1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Polipowatość rodzinna i nowotwór jelita grubego
Autor Wiadomość
zosia bluszcz
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 06 Lut 2009
Posty: 361
Pomógł: 126 razy

 #31  Wysłany: 2010-01-12, 00:57  


krysiekn napisał/a:
Właśnie odebrałam wynik z duodenoskopii, hispat brodawki Vatera:

Duodenitis chronica.
Fragmentum parvulum mocosae cum dysplasia glandularum minoris gradus.

Gdyby ktoś mógł dokładniej mi to przetłumaczyć byłabym wdzięczna :) :) (sama coś tam rozumiem, ale....). Wprawdzie rozmawiałam z lekarzem na oddziale (wyniku mi nie przetłumaczył), tyle że to już drugi gastrolog który radzi mi usunąć brodawkę Vatera :?ale?: .
Za chwilę wybieram się do "mojego" chirurga i zobaczymy co mi powie (ale on mnie jakoś zbytnio nie popędzał do zabiegu).


Serdecznie pozdrawiam :)


Krysiu,


Duodenitis chronica =Chroniczny stan zapalny dwunastnicy
Fragmentum parvulum mUcosae cum dysplasia glandularum minoris gradus. = maly fragment sluzowki z dysplazja malego stopnia (LG)
pozdrawiam serdecznie :)



Mialam zamiar dodac, (czego, jak widze, nie zrobilam) ze rzeczywiscie rozroznia sie tylko HG (High Grade) i LG (Lowe Grade) w w/w dysplazji - gastrolog mial racje.
z
 
krysiekn 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 16 Paź 2009
Posty: 315
Pomogła: 56 razy

 #32  Wysłany: 2010-01-14, 20:13  


Zosiu dziękuję za tłumaczenie.
Gdy już piszę to jeszcze dodam, niby dosyć dużo wiem o temacie, ale widzę, że to jest zero :-( .

W wątku Wiolek78 pisałaś:

Cytat:
Problem polega na tym, ze Villous Adenoma lubi przeksztalcac sie w zmiane zlosliwa . Ryzyko zalezy od :
- stopnia dysplazji (u Ciebie niestety High Grade)
- rozmiarow (>4cm = 40%)

Niektore zrodla uwazaja, ze przy VA brodawki Vatera powinno sie rozpatrzyc wykonanie pancreaticoduodectonomy czyli Whipple procedure (usuniecie glowy trzustki + czesci dwunastnicy+ czesci zoladka+woreczka zolciowego...).To jest b. ryzykowna operacja obarczona 5% ryykiem zejscia.


Miałam nadzieję, że jeśli wcześniej się usuwa brodawkę Vatera to można oszczędzić dwunastnicę, bo właśnie chodziło mi o komplikacje po tej operacji. Ale co ja laik mogę, poza tym co słyszę od lekarza. Poprzednio gdy pytałam powiedział, że zdarzało mu się usuwać samą brodawkę V, a teraz stwierdził, że zabieg nie ma sensu :?ale?: . No a na koniec wspomniał o ryzyku zgonu, tylko czy możliwe, że u nas rośnie ono jeszcze o 5... 10% do tego o czym ty Zosiu wspominałaś :?: :?: (mam nadzieję, że to podał na wyrost).
Niestety mój angielski jest bardzo słaby, więc musiałabym poszukać tłumacza do podanego przez Ciebie artykułu :-( .

Jeszcze raz dziękuję, pozdrawiam :)
Krystyna
 
bożena1964 


Dołączyła: 10 Kwi 2010
Posty: 1
Skąd: sierpc

 #33  Wysłany: 2010-06-26, 16:02  


ja mam też gruczolaka na brodawce watera już trzy krotnie miałam usuwany endoskopowo leczę się w centrum onkologii w warszawie jestem po polipowatości rodzinnej mam usunięte jelito grube polecam c o a w szczególności opiekę pani dok M Ćwikła
 
krysiekn 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 16 Paź 2009
Posty: 315
Pomogła: 56 razy

 #34  Wysłany: 2012-06-12, 20:24  


Witam, mam ogromną prośbę do moderatorów, jeśli istnieje możliwość, to proszę o dopisanie gdzieś w moim temacie "polipowatość rodzinna" gdyż Nuuts napisał:

Cytat:
Witam, szukałem podobnego tematu ale niestety nic poza "moja mama..." czy "ktoś z mojej rodziny" nie znalazłem, a szukam osób, które są po wycięciu jelita grubego, nie mają stomii tylko zespojony zbiornik

itd. a ja tutaj jestem, tylko mój temat nic o tym nie mówi ;)

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-06-12, 20:27 ]
Zrobione.

