1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prosze o interpretacje badania RTG płuc i TKPłuc mojego taty
Autor Wiadomość
roxi1992 



Dołączyła: 13 Cze 2012
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2012-06-13, 23:29  Prosze o interpretacje badania RTG płuc i TKPłuc mojego taty


Witam... mój tata ma 56 lat... ostatnio uskarża się na bardzo mocny ból w klatce piersiowej i kaszel... lekarz skierował go na badanie rtg płuc...

Wynik RTG:
Zacienienie na obwodzie pola górnego i środkowego lewego płuca o grubości 15 mm, pasmowate zacienienia w polu środkowym i dolnym płuca lewego, katy p/ż wolne, płuco prawe bez zagęszczeń ogniskowych, sylwetka serca w normie, nie uwidoczniono w proj P-a jednoznacznych zmian urazowych, najbardziej prawdopodobne zmiany pourazowe w odrębie płuca lewego z nawarstwieniami opłucnowymi - w różnicowaniu krwiak, zmiany włókniste - zmiany niedodmowe

...a następnie badanie TK płuc

Wynik TK klatki piersiowej:
zgrubienie opłucnej na obwodzie płuca lewego grubości do 24 mm, z cechami naciekania ścian klatki piersiowej, zmiany o gestości 35-40 jH, w badaniu z kontrastem nie ulegają ewidentnemu wzmocnieniu, miękkotkankowe wypustki wchodzące od zmiany w odręb miąższu płucnego, cechy dyskretnej osteolizy części obwodowych lewych żeber III- IV.
W jamie opłucnowej lewego płuca płyn wysiękowy, głównie z tyłu o grubości do 21 mm. Dyskretne zmiany niedodmowe w odrębie segmentu 10 płuca lewego. Zmiany włókniste u podstaw obu płuc. Pozostały miąż płucny bez zmian ogniskowych.
Nie stwierdza się powiększonych węzłów chłonnych w wnękach,śródpiersiu i dołach pachowych. Tchawica, oskrzela głowne i płatowe prawidłowe, rusztowanie kostne klatki piersiowej prawidłowe, złóg w pęcherzyku żółciowym średnicy 14 mm, jama brzuszna i nadnercza bez zmian patologicznych.

co to może oznaczać...? czy to nowotwór płuc ? bardzo proszę o szybką odpowiedź.. :-(
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-06-13, 23:37  


Obraz TK może wskazywać na złośliwego międzybłoniaka opłucnej - świadczyłoby o tym pogrubienie opłucnej, naciekanie ścian klatki piersiowej, płyn w opłucnej, do tego objaw bólu w klatce piersiowej. Jednak konieczna jest z pewnością dalsza diagnostyka.

Czy tata był kiedyś narażony na działanie azbestu?
_________________
 
roxi1992 



Dołączyła: 13 Cze 2012
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2012-06-13, 23:48  


no właśnie..myślę że nie.. chociaż mieszkamy w bloku i kiedyś płyty balkonowe byly z azbestu... a czy tą chorobe może powodować coś innego ?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-06-14, 08:55  


Czy międzybłoniaka opłucnej może powodować coś innego?
Może, u ok. 70-80% chorych stwierdza się w wywiadzie narażanie na azbest, reszta więc musi być powodowana inną - nieznaną dokładnie jeszcze - przyczyną.
_________________
 
roxi1992 



Dołączyła: 13 Cze 2012
Posty: 4

 #5  Wysłany: 2012-06-14, 12:00  


Chciałabym jeszcze zapytać które to stadium choroby ? Jakie leczenie było by najlepsze gdyby to wszystko się potwierdziło...czy jest możliwa operacja ?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-06-14, 12:06  


Nie ma jeszcze żadnej diagnozy, więc naprawdę ciężko w tym momencie "gdybać".
Czy lekarze też sugerowali, że może być to międzybłoniak? Czy jest zlecona dalsza diagnostyka?
_________________
 
roxi1992 



Dołączyła: 13 Cze 2012
Posty: 4

 #7  Wysłany: 2012-06-14, 12:26  


tak powiedzieli że podejżewają raka opłucnej...dziś tata ma wizytę u lekarza więc będzie wiadomo co dalej...
 
Kasia2007 


Dołączyła: 02 Kwi 2012
Posty: 71
Skąd: Śląsk

 #8  Wysłany: 2012-06-14, 16:11  


Witaj Roxi mój tato też miał podejżenie międzybłoniaka opłucnej i płyn w płucnej .Dopiero po zbadaniu wycinka okazalo się że to rak płaskonabłonkowy ,z moim tatą jest już bardzo żle jest leczony paliatywnie ,morfina i inne środki przeciw bólowe nie pomagają trzeci raz lekarze zwiększają dawki i nic, dalej cierpi . To podejżenie międzybłoniaka opłucnej musisz poczekac( niestety długo to trwa ) na wynik pobranego wycinka ,mój tato umiera w cierpieniach ja nie mogę mu pomóc :( ,nikt nie może ,płacze i mysle jakie to wszystko nie sprawiedliwe ja mam 30 lat moja córcia za rok pójdzie do komunii, a jego za parę miesięcy nie będzie z nami .Życzę dużo siły .
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group