1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Podejrzenie guza płuca
Autor Wiadomość
sandra06-75 


Dołączyła: 16 Lip 2010
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2010-07-16, 00:50  


Witam!
Jestem tu pierwszy raz i bardzo proszę o poradę w następującej sprawie, moja mam miała w maju 2010 r. operację kręgosłupa i w badaniu RTG płuc napisano: zdjęcie rtg - 1 projekcja klatki piersiowej z opisem: W polu środkowym płuca prawego widoczne jest zacienienie o średnicy 15 mm - wskazane TK. Pozostałe pola płucne bez zagęszczeń miąższowych. Sylwetka serca w granicach normy. Pragnę dodać, że mama od kilku lat choruje na astmę oskrzelową, badanie OB miesiąc temu 5/20. Czy wyniki krwi mogą wskazywać na nowotwór w organizmie ( jeśli tak to jakie?) ? Chciałabym się dowiedzieć, czy to coś może być związane z guzem na płucach. Chciałam jeszcze dodać, że miała badaną wydolność płuc i wyniosła ona 90%, od kilku lat nie ma większych duszności, długotrwałego kaszlu, nie pluje krwią, zażywa Encorton, wziewy. W czasie operacji, która trwała ok. 2,5 godz. nie było żadnych problemów z oddychaniem. Może myślę naiwnie, ale gdyby to było coś poważnego lekarze nie zdecydowaliby sie na operację. Mama nigdy dużo nie paliła, a od przeszło 15 lat w ogóle nie pali.
Mam też wynik tomografii komputerowej, oto wynik
Badanie TK z podaniem środka cieniującego:
Doły pachowe i nadobojczykowe bez zmian.
Struktury środpiersia bez zmian.
Wnęki obu płuc bez patologicznych zmian mas.
Lewe pole płucne bez patologicznych zmian ogniskowych.
W szczycie segmentu 6-tego prawego przylegając odcinkowo do opłucnej żebrowej widoczna jest masa o wymiarach 1,8x1,5cm, o dość ostrych chociaż nieregularnych granicach. Kąt opłucnowo-płucny ostry. Zmiana wzmacnia się po podaniu środka cienującego.
Obraz sugeruje zmianę rozrostową , ale ze względu na topografię nie można całkowicie wykluczyć zmiany swoistej. Bez typowych cech złośliwości.
Poza tym prawe pole płucne bez zmian ogniskowych.
Struktury kostne bez zmian destrukcyjnych.
Co to oznacza to będę i bardzo wdzięczna. Boję się cieszyć na wyrost stwierdzeniem " bez cech złośliwości", bo nie wiem jak mam to odebrać.
Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.

[ Komentarz dodany przez: absenteeism: 2010-07-16, 06:48 ]
Zgodnie z Regulaminem wydzieliłam post do Twojego własnego wątku, w którym będziesz mogła opisywać całą historię. Gdybyś chciała zmienić jego tytuł, daj znać na PW.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2010-07-16, 06:55  


Ponieważ w TK pojawia się sugestia zmiany rozrostowej, na pewno na tym badaniu nie można zakończyć diagnostyki.
Brak typowych cech złośliwości to np. ostre granice zmiany w obrazie TK, nowotwory często posiadają nierówne, nieostre brzegi. Ale niestety nie oznacza to, że na 100% możemy stwierdzić, iż w tym wypadku nie jest to nowotwór. Nawet brak typowych dla raka płuc objawów, jak kaszel, spadek masy ciała, krwioplucie czy problemy z oddychaniem również nie świadczy o tym, że na pewno nie jest to nowotwór. Ale jest to oczywiście dobry znak.

Nie ma raczej takich badań krwi, których wyniki wskazywałyby na raka płuca.

Pytanie najważniejsze - jaki jest plan dalszej diagnostyki? Czy jest zaplanowana bronchoskopia?
 
awilem 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 23 Cze 2009
Posty: 1503
Skąd: Toruń
Pomógł: 371 razy

 #3  Wysłany: 2010-07-16, 08:02  


Podejrzenie zmiany rozrostowej sugeruje raka ale ponieważ są wątpliwości to tak jak Ci napisała absenteeism należy przeprowadzić dalszą diagnostykę.

Pozdrawiam
_________________
Andrzej W.
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #4  Wysłany: 2010-07-16, 21:30  


Badanie OB informuje o ewentualnym stanie zapalnym (w stanach ostrego zapalenia spotykane jest OB. 3-cyfrowe) lub procesie nowotworowym.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #5  Wysłany: 2010-07-19, 04:13  


sandra06-75,
do rozważenia jest biopsja cienkoigłowa (BAC) - choć może być ją ciężko wykonać ze względu na małe wymiary zmiany i -być może- umiejscowienie, alternatywnie PET lub obserwacja i powtórzenie TK klatki piersiowej za 3 miesiące.
Ta ostatnia wersja postępowania jest najmniej ostrożna, ale możliwa - wszystko zależy od tego jak TK (nie opis, a płytkę) oceni lekarz ; w tym wypadku wskazana byłaby konsultacja torakochirurgiczna (która przy okazji wyjaśni czy możliwe jest wykonanie BAC).
Nie ma badań krwi, które mogłyby Wam teraz potwierdzić lub wykluczyć diagnozę 'rak' lub 'nie rak'.
Sprawa niewątpliwie nie jest na tę chwilę wyjaśniona i wymaga dalszego postępowania.

pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Mszak 


Dołączyła: 23 Lip 2010
Posty: 5

 #6  Wysłany: 2010-07-23, 00:28  


Jestem na "świeżo" w takiej sytuacji, moja Mama miała dzisiaj usunięty płat górny płuca lewego - właśnie przez taka plamkę na RTG - na 9 mm, w TK 1,5 cm. W PET tak sobie świecił - SUV 2,3. W badaniu śródoperacyjnym hist - pat - rak niedrobnokomórkowy. Dowiadywałam się przed zabiegiem chyba w 3 czy 4 miejscach co robić - obserwować? nakłuć pod kontrolą TK? Odpowiedź była zawsze - wyciąć. No i dobrze się stało, chociaż miałam wyrzuty sumienia, że Mamę na stół operacyjny zaprowadziłam. Teraz czekam tylko na dokładny hist-pat i ocenę węzłów.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group