1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak brodawkowaty tarczycy
Autor Wiadomość
dag98 


Dołączyła: 18 Sie 2014
Posty: 6

 #31  Wysłany: 2014-08-18, 15:19  


Skąd wiesz, że będziesz poddany radioterapii ? Czy lekarze z Gliwic Ci powiedzieli, że to konieczne ?
 
Damp 


Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 20
Skąd: Legnica

 #32  Wysłany: 2014-08-18, 16:47  


Przepraszam za pomyłkę. Oczywiście miałem na myśli leczenie jodem promieniotwórczym. (Jeszcze gubię się w tych wszystkich terminach).
O takiej konieczności wspomniała wstępnie pani chirurg. Wynika to też z wytycznych.
 
dag98 


Dołączyła: 18 Sie 2014
Posty: 6

 #33  Wysłany: 2014-08-18, 20:11  


Hormon tarczycy odstawia się miesiąc przed jodowaniem, w niektórych przypadkach wcale nie trzeba odstawiać hormonu, tylko przed leczeniem dostaje się zastrzyk. Jak czujesz się tydzień po operacji ?
 
Damp 


Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 20
Skąd: Legnica

 #34  Wysłany: 2014-08-18, 20:43  


Dzięki za info.

Jeśli chodzi o moje samopoczucie to ciągle mam obolałe ramię (jeśli chodzi o jego ruchomość to bez poprawy) i opuchniętą szyję poniżej ucha. Byłem w sobotę w szpitalu w Legnicy, bo ta opuchlizna mnie trochę niepokoiła. Na SOR-rze chirurg pooglądał mnie i stwierdził, że nic niepokojącego się nie dzieje. Miał rację bo dzisiaj opuchlizna się trochę zmniejszyła i nie czuje już takiego uczucia rozpierania.

Jutro idę skontrolować poziom wapnia. Czasami czuje mrowienie, więc trzeba będzie chyba zwiększyć dawkę.
 
dag98 


Dołączyła: 18 Sie 2014
Posty: 6

 #35  Wysłany: 2014-08-19, 13:01  


Żeby leczenie radiojodem było skuteczniejsze należy, ograniczyć spożycie soli jodowanej oraz ryb morskich.
 
ronnie 



Dołączył: 01 Mar 2014
Posty: 113
Skąd: Poznań
Pomógł: 8 razy

 #36  Wysłany: 2014-08-19, 18:02  


Pamiętam, że karolinax, dodała bardzo fajną tabelę z zawartością jodu w 100 g produktów spożywczych. Znajduje się ona w temacie ELAB65, na drugiej stronie, post numer 29.
 
dag98 


Dołączyła: 18 Sie 2014
Posty: 6

 #37  Wysłany: 2014-09-11, 12:42  


Damp, dawno się nie odzywałeś. Jak Twoje samopoczucie, czy masz wynik histopatologiczny, co nowego mówią lekarze ? Pozdrawiam
 
Damp 


Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 20
Skąd: Legnica

 #38  Wysłany: 2014-09-17, 12:52  


karolinax, dag98 dzięki za troskę.

Wynik histopatologiczny: Rak brodawkowaty tarczycy z przerzutami do węzłów chłonnych szyi po stronie prawej. pT2mN1b.

W sumie znaleziono 16 węzłów chłonnych o średnicy do 1.8cm w trzech stwierdzono przerzuty raka brodawkowatego. (Badanie histopatologiczne 312400). Po lewej stronie lewej nic nie znaleziono (Badanie histopatologiczne 312364).

[ Dodano: 2014-09-17, 13:13 ]
Przepraszam, że w dwóch postach, ale pomyliłem przyciski :-D .

Jeśli chodzi o dalsze leczenie to mam skierowanie na przyjęcie na oddział terapii izotopowej na 31.10.2014r. Na 4 tygodnie przed mam odstawić Euthyrox. Na konsultacji powiedziano mi, że będę w szpitalu 7dni, później przez 10 dni będę miał zakaz przebywania w obecności dzieci do lat 18 i kobiet w ciąży.

Powoli dochodzę do siebie po operacji. Rana bardzo dobrze mi się goi. W mowę muszę wkładać trochę wysiłku. Z tego co zauważyłem to nie mogę wydobyć cienkich dźwięków (udawanie skomlenia małego pieska lub udawanie kurczaczka jest kompletnie poza moim zasięgiem :-D ). Moi znajomi śmieją się, że przez telefon słychać tak jakby rozmawiali z robotem. Moje dzieci mają za to radochę po z podniesieniem głosu to też porażka.

Najgorzej jest z ręką, wszelkie jej obciążenie gdzieś około 2 kg powoduje ból. Przy wyprostowanej ręce mam znacznie ograniczoną ruchomość. Żeby podnieś ją wyprostowaną przodem lub bokiem do góry, muszę przełamać granicę dość dużego bólu.

Przy ostatniej wizycie dostałem skierowanie na rehabilitację, może to coś pomoże.





