1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prosze o rade - wyniki badan... i co dalej
Autor Wiadomość
kabut 


Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 11

 #1  Wysłany: 2014-02-01, 21:19  Prosze o rade - wyniki badan... i co dalej


Witam,
problemy zdrowotne mojego taty zaczely sie juz okolo roku temu - styczen 2013 - leczono go na hemoroidy, jednakze diagnoza okazala sie nieprawidlowa i w grudniu 2013 wykryto guza... Rozpoznanie kliniczne: Guz kosci ogonowej zlokalizowany w zaglebieniu guziczno-odbytniczym

Tata przeszedl operacje, wycieto kosc ogonowa z guzem i wyslano do badan histopatologicznych... Kilka dni temu otrzymalismy wynik...

Oto on...

Opis makroskopowy materialu:
Guz 7,0 * 5,0 * 4,0 cm zoltawo-bialy, lity, twardy, czesciowo galaretowaty

Wynik badania histopatologicznego

Neoplasma non epitheliale - neurofibrosarcoma malignant peripheral nerve sheath tumor. MPNST (fragmenta).
Degeneratio, myxoidea focalis, necrosis et fibrosis focalis, differentiatio cartilaginea focalis.

Badania immunohistochemiczne wimentyna (+++), S100 ogniskowo (+), desmina (-), Ki67 (+) w okolo 40%komorek nowotworowych.

Czy moze ktos sie wypowiedziec na jego temat, jaka powinna byc procedura leczenia, oczekujemy na pierwsza wizyte w przychodni onkologicznej.

Prosze o pomoc i rade, obiecuje na biezaco skladac relacje z postepow/przebiegu leczenia.

Dziekuje
 
abigail 


Dołączyła: 05 Gru 2011
Posty: 246
Pomogła: 16 razy

 #2  Wysłany: 2014-02-05, 11:10  


A gdzie jest tata zarejestrowany? Czy jest to ośrodek referencyjny czy jakiś regionalny oddział onkologii?
Pewnie będzie trzeba zrobić biopsję,tk. Dobrze przejrzyj wcześniejsze wątki,widać z nich,że warto uderzać do Warszawy,to jest właściwe miejsce do leczenia mięsaków.
_________________
Babcia - Leiomyosarcoma, przerzuty na płucach, wątrobie, mostku i śledzionie
Moja najdzielniejsza na świecie(*)kiedyś wyjdzie mi na spotkanie
 
kabut 


Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 11

 #3  Wysłany: 2014-02-05, 14:38  


Witam, dziekuje za odpowiedz, tata jest zarejestrowany w regionalnym osrodku onkologii, jak na razie jeszcze leczenie nie zostalo podjete, czekamy na pierwsze decyzje, zarejestrowani jestesmy rowniez do Warszawy - lecz rowniez czekamy na wizyte.

W dalszym ciagu prosze o kilka slow na temat wynikow, czy moze jest ktos z podobnymi wynikami i moze sie podzielic swoimi dosiwadczeniami, czkeam na informacje.
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #4  Wysłany: 2014-02-05, 17:58  


Nerwiakomięsak (neurofobrosarcoma, syn. schwannoma malignum)-nowotwór z grupy mięsaków wywodzący się z nerwów obwodowych.
Tutaj można poczytac
http://www.forum-onkologi...zenie-vt379.htm
Oczywiście bardzo dobrze że macie wizytę w Warszawie w CO-I. Zabierzcie dokumentacje chorego oraz wypożyczcie szkiełka i próbki z badania hist-pat ponieważ w Warszawie będą to badac jeszcze raz
 
kabut 


Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 11

 #5  Wysłany: 2014-02-06, 19:47  


Ponownie dziękuję za odpowiedź, lecz do tych informacji już dotarłem, obecnie zależy mi na wyjasnieniu poniższych stwierdzeń...

Degeneratio, myxoidea focalis, necrosis et fibrosis focalis, differentiatio cartilaginea focalis.

Badania immunohistochemiczne wimentyna (+++), S100 ogniskowo (+), desmina (-), Ki67 (+) w okolo 40%komorek nowotworowych.

Co oznaczają +++ (trzy plusy) przy wimentynie, oraz do czego odnoszą sie pozostałe informacje z badania immunohistochemicznego?

