jest spory, umiejscowiony centralnie, nie dający żadnych dolegliwości bólowych.
Jest na granicy z gardłem i gdyby nie wizyta to bym o nim nie wiem jeszcze jak długo nie wiedziała.
Oczywiście jak go zobaczyłam to teraz czuję każdorazowo pod językiem.
Ponadto po stronie zaczerwienienia pod żuchwą mam nieznacznie powiększony węzeł chłonny.
Bardzo mnie to niepokoi, martwię się, mimo że jeszcze nic nie jest potwierdzone, zapaliła mi się w głowie czerwona lampka bo zdaję sobie sprawę że to może być coś poważnego.
Cieszę się że znalazłam to forum, na którym znajdują się osoby które są kopalnią wiedzy.
Nie chciałabym marnować czasu na bezsensowne leczenie typu smarowanie, płukanki itd.

Byłam na konsultacji laryngologicznej i laryngolog powiedział że wg niego jest to zmiana w obrębie gruczołów ślinowych i wymaga usunięcie chirurgicznego i zbadania.
Leczenie zachowawcze w tym wypadku jest bezsensowne.
Niestety Pan doktor (starszej daty) nie potrafił mi dokładnie wskazać drogi diagnostycznej jaka obecnie obowiązuje, bo już od lat nie pracuje na oddziale i nawet dokładnie nie wie na którym oddziale tego typu zmiany są aktualnie usuwane?
Jeżeli są tu na forum osoby które posiadają wiedzę w tym temacie i zechciałyby się ze mną nią podzielić będę ogromnie wdzięczna.
Chodzi mi dokładnie o diagnostykę. Do jakiego specjalisty udać się z taką zmianą? Do onkologa? Chirurga onkologa? Do chirurga szczękowego?
W jakich miejscach w Polsce są specjaliści który się w tym specjalizują? Które szpitale czy kilniki sa godne polecenia?
Jakie badania należy zrobić? Od czego zacząć? TK? czy może rezonans? wycinek, czy biopsja? Usg węzłów?

Potrzebuję tej wiedzy żeby nie siedzieć z założonymi rękami, tylko zdiagnozować jak najszybciej tą zmianę na podniebieniu. I w razie czego szybko "działać" .

To by było na tyle, mam nadzieję że w miarę czytelnie udało mi się opisać problem .
Jeżeli ktoś z Was zechciałby poświęcić swój cenny czas i wskazać mi drogę, bardzo mi to pomoże.
Każda nawet najmniejsza wskazówka będzie dla mnie bardzo cenna.
Pozdrawiam!
_________________
mamakalinki
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #2  Wysłany: 2016-01-11, 00:26  


Najlepiej iść do onkologa na wizytę. On zleci badania i skieruje do szpitala.
Wskazane jest pobranie wycinka, choć czasem może to nie dać odpowiedzi jednoznacznie. Zmiana i tak jest do usunięcia w całości.
Doświadczenie mają Centra Onkologii z chirurgią szczękowo-twarzową i laryngologią
_________________
patolog
 
mamakalinki 


Dołączyła: 10 Sty 2016
Posty: 5

 #3  Wysłany: 2016-01-11, 15:30  


Serdecznie dziękuję za odpowiedź :) !
Dziś udało mi się skonsultować zmianę z chirurgiem onkologiem i laryngologiem. Zmiana na pewno jest do usunięcia. Została mi założona zielona karta żeby przyspieszyć badania i w piątek mam mieć tomografię komputerową twarzoczaszki z kontrastem. Niestety w moim mieście ani na oddziale chirugii onkologicznej ani na laryngologii mi tego nie usuną, bo nie przeprowadzają tego typu zabiegów. Do końca tez nie wiedzą na jaki oddział mnie odesłać? Onkolog na razie zlecił to tk z kontrastem. Czy to badanie coś pokaże? Czy konieczny jest wycinek lub biopsja oprócz tego.
Pojechanie do innego miasta np Wrocławia czy Krakowa na konsultację nie stanowi dla mnie problemu. Potrzebowałabym jedynie nazwisko(a) lekarza(y).
Znacie może jakieś konkretne placówki własnie np we Wrocławiu, Krakowie czy innym mieście na których jest zarówno onkologia, chirurgia szczękowa i laryngologia? Czy diagnostyka odbywa się zwykle przed przyjęciem na oddział? Bo wydaje mi sie ze na oddziale byłoby o wiele szybciej..
Jeżeli jakas dobra dusza zna odpowiedzi na moje pytania to bardzo prosze o odpowiedź, bo czuję ze sama będe musiała tym pokierować.
Pozdrawiam serdecznie!
_________________
mamakalinki
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2016-01-11, 16:01  


mamakalinki,
Jeżeli możesz wybrać się do Wrocławia to polecane na forum jest tamtejsze DCO ( właśnie w kwestii nowotworów głowy i szyi).
Pozdrawiam.
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #5  Wysłany: 2016-01-11, 16:06  


mamakalinki napisał/a:
czuję ze sama będe musiała tym pokierować.


