1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Podejrzenie szpiczaka prośba o interpretację wyników
Autor Wiadomość
vanille212 


Dołączyła: 17 Cze 2013
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2013-06-17, 17:57  Podejrzenie szpiczaka prośba o interpretację wyników


Witajcie,
może tu znajdzie sie ktoś kto pomoże dzis odebrałam wyniki trepanobiopsji mojej mamy u której podejrzewają szpiczaka (57lat) oto one:

- trepanobiopsja diagnostyczna o adekwatnym wymiarze
- komórkowość szpiku na poziomie ok.100%
-prawie cały szpik z naciekiem z komórek raka niedrobnokomórkowego, ale zbudowanego z niewielkiej komórki

komórki raka:
CKAE1/AE3 (+) SILNY ODCZYN
CD(138)(-/+) odczyn śladowy na części komórek

Niestety nic się nie dowiedziałam od lekarza, powiedział ze ma sie zgłosić do onkologa stąd prośba o pomoc, podobno są przerzuty odległe ale nie znaleziono jeszcze źródła 26.06 idziemy na badanie PET
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #2  Wysłany: 2013-06-17, 20:09  


Na pewno chodzi o szpiczaka? Takie określenia jak komórki raka niedrobnokomórkowego, czy komórki raka, przerzuty odległe, 'nie odnaleziono źródła' nie bardzo pasują do szpiczaka.
Szpiczak to nie rak. Szpiczak jest nowotworem 'rozsianym z definicji'. W jego przypadku nie ma takich określeń jak przerzuty odległe, czy (pierwotne) źródło.
"Źródłem" szpiczaka jest komórka będąca "końcowym stadium limfocytu B" - a to by było ustalone z badania szpiku.
Jeśli miałby to być szpiczak to byłaby mowa o plazmocytach.

vanille212 napisał/a:
CKAE1/AE3 (+) SILNY ODCZYN

CD(138)(-/+) odczyn śladowy na części komórek

To wynik barwień immunohostochemicznych, które ma posłużyć do wnioskowania jaki może być ewentualnie nowotwór złośliwy (może też być pomocne w poszukiwaniu źródła pierwotnego)
Cytokeratyny (CK) AE1/AE3 - przeciwciało są użytecznymi narzędziami do identyfikacji szerokiego przekroju nowotworów nabłonkowych
(rak to nowotwór złośliwy wywodzący się z nabłonka komórki).
Komórki plazmatyczne charakteryzuje ekspresja CD138 (czyli CD138(+))

Z tego piszesz mogę wnioskować, że rak niedrobnokomórkowy nacieka szpik, i nie jest znane źródło pierwotne, ale to nie jest szpiczak.

Może masz jeszcze jakieś inne wyniki badań.

Pozdrawiam
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
vanille212 


Dołączyła: 17 Cze 2013
Posty: 5

 #3  Wysłany: 2013-06-18, 07:12  


Dziękuje za odpowiedz,
mam różne badania usg, rtg, rezonans, tylko musze usiąść i je przepisać, wszystko zaczęło sie od bóli w kręgosłupie odcinek lędźwiowy, mama poszła na rezonans i tam wpisali że podejrzenie szpiczaka, oraz zmiany prawdopodobnie o charakterze meta, ponad to miała stwierdzoną hiperkalcemie ( 4,09 - nie pamiętam jednostki, ale norma jest chyba 2,5)w szpitalu udało się to wyprowadzić obecnie jest 2,20. Nerki też były nie wydolne ale wróciło wszystko do normy ogólna morfologia jets ok. Czekam jeszcze na wyniki białka BJ. W szpitalu szukali szpiczaka zgodnie z tym opisem z rezonansu, ale ja gdziebiąc w necie nie bardzo w to wierzę, skoro są jakieś przerzuty? Wieczorem wkleję opisy pozostałych badań
pozdrawiam
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #4  Wysłany: 2013-06-18, 07:24  


Ja rozumiem, to tak. Podejrzewali szpiczaka. Zrobili trepanobiopsję. I wynik nie potwierdził tych podejrzeń. Wyszło, że jest to rak niedrobnokomórkowy. I ten naciek nowotworowy w szpiku to przerzut z nieznanego (jeszcze im) źródła. Teraz będzie wykonany PET, i być może zostanie znalezione guz pierwotny.
Czekamy na resztę wyników.
Pozdrawiam
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
vanille212 


Dołączyła: 17 Cze 2013
Posty: 5

 #5  Wysłany: 2013-06-18, 21:27  


Witam,
poniżej załączam wyniki badań jeszcze ze szpitala (drugi dzień pobytu) oraz wyniki biopsji z węzłów chłonnych

pozdrawiam







forum.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 4372 raz(y) 85,66 KB

forum1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 6523 raz(y) 253,11 KB

forum3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 6660 raz(y) 149,12 KB

 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #6  Wysłany: 2013-06-19, 10:06  


Nie będę Ci w stanie za dużo pomóc.

