1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
proszę o pomoc w walce z rakiem płuc
Autor Wiadomość
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #31  Wysłany: 2012-10-05, 08:12  


młoda napisał/a:
Czy na podstawie dokumentacji od lekarza rodzinnego z wcześniejszymi wynikami ekg będzie dało się stwierdzić czy wada postępuje?

Nie wiem co jest w tej dokumentacji, więc nie odpowiem na to pytanie :) dodatkowo nie wiadomo, czy wadę aorty widać w ekg, w co trochę wątpię, czy raczej w ECHO serca - jeśli uwidoczniona ona została tylko w badaniu ECHO, to wcześniejsze ekg niewiele mogą dać.

młoda napisał/a:
Czy w ogóle wydadzą nam taką dokumentację z ośrodka ?

Tacie z pewnością, w każdym razie ma do tego pełne prawo, by móc skserować (zazwyczaj odpłatnie) swoją dokumentację.
Jeśli Wy (Ty, mama, ktoś inny) jesteście pisemnie upoważnieni przez tatę do dysponowania jego dokumentacją (i to upoważnienie leży w ośrodku), to również mają obowiązek wydać Wam tę dokumentację. Jeśli nie - nie powinni tego robić.
_________________
 
młoda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 376
Skąd: Kraków
Pomogła: 47 razy

 #32  Wysłany: 2012-10-05, 08:23  


wadę aorty wykryto dopiero po badaniu - echo serca. ekg serca robiono czterokrotnie, jednak poza tym że wynik jest nieprawidłowy nic więcej lekarz nie potrafił powiedzieć.

Dokumentację jakoś wydostaniemy, choć nie wiem czy w takiej sytuacji cokolwiek to da. Ale lepiej mieć więcej danych niż mniej:)

postaram się jutro dorwać do internetu i napiszę co po tych konsultacjach z lekarzem się dowiedziałam.

A tymczasem udanego dnia

[ Dodano: 2012-10-05, 10:30 ]
rozmawiałam z tatą. Po badaniu Bronchoskopia dostał gorączki, nie wysoka bo 37,7 stopni. Dzisiaj była u niego Pani doktor i podają mu antybiotyk. to chyba nie jest normalne po tym badaniu?czy takie objawy mogą wystąpić?

Przepraszam, że tak o każdy szczegół pytam, ale tata strasznie sie martwi, a w szpitalu nik mu nic nie mówi i nie wie co się dzieje.
 
barbara25 


Dołączyła: 24 Lip 2012
Posty: 40
Pomogła: 2 razy

 #33  Wysłany: 2012-10-05, 18:59  


Witam Cię bardzo serdecznie. Bardzo Ci współczuję, że musicie przez to przechodzic. Mój tata(52l) walczy z rakiem niedrobnokomurkowym płuc od kwietnia tego roku. Tata miał płyn w opłucnej i na osierdziu serca. Różnie bywało, diagnoza była straszna i ciężko się z tym pogodzi. Teraz tata kończy chemioterapie, czuje się naprawdę nieźle. Walczy, i wiem jedno w szpitalach trzeba o wszystko walczyc, interesowac się, wtedy nie jesteś ignorowana. Z całego serca życzę wytrwałości, oraz wielu dobrych wiadomości..... Powodzenia
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #34  Wysłany: 2012-10-05, 19:01  


młoda napisał/a:
rozmawiałam z tatą. Po badaniu Bronchoskopia dostał gorączki, nie wysoka bo 37,7 stopni. Dzisiaj była u niego Pani doktor i podają mu antybiotyk. to chyba nie jest normalne po tym badaniu?

Gorączka może wystąpić, czasem to efekt stresu.
Ale jeśli lekarka dała antybiotyk to rozumiem przez to, że podejrzewają infekcję bakteryjną.
_________________
 
ewka1 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 21 Lut 2012
Posty: 2300
Skąd: Wielkopolska
Pomogła: 226 razy

 #35  Wysłany: 2012-10-05, 19:33  


młoda napisał/a:
to chyba nie jest normalne po tym badaniu?