 
krysiekn 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 16 Paź 2009
Posty: 315
Pomogła: 56 razy

 #35  Wysłany: 2015-08-10, 07:51  Gruczolak brodawki Vatera


Witam, ja z kolejną prośbą :) .
Zmianę na brodawce Vatera mam już długo:

rok 2008 i 2009 wynik to:
Adenoma tubulare (low grade glandular dysplasia).

rok 2010:
Duodenitis chronica.
Fragmentum parvulum mucosae cum dysplasia glandularum minoris gradus.

rok 2011:
Adenoma tubulare (low grade glandular dysplasia).

rok 2012:
Fragmentum mucosae cum dysplasia glandularum mediocris gradus focali.

rok 2015.06.01:
Adenoma tubulo-villosum LG (gruczolak ma około 1 cm)

Po odebraniu obecnego wyniku rozmawiałam z gastrologiem który wykonuje zabiegi endoskopowo. Stwierdził, że może się podjąć usunięcia gruczolaka, ale zastrzelił mnie stwierdzeniem:
Cytat:
"gdybym ja miał coś takiego do zrobienia, to usuwałbym to sobie operacyjnie".

Prawdopodobnie chodzi o to, że operacyjne łatwiej zabezpieczyć narząd, a po zabiegu endoskopowym może dojść do dużego krwawienia, a co oprócz tego... :?:

Oczywiście z chirurgiem również rozmawiałam, pierwszy termin operacji jaki dostałam to jest 21.08.2015, no i jakoś trudno mi się zdecydować na taki krok w ciągu dwóch tygodni.
Operacja trwa około 7 godzin (a ja mam duże zrosty, wiec może dłużej), jest wykonywana ze śródoperacyjną histopatologią i reszta zależy od wyniku.
Prawdopodobnie fakt że gruczolak wcześniej był tylko cewkowy, teraz wynik to cewkowo-kosmkowy (dobrze, że niski stopień dysplazji) jest powodem decyzji lekarzy, że koniecznie trzeba usunąć.
Czy ja naprawdę powinnam się tak bardzo śpieszyć z operacją? wolałabym trochę zaczekać, może nawet ze dwa lata, a przynajmniej do przyszłego roku.
Krystyna :)
 
pathol 


Dołączył: 23 Sty 2012
Posty: 37
Pomógł: 34 razy

 #36  Wysłany: 2015-08-11, 19:53  


Gruczolaki brodawki Vatera są bardzo częste u osób z zespołem rodzinnej polipowatości jelita grubego.

Nie stwierdzono u Pani dysplazji dużego stopnia, jedynie niskiego stopnia.

Operacja pancreatoduodenktomii jest bardzo ciężka, obarczona ryzykiem powikłań, a nawet zgonu.
Proszę pamiętać, że leczenie nie może być gorsze i bardziej niebezpieczne niż sama choroba.

Proponuję przemyśleć i przedyskutować z gastroenterologiem i chirurgiem kilka kwestii.

1. Jaki jest obraz endoskopowy i radiologiczny?
Czy istnieje ryzyko, że pobrana zmiana (z dysplazją LG) nie jest reprezentatywna dla cełgo guza (średnica, owrzodzenie, itp.).

2. Czy ma Pani objawy?

3. Czy można rozważyć resekcję samej brodawki (ampullektomię)? Jeśli nie, to dlaczego?

4. Proszę pamiętać, że adenoma LG nie jest nowotworem złośliwym, a jedynie jego nieobligatoryjnym prekursorem.
Mogą minąć lata, nim rozwinie się w nim rak inwazyjny i nie jest to pewne, że w ogóle do tego dojdzie.
Nawet jeśli tak się stanie, to raki brodawki Vatera typu jelitowego są znacznie mniej agresywne i rokują wielokrotnie lepiej niż konwencjonalne raki trzustki.

pozdrawiam
 
krysiekn 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 16 Paź 2009
Posty: 315
Pomogła: 56 razy

 #37  Wysłany: 2015-08-11, 23:57  


pathol bardzo dziękuję za odpowiedź

pathol napisał/a:

Operacja pancreatoduodenktomii jest bardzo ciężka, obarczona ryzykiem powikłań, a nawet zgonu.
Proszę pamiętać, że leczenie nie może być gorsze i bardziej niebezpieczne niż sama choroba.


Planowana jest resekcja samej brodawki Vatera, tyle że ze względu na utrudniony dostęp do brodawki operacja może długo trwać. Pancreatoduodenktomia (czytałam o niebezpieczeństwie) byłaby ostatecznością w wypadku niekorzystnego wyniku z badań śródoperacyjnych.