DSC04447.JPG
Badanie histopatologiczne nr 312400
Pobierz Plik ściągnięto 2485 raz(y) 2,01 MB

DSC04448.JPG
Badanie histopatologiczne 312364
Pobierz Plik ściągnięto 2393 raz(y) 1,07 MB

 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #39  Wysłany: 2014-09-17, 21:10  


Damp napisał/a:
Jeśli chodzi o dalsze leczenie to mam skierowanie na przyjęcie na oddział terapii izotopowej na 31.10.2014r.

Zgodnie ze standardem postępowania (Zalecenia (2013 r.), str. 394):
Cytat:
Leczenie jodem promieniotwórczym
Celem leczenia jodem promieniotwórczym 131I jest radykalne postępowanie uzupełniające lub paliatywne — zniszczenie resztek tarczycy pozostałych po wycięciu (ablacja tarczycy) oraz pozostałych mikroognisk raka w loży tarczycy i węzłach chłonnych lub przerzutów odległych.
Wskazania do leczenia 131I istnieją tylko u chorych na zróżnicowane raki tarczycy (nie ma wskazań w raku anaplastycznym i rdzeniastym).
Leczenie uzupełniające 131I dotyczy chorych operowanych radykalnie, u których po przeprowadzonym leczeniu operacyjnym nie stwierdza się cech choroby nowotworowej. Cele postępowania to ablacja resztkowych komórek tarczycy pozostałych po leczeniu operacyjnym oraz sterylizacja ewentualnych mikroognisk raka, których nie stwierdza się podczas wykonywania innych badań. Ważnym efektem terapii jest umożliwienie dokładnego monitorowania dalszego przebiegu choroby za pomocą oznaczania tyreoglobuliny. Leczenie uzupełniające jest konieczne u wszystkich chorych na raka brodawkowatego i raka pęcherzykowego w stadium pT3–4N0 oraz u wszystkich chorych w stadium N1 — niezależnie od wielkości guza pierwotnego — po wcześniejszym całkowitym wycięciu tarczycy. [...]


Damp napisał/a:
Powoli dochodzę do siebie po operacji. Rana bardzo dobrze mi się goi.

Dasz radę, a rehabilitacja powinna w tym pomóc. :uhm!:
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Damp 


Dołączył: 09 Cze 2014
Posty: 20
Skąd: Legnica

 #40  Wysłany: 2014-10-06, 16:26  


Witam

2 października odstawiłem hormon. TSH na poziomie 0.346. Ciekawe o ile się podniesie do 31 X.
Jak było u Was?
P.S.
Jak na razie nie odczuwam, żadnych zmian związanych z odstawieniem hormonu.
 
ZULA12 


Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 105
Pomogła: 10 razy

 #41  Wysłany: 2014-10-06, 19:47  


ja najgorzej czułam sie w ostatnim tygodniu i w pierszym tygodniu jak zaczęłam brac tyroksynę.
polecam swój watek.
zycze powodzenia :-D
 
karolinax 



Dołączyła: 22 Sty 2013
Posty: 580
Skąd: Warszawa
Pomogła: 47 razy

 #42  Wysłany: 2014-10-06, 19:50  


Dokładnie nie pamiętam jaki miałam poziom TSH przed odstawieniami. Wiem jakie miałam poziomy TSH po 4 tyg. odstawiania leku. Do pierwszego jodowania diagnostycznego i leczniczego miałam TSH 228, a do drugiego jodowania diagnostycznego 210.
_________________
Czy to nie smutne, że większość ludzi musi zachorować, by zdać sobie sprawę z cudowności życia?
Jostein Gaarder
 
ronnie 



Dołączył: 01 Mar 2014
Posty: 113
Skąd: Poznań
Pomógł: 8 razy

 #43  Wysłany: 2014-10-07, 12:41  


Ja początkowo miałem TSH ok 4.5 (nie miałem jeszcze ustalonej dawki euthyroxu) przy leczeniu jodem ponad 100, praktycznie nie odczułem żadnych poważnych skutków ubocznych. Czułem się całkiem nieźle.
 
anka244 



Dołączyła: 13 Kwi 2014
Posty: 209
Skąd: Warszawa
Pomogła: 8 razy

 #44  Wysłany: 2014-10-08, 11:32  


Nie pamiętam jakie było TSH przed odstawieniem hormonu ale po...126. Też się dobrze czułam przez pierwsze 2 tygodnie po odstawieniu ale gdy wchodziłam w 3 tydzień to już było okropne. Zmęczenie, senność, opuchnięcia. I z tego co czytałam większość tak ma że przy trzecim/czwartym tygodniu te odczucia są baaardzo zauważalne.
 
dag98 


Dołączyła: 18 Sie 2014
Posty: 6

 #45  Wysłany: 2014-10-08, 13:31  


Nie sugeruj się tym, że inni żle znoszą odstawienie hormonu. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Znajoma mi osoba po odstawieniu euthyroxu czuła się znacznie lepiej, niż w trakcie brania leku.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group