1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowotwór trzonu macicy
Autor Wiadomość
hania 


Dołączyła: 18 Mar 2011
Posty: 20
Pomogła: 1 raz

 #16  Wysłany: 2011-04-06, 09:35  


witam. wyniki usg z dnia 25.02.2011
w prawym płacie wątroby podprzeponowo widoczny obszar hiperechogeniczny o wym. 6x5x5,5 mm - sugeruje naczyniaka - wskazane badanie kontrolne. w lewym płacie wątroby podobny obszar wlk około 4mm. poza tym wątroba o nieco ziarnistej echogeniczności, powiększona - dłg 159 mm w linii środkowo-obojczykowej. pozostałe narządy bez zmian i w normie.
wyniki TK jamy brzusznej z dnia 30.03.2011:
w s.8 wątroby hipodensyjne w fazie żylnej ognisko, średnicy ok. 5 mm, izodensyjne w pozostałych fazach (nie można wykluczyć meta)
na pograniczu s. 2/3 wątroby, hipodensyjne ognisko średnicy ok. 3 mm (torbiel?)
poza tym wątroba jednorodna.
inne narządy ok. tylko jest dodatkowa śledziona 11 mm.
Liczne osteolityczne ogniska meta w kościach (do 40 mm kości krzyzowej po stronie lewej) z patologicznym złamaniem i rozkawałkowaniem trzonu th12.
zrosty u podtswy płuc, poza tym w widocznym zakresie płuca bez zmian ogniskowych.



jak interpretować te wyniki? czy jednoznacznie wskazują na przerzuty do wątroby? 19.04.2011 konsultacja u chemioterapeuty. czy gdyby był to przerzut to po okresie miesiąca powinien być większy ( te ogniska) czy być ich więcej/
mama miała naświetlanie jedno w pn 4.04.2011 na kości kręgosłupa o dużej dawce. nie potrafię powiedzieć jakiej, bo nie mam wypisu.
obecnie bierze bosefan na kości i syrop megalia na poprawę apetytu. jako tabletki przeciwbólowe - ultracod. pozdrawiam.
11.04.2011 następne badanie MR jamy brzusznej w celu wykluczenia lub potwierdzenia wznowy choroby.
czy w przypadku przerzutów tylko na kości mama ma szanse pożyć dłużej?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #17  Wysłany: 2011-04-08, 08:28  


hania napisał/a:
jak interpretować te wyniki? czy jednoznacznie wskazują na przerzuty do wątroby? 19.04.2011 konsultacja u chemioterapeuty. czy gdyby był to przerzut to po okresie miesiąca powinien być większy ( te ogniska) czy być ich więcej

Jednoznacznie - nie. Ale każą liczyć się z taką możliwością.
Ogniska są na tyle małe (4 - 6 mm), że nie dają się interpretować jednoznacznie.
Więcej mogłyby powiedzieć wyniki bardziej szczegółowych i zaawansowanych badań, o których wcześniej mówi DSS.

Szybkość rozrostu (wielkości / ilości) ognisk przerzutowych jest sprawą bardzo indywidualną, nie ma reguły jak "powinno" być po upływie np. jednego miesiąca. Ich wielkość / liczba może wzrosnąć, ale nie musi. To zależy od złośliwości nowotworu, która nawet w tej samej grupie niskiego zróżnicowania (G3) potrafi się bardzo różnić u różnych osób.


hania napisał/a:
mama miała naświetlanie jedno w pn 4.04.2011 na kości kręgosłupa o dużej dawce. nie potrafię powiedzieć jakiej, bo nie mam wypisu.

Wygląda to na radioterapię paliatywną, o czym była mowa we wcześniejszych postach.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
hania 


Dołączyła: 18 Mar 2011
Posty: 20
Pomogła: 1 raz

 #18  Wysłany: 2011-04-08, 09:27  


dziękuję za odpowiedź. myślałam, że już nikt mi nie odpisze.
a jeśli byłyby zaatakowane tylko kości to czy leczenie bonefosem daje jakieś rezultaty w przypadku tego nowotworu? wiem że w raku piersi i prostaty daje duże....
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #19  Wysłany: 2011-04-08, 10:04  


Benefos wpływa na obniżenie stężenia wapnia we krwi spowodowanego rozkładem tkanki kostnej oraz hamowanie resorpcji kości (źródło informacji).
Działanie dotyczy procesów zachodzących w tkance kostnej, na co nie powinien mieć znaczącego wpływu rodzaj nowotworu którego przerzuty powodują te negatywne procesy kostne.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
hania 


