1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: absenteeism
2015-01-30, 17:42
Proszę o podpowiedź czy powinnam dalej się diagnozować?
Autor Wiadomość
anabelka 


Dołączyła: 30 Sty 2015
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2015-01-30, 12:04  Proszę o podpowiedź czy powinnam dalej się diagnozować?


Witam. W 1990 roku miałam sarcoma synoviale G1 - operacja i intensywna radioterapia. W dniu wczorajszym odebrałam wynik z rtg płuc: "na zdj. rtg klatki piersiowej w płucach zmian naciekowych ani ogniskowych nie stwierdza się. Serce i naczynia główne są w normie. Półkoliście zarysowany cień wypełniający prawy zachyłek przeponowo-środpiersiowy może odpowiedać torbieli celomicznej śródpiersia". Nie wiem czy powinnam coś z tym zrobić. Mój nowotwór również miał poczatek w zwykłej torbieli podkolanowej.
Proszę o podpowiedź. Dziękuję
_________________
anabelka
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #2  Wysłany: 2015-01-30, 12:54  


Ponieważ na wyniku jest napisane:
Cytat:
Półkoliście zarysowany cień wypełniający prawy zachyłek przeponowo-środpiersiowy może odpowiedać torbieli celomicznej śródpiersia

Wymaga to także zróżnicowania.
Będziesz spokojniejsza...

Pozdrawiam
_________________
Aegrotus sacra est...
 
anabelka 


Dołączyła: 30 Sty 2015
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2015-01-30, 20:04  dziękuję za uwagę


pisze Pani o zróżnicowaniu? złośliwy czy łagodny? czy powinnam z takim opisem iść tylko do pulmonologa czy jednak pojawić się w Centrum Onkologii w W-wie gdzie byłam operowana?
jeszcze jedno pytanie: czy dobrym rozwiązaniem będzie po prostu na ten moment powtórzenie rtg za jakiś czas? dla porównania czy cień ulega jakiejkolwiek zmianie? jeśli tak to w jakim czasie ponownie się prześwietlić?
dziękuję serdecznie za odpowiedź
_________________
anabelka
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #4  Wysłany: 2015-01-30, 21:14  


Radiolog opisujący badanie - jednoznacznie nie wskazał na konkretne schorzenie. Prawda? Ujął to - " (...) może odpowiadać... (...). Takie prawdopodobieństwo graniczące z pewnością. :)

Niemniej jednak w tej sytuacji - najlepiej zgłosić się do pulmonologa a on pewnie zleci albo dodatkowe badania lub zaproponuje okresowe badania kontrolne. Niekonieczne musi to oznaczać nowotwór złośliwy bowiem w obrębie kl.piersiowej potencjalnie może istnieć cała masa innych schorzeń. Istotne jest stwierdzenie, że w płucach zmian naciekowych ani ogniskowych nie stwierdza się.

A teraz ja zapytam, :)
Czy lekarz kierujący widział ten wynik?
Czy wcześniej było już rtg.kl.piersiowej robione?
_________________
Aegrotus sacra est...
 
anabelka 


Dołączyła: 30 Sty 2015
Posty: 4

 #5  Wysłany: 2015-01-30, 22:35  


lekarz rodzinny skierował mnie na badanie trg płuc. od dłuższego czasu mam stany podgorączkowe i nocne poty. wzrastają wyniki hb, hct i czerwone krwinki. crp miernie podwyższone, dużo monocytów. ogólnie osłabienie i zmęczenie, duszność, świszczący oddech - czasami, bóle w klatce piersiowej i barków - jakby mnie ktoś napompował.
jeszcze nie widział. w grudniu przeszłam bardzo ciężko zapalenie chyba oskrzeli - leczyłam się sama. trwało to ok. miesiąca. może to pozostałość po zapaleniu?
wcześniejsze rtg - robię prześwietlenia raz na rok - bez zmian.
_________________
anabelka
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #6  Wysłany: 2015-01-30, 23:09  


Torbiele śródpiersia bywają objawowe. To co wymieniłaś świadczy o postaci tzw.objawowej.
W tej sytuacji nie zwlekaj z wizytą do pulmonologa. W diagnostyce torbieli śródpiersia poza konwencjonalnymi rtg kl.piersiowej ( w pozycjo p-a i bocznej ) dodatkowo wykonuje się TK kl.piersiowej. A przy trudnościach diagnostycznych robi się szereg dodatkowych badań. Dlatego nie zwlekaj z wizytą.

Pozdrawiam bardzo serdecznie.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
anabelka 


Dołączyła: 30 Sty 2015
Posty: 4

 #7  Wysłany: 2015-01-30, 23:12  


dobrze. dziękuję
_________________
anabelka
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group