1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
proszę o pomoc w przetłumaczeniu z łaciny i rozszyfrowanie
Autor Wiadomość
jkrafft


Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 8

 #1  Wysłany: 2009-02-01, 17:58  proszę o pomoc w przetłumaczeniu z łaciny i rozszyfrowanie


Witam
jestem tu nowa i nie ukrywam że wolałabym tu wcale nie zaglądać -jednak jak w temacie proszę o przetłumaczenie
[b]CARCINOMA MALE DIFFERENTIATUM NON MICROCELLULARE
mediastini .pT4NXMX/III B
[/b]
rak odoskrzelowy płuca prawego z naciekaniem śródpiersia (carcinoma bronchogenes pulmonis dextri cum infiltratione)

z góry dziękuję za odpowiedź
Jola
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #2  Wysłany: 2009-02-01, 19:27  


Witaj Jola
tłumaczenie brzmi: rak niedrobnokomórkowy śródpiersia, słabo zróżnicowany.
Stopień zaawansowania w skali TNM: T4 (guz naciekający poza płuco -> tu T4 pewnie ze względu na naciekanie śródpiersia) Nx (stopień zajęcia węzłów chłonnych przez nowotwór nieznany) Mx (nie wiadomo czy nastąpiły przerzuty odległe).
Powyższe czyni stopień zaawansowania choroby IIIB (w skali I-IV).

Podsumowując: rak płuca conajmniej miejscowo zaawansowany i już nieoperacyjny (zajął śródpiersie).
Ponadto stwierdzono wysoką złośliwość komórek raka (słabe zróżnicowanie).
W tej sytuacji leczenie powinno polegać na naświetlaniu i chemioterapii (o ile umożliwi to ogólny stan zdrowia pacjenta).
Jeśli zostanie stwierdzona obecność płynu w jamie opłucnej - pewnie zostanie zaproponowana sama chemioterapia (może naświetlania później).

Na jakim etapie jesteście? Diagnozy?

pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
jkrafft


Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 8

 #3  Wysłany: 2009-02-01, 20:17  


DumSpiro-Spero
Dziękuję za odpowiedź
Tata jest po trzeciej chemii i narazie od początku tylko chemia(pierwsza 05.12.2008) we wtorek jedzie do poradni radiologicznej celem konsultacji czy będzie naświetlany czy nie -chyba chcą robić skojarzone leczenie ponieważ ma już wyznaczoną 4 chemię na 16.02 .
Masz rację nie był operacyjny , ale inaczej sobie to tłumaczy (i chyba lepiej bo i tak ciężko to przechodzi)
mam złe przeczucia , tata coraz gorzej się czuje są dni że 50% dnia spędza leżąc nie ma siły chodzić , robić czegokolwiek , skurczył się w sobie od listopada nie odkrztuszał krwi a dziś znowu to samo ,a to go najgorzej nastraja .
Jak dowiem się czegoś więcej to napiszę bo muszę przyznać ze tu na forum są ludzie którzy chcą pomóc .
Dziękuję Jola
 
jkrafft


Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 8

 #4  Wysłany: 2009-02-04, 17:33  


badanie kt (03,11,2008)


W biegunie górnym wnęki prawej masa patologiczna o wym ok 51x50x45mm, o gęstości ok 36 jH , niejednorodnie wzmacniająca się po podaniu środka kontrastowego (58jH).
Zmiana nacieka naczynia żylne wnęki prawej . Obustronnie w obrębie wnęk i okolicy przytchawiczej widoczne powiększone węzły chłonne do 17 mm.
Zmiana o podobnym charakterze w szczycie płuca prawego o wym 37x 35x50mm , zmiana bezpośrednio przylega do śródpiersia oraz do przedniej i tylnej ściany kl piersiowej.
Płuco lewe prawidłowo powietrzne.
Nadnercza obustronnie bez zmian.


Bronchoskopia (19.11.2008)
krtań i tchawica bz.Ostroga górna ostra. Po lewej ujścia drożne .Po prawej zmiana przerostowa w ujściu oskrzela płata górnego , z którego pobrano skrawki i szczoteczkę. Śluzówka wokół tego ujścia obrzmiała. Pozostałe ujścia drożne . Bronchoskopowo możliwa radykalna sleeve lobektomia górna. Materiał na posiew cytologię hist-pat i BK.

USG śrudpiersia(13,11,2008)
W dołach nadobojczykowych nie stwierdzono powiększonych węzłów chłonnych.

I kurs CHTR
(vepesid +cisplatyna)
II kurs CHTR(KE)
(vepesid+ karboplatyna)
III kurs CHTR(KE)
(?)
IV kurs 16,02,2009

skierowanie na naświetlania na 04,03,2009
 
jkrafft


Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 8

 #5  Wysłany: 2009-02-06, 13:38  


witam
właśnie się dowiedziałam że tata te dotychczasowe chemie miał paliatywne ,czwartej planowanej wcale nie będzie tylko naświetlania ,ale nie mam pojęcia jaka terapia
mam wrażenie ze lekarze już postawili krzyżyk , cho nie łudziłam się ze będzie dobrze (ale tak bez walki?)
pozdrawiam jola
 
jkrafft


Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 8

 #6  Wysłany: 2009-02-07, 21:26  


to znowu ja
tata odkaszluje krwią przeraża mnie to , nie wiem czy dotrzyma do tych naświetlań które ma mieć na początku marca jakoś wszystko szybko się toczy
strasznie boli go klatka piersiowa prawie nie się nie rusza, nie chce z nikim rozmawiać a jak już to burczy
chciałam mu zrobić prywatnie kt klatki piersiowej ,ale to chyba już nie ma sensu
napiszcie mi proszę jak mam pomóc człowiekowi który odchodzi???
zdołowana jolka
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #7  Wysłany: 2009-02-07, 21:30  


Naświetlania to też terapia.

Z jakiegoś powodu odstąpiono od dalszego leczenia chemicznego - zapewne był on uzasadniony: albo zmiana słabo reaguje na podawane cytostatyki, albo chemioterapia spowodowała (i to raczej to) zbyt istotne skutki uboczne - jaki jest obecnie obraz krwi?
Podejrzewam, że od początku mógł być problem np. z nerkami lub układem krążenia, ponieważ zmieniono skład wlewu: a dokładnie cisplatynę na karboplatynę.

Raz jeszcze przeanalizowałam wynik TK - stan jest b.zaawansowany. W zasadzie można to już uznać za chorobę o rozsiewie ogólnym -są bowiem najprawdopodobniej przerzuty do węzłów chłonnych we wnęce drugiego płuca.
Leczenie radykalne na pewno nie jest możliwe.

Naświetlania powinny nieco pomóc i zlikwidować lub ograniczyć pewne objawy np. krwioplucie.
Zapytajcie lekarza o możliwość leczenia Tarcevą.

pozdrawiam serdecznie.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #8  Wysłany: 2009-02-07, 21:34  


Jednocześnie pisałyśmy ostatnie posty:)

W odpowiedzi więc na ostatni:
ból spowodowany jest naciekaniem klatki piersiowej. Naświetlanie powinno być jak najszybciej!
Jakie tata przyjmuje leki? Czy dostaje sterydy?
Czy stosuje przeciwbólowe plastry z fentanylem?
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
jkrafft


Dołączył: 01 Lut 2009
Posty: 8

 #9  Wysłany: 2009-02-07, 21:46  


dziękuję za odpowiedź
tata dostał teraz jakieś leki ,ale jakie nie mam pojęcia ,będę wiedziała jutro co dostał
naświetlanie ma zaplanowane na 04.03
nie da się przyspieszyć
jola
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group