1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Obustronne guzy jajników
Autor Wiadomość
patrycjach88 


Dołączyła: 12 Kwi 2013
Posty: 12

 #1  Wysłany: 2013-04-12, 16:48  Obustronne guzy jajników


Witam!

Mam 25 lat i ostatnio wykryto u mnie obustronne guzy jajników.
Dołączam badanie histopatologiczne, badania USG oraz markery.
Wizytę u lekarza mam dopiero za 2 tygodnie a pytań całe mnóstwo.
Nie dołączyłam badań cytologii ponieważ wyszła mi 1 grupa i brak komórek rakowych.

Przede wszystkim w opisie badania napisali, że zrosty mają charakter PRZEWAŻNIE łagodny.
Co to znaczy? Znaczy, że głównie łagodny ale też złośliwy?

Czy powinnam się spodziewać usunięcia obydwóch jajników?
Dodam, że moja mama miała nowotwór złośliwy prawego jajnika.
Nie mam jeszcze dzieci więc trochę się obawiam, że nie będę już ich mogła mieć.

Jestem zapisana do bardzo dobrego profesora w szpitalu, wiem też, że przyjmuje on też prywatnie.
Czy zatem powinnam się zapisać na dodatkową wizytę?

Co to jest zmiana surface papiliary tumour borderline malignancy?







m3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 4152 raz(y) 314,05 KB

m2.jpg
Badanie histopatologiczne
Pobierz Plik ściągnięto 4137 raz(y) 325,45 KB

m1.jpg
Markery
Pobierz Plik ściągnięto 3835 raz(y) 407,99 KB

 
malaperelka 


Dołączyła: 12 Maj 2012
Posty: 88
Pomogła: 5 razy

 #2  Wysłany: 2013-04-12, 18:55  


Tłumaczenie: Powierzchniowy brodawkowy nowotwór nabłonkowy jajnika o granicznej złośliwości.
_________________
Pozdrawiam,
A.
 
patrycjach88 


Dołączyła: 12 Kwi 2013
Posty: 12

 #3  Wysłany: 2013-04-13, 08:24  


Dziękuję serdecznie!

Rozjaśniło mi to trochę całą sytuację

Pozdrawiam
 
betsi 



Dołączyła: 03 Sty 2013
Posty: 1068
Pomogła: 107 razy

 #4  Wysłany: 2013-04-13, 10:51  


patrycja a miałaś jakies objawy?przykro mi ,zwłaszcza jak choruja tak młode osoby :-(
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #5  Wysłany: 2013-04-13, 14:11  


Witaj,

Przede wszystkim najważniejszym jest aby leczenie zostało poprowadzone w ośrodku posiadającym duże doświadczenie w zakresie ginekologii onkologicznej. Guzy tego typu są bardzo rzadkie. Większość z nich przez dłuższy czas nie wykazuje sensu stricte złośliwości histologicznej, mimo to ma skłonność do odnawiania się, szczególnie po nieradykalnym mikroskopowo zabiegu chirurgicznym. Nie można natomiast wykluczyć, że na pewno nowotworów nie zawiera elementów typowo złośliwym. Z tego też powodu, zupełnie moim zdaniem, doszczętna operacja wycięcia obu jajników i kontroli otrzewnej w celu wykluczenia obecności wszczepów będzie rozsądnym wyjściem, nawet ogromnym kosztem niepłodności.

Pozdrawiam
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
patrycjach88 


Dołączyła: 12 Kwi 2013
Posty: 12

 #6  Wysłany: 2013-04-14, 11:32  


Betsi moje objawy zaczęły się od nieregularnego okresu,który jednego miesiąca miałam dajmy na to 25-ego a w kolejnym 10 - 13 oraz 25-30 do tego doszły takie bóle,że nie mogłam sobie z tym poradzić...poszłam zatem do swojego lekarza,który bez żadnego badania stwierdził,że przepisze mi hormony. Jako młoda dziewczyna miałam z nimi bardzo nieprzyjemne wspomnienia więc ( chyba pierwszy raz w życiu) odmówiłam i uparłam się żeby zrobił mi USG...jak się okazało na całe szczęście.

Dziękuję :)
Pozdrawiam

[ Dodano: 2013-04-14, 12:44 ]
Witaj Vioom!

