1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prośba o interpretację wyniku tomografu płuc
Autor Wiadomość
IzaDominika 


Dołączyła: 11 Maj 2010
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2010-05-11, 16:51  Prośba o interpretację wyniku tomografu płuc


Witam, moja mama własnie otrzymała wynik tomografu płuc, na który została skierowana z podejrzeniem włókniaka. Oto pełen opis wykonanego badania: "W śródpiersiu przednim uwidoczniono miękkotkankowe ognisko o wymiarach 1,6x0,9cm mogace odpowiadać pojedynczemu węzłowi chłonnemu lub resztkowej tkance grasicy. innych zmian nie wykazano." Jak zinterpretować ten wynik? Proszę o odpowiedź. Mieszkam 500 km od mamy i nie moge porozmawiac z lekarzem prowadzacym bezposrednio, wiec bardzo mi zalezy na Waszych odpowiedziach, a wiem, że mama aby mnie nie martwic, nie powie mi wszysatkiego... Dziekuję, Iza.
_________________
IzaDominika
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #2  Wysłany: 2010-05-11, 22:03  


witaj IzaDominika,

nie można interpretować samego wyniku w zupełnym oderwaniu od pacjenta. Z jakiego powodu wykonano TK? czy działo się coś niepokojącego? Co dokładnie i od kiedy?
Czy mama w przeszłości chorowała na jakąkolwiek chorobę nowotworową? Ile mama ma lat?

pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
IzaDominika 


Dołączyła: 11 Maj 2010
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2010-05-11, 22:46  


Moja mama w sierpniu skonczy 61 lat. Mniej więcej od przełomu listopada/grudnia zaczęła notorycznie się przeziębiać, praktycznie ciągle była na jakichś lekach, w tym kilku antybiotykach. Po krótkiej poprawie, choroby nawracały. Dostała skierowanie do alergologa, ten zalecił testy, ktore ma dopiero na poczatku lipca, dal jednak skierowanie również na rtg. Na zdjęciu wyszedł jakiś "cień" i dlatego dostała skierowanie do pulmonologa. Ten lekarz, widząc zdjęcie, skierował mamę na TK z podejrzeniem włókniaka.
Mama obecnie bierze leki na alergię, ale nie potrafię powiedzieć jakie. Czuje się dobrze, przeziębienia ustąpiły. Nigdy wcześniej nie chorowała na żaden nowotwór, ale jej ojciec zmarł na nowotwór płuc. Dziadek był jednak nałogowym palaczem, praktycznie nie rozstawał się z papierosem. Czy mama powinna wykonać jeszcze jakieś badania? Morfologię? Dziekuję za tak szybką odpowiedź, pozdrawiam, Iza
_________________
IzaDominika
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #4  Wysłany: 2010-05-11, 23:23  


Cień w RTG - jak rozumiem - był w którymś polu płucnym. Na TK obydwa pola płucne wyszły bez zmian? Jeśli tak - mógł być pozapalny.
Zmiany węzłowe (węzły powiększone odczynowo) utrzymują się nieraz - szczególnie u alergików - nieco dłużej.
Jeśli faktycznie na TK nie ma żadnych innych zmian - prócz tu opisanej - to są dwa rozwiązania:
  1. Obserwacja, polegająca na wykonaniu powtórnego TK po 3 miesiącach
  2. Mediastinoskopia - zabieg polegający na wypreparowaniu węzła (o ile to węzeł) i oddaniu go do badania histopatologicznego.
Jeśli mamie dolegliwości i objawy kliniczne mijają i jej stan się poprawia, to w tej sytuacji przypuszczam, że zostanie zalecone powtórne TK (po 3 m-cach). Zresztą lekarz powinien podjąć decyzję biorąc pod uwagę wszystko - wywiad, stan chorej, wyniki innych badań (ew. spirometria, morfologia, OB, etc.).
'Onkologicznie' ten opis TK w świetle przebytej infekcji i -obecnie- ustępowania objawów klinicznych, nie jest mocno podejrzany. Oczywiście trzeba zaznaczyć, że kontrola odbyć się powinna :)
pozdrawiam cieplutko.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
IzaDominika 


Dołączyła: 11 Maj 2010
Posty: 3

 #5  Wysłany: 2010-05-12, 23:03  Dziękuję


Tak, nic poza tym, co napisałam, nie wykryto. Mam nadzieję, że to tylko pozostałość tamtych przeziębień, którą da się szybko wyeliminować. Oczywiście, mama pójdzie na wizytę kontrolną, już w tę sobotę. Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź i pomoc. A wszystkim życzę dużo zdrowia i siły.
_________________
IzaDominika
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group