Jeszcze raz dziękuję, czekam na wiadomosci.
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #6  Wysłany: 2014-02-06, 21:22  


kabut napisał/a:
Badania immunohistochemiczne wimentyna (+++), S100 ogniskowo (+), desmina (-),

To sa oznaczenie barwień chemicznych które przemawiają za takim rozpoznaniem
KI67 to marker proliferacji. Im wyższy, tym większa złośliwość nowotworu, co oznacza, że komórki nowotworowe 'szybciej' się namnażają.

O samym nowotworze jest bardzo przystępnie napisane tutaj
http://onkologia.org.pl/n...ladu-nerwowego/
Oczywiście Was dotyczą informacje
kabut napisał/a:
MPNST (fragmenta).


Jest to rzadki nowotwór i dlatego musicie trafic właśnie do Warszawy , bo to oni się specjalizują w tego tyku guzach.
Mój mąż ma nerwiaka przyzwojowego (tego z dr. cześciart. linkowanego) i też leczymy się w CO-I.
Sprawa dla was jest bardzo pilna, bo leczenie powinno by wdrożone 6tyg. po operacji.
Pytaj może coś podpowiem :)

[ Dodano: 2014-02-06, 21:30 ]
kabut napisał/a:
Degeneratio, myxoidea focalis, necrosis et fibrosis focalis, differentiatio cartilaginea focalis.

O tłumaczenie poprosimy moderatorów, bo oni to robią profesjonalnie!
 
kabut 


Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 11

 #7  Wysłany: 2014-02-07, 22:53  


Witam, dziekuje bardzo za kolejne informacje... mamy nadzieje ze leczenie zostanie wdrozone w ciagu 6 tygodni od operacji, wybieramy sie na wizyte do CO w Warszawie... w dalszym ciagu prosimy o pomoc w tlumaczeniu pozostalej czesci wynikow, dolaczam sie do sugestii DorotyP - jesli moderatorzy beda mieli chwilke to bym byl wdzieczny za pomoc, lecz kazda informacja bedzie cenna, dziekuje
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #8  Wysłany: 2014-02-12, 15:07  


kabut, czy może coś nowego u Was.
Mieliście już wizytę?
 
kabut 


Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 11

 #9  Wysłany: 2014-02-15, 22:39  


Witam, dziekuje za pamiec.
W czwartek bylismy na konsultacji w COI, Tata dostal skierowanie do szpitala, lecz najpierw badania, jestesmy umowieni w nastepnym tygodniu. Czekamy rowniez na ponowny wynik RTG pluc i opis.
Pozdrawiam serdecznie i w dalszym ciagu prosze o wyjasnienia dotyczace wyniku histo-pat, glownie chodzi mi o wimentyne - co oznaczaja 3 plusy (+++)
[/list]
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #10  Wysłany: 2014-02-16, 14:35  


kabut napisał/a:
Pozdrawiam serdecznie i w dalszym ciagu prosze o wyjasnienia dotyczace wyniku histo-pat, glownie chodzi mi o wimentyne - co oznaczaja 3 plusy (+++)
[/list]

Tak jak napisałam to są nazwy barwień chemicznych, takie markery imunohistochemiczne.
Patolog barwi pobranego guza min. wimentyną i reakcja na to barwienie jest na +++.
Ocena reakcji na poszczególne barwienia pozwala patologowi , a póżniej i lekarzowi ocenic jaki to jest rodzaj guza i postawi prawidłowe rozpoznanie(w waszym przypadku to mięsak z nerwów obwodowych)
Może inni to lepiej wytłumaczą ;)

kabut napisał/a:
Tata dostal skierowanie do szpitala,

Do CO-I?
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #11  Wysłany: 2014-02-16, 22:50  


Cytat:
Tak jak napisałam to są nazwy barwień chemicznych, takie markery imunohistochemiczne.
Patolog barwi pobranego guza min. wimentyną i reakcja na to barwienie jest na +++.
Ocena reakcji na poszczególne barwienia pozwala patologowi , a póżniej i lekarzowi ocenic jaki to jest rodzaj guza i postawi prawidłowe rozpoznanie(w waszym przypadku to mięsak z nerwów obwodowych)
Może inni to lepiej wytłumaczą ;)

To tłumaczenie jest jak najbardziej wystarczające. Po prostu nieraz ocena mikroskopowa bez barwienia nie pozwala dokładnie różnicować poszczególnych rodzajów tkanek. Stąd różne barwienia.