Mój Tato również miał gorączkę po drugiej bronchoskopii. Pani doktór mówiła przed badaniem,że może się pojawić gorączka.
_________________
ewka
 
młoda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 376
Skąd: Kraków
Pomogła: 47 razy

 #36  Wysłany: 2012-10-08, 07:30  


Cześć wszystkim,

dzisiaj tata ma wyniki badań Bronchoskopii, o ile udało się postawić diagnozę. Lekarka ma od razu zadzwonić jak będzie coś wiadomo. Mam nadzieję, że uda się ustalić rodzaj raka, bo tata już na drugie badanie się nie zgodzi.
Gorączka wczoraj się unormowała, tata mówi że się dobrze czuje, ale dziś od rana już pełen stresu.
Ja też jestem przerażona:( Jak będę znała diagnozę to od razu napiszę. A puki co dziękuje wszystkim za pomoc. Trzymajcie się!

[ Dodano: 2012-10-08, 12:19 ]
niestety brak weryfikacji po bronchoskopii, na jutro tata ma zaplanowane ponowne badanie, ale nie wiem jak go przekonać żeby na to badanie w ogóle poszedł:(

[ Dodano: 2012-10-08, 15:36 ]
rozmawiałam z lekarką prowadzącą tatę, brak wyników jest spowodowany tym że pobrano wycinek z wierzchniej warstwy guza, aby otrzymać konkretny wynik muszą się wbić głębiej. Pani doktor powiedziała, że będą badanie powtarzać do skutku. Stąd też moje pytanie : czy takie pobieranie wycinków nie spowoduje przyspieszenia rozwoju choroby? czy nie przyczynia się to do powstawania przerzutów? czy nowotwór nie atakuje gwałtowniej?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #37  Wysłany: 2012-10-08, 22:00  


Nie.
_________________
 
młoda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 376
Skąd: Kraków
Pomogła: 47 razy

 #38  Wysłany: 2012-10-09, 12:41  


dalej czekamy, lekarze nie mogą się zdecydować jakie badanie tacie zrobic czy Bronchosopie czy EBUS-a. Czekają na decyzję rakochirurga (nie wiem czy to jest fachowa nazwa). Bardzo ciężko jest się dostać do guza pierwotnego i to ma być powodem tych przesunięć w badaniach. A tata cały zestresowany i już sobie układa najgorsze scenariusze:( Czy może mi ktoś wyjaśnić czym różnią się te dwa badania? które jest skuteczniejsze w takiej sytuacji?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #39  Wysłany: 2012-10-09, 12:58  


>> EBUS - TBNA <<
>> Bronchoskopia <<
_________________
 
młoda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 376
Skąd: Kraków
Pomogła: 47 razy

 #40  Wysłany: 2012-10-11, 07:44  


Tata miał wczoraj EBUS-a, lekarze do ostatniej chwili nie mogli się zdecydować jakie badanie przeprowadzić. wyniki w piątek. trzymajcie kciuki żeby weryfikacja przeszła pomyślnie i żeby wynik był w miarę możliwości dobry. trzymajcie się cieplutko:*

[ Dodano: 2012-10-11, 10:39 ]
witam wszystkich, ze względu na to że złapałam zapalenie oskrzeli nie mam możliwości porozmawiać z lekarką osobiście wiec poniżej informacje które uzyskałam telefonicznie:

- stan ogólny taty dobry - sformułowanie lekarki - pacjent chodzący z dusznością wysiłkową
- rozpoznanie - rak drobnokomórkowy - pytałam o stopień zaawansowania i dowiedziałam się że tata ma na razie nowotwór ograniczony do prawej części klatki piersiowej + oskrzela. Ale nie można tego podpiąć do postaci ograniczonej gdyż prędzej czy później przekształci się w postać rozsianą. Na dzień dzisiejszy nie jest to najwyższy stopnie zaawansowania. - stąd też pytanie - stopień IIIB?
- leczenie - jeżeli onkolog wyrazi zgodę - chemioterapia. Czy może takiej zgody nie wyrazić? (tata nie ma przerzutów odległych, ogólnie czuje się dobrze).
- rokowania - chemioterapia powinna przynieść dość znaczną poprawę, guz powinien się zmniejszyć na tyle aby pacjent mógł w miarę swobodnie oddychać, jeżeli chemioterapia nie przyniesie przewidywanych skutków - tacie wstawią jakaś rurkę.
- rak jest bardzo złośliwy, w 99% przypadków po kilku miesiącach od zakończenia chemii następuje gwałtowny postęp choroby.

