1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wynik badania rezonansu u 10 letniej dziewczynki
Autor Wiadomość
takamala 


Dołączyła: 29 Mar 2014
Posty: 15
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2018-02-09, 08:30  Wynik badania rezonansu u 10 letniej dziewczynki


Poniżej przedstawię wynik badania mojej córki, rezonans wykonany bez kontrastu prywatnie, z powodu bólów głowy z wymiotami( ok 2 razy w miesiącu)
Czy wynik budzi niepokój? Neurolog dopiero za 3 tyg, a chcialabym dowiedziec sie czy mam powody do niepokoju

Badanie wykonano w sekwencji FSE i FAST uzyskujac obraz T1, T2 oraz t2 FLAIR i DWI bez podania środka kontrastujacegow trzech płaszczyznach.

Nieco poszerzone przestrzenie płynowe okołonaczyniowe obu półkul mózgu, najbardziej w okolicy czołowej lewej. Nieco podwyzszony sygnał w T2WI i FLAIR w okolicach ciemieniowych-terminal zones?
Pozatym obraz warstwy korowej, istoty białej, jąder podkorowych, struktur pnia mózgu i zbiorników przestrzeni podpajęczynówkowej prawidłowy. Układ komorowy nieposzerzony, nieprzemieszczony. Poza tym zmian o patologicznym sygnale w obrebie mózgowia nie stwierdza się.

Niepokoi mnie to zdaanie "terminal zones" w interneice nie moge nic znalezc na ten temat, czy moze oznaczac to coś niebezpiecznego?

Dziekuje za odpowiedzi

[ Dodano: 2018-02-09, 08:30 ]
Dodam, że córka ma 10 lat
 
myszka141_2008 


Dołączyła: 21 Gru 2012
Posty: 69
Pomogła: 4 razy

 #2  Wysłany: 2018-02-09, 13:50  


Witaj, niestety nie znam się na tym temacie, ale podrzucę link do ciekawej wg mnie pracy na temat dojrzewania mózgu. Szukaj na stonie 5, tam jest o "terminal zone".

http://docplayer.pl/85244...netycznego.html

Mam nadzieję, ze ktoś mądry podpowie coś budującego i trzymam kciuki, żeby było wszystko ok :-)
Pozdrawam ciepło
_________________
myszka141
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #3  Wysłany: 2018-02-09, 18:40  


Jak najbardziej prawidłowa lektura do poczytania podrzucona przez myszka141_2008, i chodzi dokładnie o rozwój mózgu.
takamala napisał/a:
terminal zones?

Cytat:
Strefy końcowe mielinizacji znajdują się w tylnej części komór bocznych (regionów peritrigonalnych) i są jedyną częścią istoty białej mózgu, która może wykazywać wysoki sygnał T2 w normalnym mózgu w wieku 2 lat, gdy mielinizacja mózgu istota biała normalnie staje się kompletna.

Nie mogę wkleić tutaj linku, jest tego pełno w google, tylko włącz sobie tłumacza.


pozdrawiam
 
Etomas 


Dołączył: 17 Lut 2016
Posty: 58
Skąd: Industry region
Pomógł: 8 razy

 #4  Wysłany: 2018-03-28, 08:05  


Mam na tym forum watek dotyczacy siebie. To co jednak w ostatnich kilku tygodniach spotkalo nasza 10 letnia wnuczke okazalo sie szokiem dla calej rodziny. Dziecko skarzylo sie na bóle głowy i często wymiotowalo, najczęsciej z samego rana. Poniewaz objawy nie ustepowaly lekarz rodzinny dał kilka skierowan na badania i konsultacje. Na temacie najlepiej poznal sie okulista , który zauwazył niepokojace zmiany w dnie oka i zalecił pojechac z dzieckiem w trybie pilnym na SOR w Górnoslaskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Wynik wykonanej tam tomografii głowy -guz mózdzku. Wczoraj wnuczka wyszła ze szpitala po operacji neurochirugicznej usuniecia guza . prosze nie lekcewazych tych objawów u dziecka.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #5  Wysłany: 2018-03-28, 20:43  


Etomas,
Bóle głowy i zwłaszcza ranne wymioty u dzieci bardzo często są złym objawem i wymagającym pilnego sprawdzenia. Trzymam mocno kciuki za wnusię, dzielna dziewczynka, życzę żeby wszystko się dobrze skończyło.

pozdrawiam serdecznie.
 
gosiagosiagosia 


Dołączyła: 19 Sty 2018
Posty: 32

 #6  Wysłany: 2018-03-30, 21:31  


Dodam tylko, ze dzieci moga wymiotowac o roznej porze dnia, nie tylko rano, co niestety utrudnia i opoznia skierowanie na badania.
 
takamala 


Dołączyła: 29 Mar 2014
Posty: 15
Pomogła: 1 raz

 #7  Wysłany: 2018-08-29, 06:56  


Jestem autorka wątku, proszę o radę czy wynik rezonansu który robiłam dziecku prywatnie w styczniu może znaczyć coś groźnego, wynik przedstawiłam powyżej. Pediatra uspokoił mnie ze to nic groźnego jednak zdarza się ze córka narzeka na ból głowy połączony z wymiotami dlatego tak bardzo się martwie i zastanawiam czy powtarzać rezonans...proszę o rady

[ Dodano: 2018-08-29, 07:57 ]
Czy lekarz opisująca badanie mógł się pomylić i termin „terminal zones” mógł pomylić z czymś innym ... bardzo się martwie
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #8  Wysłany: 2018-08-31, 15:22  


takamala,
Odpisaliśmy Ci wcześniej co może sugerować rezonans (zamieszczony przez koleżankę artykuł), Z tym wynikiem powinnaś udać się do neurologa i On najlepiej oceni czy tak może być, czy jest coś niepokojącego i czy trzeba a jak trzeba to kiedy należy powtórzyć badanie.

To są sprawy neurologiczne nie onkologiczne więc tutaj neurolog ma decydujące zdanie.

pozdrawiam
 
Etomas 


Dołączył: 17 Lut 2016
Posty: 58
Skąd: Industry region
Pomógł: 8 razy

 #9  Wysłany: 2018-09-01, 12:21  


U naszej wnuczki pierwsza diagnoza (tez 10 lat) to jelitówka, pózniej to chyba problem neurologiczny , a na koncu okazlo sie ze to był gwiezdziak włosowaty ( nowotwór z grupy glejaków). obecnie jest po operacjI neurochirurgicznej głowy i na chwile obecna jest dobrze i mamy wielką nadzieje ze problem został usunięty na zawsze ,a problem ten miał 5 cm średnicy i był zlokalizowany w mózdzku (z tyły głowy). Jezeli objawy ( wymioty, bóle głowy sie utrzymują) to radze nie lekcewazyc) Nasza wnuczka miała robione EEG- mózgu , srawdzenie dna oka, TK głowy.Aktualnie jest pod stałą kontrolą neurologiczno - onkologiczną
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group