To co napisałeś ma sens i obawiam się,że masz rację. Nie chcę ryzykować nawrotów "tego czegoś". Z drugiej strony nasuwa mi się od razu pytanie :

W jaki sposób funkcjonują kobiety bez jajników? Przecież są one odpowiedzialne za produkcję hormonów w organizmie? Czytałam też,że mają wpływ na energię życiową oraz ochotę na seks.
Wiem,że to nie są najważniejsze kwestie ALE tak jak pisałam mam 25 więc chciała bym wiedzieć co mnie czeka i móc się po prostu na to przygotować.
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #7  Wysłany: 2013-04-14, 13:51  


Witaj Patrycjo,

Po obustronnej owariektomii konieczne będzie stosowanie HTZ (hormonalnej terapii zastępczej). Brak hormonów produkowanych przez jajniki jest oczywiście bardzo szkodliwy dla organizmu, powoduje tak jak pisałaś zaburzenia nastroju, brak zainteresowania seksem. HTZ ma za zadanie te dolegliwości wyeliminować.

Pozdrawiam
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
patrycjach88 


Dołączyła: 12 Kwi 2013
Posty: 12

 #8  Wysłany: 2013-04-14, 17:48  


Vioom teraz to już jestem przerażona :) ) Wszyscy przyjaciele i cała rodzina mówią,że to nie koniec świata bo usłyszeli,że to nie jest nowotwór złośliwy więc są najmądrzejsi. Ja najzwyczajniej w świecie sobie tego wszystkiego nie wyobrażam. Mimo wszystko serdecznie dziękuję za pomoc i ważne informacje! :)

Pozdrawiam Serdecznie!
 
patrycjach88 


Dołączyła: 12 Kwi 2013
Posty: 12

 #9  Wysłany: 2013-04-25, 12:23  Guz jajnika


WITAM!

Jako załącznik dodałam wynik badania histopatologicznego.

Przyznam się szczerze, że tak strasznie skupiłam się na opisie makroskopowym i mikroskopowym,
że totalnie nie zwróciłam uwagi na coś takiego jak ISTOTNE DANE KLINICZNE.
Pytanie moje brzmi : ,,Co to takiego" oznacza to pod jakim kątem mnie badali czy to też uznajemy jako wynik?

POZDRAWIAM SERDECZNIE



m2.jpg
WYNIK BADANIA HISTOPATOLOGICZNEGO
Pobierz Plik ściągnięto 3632 raz(y) 325,45 KB

 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #10  Wysłany: 2013-04-25, 12:57  


patrycjach88 napisał/a:
ISTOTNE DANE KLINICZNE.
Pytanie moje brzmi : ,,Co to takiego" oznacza to pod jakim kątem mnie badali czy to też uznajemy jako wynik?

Oznacza to rozpoznanie wstępne (kliniczne), będące podstawą do dalszej diagnostyki
i prowadzące na podstawie otrzymanych wyników do ustalenia sposobu dalszego postępowania leczniczego.

W Tym przypadku wynik badania pobranego wycinka z jajnika mówi o stwierdzeniu zmiany wyglądającej na guz o tzw. granicznej złośliwości.
Jest to rodzaj guzów o niskiej złośliwości (stąd ich nazwa) i generalnie o dobrych rokowaniach co do ich leczenia.