Czyli ogólnie diagnoza jest bardzo zła. Czy w przypadku tego nowotworu wchodzi w grę radioterapia? Jakie są rokowania?

Czy w przypadku gdy onkolog zaniecha leczenia - konsultowac się z innymi onkologami?

Proszę o pomoc:(
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #41  Wysłany: 2012-10-11, 16:36  


młoda napisał/a:
- rozpoznanie - rak drobnokomórkowy - pytałam o stopień zaawansowania i dowiedziałam się że tata ma na razie nowotwór ograniczony do prawej części klatki piersiowej + oskrzela. Ale nie można tego podpiąć do postaci ograniczonej gdyż prędzej czy później przekształci się w postać rozsianą. Na dzień dzisiejszy nie jest to najwyższy stopnie zaawansowania. - stąd też pytanie - stopień IIIB?

Klasyfikacja TNM ma bardziej zastosowanie w niedrobnokom. raku płuca, chociaż faktycznie ostatnio zostało przyjęte stosowanie jej także w określaniu stopnia zaawansowania drobnokomórkowego raka płuca (DRP), aczkolwiek większość lekarzy nadal posługuje się tutaj określeniem "choroba ograniczona" (LD) i "choroba rozległa" (ED).
Tutaj z racji zajęcia węzłów śródpiersia i możliwego rozsiewu w obrębie tego samego płuca (w TK mowa o "licznych zmianach owalnych śr. 10 mm" w płucu prawym), choć to oczywiście przesądzone nie jest, bardziej stawiałabym na stadium ED. Tak jak już pisałam wcześniej o płynie w opłucnej, jego nowotworowy charakter również oznaczałby stadium ED.

młoda napisał/a:
leczenie - jeżeli onkolog wyrazi zgodę - chemioterapia. Czy może takiej zgody nie wyrazić?

Może, jeśli stan pacjenta (wyniki badań) nie będzie na to pozwalał.

młoda napisał/a:
Czy w przypadku tego nowotworu wchodzi w grę radioterapia?

Czasem tak, ale tutaj nie ma o tym mowy z racji choćby obejmowania przez guza tętnicy płucnej. Dodatkowo guz wykazywał cechy rozpadu, co również stanowi p/wskazanie do radioterapii.

młoda napisał/a:
Jakie są rokowania?

W stadium choroby ograniczonej mediana czasu przeżycia pacjentów leczonych wielolekową chemioterapią wynosi 12-16 miesięcy, zaś w stadium choroby rozległej 7-11 miesięcy.

młoda napisał/a:
Czy w przypadku gdy onkolog zaniecha leczenia - konsultowac się z innymi onkologami?

Konsultować można się zawsze.
_________________
 
młoda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 376
Skąd: Kraków
Pomogła: 47 razy

 #42  Wysłany: 2012-10-11, 16:40  


dzięki za objaśnienie. Jutro wkleję wypis ze szpitala i może uda się coś bardziej optymistycznego z niego wywnioskować. Tata miał już konsultacje z onkologiem, będzie leczony - chemioterapie zaczyna 19-10-2012.

Straszne to wszystko:(

miłego popołudnia
 
młoda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 376
Skąd: Kraków
Pomogła: 47 razy

 #43  Wysłany: 2012-10-15, 09:14  


witam, dorwałam się w końcu do Wypisu taty z szpitala. Poniżej informacje zawarte w karcie pacjenta:

Rozpoznanie:
C34.8 - Rak drobnokomórkowy płuca prawego. Przerzuty do płuca prawego, węzłów chłonnych śródpiersia. Mała ilość płynu w prawej jamie opłucnej.

