1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Autor Wiadomość
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #76  Wysłany: 2010-07-18, 21:03  


ela1 napisał/a:
Mam pytanie składaliśmy wniosek o rente w ZUS ie, w poniedziałek jedziemy na komisje. Czy jeżeli zostanie przyznana renta mężowi choruje na raka płuc, to czy osbno potem musimy składać jakiś wniosek o zasiłek pielęgnacyjny i znowu jechać na komisje ?


Myślę, że to jest tak:

Do celów przyznania renty jak i dodatku do renty tj. dodatku pielęgnacyjnego, służy to samo orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, z ty jednak że dodatek do renty przysługuje tylko wtedy kiedy niniejsze orzeczenie będzie stwierdzało całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji.
Przypuszczam, że nie ma potrzeby występowania do ZUS z odrębnym wnioskiem o przyznanie dodatku, sądzę że na podstawie orzeczenia o brzmieniu jw. jest przyznawany automatycznie wraz z decyzją o świadczeniu rentowym.

To co napisałam to tylko moje przypuszczenia, dlatego proponuję upewnij się w ZUS co do trybu postępowania w sprawie tego dodatku.
Pozdrowienia
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #77  Wysłany: 2010-07-18, 21:30  


ela1 napisał/a:
Mam pytanie składaliśmy wniosek o rente w ZUS ie, w poniedziałek jedziemy na komisje. Czy jeżeli zostanie przyznana renta mężowi choruje na raka płuc, to czy osbno potem musimy składać jakiś wniosek o zasiłek pielęgnacyjny i znowu jechać na komisje ?


Elu, odpowiedziałam Ci na PW.
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #78  Wysłany: 2010-07-19, 19:52  


Elu jeśli mężowi orzekną całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji to zasiłek pielęgnacyjny będzie miał wypłacany razem z rentą-bez składania w ZUS-ie dodatkowego wniosku.
Jeśli natomiast orzekną mu tylko całkowtą niezdolność do pracy to możecie starać się o przyznanie stopnia niepełnosprawności. W tym celu należy pobrać wniosek z Powiatowego bądź Wojewódzkiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności,wypełnić wniosek-jedną część wypełnia osoba ubiegajaca się o przyznanie tego stopnia a druga część wypełnia lekarz. Wypełniony wniosek składa się w miejscu gdzie się go pobierało i czeka na komisję. Jeśli przyznają mężowi znaczny stopień niepełnosprawności to wtedy może ubiegać się w opiece społecznej o wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #79  Wysłany: 2010-07-24, 17:21  


Dzięki dziewczyny za pomoc. Orzeczono całkowitą niezdolnośc do pracy i odrazu zasiłek. Miałam troche problemy z papierkami o rente, ale się nabiegałam. Ale wniosek przyjeli. Teraz musze jeszcze szukać w archiwach jednego świadectwa pracy. Nie uznali mi, bo nie było pieczątki imiennej tylko podpis, ale biurokracja.Chyba zbankrutuje na telefony.
Buźka
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
Iza-55 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Maj 2010
Posty: 244
Skąd: opolskie
Pomogła: 50 razy

 #80  Wysłany: 2010-08-18, 21:55  


Witam:)
Wczoraj moja siostra była na komisji z tytułu ubiegania się o rentę (rak nosogardła). Lekarz orzecznik od razu wydał jej orzeczenie, w którym ustalono:
- jest Pani całkowicie niezdolna do pracy do 31.10.2012r.
- nie jest Pani niezdolna do samodzielnej egzystencji.
Gdzieś wyczytałam, że jeżeli orzeka się tylko o całkowitej niezdolności do pracy, bez niezdolności do samodzielnej egzystencji to jest to traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, czyli stara II grupa inwalidzka chyba. Co za tym idzie niższa renta i brak dodatku pielęgnacyjnego, bo ten przysługuje tylko I grupie, czy tak?
Dlaczego przy raku nosogardła nie przyznali siostrze tej I grupy? Przecież to poważna choroba. Co oznacza ta niezdolność do samodzielnej egzystencji? Przecież po takim ciężkim leczeniu przez parę miesięcy człowiek źle się czuje, prawie nie wychodzi z domu, musi więc mieć czyjąś opiekę. Do tego tak długo leczy się skutki uboczne chemii i naświetlań. Myślę, że trochę to niesprawiedliwe. Wiem, że możemy jeszcze starać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, ale też nie wiadomo, czy orzekną o znacznym stopniu, a tylko wtedy będzie przysługiwał zasiłek pielęgnacyjny.
Już nie wiem, czy mamy wogóle cieszyć się z tego, że przyznali jakąś rentę czy odwołać się i walczyć o ten I stopień? Jak było u Was, czy udało się komuś uzyskać I grupę?
Pozdrawiam iza
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #81  Wysłany: 2010-08-18, 22:14  