Wg Zaleceń (2011 r.) (str. 281)
przed podjęciem leczenia (operacyjnego) wynik badania histopatologicznego powinien zostać zweryfikowany pod kątem występowania obecności inwazji (implantów) guza,
co ma wpływ na dalsze postępowanie ograniczające się do samego usunięcia guza (wraz z zaatakowanym jajnikiem)
albo do uzupełnienia leczenia jak dla przypadków złośliwych guzów inwazyjnych:
Cytat:
Nowotwory nabłonkowe o granicznej złośliwości (low malignant potential)
Nowotwory nabłonkowe o granicznej złośliwości charakteryzują się dobrym rokowaniem (> 80% przeżyć 5-letnich).
Występują częściej u młodszych kobiet i w niższych stopniach zaawansowania.
Wskazana jest konsultacja preparatów histopatologicznych potwierdzających rozpoznanie guza o złośliwości granicznej bez cech naciekania.
Istotnym elementem oceny jest wykluczenie obecności inwazyjnych implantów, co stanowi wskazanie do postępowania analogicznego do stosowanego w nowotworach inwazyjnych (w tym CTH).
W rakach o granicznej złośliwości podstawą postępowania jest leczenie chirurgiczne zgodnie z zasadami stosowanymi w raku jajnika (wyjątkiem jest wykonywanie limfadenektomii miednicznej i aortalnej).
U młodych kobiet, które pragną zachować płodność, jest możliwe zachowanie drugiego jajnika z jajowodem i macicą.
Usuwanie macicy oraz pozostawionego przydatku po urodzeniu planowanej liczby dzieci jest dyskusyjne.
Nie udowodniono korzyści z zastosowania uzupełniającej CTH.
Wznowy raków o granicznej złośliwości powinno się leczyć chirurgicznie.


Pozdrawiam i witam Cię na forum.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
patrycjach88 


Dołączyła: 12 Kwi 2013
Posty: 12

 #11  Wysłany: 2013-04-25, 18:24  


SERDECZNIE DZIĘKUJĘ!

Po prostu przełożyli mi termin wizyty u pana Profesora o kolejne 2 tygodnie i to czekanie staje się już nie do wytrzymania...Nie wiem na co mam się nastawić i z czym tak na prawdę przyjdzie mi się zmierzyć. Stąd biorą się moje pytania ale tak jak wcześniej pisałam SERDECZNIE DZIĘKUJĘ!

Również witam i pozdrawiam :)
 
patrycjach88 


Dołączyła: 12 Kwi 2013
Posty: 12

 #12  Wysłany: 2013-06-24, 14:39  


Witam wszystkich raz jeszcze!

Obecnie jestem po operacji podczas której usunięto mi obydwa jajniki łącznie z jajowodami. Podczas operacji stwierdzono płyn w jamie otrzewnej i pobrano wymaz w kierunku komórek neo.
Dzisiaj odebrałam wyniki tego badania i okazało się,że płyn ten zawiera liczne rozproszone komórki nowotworowe. Zostałam skierowana do profesora a pani doktor,która wydawała mi wynik na moje pytanie czy oznacza to 3 operację, odpowiedziała,że to już zależy od decyzji profesora aczkolwiek raczej powinnam się spodziewać terapii wspomagającej. Nie jestem pewna czy dokładnie tych słów użyła.
Moje pytanie brzmi : "Czy miała na myśli chemię" ?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #13  Wysłany: 2013-06-24, 18:42  


patrycjach88 napisał/a:
Podczas operacji stwierdzono płyn w jamie otrzewnej i pobrano wymaz w kierunku komórek neo.
Dzisiaj odebrałam wyniki tego badania i okazało się,że płyn ten zawiera liczne rozproszone komórki nowotworowe.

Obecność płynu z zawartością komórek nowotworowych oznacza stadium zaawansowania co najmniej IC,
o ile nie doszło do zajęcia innych narządów miednicy poza jajnikiem/-ami (Zalecenia (2011 r.), str. 277, tab. 9).

patrycjach88 napisał/a:
pani doktor,która wydawała mi wynik na moje pytanie czy oznacza to 3 operację, odpowiedziała,że to już zależy od decyzji profesora aczkolwiek raczej powinnam się spodziewać terapii wspomagającej. Nie jestem pewna czy dokładnie tych słów użyła.
Moje pytanie brzmi : "Czy miała na myśli chemię" ?

Prawdopodobnie chodzi o terapię uzupełniającą, w tym przypadku jak słusznie zauważyłaś, chemioterapię,
opisaną w 'Zaleceniach' j.w. od str. 278.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Mikuś 



Dołączyła: 16 Gru 2011
Posty: 470
Pomogła: 55 razy

 #14  Wysłany: 2013-06-24, 19:03  


Jestem po tej samej operacji co Ty.
_________________
Kulinarne inspiracje Moniki
http://blogl4.blog.pl/
 
patrycjach88 


Dołączyła: 12 Kwi 2013
Posty: 12

 #15  Wysłany: 2013-06-27, 13:28  


Kolejny raz dziękuję za pomoc!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group