Pomiary:
waga - 98 kg ; wzrost 175 cm ; wiek - 53 lata

Wyniki badań diagnostycznych:
Pomiar ciśnienia tętniczego [ mm Hg] : 140/90, 120/80, 100/80, 110/80, 105/80
Saturacja: 98%, 99%

89.522 -Elektrokardiografia z 12 lub więcej odprowadzeniami - data wykonania 2012-10-03
RZM ok. 92/min, normogram PQ 0,16. plaski zał. I w III, a VL. Wyższe odejście pkt. I V2-V%. zesp 0,5 w V1-V2.

87.440 RTG klatki piersiowej - data wykonania 2012-10-03
Płuco prawe o zmniejszonej objętości, guzowato poszerzona wnęka prawa, przymglony miąższ płata dolnego z litym zacieniem dołem płuca przez wyższe ustawienie prawej izop. Przepony i niewielkie ilości płynu w prawej jamie opłucnej. Płuco lewe bez ewidentnych zmian ogniskowych, lewy kąt przeponowo żebrowy wolny, serce nie powiększone.

88.721- Echo serca - wykonane dnia 2012-10-04
PRAWA KOMORA ( 0,9-2,6) : nie uwidoczniono
PRZEGRODA MIĘDZYKOMOROWA (0,6-1,1): 1,4 cm, ruch przegrody zbieżny
LEWA KOMORA- WR (3,6-5,6) : 4,8 cm, WS (2,3-3,8): 3,4 cm, FW (55-7-): 56%
TYLNA ŚCIANA (0,6-1,1) : 1,3 cm
AORTA WSTĘPUJĄCA (2,1-3,4): 4,4 cm
LEWY PRZEDSIONEK (1,9-4,0) -4,2 cm, LAA: 23 cm2
ZASTAWKA AORTALNA
Gradient max (mniej niż 10): 8, śr. 4 mmHg
Płatki, umiejscowienie i opis zmian: zwłóknienie, ilość płatków niemożliwa do oceny
Fala zwrotna: II ST.
ZASTAWKA MILITARNA
Gradient max ( mniejsze niż 5) : 2, Sr. 1 mm Hg
Płatki , umiejscowienie i opis zmiany: zwłóknienie
Fala zwrotna: Ist.
ZASTAWKA PŁUCNA:
Nie uwidoczniono
ZASTWAKA TRÓJDZIELNA
Nie uwidoczniono
WNIOSKI: Bardzo trudne warunki badania, pacjent niechogeniczny, zła widoczność, nie uzyskano wiarygodnych projekcji przymostkowych.
Powiększony lewy przedsionek, wielkość lewej komory i prawego przedsionka prawidłowa. Umiarkowanie poszerzona aorta wstępująca. Umiarkowany przerost miokardium. Kurczliwość globalna lewej komory prawidłowa, kurczliwość odcinkowa nie do oceny. Fala zwrotna II ST do lewej komory, I ST. Do lewego przedsionka. Nie uwidoczniono skrzeplin w jamach serca ani płynu w worku osierdziowym.

POPŁUCZYN OSKRZELOWY- BACTEC
Prep. ujemny, hodowla w toku.

BADANIA HISTOPATOLOGICZNE - data wykonania - 2012-10-04
Miejsce pobrania - oskrzele
Data otrzymania - 08.10.2012, data wykonania 08.10.2012
Rozpoznanie kliniczne - Nieprawidłowy wynik badań obrazowych płuc.
Guz płuco prawe, krwioplucie w wywiadzie
Rozpoznanie: Treść śluzowo-krwawa, nieliczne elementy morfotyczne węzła chłonnego i grupy komórek gruczołowych błony śluzowej oskrzela. ( A,A; TBNA)
Treść śluzowa, nieliczne leukocyty i regularne nabłonki gruczołowe (C. popłuczyny)

U - BADANIA W KIERUNKU BAKTERII TLENOWYCH I BEZTLENOWYCH - data wykonania 2012-10-08
Plwocina - wykonano preparat bezpośredni. Materiał zakwalifikowano do opracowania mikrobiologicznego.
Izolacja - Condidia tropicalis
Liczebnośc - liczne kolonie
Antybiogram:
Fluconazole - wrażliwy MIC <= 1 ug/l
Vorioconazole - wrażliwy MIC <= 0,25 ug/l
Itraconazol -
Caspofungin
Andidulafungia
Micafungin
Izolacja: Streptococcus zgr. Viriadis
Izolacja: Neisseria species
Organizmy ..2-3..wchodzą w skład flory fizjologicznej