Orzeczona została druga grupa. Prawdopodobnie gdyby lekarz został poproszony o wizytę w domu i widział, że w codziennym życiu osoba potrzebuje pomocy osoby trzeciej tj. podania herbaty, dokumentów, chora byłaby w szlafroku a najlepiej leżała, wówczas prawdopodobnie orzeczono by pierwszą grupę.

Proponuję natychmiast po otrzymaniu decyzji złożyć od niej odwołanie za pośrednictwem ZUS do Sądu Pracy i Ubezpieczeń i załączyć opinię lekarzy: onkologa, internisty, lekarza pierwszego kontaktu o potrzebie codziennej opieki przez inną osobę, ze względu na określone skutki uboczne - konkretne informacje do sądu o tych skutkach. Wówczas nawet może nie dojść do sporu i ZUS zmieni decyzję, ale powalczyć, nawet w sądzie, zawsze warto.

Dodatek pielęgnacyjny owszem, dotyczy tylko I grupy. Zaś niezdolność do samodzielnej egzystencji oznacza konieczność pomocy w czynnościach życia codziennego, czyli mycie, ubieranie, czesanie, jedzenie, opatrunki, podawanie leków etc.
 
Katarzynka36 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Cze 2010
Posty: 2253
Skąd: Poznań
Pomogła: 393 razy

 #82  Wysłany: 2010-08-18, 22:14  


Izo 55
My jutro jedziemy Tatę zawieź na chemię i w drodze powrotnej zlozymy odwołanie od decyzji. Tata nasz starał się o zasiłek pielęgnacyjny i go nie dostał:(
Jest po obustronne endoprotezoplastyce obu bioder (od 15 lat), porusza się o kulach i w kwietniu tego roku zdiagnozowano u Niego raka płuc - obecnie jest po operacji i w trakcie leczenia - chemia a po niej będa naświetlania.
Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności uznał, że stopień Jego niepełnosprawnośi jest umiarkowany i przyznał mu tylko mozliwość parkowania na miejscach dla inwalidów oraz uzyskania nowych kul... - co ma już zapewniane od 15 lat, bo wówczas uzyskał po endoprotezach II grupe inwalidzke i całkowitą niezdolnośc do pracy. Teraz zlozyliśmy więc pismo o przyznanie zasiłku, ale widać Tata jets tylko umiarkowanie chory - zdaniem urzędników. Uznali, że jest zdolny do samodzielnej egzystencji!!!!
Tak więc Izo z urzędnikami jest czasami ciężko walczyć:( Osobiście mamy wrażenie, że nikt naszego wniosku nie przeczytał, tylko "rzucili" okiem i stąd liczne błędy w ich decyzji, które podważyliśmy w naszym odwołaniu.
Zawsze więc Izo możesz zlozyć odwołanie!!!
pozdrawiam serdecznie:)

[ Dodano: 2010-08-18, 22:16 ]
Dodam jeszcze tylko tyle, że kuriozum jest fakt, że Tata rozmawiał z wieloma pacjentami z całej Wielkopolski i generalnie wszytscy po wycięciu płata pluc lub płuca twierdzili, że otrzymali zasiłek pielęgnacyjny. Widać wiele - jesli nie wszytsko zalezy od podejścia urzędnika do pacjenta. W małych ośrodkach jest czesto lepsze niż w Poznaniu:(
_________________
Katarzynka36
 
