1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Porady rentowo-zasiłkowe etc.
Autor Wiadomość
gosias 


Dołączyła: 30 Cze 2010
Posty: 17
Skąd: Wrocław

 #106  Wysłany: 2010-11-07, 19:10  


Edi!
Miałam szczęście w nieszczęściu. Byłam w pobliżu ZUS-u i przyszła mi myśl,żeby wejść zapytać o ponowne składanie wniosku . Okazało się , że mogę złożyć odwołanie i to był ostatni dzień -14-sty,więc to zrobiłam. Teraz spokojnie czekam na komisję.

Dziękuję.

Pozdrawiam cieplutko.
 
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #107  Wysłany: 2010-11-07, 21:19  


No to faktycznie szczęście w nieszczęściu. To trzymam kciuki!!!
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #108  Wysłany: 2010-11-23, 22:14  


Dz.U.09.153.1227 j.t. - ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
wyciąg
Art. 13. 

2. Niezdolność do pracy orzeka się na okres nie dłuższy niż 5 lat, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. Niezdolność do pracy orzeka się na okres dłuższy niż 5 lat, jeżeli według wiedzy medycznej nie ma rokowań odzyskania zdolności do pracy przed upływem tego okresu.

5. W przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych orzeka się niezdolność do samodzielnej egzystencji. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.

Art. 14. 1. Oceny niezdolności do pracy, jej stopnia oraz ustalenia:
1) daty powstania niezdolności do pracy,
2) trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do pracy,
3) związku przyczynowego niezdolności do pracy lub śmierci z określonymi okolicznościami,
4) trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do samodzielnej egzystencji,
5) celowości przekwalifikowania zawodowego
- dokonuje w formie orzeczenia lekarz orzecznik Zakładu, zwany dalej "lekarzem orzecznikiem".
...
2a. Od orzeczenia lekarza orzecznika osobie zainteresowanej przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu, zwanej dalej "komisją lekarską", w ciągu 14 dni od dnia doręczenia tego orzeczenia.
....
Art. 75. 1. Dodatek pielęgnacyjny przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia, z zastrzeżeniem ust. 4.
2. Dodatek pielęgnacyjny wynosi 181,10 zł ( od 1 marca 2010 )  miesięcznie.
3. Kwotę dodatku, o którym mowa w ust. 2, podwyższa się przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent od miesiąca, w którym przeprowadzana jest waloryzacja.
4. Osobie uprawnionej do emerytury lub renty przebywającej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje, chyba że przebywa poza tą placówką przez okres dłuższy niż 2 tygodnie w miesiącu.

Pamiętajmy, że od niekorzystnego orzeczenia należy się odwołać :!: , oczywiście włącznie z drogą sądową. Odwołanie musi z zasady podpisać strona postępowania, a nie opiekujący się nią członek rodziny. Należy też do niego załączyć całą posiadaną, a jeszcze nie przedstawioną dokumentację medyczną, w tym informacje ( historia choroby, zaświadczenia, itp ) uzyskane po orzeczeniu, od którego się odwołujemy.
_________________
c'est la vie
 
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #109  Wysłany: 2010-11-24, 18:30  


Mark napisał/a:
Należy też do niego załączyć całą posiadaną, a jeszcze nie przedstawioną dokumentację medyczną, w tym informacje ( historia choroby, zaświadczenia, itp ) uzyskane po orzeczeniu, od którego się odwołujemy.


Na odwołanie się od orzeczenia mamy 14 dni trudno wiec zatem w takim czasie uzyskać jakieś nowe zaświadczenia i/lub historie choroby inne niż te które były w naszym posiadaniu podczas badania przez lekarza orzecznika z prostej przyczyny-terminy do lekarzy jakie są wszyscy wiemy a poza tym idąc na badanie do lekarza orzecznika zawsze staramy się zabrać całą dokumentację jaką posiadamy i kompletujemy ją wcześniej.
Kiedy odwoływałam się od orzeczenia i stawałam przed komisja odwoławczą nie miałam przy sobie ani jednego wyniku badań,karty informacyjnej oprócz tych,które miałam na badaniu.
Lekarz orzecznik orzekł mi częściową niezdolność do pracy na 9 m-cy natomiast komisja odwoławcza po ponownym przeanalizowaniu wyników badań-zaznaczam,tych samych które miał do wglądu lekarz orzecznik-orzekła mi całkowitą niezdolność do pracy na 2 lata.
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #110  Wysłany: 2010-11-26, 20:38  


edi napisał/a:
... Kiedy odwoływałam się od orzeczenia i stawałam przed komisja odwoławczą nie miałam przy sobie ani jednego wyniku badań,karty informacyjnej oprócz tych,które miałam na badaniu.
Lekarz orzecznik orzekł mi częściową niezdolność do pracy na 9 m-cy natomiast komisja odwoławcza po ponownym przeanalizowaniu wyników badań-zaznaczam,tych samych które miał do wglądu lekarz orzecznik-orzekła mi całkowitą niezdolność do pracy na 2 lata.