88.739 - USG KLATKI PIERSIOWEJ - data wykonania 2012-10-04
Po stronie prawej płyn w zatoce przeponowo-żebrowej, niewielka ilość (max 30 mm), widoczny odcinek płuca z nierówną blaszką trzewną opłucnej (ewentualne miejsce do zakłucia zaznaczono)

88.761 - USG JAMY BRZUSZNEJ - data wykonania- 2012-10-04
Wątroba o jednorodnym, wzmożonym echogramie, bez cholestazy, bez zmian ogniskowych. Rys. naczyniowy zachowany. Pęcherz żółciowy cienkościenny, bez złogów. Zewnątrzwątrobowe drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka jednorodna, niepowiększona. Nerki obustronnie o zachowanej echo strukturze, prawidłowej wielkości, kształtu i położenia, bez zastoju i złogów. Lewa nerka podwójny UKM.. Pola nadnerczowe wolne. Śledziona jednorodna, prawidłowa. Aorta brzuszna nieposzerzona. Pęcherz moczowy gładkościenny, trans soniczny. Gruczoł krokowy niepowiększony.

33.22 - BRONCHOSKOPIA Z TBNA - data wykonania 2012-10-04
Krtań - struny głosowe prawidłowo ruchome,
Polipowaty guzek na nagłośni. Tchawica prawidłowa. CARINA MAIOR ostra. Po stronie lewej drzewo oskrzelowe bez zmian w zakresie widoczności. Prawe oskrzele główne zwężone przez ucisk z zewnątrz ściany tylnej (pukla się ona do światła uniemożliwiając dalszą penetrację fiberoskopem). Ze szczelinowatych ujść oskrzeli pośredniego i dolnopłatowego odsysa się ropną wydzielinę i masy martwicze.
Wykonano TBNA przez ścianę tylną oskrzela głównego. Poprano popłuczyny oskrzelowe na cytologię - BACTEC.

33.273 - DIAGNOSTYKA ULTRASONOGRAFICZNA DRZEWA OSKRZELOWEGO (EBUS) data wykonania 2012-10-10
Krtań, struny głosowe prawidłowo ruchome, na nagłośni od strony przedniej widoczny polipowaty guzek. Tchawica, ostroga główna, drzewo oskrzelowe po stronie lewej bez zmian w zasięgu badania instrumentu. Prawe oskrzele główne zwężone przez ucisk z zewnątrz, nieprzepuszczające aparatu. Błona śluzowa łatwo krwawiąca. Kontynuując badanie w systemie EBUS uwidoczniono rozległy naciek npl otaczający oskrzela główne w ciągłości z pakietem węzłów chłonnych podostrogowych i przytchawicznych prawych.
Wykonano EBUS-TBNA nacieku. Pobrano również popłuczyny na bakteriologię i mykologię.

Popłuczyny oskrzelowe - bakteriologia tlenowa i beztlenowa, mykologia w toku.

BADANIA HISTOPATOLOGICZNE - data wykonania 2012-10-10
Miejsce pobrania: oskrzela
Data pobrania 08.10.2012, data otrzymania 11.10.2012, data wykonania 11.10.2012
Rozpoznanie kliniczne: obserwacja w kierunku podejrzanego nowotworu złośliwego
Guz: płuco prawe
Rozpoznanie: ( EBUS-TBNA nacieku wnęki prawej)- CELLULAE CARCINOMATOSAE -CARCINOMA MICROCELLULARE

WYNIKI BADAŃ LABOLATORYJNYCH - data wykonania 2012-10-03
C55 morfologia krwi obwodowej 5 DIFF + płytki krwi
WBC - 7,62
NEUT # - 4,65
LYM # - 1,86
MONO # - 0,89
EOS # - 0,18
BASO # - 0,03
NEUT % - 61,0
LYM % - 24,4
MONO % - 11,70
EOS % - 2,40
BASO % - 0,40
IG % - 0,1
RBC : 4,72
HGB : 14,1
HCT : 41,8
MCV : 33,7
RDW : 12,00
PLT: 204,00
PDW : 13,8
MPV : 11,5
PCT : 0,24