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #83  Wysłany: 2010-08-19, 21:49  


Ja wczoraj stawałam na komisji w ZUS-ie i uznano mnie za osobę całkowicie niezdolną do pracy do sierpnia 2012. Czyli mam dawną drugą grupę. Nawet nie przyszło mi do łowy aby ubiegać się w ZUS-ie o pierwszą grupę bo wiem,że nie mam na co liczyć. Byłby cud gdyby mi ją orzekli. Dlatego z ZUS-u mam całkowitą niezdolność a w Zespole orzekania o niepełnosprawności mam przyznany znaczny stopień i MOPS wypłaca mi zasiłek pielęgnacyjny. Jest on niewiele niższy niż ten wypłacany przez ZUS przy pierwszej grupie. Wam poradziłabym zrobić to samo. Złożyć wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności.
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #84  Wysłany: 2010-08-19, 22:57  


Zasiłek pielęgnacyjny wynosi o ile wiem 153 zł, a dodatek pielęgnacyjny 181,10 zł, nie ma więc dużej różnicy. Ci, którzy się starają zawsze powinni pamiętać o tym, że od niekorzystnego rozstrzygnięcia należy się odwołać :mrgreen: Stan zdrowia osoby starającej się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności czy też niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji dotyczy przecież nie tylko schorzeń onkologicznych, ale całego stanu zdrowia.
_________________
c'est la vie
 
 
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 162 razy

 #85  Wysłany: 2010-08-19, 23:06  


fakt- nie ma dużej różnicy, bo zasiłki sa nie duże!
ale mieć ten zasiłek, a nie mieć...
 
Katarzynka36 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Cze 2010
Posty: 2253
Skąd: Poznań
Pomogła: 393 razy

 #86  Wysłany: 2010-08-19, 23:22  


Dzisiaj - będąc z Tata na chemii - znowu pogadałam z kilkoma osobami nt. zasiłków i dodatk. pielegnacyjnych i powiem szczerze - nic z tego nie rozumiem:(
Okazuje się cały czas, że ta sama choroba przez jednego lekarza jest kwalifikowana inaczej, przez drugiego inaczej.
Jeżeli Osoba, która jest po operacji 1 płata płuca (bez powaznych chorób towarzyszących) otrzymuje np. w Słupcy (woj. wielkopolskie) dodatek pielegnacyjny, a Osoba z wycietym 1,5 płata płuca i chorobami towarzyszącymi, poruszająca się o 2 kulach ze względu na endoprotezy stanu biodrowego świadczenia tego w Poznaniu nie może otrzymać, to wydaje mi się to dziwne. Chyba jakieś wytyczne są i wszędze powinny być równe...
_________________
Katarzynka36
 
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #87  Wysłany: 2010-08-19, 23:23  dodatek pielęgnacyjny - wyciąg przepisów


Dz.U.09.153.1227 j.t. - ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

wyciąg
Rozdział 3
Niezdolność do pracy
Art. 13. 

2. Niezdolność do pracy orzeka się na okres nie dłuższy niż 5 lat, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Niezdolność do pracy orzeka się na okres dłuższy niż 5 lat, jeżeli według wiedzy medycznej nie ma rokowań odzyskania zdolności do pracy przed upływem tego okresu.