Dołączyła: 18 Mar 2011
Posty: 20
Pomogła: 1 raz

 #20  Wysłany: 2011-05-02, 07:08  


wyniki scyntygrafii kości z dnia 23.03.2011 r.
patologiczne ogniskowe gromadzenie radiofarmaceutyku w tylnych odcinkach prawych żeber V i VIII w żebrach V prawym i VII lewym w liniach pachowych przednich, kręgu th12 oraz w lewej kości biodrowej (przy stawie krzyżowo-biodrowym)
ponadto zwiększony wychwyt radioznacznika w sklepieniu czaszki, stawach barkowych, mostkowo - obojczykowych, krzyżowo biodrowych i biodrowych.
wnioski:
obraz scyntygraficzny układu kostnego sugeruje ogniska aktywnego procesu rozrostowego w żebrach. zmiany w kręgu th 12 i lewej kości biodrowej - nie można wykluczyć rozrostu, lecz mogą to być nasilone zmiany zwyrodnieniowe - wskazania dalsza diagnostyka. pozostałe uwidocznione zmiany o charakterze przeciążeniowo - zwyrodnieniowym.


w jakim stopniu waszym zdaniem potwierdza scyntygrafia rezonans? w rezonansie uwidoczniono również kręgi L. a w scyntygrafii nie ma o tym mowy.wiem z forum, ze należy brać od uwagę oba badania i scyntygrafia tylko potwierdza jaki obszar kości jest zajęty. czy dobrze myślę?


wyniki KT jamy brzusznej z dnia 30.03. podałam wyżej, w poprzednim poście.

mama miała 4 kwietnia 1 naświetlanie.

11 kwietnia RM miednicy w celu wykluczenia lub potwierdzenia wznowy miejscowej.. wyniki:
badanie wykonano w sekwencjach SE, TSE, GRE, uzyskując obrazy T1 zależne przed i po CM, T2 zależne, T2 TIRM oraz z supresją tłuszczu. w trzech płaszczyznach.
stan po operacji n. rodnego z powodu guza trzonu macicy - loża bez widocznej patologii.
w miednicy powiększonych węzłów chłonnych nie uwidoczniono.
w kościach miednicy liczne ogniska meta, największe o średnicy 50mm w kości krzyżowej po stronie lewej.


czy zwiększenie ogniska meta w kości krzyżowej może być wynikiem rozpadu guza po naświetlaniu? czy tak szybko postępuje choroba?
konsultacja u chemioterapeuty w dniu 26.04.2011. lekarz zaproponował chemioterapię 6 razy przez 3 dni.
czy jest szansa na zatrzymanie choroby mojej mamusi? czy jeśli nie mam wznowy miejscowej rokowanie jest lepsze?rozumiem ze to leczenie paliatywne a nie radykalne. czy bonefos który mama bierze na kości może w jakiś sposób pomóc? czy dobrze rozumiem, że działanie jego można określić dopiero po pół roku? jak działa ten lek? wypełnia on ubytki kostne?
obecnie mamę boli w klatce piersiowej w okolicach mostka. ale lekarz mówi, że z badań nie wynika by coś tam było?
pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #21  Wysłany: 2011-05-02, 09:56  


Procesy kostne przebiegają wolniej i możliwe jest ich długie leczenie więc od tej strony nie ma bezpośredniego zagrożenia. Nie można nic wnioskować na podstawie porównania wymiarów zmian w dwóch badaniach robionych różną techniką, tutaj nie masz dowodu że ta zmiana się powiększyła. Obecność lub nie wznowy miejscowej jeżeli są potwierdzone przerzuty nie zmienia długofalowej strategii leczenia. Najbardziej obawiałabym się tych zmian w wątrobie, nic nie piszesz jak lekarz się do tego ustosunkował, są za małe żeby jednoznacznie je teraz zidentyfikować, ale w trakcie chemioterapii trzeba to monitorować. Pozdrowienia
_________________
sprzątnięta
 
hania 


Dołączyła: 18 Mar 2011
Posty: 20
Pomogła: 1 raz

 #22  Wysłany: 2011-05-02, 20:58  


witaj gaba. dziękuję za odpowiedz. byłam dzisiaj u lekarza. przed podaniem chemioterapii chce jeszcze raz zrobić usg i zobaczyć tą wątrobę. ale wyniki badania usg z dn. 25.02 i 30.03 nie wykazały ani zwiększenia tych zmian. są tylko różne opisy. w usg opisują je jako naczyniaki a w tk jako torbielkę i jako - nie można wykluczyć meta.
z uwagi na to że są za małe. masz rację. pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group