G11 - APTT - Czas częściowej tromboplastyny po aktywacji
APTT - 29,5 sek
G21 - INR - wskaźnik protrombiny
PT-INR - 1,13 INR
PT% - 81%
PT sec - 13,00 SEC
G49 - D-dimer produkt rozpadu fibryny
DDIM - 627 H
A16- wskaźnik filtracji kłębuszkowej - szacowany ( MDRD)
CGFR - >90
I17 - aminotransferaza alaninowa - ALAT
ALT- 23 U/l
I81 - białko C-reaktywne - CRP
CRP - 10,4 H
L43 - glukoza w surowicy
Glukoza - 5,6 mmol/l
M37 - kreatynina
CREA - 61 L
B09 - elektrolity w surowicy Na/K
Na surowica - 140 mmol/l
K surowica - 4,6 mmol/l
M21 - kinaza fosfokreatynowa (CK)
CK - 71 U/l
061 tropinina hsT
Tropinina hs T- 0,006 ug/ml
Wynik nie jest porównywalny z tropininą I

A 19 - mocz - badania ogólne z oceną osadu
Kolor: żółty
Klarowność: przejrzysty
Ciężar właściwy: 1,015 g/ml
Odczyn moczu: 8
Leukocyty: negatywny
Azotyny: negatywny
Białko: negatywny
Cukier w moczu: negatywny
Aceton: negatywny
Urobilinogen: negatywny
Biliubina: negatywny
Krew: negatywny
Nabłonek płaski: 0-2 wpw
Leukocyty: 0-4 wpw

KONSULTACJE:
1. KARDIOLOGICZNA: (2012-10-05)
Pacjent bez stenokardii, krążeniowo wydolny, w ECHo serca EF 56 %, przerost mięśnia lewej komory, IA II stopnia, IM I stopnia. W WKG rytm zatokowy 78/min. Normogram. Niema istotnych p-w wskazań kardiologicznych do diagnostyki i leczenia torakochirurgicznego o znieczuleniu ogólnym.
2. ONKOLOGICZNA : ( 2012-10-11)
Dgn Rak drobnokomórkowy płuca prawego cT3N2 bulkyMx (podejrzenie rozsiewu do opłucnej). Ze względu na wielkość zmiany i rozpad w obrębie guza w chwili obecnej nie kwalifikuje się do radiochemioterapii. Proponuje konsultacje radiochemioterapeutyczną po II seriach chemii. Kwalifikuje się do chemioterapii EP. Termin przyjęcia na oddział onkologiczny 19.10.2012. zgłosi się również w poradni onkologicznej po skierowanie na CK głowy i scenografii kości.
3. TORAKOCHIRURGICZNA ( 2012-10-11)
Pacjent z rakiem drobnokomórkowym płuca prawego - bronchoskopowo prawe oskrzela główne zwężone przez ucisk z zewnątrz nieprzepuszczające aparatu. Duszność wysiłkowa. Pacjent kwalifikuje się do chemioterapii. W czasie narastanie duszności do rozważenia protezowanie drzewa oskrzelowego.
4. ZESPOŁU ZAKAŻEŃ SZPITALNYCH ( 2012-10-08)
Condidia tropikalis w plwocinie - zakażenie pozaszpitalne. Zalecono izolację kontaktową i powietrzno-kropelkową.

ZASTOSOWANIE LECZENIA:
Amoxiclav, Trilac, Flumycon, Cyklonamina, Hydroxyna, Ketonal F
LEKI przepisane: Flumycon 200mg, Ranloc 20 mg, Hepatil, Trillac, Cyklonamina, Estazolan, Ketonal F


