1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Opis tk
Autor Wiadomość
pablox 


Dołączył: 21 Lut 2013
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2013-02-21, 11:39  Opis tk


Witam może mi ktoś wytłumaczyć co oznaczają zmiany miąższowo- niedodmowe z ucisku wśród których dolna partia płata dolnego nie można wykluczyć zagęszczeń zapalnych (w dolnym płacie płuca lewego). Ślad płynu w lewej jamie opłucnej. Ogólnie jestem po operacji 8 miesięcy temu miałem raka wpustu , wycieli mi 80% żołądka i część przełyku ok. 10 cm . Po przebadaniu tego co wycieli wokół było czysto żaden węzeł ani żołądek był czysty. Dodam ze cały żołądek mam przesunięty do klp . Chirurg który mnie operował powiedział żeby się tym nie martwić bo to są zmiany po operacyjne a nie onkologiczne i jeszcze jest świeżo po leczeniu chth i rth. 3miesiące temu. Jednak zaniepokoiło mnie to że powiedział że jeszcze zdrowy nie jestem. W tk nie wykryto żadnych guzów, prócz tego płuca jest czysto, proszę o rade
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #2  Wysłany: 2013-02-21, 15:16  


pablox, na temat stanu płuc nie jestem w stanie nic tobie powiedzieć. Rozumie Twój lek i strach ale słowa, że 'jeszcze zdrowy nie jesteś' mnie powinieneś odbierać negatywnie. Wszystko jest u Ciebie świeże i potrzeba dużo, bardzo dużo czasu abyś doszedł do jako takiej pełnej sprawności. Wynik TK jest bardzo dobre, 'onkologicznie czysty' i z tego powinieneś się cieszyć. Wracaj do pełni sił, pisz o wszystkim co Ciebie niepokoi a na pewno uzyskasz tu odpowiedz i spokój jaki jest teraz Tobie bardzo potrzebny...
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #3  Wysłany: 2013-02-21, 23:03  


pablox napisał/a:
zmiany miąższowo- niedodmowe z ucisku wśród których dolna partia płata dolnego nie można wykluczyć zagęszczeń zapalnych (w dolnym płacie płuca lewego). Ślad płynu w lewej jamie opłucnej.

To na pewno nie jest cały opis TK, być może jest również niedokładnie przepisany. Bardzo proszę o przytoczenie opisu w całości i bardzo dokładnie, niczego nie pomijając.

Pytania:
  1. Kiedy wykonano poprzednie TK klatki piersiowej? Czy były w nim opisane podobne zmiany?
  2. Jaki stopień zaawansowania raka wpustu stwierdzono po zabiegu (w skali TNM)?
  3. Jaką złośliwość histologiczną stwierdzono (cecha "G" lub słownie określone zróżnicowanie nowotworu)?
W/w informacje pomogą określić ryzyko rozsiewu i zasadność drążenia sprawy. Być może będzie wskazane wykonanie badania PET (w TK, gdy mamy niedodmę, zmiany ogniskowe najczęściej nie są niestety widoczne).
"Niedodma z ucisku" jest zawsze podejrzana, raz jeszcze proszę o dokładne przepisanie całości opisu TK.
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
pablox 


Dołączył: 21 Lut 2013
Posty: 4

 #4  Wysłany: 2013-02-22, 11:31  Dodatkowe informacje na temat opisu tk


To był rak gruczołowy, klasyfikacja T3N0MO (był mały 12 mm) w poprzedniej tomografi nie było tych zmian w płucu. W opisie tk jest jeszcze napisane ze prawie cały żołądek jest przesunięty do klp i 1 węzeł chłonny podostrogowy 10mm , zmiany włókniste(najpewniej pooperacyjne i po rth) to wszystko co jest napisane, reszta bez zmian.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #5  Wysłany: 2013-02-22, 12:11  


pablox, przepisz - bardzo prosimy - od początku do końca i dokładnie pełen wynik TK.
_________________
 
pablox 


Dołączył: 21 Lut 2013
Posty: 4

 #6  Wysłany: 2013-02-22, 14:04  


Witam przepisuje cały wynik tk

Badanie tk klp dwufazowe.
Nie uwidoczniono pogrubienia ścian w miejscu zespolenia.
Prawie cały żołądek jest przemieszczony do klp tworzy zbiornik podanego płynu ponad lewą kopułą przepony.
W płacie dolnym płuca lewego zmiany miąższowo -niedodmowe z ucisku (wśród których w tylnych partiach płata dolnego nie można wykluczyć zagęszczeń zapalnych) oraz zmiany włókniste (najpewniej pooperacyjne i po rth). Pozostały miąższ płucny bez zagęszczeń ogniskowych.
Ślad płynu w lewej jamie opłucnowej.
Węzeł chłonny podostrogowy 10mm
Innych zmian nie uwidoczniono.

A to są badania po operacji
Klasyfikacja pt3n0m0 o niskiej dojżałości histologicznej g 3 - był to rak gruczołowy
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #7  Wysłany: 2013-02-22, 15:39  


Z przytoczonego opisu TK można wywnioskować, że zmiany są faktycznie spowodowane zabiegiem (ucisk spowodowany przemieszczeniem żołądka) - ewentualnie dochodzą do tego zmiany zapalne.
Natomiast z wyniku badania histopatologicznego (rak miejscowo zaawansowany oraz o najwyższym stopniu złośliwości histologicznej) wynika, że trzeba "trzymać rękę na pulsie".

Podsumowując powyższe informacje ostrożnie proponowałabym powtórzenie TK klatki piersiowej za 3 miesiące. Warto z aktualnym wynikiem TK klatki piersiowej zgłosić się nie tylko do torakochirurga, ale i do onkologa klinicznego (znającego biologię i skłonność do nawrotu i rozsiewu danego typu nowotworu). Uważam, że TK klatki piersiowej powinno być wykonane powtórnie nie później niż po 3 miesiącach. Wykonanie badania PET nie wydaje się w tej chwili konieczne (ale, o ile zostanie zaproponowane, można je wykonać).
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
pablox 


Dołączył: 21 Lut 2013
Posty: 4

 #8  Wysłany: 2013-02-22, 15:54  


Dziękuje za tą informacje bo już myślałem że lekarz tylko chce mnie pocieszyć. W środę jadę do lekarza prowadzącego mnie, tam jeszcze sprawdzą krew te markery i zobaczymy ale jestem dobrej myśli bo mam 28 lat i nie wybieram się jeszcze na tamten świat ale w razie co to na pewno będę walczył ze skurwysynem do końca pozdrawiam wszystkich walczących
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group