Czyli OK, pisałem o zasadach 8-) nie jestem niepełnosprawny ani niezdolny do pracy, udało mi się natomiast namówić swego czasu mamę ( m.in. ma raka ) do wystarania się o zaświadczenia i zgromadzenia dokumentacji. Ma teraz orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji ( zarówno w ZUS jak i PZON ). Orzeczenie PZON - w określonych warunkach - daje tzw. kartę parkingową, dzięki której niepełnosprawny może gratis wjechać na - często płatny - parking przy szpitalu.
Jak trzeba więcej na ten temat to napiszę :)
_________________
c'est la vie
 
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #111  Wysłany: 2010-11-26, 23:37  


Ale zasiłek pielęgnacyjny pobiera tylko z jednego tytułu.
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #112  Wysłany: 2010-11-27, 11:45  


edi napisał/a:
Ale zasiłek pielęgnacyjny pobiera tylko z jednego tytułu.

:mrgreen: , no tak, ten drugi to dodatek pielęgnacyjny ( ten z ZUS ). Dodatek pielęgnacyjny jest wyższy. Uprawniony z dwóch tytułów wybiera oczywiście jeden, zwykle ten wyższy :)
_________________
c'est la vie
 
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #113  Wysłany: 2010-11-27, 12:50  


Ja pobieram z MOPSU bo mam orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności i z tego tytułu korzystam z wielu ulg,które mi przysługują. Z ZUS-u mam orzeczoną całkowita niezdolność do pracy więc tam nie przysługuje mi ten dodatek :-)
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #114  Wysłany: 2010-11-27, 12:52  


edi napisał/a:
Ja pobieram z MOPSU bo mam orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności i z tego tytułu korzystam z wielu ulg,które mi przysługują. Z ZUS-u mam orzeczoną całkowita niezdolność do pracy więc tam nie przysługuje mi ten dodatek :-)

Postaraj się o odpowiednie orzeczenie z ZUS :)
_________________
c'est la vie
 
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #115  Wysłany: 2010-11-27, 13:00  


Wiesz co-tak naprawdę to nie chce mi sie chodzić i użerać z nimi dla tych paru złotych różnicy. I tak całkowitą niezdolność dostałam z wielka łąską i po odwołaniu.
Pracowałam w tym motlochu 10 lat i wiem jak to wszystko wygląda więc w zupełności wystarcza mi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Korzystam z wszystkich przysługujących mi z tego tytułu urawnień
 
pedro 


Dołączył: 19 Paź 2010
Posty: 9

 #116  Wysłany: 2010-11-28, 18:52  


witam, chcialbym dowiedziec sie czy mi sie nalezy cos :D ( bo jezeli tak to czemu mialbym z tego nie skorzystac)

Mam 19 lat, choruje na Fibromatosis agressive. przeszedlem 3x operacje + radioterapie.
I przez to wszystko mam niedowlad nerwu strzalkowego lewej nogi, przykurcz w lewym kolanie ( nie moge do konca wyprostowac nogi)

wiec, chcialbym dowiedziec sie czy nalezy mi sie jakas zapomoga czy cos ? :)

pozdrawiam.
_________________
I będę walczył do ostatniej kropli krwi! :]
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #117  Wysłany: 2010-11-28, 20:08  


Obawiam się, że na podstawie przedstawionego opisu nikt ci nie odpowie, za mało danych. Poszperaj w necie, poczytaj na forach o niepełnosprawności ( orzekanie o stopniu niepełnosprawności ), myślę natomiast, że nie wchodzą w grę: renta z tytułu niezdolności do pracy i renta socjalna.
_________________
c'est la vie
 
 
edi
[konto usunięte]



Posty: 0

 #118  Wysłany: 2010-11-28, 20:08  


Możesz składać wniosk do Zespołu orzekania o stopniu niepełnosprawności. Jeżeli orzekną Ci znaczny stopień to MOPS będzie Ci wyplacał zasiłek pielęgnacyjny w kwocie 153 zł m-cznie. Oprócz tego przysługują różnego rodzaju ulgi dla osób niepełnosprawnych.

Możesz też starać się w ZUS-ie o rentę socjalną pod warunkiem że

Renta socjalna przysługuje osobie, która:

* jest pełnoletnia oraz
* jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
o przed ukończeniem 18. roku życia albo
o w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
o w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

[ Dodano: 2010-11-28, 20:12 ]
Wiecej na temat renty socjalnej możesz przeczytać tutaj

http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #119  Wysłany: 2010-11-28, 20:22  


No i jeśli dostaniesz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, a studiujesz, to przysługuje Ci stypendium od uczelni, można tez starać się o stypendium z programu student PFRONu.
_________________
 
 
Mark 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 361
Skąd: Polska
Pomógł: 149 razy

 #120  Wysłany: 2010-11-28, 20:22  renta socjalna - orzeczn.


Zgodnie z uchwałą SN z dnia 15 marca 2006 r. sygn. II UZP 4/06 całkowita niezdolność do pracy jako przesłanka prawa do renty socjalnej może powstać po upływie okresów wskazanych w art. 4 ust. 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1268). Uchwałę opublikowano w: OSNP 2006/21-22/334, Biul.SN 2006/3/27, M.P.Pr. 2006/8/440.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności nie daje natomiast podstaw do przyznania renty socjalnej ( m.in.: wyrok SN z dnia 11 marca 2008 r. sygn. I UK 286/07 i wyrok SN z dnia 4 marca 2008, sygn.II UK 130/07 ).
_________________
c'est la vie
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group