Odwołując się do powyższych wyników mam kilka pytań:
1. Czy niepoprawne wyniki badań kardiologiczny wskazują na jakąś wadę wrodzoną? Czy może być to wynikiem występowanie nowotworu?
2. Z badań plwociny wynika że tata ma Condidia tropicalis. Gdzie tata mógł się tym zarazić? Czy jest to poważna infekcja? Na wypisie pisze o izolacji kontaktowej oraz powietrzno kropelkowej. Lekarze wcześniej o tym nie mówili nic. Napomknę że mama miała operacje wycięcia macicy 3 tygodnie temu, a w jak tata był w szpitalu to cały czas z nim siedziała. Czy istnieje zagrożenie że się zaraziła? Jakie są zagrożenia wynikające z infekcji tym grzybem?
3. Na usg jamy brzusznej wyszło "lewa nerka podwójny UKM" - co to oznacza?
4. Podczas bronchoskopii odkryto polipowaty guzek na nagłości, czy to przerzut? Co oznacza polipowaty?
5. Z morfologii krwi wynika że RBC jest nieco obniżony. Co to może oznaczać? Czy pozostałe wyniki badań krwi i moczu są poprawne?
6. Proszę o kilka słów o chemioterapii EP - najbardziej istotnych.

z góry dziekuję za pomoc.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #44  Wysłany: 2012-10-15, 17:42  


młoda napisał/a:
Czy niepoprawne wyniki badań kardiologiczny wskazują na jakąś wadę wrodzoną? Czy może być to wynikiem występowanie nowotworu?

Odnośnie wad wrodzonych to już bardziej temat na rozmowę z kardiologiem. Sam nowotwór płuca nie wydaje mi się, by miał wpływać w ten sposób na funkcję serca. Bardziej wygląda mi to po prostu na niewydolność serca z niedomykalnością zastawek.

młoda napisał/a:
Z badań plwociny wynika że tata ma Condidia tropicalis. Gdzie tata mógł się tym zarazić? Czy jest to poważna infekcja?

Jest to infekcja grzybicza, czy poważna - trudno to określić jednoznacznie. U pacjenta onkologicznego każda taka infekcja jest niepokojąca, poza tym objawy często są nieprzyjemne. Z pewnością trzeba ją leczyć.
Naprawdę ciężko nam będzie stwierdzić gdzie zaraził się tata - skoro wykluczono zakażenie szpitalne, to pozostaje wiele możliwości, łącznie z tym że tata z racji obniżonej odporności został zaatakowany przez tego drożdżaka, którego miał wcześniej np. w jelicie grubym.

młoda napisał/a:
Na usg jamy brzusznej wyszło "lewa nerka podwójny UKM" - co to oznacza?

UKM = układ kielichowo - miedniczkowy.

młoda napisał/a:
Podczas bronchoskopii odkryto polipowaty guzek na nagłości, czy to przerzut? Co oznacza polipowaty?

Wątpię, bardziej jakiś zwykły polip (chociaż niczego wykluczyć nie można, ale rak płuca raczej nie daje przerzutów do nagłośni).
Polipowaty = o charakterze polipa.

młoda napisał/a:
Z morfologii krwi wynika że RBC jest nieco obniżony. Co to może oznaczać? Czy pozostałe wyniki badań krwi i moczu są poprawne?

Nie wiem jak inne wyniki krwi, bo nie podajesz jednostek w których były oznaczane, ale RBC są akurat raczej w normie, przynajmniej zwykle 4,7 x 10^12/l to taka dolna norma dla mężczyzn.
W moczu jest za wysokie pH.

młoda napisał/a:
Proszę o kilka słów o chemioterapii EP - najbardziej istotnych.

EP = cisplatyna z etopozydem. Skorzystaj z wyszukiwarki Forum albo przejrzyj dział Nowotworów Płuc, wielokrotnie w wątkach o DRP opisywaliśmy ten rodzaj chemii :)
_________________
 
młoda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Wrz 2012
Posty: 376
Skąd: Kraków
Pomogła: 47 razy

 #45  Wysłany: 2012-10-18, 07:29  


witam,

chciałam się doinformować czy tata będzie miał podaną chemię ( termin na jutro) w sytuacji kiedy wykryto u niego podczas pobytu w szpitalu grzyba - Condidia tropikalis ,a wczoraj lekarka prowadząca zadzwoniła aby zgłosić się po antybiotyk ponieważ z posiewu bakteryjnego wyszło że tata ma również jakąś bakterie. czy w tej sytuacji możliwe jest podanie chemii? czy najpierw muszą go z tego wyleczyć?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group