1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak brodawkowaty tarczycy
Autor Wiadomość
hevana 


Dołączyła: 08 Lut 2011
Posty: 41
Pomogła: 2 razy

 #1  Wysłany: 2013-06-14, 08:51  Rak brodawkowaty tarczycy


Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić co dokładnie oznacza wynik patomorfologiczny pooperacyjny:
"Rozrost brodawkowaty o cechach raka brodawkowatego w utkaniu guzka rozrostowego. Zmianę należy traktować jako raka brodawkowatego pT1a."

W biopsji nie wykryto komórek rakowych. Guz w tarczycy miał 3,5 cm.
Moje pytanie brzmi: Dlaczego patomorfolog ocenił guza na pT1a? Czy to znaczy, że w guzku łagodnym znajdował się guz złośliwy o rozmiarach mniejszych niż 1 cm?.
Jakie jest dalsze postępowania? Wycięto całą tarczycę ale w związku z tym, że biopsja ujemna - nie wycięto węzłów chłonnych. czy konieczna będzie reoperacja obejmująca wycięcie węzłów?
Wizytę w CO mamy już wyznaczoną.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2013-06-14, 09:02  


Czy post dotyczy Twojej mamy, która ma już swój wątek na Forum?
_________________
 
hevana 


Dołączyła: 08 Lut 2011
Posty: 41
Pomogła: 2 razy

 #3  Wysłany: 2013-06-14, 09:04  


Nie, nie dotyczy mojej mamy. Ale dotyczy bliskiej mi osoby. Wiem jakie są zasady na forum, przeczytałam regulamin.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2013-06-14, 11:32  


hevana napisał/a:
W biopsji nie wykryto komórek rakowych. Guz w tarczycy miał 3,5 cm.

Biopsja (cienkoigłowa) nawet w przypadku istnienia nowotworu złośliwego nie zawsze musi go wykazać.
Wynika to z tego, że sam guz może mieć strukturę niejednorodną,
wśród której mogą znajdować się także komórki nie mające cech złośliwości.
Poza tym lekarz może nie trafić igłą w guz i pobrać materiał z obszaru znajdującego się obok.

hevana napisał/a:
Dlaczego patomorfolog ocenił guza na pT1a? Czy to znaczy, że w guzku łagodnym znajdował się guz złośliwy o rozmiarach mniejszych niż 1 cm?

Najprawdopodobniej tak właśnie było, jak opisujesz: w biopsji przebadano większą zmianę (3,5 cm)
w której nie stwierdzono obecności komórek złośliwych,
a ta zmiana po jej usunięciu i przebadaniu histopatologicznym ujawniła zawartość mniejszego guza,
którego obecności nie wykazała biopsja.

hevana napisał/a:
Jakie jest dalsze postępowania? Wycięto całą tarczycę ale w związku z tym, że biopsja ujemna - nie wycięto węzłów chłonnych. czy konieczna będzie reoperacja obejmująca wycięcie węzłów?

Wskazanie do ponownej operacji i usunięcia węzłów chłonnych są następujące:
Cytat:
Wycięcie węzłów centralnych szyi z powodu raka tarczycy powinno obejmować węzły grupy VI
(przedział środkowy szyi — węzły przedkrtaniowe, przedtchawicze, okołotchawicze i okołotarczycowe),
co zmniejsza ryzyko nawrotu choroby i wpływa na znaczące zmniejszenie pooperacyjnego stężenia tyreoglobuliny.

Węzły chłonne śródpiersia wycina się w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia przerzutów (nie ma wskazań do operacji elektywnych).

Jeżeli są cechy zajęcia wspomnianej grupy węzłowej lub węzłów bocznych szyi, to operacja ma charakter interwencji leczniczej i jest bezwzględnie wskazana przy każdym zaawansowaniu guza pierwotnego.
Jedno- lub obustronne wycięcie węzłów bocznych szyi (zmodyfikowana limfadenektomia — bez wycięcia żyły szyjnej, mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego i nerwu XI) jest wskazana wtedy, gdy palpacyjnie lub w USG stwierdza się powiększenie węzłów chłonnych wskazujące na obecność przerzutów lub wynik biopsji węzłów bocznych szyi jest dodatni.
(Zalecenia (2011 r.), str. 364).

Z tego zapisu wynika, że węzły chłonne centralne szyi powinny zostać usunięte bezwzględnie,
natomiast pozostałe węzły chłonne wg wskazań, jeśli są podejrzenia co do ich przerzutowego zajęcia.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
hevana 


Dołączyła: 08 Lut 2011
Posty: 41
Pomogła: 2 razy

 #5  Wysłany: 2013-06-14, 11:46  


Dzięki za odpowiedź Richelieu. Wizytę mamy 4 lipca w CO w Warszawie, czy do tego czasu powinnam podjąć jeszcze jakieś działania?
Czy może powinniśmy skontaktować się z lekarzem operującym i pokazać mu wynik?
Czy lekarz endokrynolog z CO w Warszawie nas skieruje na wycięcie węzłów?
Od operacji jutro mija dokładnie miesiąc. Wiem, że muszę na wizytę wypożyczyć preparaty mikroskopowe do ponownej oceny. Cały dzień dzwonię do gabinetu w CO żeby dowiedzieć się czy kostki parafinowe też mam wypożyczyć czy same szkła. Może coś możesz mi jeszcze podpowiedzieć Richelieu?
I jeszcze jedno pytanie czy warto wysłać jakoś wcześniej te preparaty do Warszawy tak, żeby do 4 lipca poddane już było dodatkowej ocenie? Jak to zrobić
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #6  Wysłany: 2013-06-14, 14:01  


hevana napisał/a:
Dzięki za odpowiedź Richelieu. Wizytę mamy 4 lipca w CO w Warszawie, czy do tego czasu powinnam podjąć jeszcze jakieś działania?
Czy może powinniśmy skontaktować się z lekarzem operującym i pokazać mu wynik?
Czy lekarz endokrynolog z CO w Warszawie nas skieruje na wycięcie węzłów?

Dalsze działania powinny być prowadzone pod kierunkiem lekarza onkologa prowadzącego leczenie.
Myślę, że warto postarać się o przyśpieszenie terminu wizyty, jeśli będzie taka możliwość.

hevana napisał/a:
Wiem, że muszę na wizytę wypożyczyć preparaty mikroskopowe do ponownej oceny. Cały dzień dzwonię do gabinetu w CO żeby dowiedzieć się czy kostki parafinowe też mam wypożyczyć czy same szkła. Może coś możesz mi jeszcze podpowiedzieć Richelieu?
I jeszcze jedno pytanie czy warto wysłać jakoś wcześniej te preparaty do Warszawy tak, żeby do 4 lipca poddane już było dodatkowej ocenie? Jak to zrobić

Uzgodniłbym to z prowadzącym leczenie onkologiem i zastosował się do jego wskazówek.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Asiaa1201 



Dołączyła: 28 Lis 2012
Posty: 234
Skąd: Płock
Pomogła: 8 razy

 #7  Wysłany: 2013-06-19, 23:37  


Powodzenia :)
_________________
__Asiaa__
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group