5. W przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych orzeka się niezdolność do samodzielnej egzystencji. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
Art. 14. 1. Oceny niezdolności do pracy, jej stopnia oraz ustalenia:
1) daty powstania niezdolności do pracy,
2) trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do pracy,
3) związku przyczynowego niezdolności do pracy lub śmierci z określonymi okolicznościami,
4) trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do samodzielnej egzystencji,
5) celowości przekwalifikowania zawodowego
- dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik Zakładu, zwany dalej "lekarzem orzecznikiem".
2. Jeżeli nie ma możliwości ustalenia daty powstania niezdolności do pracy, natomiast ustalono okres, w którym niezdolność do pracy powstała, za datę powstania niezdolności przyjmuje się datę końcową tego okresu. Jeżeli nie ma możliwości ustalenia ani daty, ani okresu powstania niezdolności do pracy, za datę powstania niezdolności przyjmuje się datę zgłoszenia wniosku o świadczenie.
2a. Od orzeczenia lekarza orzecznika osobie zainteresowanej przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu, zwanej dalej "komisją lekarską", w ciągu 14 dni od dnia doręczenia tego orzeczenia.
2b. Sprzeciw wnosi się za pośrednictwem jednostki organizacyjnej Zakładu właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.
2c. Komisja lekarska nie rozpatruje sprzeciwu wniesionego po terminie. W uzasadnionych przypadkach Zakład, na wniosek osoby zainteresowanej, może przywrócić termin na wniesienie sprzeciwu, w tym w szczególności w razie odrzucenia przez sąd odwołania od decyzji w przypadku określonym w art. 4779 § 31 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego.
2d. Prezes Zakładu, w terminie 14 dni od dnia wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika, może zgłosić zarzut wadliwości orzeczenia i przekazać sprawę do rozpatrzenia komisji lekarskiej. O zgłoszeniu zarzutu wadliwości orzeczenia jednostka organizacyjna Zakładu niezwłocznie zawiadamia osobę zainteresowaną.
2e. Komisja lekarska, rozpatrując sprzeciw lub zarzut wadliwości, dokonuje oceny niezdolności do pracy i jej stopnia oraz ustalenia okoliczności, o których mowa w ust. 1.
2f. Komisja lekarska dokonuje rozstrzygnięcia w formie orzeczenia.
3. Orzeczenie lekarza orzecznika, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub co do którego nie zgłoszono zarzutu wadliwości, albo orzeczenie komisji lekarskiej, stanowi dla organu rentowego podstawę do wydania decyzji w sprawie świadczeń przewidzianych w ustawie, do których prawo jest uzależnione od stwierdzenia niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji.


DODATKI DO EMERYTUR I RENT

Art. 75. 1. Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia, z zastrzeżeniem ust. 4.
2. Dodatek pielęgnacyjny wynosi 181,10 zł ( od 1 marca 2010 )  miesięcznie.
3. Kwotę dodatku, o którym mowa w ust. 2, podwyższa się przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent od miesiąca, w którym przeprowadzana jest waloryzacja.
4. Osobie uprawnionej do emerytury lub renty przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, chyba że przebywa poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.

Do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy i renty rodzinnej przysługują następujące dodatki i świadczenia:
dodatek pielęgnacyjny - dla osób, które zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji albo ukończyły wiek 75 lat. Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS stwierdzającego całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji. Dla osób, które ukończyły 75 lat dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest przez organ rentowy z urzędu

...
Powstanie i ustanie prawa do świadczeń
Art. 100. 1. Prawo do świadczeń określonych w ustawie powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa, z zastrzeżeniem ust. 2 ( nieistotny ).

Mam nadzieję, że się przyda - udzielę też na forum dodatkowych informacji, jeśli będzie taka potrzeba 8-)
_________________
c'est la vie
 
 
Łysy 


Dołączył: 01 Cze 2010
Posty: 161
Pomógł: 19 razy

 #88  Wysłany: 2010-08-23, 00:10  zwolnienie lekarskie / ZUS


Założenie:
chory jest chory ponad 32 dni (płaci ZUS). Podczas trwania zwolnienia, danego na 1 chorobę (np. złamanie) chorego dopada inna choroba. Zwolnienie na złamanie się kończy ale chory nie może iść do pracy bo zachorował np. na zapalenie płuc.
Pytanie:
Czy "nowa" choroba to nowe "liczenie" dni do zasiłku wypłacanego przez ZUS? Bo przecież to nie jest ciągłość zwolnienia, to jest inna choroba. Zakładając, że na złamanie było się na zwolnieniu 40 dni i 41 dnia wzięło się zwolnienie na zapalenie płuc to trzeba znowu odbębnić chorobę 32-dniową by płacił ZUS średnią z ostatnich 3 miesięcy?
Łysy