...i po pierwszej konsultacji, o której napisałaś, zajęłaś się sobą znakomicie. Zielona karta i TK w tak szybkim czasie jest bardzo dobre. TK da pierwsza odpowiedz z czym masz odczynienia i będzie wskazówką dla lekarzy na kolejnej konsultacji i decyzji o dalszym działaniu. Gdzie? chirurg onkolog lub laryngolog, u których byłaś, na pewno podpowie i odpowiednio skieruje. Nie podajesz dokładnie gdzie mieszkasz. Wrocław, Kraków, czyli południe... Bardzo dobra opinie mają Gliwice, we Wrocławiu też możesz podjąć dalszą diagnostykę. Na podstawie TK, zostanie zapewne podjęta decyzja o wycięciu w całości tego guza (w miarę możliwości z marginesem) i poddanie go badaniu histopatologicznemu i dalszemu ewentualnemu leczeniu.
Teraz powinnaś zbierać siły i postarać się walczyć ze stresem, który zapewne narasta w Tobie.
Powodzenia, jesteśmy z Tobą. Pisz, pytaj :)
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
mamakalinki 


Dołączyła: 10 Sty 2016
Posty: 5

 #6  Wysłany: 2016-01-11, 18:24  


Kochani, dziękuję za czas jaki mi poświęciliście, wszystkie uwagi i wsparcie, bo własnie w tej chwili po przeczytaniu Waszych postów zeszło ze mnie trochę to napięcie i odetchnęłam :) .
Mieszkam w Jeleniej Górze, we Wrocławiu mam wielu przyjaciół , w Krakowie rodzinę, ale tak jak napisałam mogę pojechać w dowolne miejsce jeżeli ktoś zmagał się z podobnym problemem i już "przetarł szlaki" do specjalistów :) i zechce jeszcze coś dodać w tym temacie to super :) . Tk mam w piątek więc w poniedziałek będę miała wynik. Myślicie że z kolejną konsultacją wstrzymać się do wyniku czy jeszcze w tym tygodniu gdzieś spróbować "uderzyc"? Pozdrowienia :*!
_________________
mamakalinki
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #7  Wysłany: 2016-01-11, 19:40  


mamakalinki napisał/a:
Tk mam w piątek więc w poniedziałek będę miała wynik

To tempo 'błyskawiczne'... :)
mamakalinki napisał/a:
własnie w tej chwili po przeczytaniu Waszych postów zeszło ze mnie trochę to napięcie i odetchnęłam :) .

To tez bardzo dobry objaw, bo nerwy tu nic nie pomogą, a stres działa negatywnie na organizm.
mamakalinki napisał/a:
Myślicie że z kolejną konsultacją wstrzymać się do wyniku

Wstrzymaj się, bo jest to badanie, które bardzo dużo powie każdemu Konsultantowi. Bez niego niczego więcej się od nikogo nie dowiesz.
Nasi Formowiczowie, którzy poddani byli zabiegom chirurgicznym 'twarzoczaszki i szyi', na pewno coś jeszcze dorzuca w postach. Kraków zbyt często jest pokazywany w negatywnym świetle :-( , Gliwice i Wrocław masz najbliżej i o dobrej renomie. Wybór należny do Ciebie. Na szczęście nie ma u nas rejonizacji :)
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #8  Wysłany: 2016-01-12, 12:15  


Z całą stanowczością odradzam Kraków. Wrocław, Gliwice - jak najbardziej.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
mamakalinki 


Dołączyła: 10 Sty 2016
Posty: 5

 #9  Wysłany: 2016-01-12, 22:42  


Gazda, kmis757, missy, po stokroć dziękuje wszystkim za wskazówki. Wstępnie już wybrałam Gliwice za Waszymi radami jeżeli okazałoby się że muszę jechać na chirurgię szczękową, natomiast jeżeli chodzi o laryngologię znajoma lekarka podpowiedziała mi że dobre placówki to Warszawa na Banacha i Poznań. Czy tak jest rzeczywiście? pozdrawiam :)
_________________
mamakalinki
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #10  Wysłany: 2016-01-12, 22:56  


Gliwice - doskonały wybór. Sama chirurgia dobra też w Skarżysku.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
mamakalinki 


Dołączyła: 10 Sty 2016
Posty: 5

 #11  Wysłany: 2016-01-17, 16:58  


Drodzy doświadczeni przyjaciele :) !

Doradźcie mi proszę co robić? Oprócz tego ze mam guz na podniebieniu twardym widoczny gołym okiem to nie mam jeszcze żadnych wyników.. W piątek miałam tk z kontrastem i wstępny wynik z opisem będę miała w poniedziałek czyli jutro..

We wtorek umówiłam się prywatnie na konsultację do prof. Kukwy w Warszawie. Pech chciał że się rozchorowałam, być może to choroba bostońska, bo mąż właśnie choruje albo zwykła infekcja gardła i uszu :(.. Czekam na rozwój wydarzeń.. W każdym razie kiepsko się czuję. Wiadomo jeżeli to pierwsza opcja to nie ma szans na wyjazd, ale jak zwykła infekcja to się zastanawiam?

Czy w ogóle konsultacje bez wyniku histopatologicznego mają sens, czy i tak zapewne każdy lekarz na nie odeśle zanim podejmie jakiekolwiek decyzje o leczeniu? Biję się z myślami czy jechać do Warszawy, bo to kawałek drogi ode mnie i nie wiem czy na tym etapie diagnostycznym jest sens?

Jakieś racjonalne rady? Jechać, nie jechać? uzależnić wyjazd od wyniku tk?
Doradźcie proszę, pozdrawiam bardzo serdecznie :) !
_________________
mamakalinki
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #12  Wysłany: 2016-01-17, 19:25  


mamakalinki,
Daruj sobie na razie tę Warszawę. Tak jak radzą ludzie powyżej - Gliwice to najlepsze ręce, w jakie możesz się oddać. Jeśli będziesz miała jakiekolwiek wątpliwości co do przebiegu leczenia, albo będziesz chciała zasięgnąć second opinion - wtedy udasz się na konsultację.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group