Pozdrawiam
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
kabut 


Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 11

 #12  Wysłany: 2014-02-19, 21:40  


Dziekujemy za wyjasnienie.
A co u nas, czekamy na badania w COI, juz za kilka dni, potem planowanie leczenia - jak juz bedziemy miec wiecej informacji odezwe sie, dziekujemy jeszcze raz za pomoc i pozdrawiamy
 
kabut 


Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 11

 #13  Wysłany: 2014-02-21, 20:33  


Witam ponownie,
po dzisiejszej wizycie w COI okazało sie ze badan na ktore przyjechalismy nie bedzie, ze wzgledu ze na podstawie RTG pluc zdiagnozowano przerzuty do pluc, w takim wypadku lekarz do ktorego sie zglosilismy w COI stwierdzil ze nalezy zastosowac leczenie chemioterpia. Zostalismy odeslani do osrodka regionalnego, gdzie bedzie planowana chemia.
Rozumiem, ze zaistaniala sytuacja pogorszyla rokowania, lecz zyjemy nadzieja...
Czekamy rowniez na opis z TK pluc...
Podsumowujac MPNST z przerzutami do pluc nie wyglada najlepiej,
Prosze o rady i wskazowki... za ktore juz z gory dziekuje
Pozdrawiam
 
abigail 


Dołączyła: 05 Gru 2011
Posty: 246
Pomogła: 16 razy

 #14  Wysłany: 2014-02-23, 00:05  


A dlaczego chemia ma być podawana w szpitalu rejonowym? Nam lekarz mówił,że czasami tak jest, ze przerzuty szybko się ujawniają,nie traćcie nadziei,moja babcia z przerzutami do płuc, potem wątroby a teraz do kości (mostek) żyje dwa lata. Rok chemii mocno Ją wymęczył,ale teraz nie jest tak źle!!!
_________________
Babcia - Leiomyosarcoma, przerzuty na płucach, wątrobie, mostku i śledzionie
Moja najdzielniejsza na świecie(*)kiedyś wyjdzie mi na spotkanie
 
kabut 


Dołączył: 01 Lut 2014
Posty: 11

 #15  Wysłany: 2014-02-23, 19:51  


Przed przyjazdem na konsultację do COI, mielismy juz skierowanie na chemioterapie w osrodku regionalnym. Podczas konsultacji w COI lekarz stwierdzil, ze zajmie sie pacjenetem i wystawil skierowanie do szpitala w COI, tego samego dnia zlecil i wykonalismy RTG pluc. Na wynik/opis trzeba bylo czekac kilka dni, dlatego lekarz polecil zebysmy zglosili sie na badania za tydzien. Tak tez zrobilismy, zglosilismy sie na badania po tygodniu, ale badania sie nie odbyly, gdyz lekarz stwierdzil ze sa przerzuty na plucach i odeslal nas do osrodka regionalengo gdzie juz mielsimy skierowanie do szpitala.
Zaskoczylo mnie troszke to, bowiem z tego co zapoznalem sie z literatura dotyczaca miesakow, nawet w przypadku przerzutow powinno sie chyba zastosowac leczenie skojarzone, czyli radioterpaie z chemioterapia, i ewentualnie jeszcze jakies dodatkowe leczenie.
W tym przypadku Tata zostal odeslany do osrodka regionalenego - a podobno najlepiej jak sie leczy to schorzenie w osrodku tzw referencyjnym, czyli w Polsce - COI.
No chyba ze rzeczywiscie standardem jest w przypadku przerzutow odsylanie pacjentow do swoich lokalnych osrodkow.
Sam juz nie za bardzo rozumiem, co dalej robic, no nic na razie czekamy na chemioterpaie w naszym osrodku regionalnym...

Zatem mam pytanie, czy w przypadku przerzutow do pluc stosuje sie tylko chemie, czy ...?

Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziekuje za informacje.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group