[ Komentarz dodany przez: absenteeism: 2010-08-23, 17:29 ]
Przeniosłam temat do wątku, w którym poruszane są podobne sprawy, żeby wszystko było w jednym miejscu.
_________________
jeśli masz zamiar chorować musisz być zdrowy i mieć pieniądze:)
 
 
Iza-55 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Maj 2010
Posty: 244
Skąd: opolskie
Pomogła: 50 razy

 #89  Wysłany: 2010-08-23, 13:37  


Dziękuję Wam za pomoc. W naszej sprawie złożyłam wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności. Jeżeli komisja orzeknie o znacznym stopniu niepełnosprawności to być może siostrze przyznają zasiłek pielęgnacyjny tak jak napisała Edi. Odwoływać się od decyzji ZUS nie będziemy. To wszystko nie jest takie proste jak się wydaje. Moja siostra z tej komisji wróciła bardzo zmęczona i zestresowana. Ona nie chciałaby tego drugi raz przechodzić. Poza tym po powrocie do domu powiedziała mi, że nawet cieszy się, że nie przyznano tej I grupy bo to oznacza, że nie jest jeszcze osobą tak bardzo chorą. Teraz jest choroba, jest czas na wyleczenie i potem będzie zdrowa. Będzie prowadziła normalne, zdrowe życie. I tego się trzymamy.
Katarzynka36 Wy ubiegaliście się o dodatek pielęgnacyjny w ZUS, a może podobnie jak my złożycie wniosek o ustalenie stopnia niepełnosprawności? U nas składa się to w Centrum Pomocy Rodzinie i z tego co mi powiedziano to potem z decyzją składa się drugi wniosek do MOPS o zasiłek pielęgnacyjny. Tak jak napisał Mark różnica między dodatkiem a zasiłkiem nie jest duża, może więc warto.
Pozdrawiam. Iza
 
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #90  Wysłany: 2010-08-23, 14:07  


Pierwsze 33 dni w roku chorobowego to wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy i zawsze jest wypłacane przez zakład pracy...

Do okresu zasiłkowego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy oraz niemożności wykonywania pracy. Oznacza to, że przy zliczaniu okresu zasiłkowego nie ma znaczenia przyczyna niezdolności do pracy, jeżeli między poszczególnymi jej okresami nie występują przerwy.

Do jednego okresu zasiłkowego wlicza się także okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekracza 60 dni. W zaświadczeniu lekarskim (druk ZUS ZLA) taką niezdolność lekarz powinien oznaczyć kodem literowym A.

Przerwa w niezdolności do pracy z powodu choroby trwająca dłużej niż 60 dni powoduje rozpoczęcie nowego okresu zasiłkowego i nie ma znaczenia, czy niezdolności przed i po przerwie są spowodowane tą samą czy inną chorobą. Jeżeli jednak są wątpliwości, czy w przerwie w niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, trwającej ponad 60 dni, ubezpieczony odzyskał zdolność do pracy, należy zasięgnąć opinii lekarza leczącego. Jeżeli z opinii lekarza wynika, że między okresami orzeczonych niezdolności do pracy ubezpieczony nie odzyskał zdolności do pracy, okresy niezdolności przypadające przed przerwą i po przerwie należy zliczyć do jednego okresu zasiłkowego.

Gdy niezdolność do pracy spowodowana gruźlicą wystąpiła bezpośrednio po niezdolności spowodowanej innymi przyczynami, okresy tych niezdolności zlicza się i prawo do zasiłku przysługuje przez łączny okres do 270 dni. Zachorowanie na gruźlicę oznaczone jest w zwolnieniu lekarskim od pracy kodem literowym D.


Krótko i zwięźle. W sytuacji o której Ty piszesz nie ma przerwy więc wszystko zlicza się w jeden okres zasiłkowy chociaż to dwa różne schorzenia.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group