Wynik biopsji z węzłów chłonnych (warto zamieszczać całe wyniki badań, 'zakryć/wymazać' należy nazwisko pacjenta oraz nazwisko lekarza)
W jednej 'próbce' (pod numerem 2) wyszły komórki rakowe (tak jak jest napisane nisko dojrzałego raka niedrobnokomórkowego z cechami różnicowania neuroendokrynnego).
Czyli oprócz nacieków w szpiku, zajęty jest (co najmniej) jeden węzeł chłonny. Co niestety świadczy o dużym zaawansowaniu choroby (zajęcie węzła chłonnego oraz szpiku, już samo zajęcie szpiku kostnego (przerzut odległy) świadczy o wysokim zaawansowaniu choroby).
(czy wynik biopsji z węzła chłonnego był wcześniej niż wynik z biopsji szpiku)
(tak jak wspominałam wcześniej warto zamieszczać całe wyniki, bo czasami dobrze byłoby zobaczyć daty :) )

Wykonano również badania markerów nowotworowych, takich jak CEA, CA-125, CA-15-3, CA-19-9.
CEA, CA-125, CA-15-3 są podwyższone.
I tak podniesiony poziom CEA może świadczyć o guzie w trzustce, żołądku, jelicie grubym, sutku, płucu.
podniesiony poziom CA-125 - rak jajnika, rzadziej rak nerki, płuca
Ca-15-3 - rak sutka (choć jest to marker mało czuły).

Oznaczono również parathormon (PTH) (być może z powodu podwyższonego poziomu wapnia i fosforu. Parathormon to hormon biorący udział w regulacji gospodarki wapniowej i fosforanowej w organizmie)
Wzrost poziomu PTH i jednoczesny wzrost stężenia wapnia w surowicy sugerują: nadczynność przytarczyc lub niektóre choroby nowotworowe (raki płuc, piersi, nadnerczy).

Wyniki biochemii (to tak jak widać po strzałeczkach).
Podniesiony jest poziom prób wątrobowych (alat, aspat) i to znacznie.
Podwyższone GGT też może świadczyć o złym funkcjonowaniu wątroby (oraz i trzustki).

Mocznik, kreatyna, eGFR mówią o funkcjonowaniu nerek.
Obniżony poziom egfr może świadczyć o niewydolności nerek. Podwyższony mocznik o upośledzonym funkcjonowaniu nerek (czasami podwyższony mocznik występuje prrzy gorączkach). I podwyższona kreatynina przy niewydolności nerek (oraz przy dużym odwodnieniu organizmu).
Wcześniej wspominałaś o złym funkcjonowaniu nerek i te wyniki o tym świadczą.

To mniej więcej tyle co wiem.
Rozumiem, że to jest fragment danych o stanie zdrowia Twojej Mamy?
I teraz te wyniki (przynajmniej co niektóre) są lepsze.
I prosimy o zamieszczanie całych wyników (bez danych lekarza i pacjenta).

I tak jesteśmy na etapie poszukiwania guza pierwotnego. Tzn. lekarze.

Być może ktoś inny z forum jeszcze pomoże i więcej napisze.

Pozdrawiam :tull:
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
vanille212 


Dołączyła: 17 Cze 2013
Posty: 5

 #7  Wysłany: 2013-06-19, 12:48  


dziękuje za odpowiedz,
wyniki biopsji szpiku były później niż węzłów, z nerkami już jest ok wyniki sie poprawiły wapno w normie. Czekamy na wynik PET
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #8  Wysłany: 2013-06-19, 21:33  


W takim razie nie pozostaje nic innego jak czekać na wynik PET.
Pozdrawiam serdecznie :tull:
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
kama25 


Dołączyła: 31 Maj 2013
Posty: 2

 #9  Wysłany: 2013-06-24, 05:30  Witam


MOże Pani mi powiedzieć co dokładnie napisali w wyniku RM kregosłupa, skąd od razu podejrzenie że to szpiczak? Pytam się ponieważ moją mamę też boli kregosłup w odcinku lędźwiowym i miała robioną TK i tam było napisane "pojedyńcze ognisko osteolityczne, mts?" bez informacji jaki to moze być nowotwór i teraz robimy badania w celu wykluczenia lub potwierdzenia. Onkolog na początku też powiedział że jemu to wygląda na szpiczaka ale póki co wszystkie badania ma dobre. Czekamy na wizyte do neurochorurga, pewnie będzie miała robioną biopsję i wtedy będzie wszystko wiadomo co tam siedzi w tej kości. Czy mama miała ogniska osteolityczne w prześwietleniach? Pozdrawiam
 
vanille212 


Dołączyła: 17 Cze 2013
Posty: 5

 #10  Wysłany: 2013-06-25, 20:47  


Witam, postaram sie jutro napisac ponieważ nie mam pod reką tych wyników,pozdrawiam
 
jo_a 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 1951
Skąd: Górny Śląsk
Pomógł: 313 razy

 #11  Wysłany: 2013-06-25, 21:34  


kama25, zajrzyj do swojego wątku, odpowiedziała Ci już Justyna1975.
_________________
„Żółw musi być aż tak twardy, bo jest aż tak miękki”. St.J.Lec
Lider czerwonej kreski./Kuba Wojewódzki (tego forum).
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group