Cytat:

1. Jaki jest obraz endoskopowy i radiologiczny?
Czy istnieje ryzyko, że pobrana zmiana (z dysplazją LG) nie jest reprezentatywna dla cełgo guza (średnica, owrzodzenie, itp.).

Średnica guza ma około 1 cm, a przed pobieraniem wycinków była mniejsza.
Fakt, że gruczolak powiększył się po pobieraniu wycinków zdaniem gastrologa przemawia za tym, że może "wchodzić" w głąb brodawki Vatera, wiec nie ma opcji usunięcia całości endoskopowo.

Cytat:
2. Czy ma Pani objawy?

Nie mam żadnych dolegliwości ze strony dwunastnicy.

Cytat:
4. Proszę pamiętać, że adenoma LG nie jest nowotworem złośliwym, a jedynie jego nieobligatoryjnym prekursorem.

Właśnie dopóki ten gruczolak był tylko cewkowy, to gastrolog zalecał dalsze kontrole, a w momencie gdy wynik jest gruczolak cewkowo-kosmkowy LG (wiem, że gorsze są same kosmkowe) to zaraz operacja :?ale?:
Jestem po rozmowach z gastrologiem i dwoma chirurgami i od żadnego z nich nie usłyszałam, żeby pozostać przy częstszym kontrolowaniu zmiany, a właściwie to właśnie chciałam usłyszeć.

Gastrolog stwierdził im wcześniej operacja tym lepiej ją zniosę. Dodał też, że bezpieczniej operacyjnie niż endoskopowo.
Chirurg Dr. S..., że nie ma co czekać, bo nie wiadomo czy wewnątrz gruczolaka wynik nie jest gorszy.
Chirurg, docent który miałby mi wykonywać ampullektomię też mówił, że nie mam na co czekać, no i do jutra mam mu dać odpowiedź, czy decyduję się na ten pierwszy termin operacji (21.08), później może być po połowie września.

Cytat:
Mogą minąć lata, nim rozwinie się w nim rak inwazyjny i nie jest to pewne, że w ogóle do tego dojdzie.
Nawet jeśli tak się stanie, to raki brodawki Vatera typu jelitowego są znacznie mniej agresywne i rokują wielokrotnie lepiej niż konwencjonalne raki trzustki.


W wikipedii można przeczytać jeszcze:

Cytat:

Rodzaj polipa (np kosmkowaty):
Tubular Gruczolak: 5% ryzyko raka
Tubulovillous gruczolak: 20% ryzyko raka
Kosmkowy: 40% ryzyko rozwoju raka
Wielkość polipa:
<1 cm = <1% ryzyko raka
1 cm = 10% ryzyko raka
2 cm = 15% ryzyko raka


Szczerze mówiąc ze względu na brak jakichkolwiek dolegliwości ze strony dwunastnicy ciężko jest mi się zdecydować na operację. Jak odczuję brak brodawki Vatera i woreczka żółciowego :?ale?:
Mam nadzieję, że jutrzejsza rozmowa z chirurgiem pomoże mi w podjęciu decyzji, chociaż ja skłaniam się do częstszych kontroli :roll:
Pathol, jeszcze raz dziękuję, otrzymałam właśnie dodatkowe pytania do chirurga.

Pozdrawiam, Krystyna :)
 
krysiekn 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 16 Paź 2009
Posty: 315
Pomogła: 56 razy

 #38  Wysłany: 2015-08-13, 07:28  


Poniżej obrazowy wynik duodenoskopii, wiem że nie ma owrzodzenia.
Jestem po kolejnej konsultacji chirurgicznej, usłyszałam że mogę czekać kilka miesięcy, ale dwa lata to stanowczo za dużo. Chirurg stwierdził jeszcze, że mogę się upierać na zabieg endoskopowy. Podobno przy usuwaniu gruczolaka endoskopowo może wystąpić problem z zahamowaniem dużego krwawienia (czy to może skutkować dalszymi komplikacjami: jak np. ostre zapalenie trzustki?)
Proszę o ocenę zmiany, bo jakoś wiele od chirurga się nie dowiedziałam.

Na pytanie:
Cytat:

Czy istnieje ryzyko, że pobrana zmiana (z dysplazją LG) nie jest reprezentatywna dla cełgo guza (średnica, owrzodzenie, itp.).


właściwie nie otrzymałam odpowiedzi, tylko że nie zaleca czekania dłuższego niż kilka miesięcy.
Ciągle mam problem z podjęciem decyzji, czy operacja, czy może jednak ten zabieg endoskopowy :?ale?:

Pozdrawiam, Krystyna :)



[ Dodano: 2015-08-13, 07:30 ]
Operacja to: resekcja samej brodawki Vatera (ampullektomia)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group