1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowotwór płaskonabłonkowy płuc
Autor Wiadomość
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #31  Wysłany: 2013-11-21, 10:34  


Stopień zaawansowania pT2bN1
T2 - guz o średnicy większej niż 3 cm, ale nie większej niż 7 cm
N1 - Przerzuty w węzłach chłonnych okołooskrzelowych i/lub wnękowych po stronie guza
pierwotnego oraz wewnątrzpłucnych (w tym bezpośrednie zajęcie przez ciągłość od
strony guza pierwotnego

Carcinoma planoepitheliale akeratodes pulmonis G2 = rak płaskonabłonkowy nierogowaciejący płuc o stopniu złośliwości G2
Metastases carcinoma in lymphonodis = przerzuty do węzłów chłonnych
Emboliae carcinomatosa in luminae vasorum = zatory komórek rakowych w naczyniach limfatycznych
Sinus histiocytosis et anthracosis in lymphonodis = histiocytoza i pylica węglowa w węzłach chłonnych

Tak pokrótce

Pozdrawiam

PS. wydaje się, wskazana jest pooperacyjna chemioterapia
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #32  Wysłany: 2013-11-21, 10:39  


A czy jest opis makroskopowy z tego badania?
_________________
 
Angelika007 


Dołączyła: 09 Sie 2013
Posty: 18
Skąd: Poznań

 #33  Wysłany: 2013-11-21, 11:37  


Dziękuję za wyjaśnienie ,ale czy w tej sytuacji jest szansa ,że chemioterapia zatrzyma proces nowotworowy

[ Dodano: 2013-11-21, 11:38 ]
I co to są zatory komórek nowotworowych w naczyniach limfatycznych
_________________
Angelika
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #34  Wysłany: 2013-11-21, 11:49  


Ponawiam pytanie: czy jest wynik makroskopowy badania? Podajesz tylko, co stwierdzono w bad. mikroskopowym, nie wiemy zaś co dokładnie wycięto.
_________________
 
Angelika007 


Dołączyła: 09 Sie 2013
Posty: 18
Skąd: Poznań

 #35  Wysłany: 2013-11-26, 09:55  


Ja nie widziałam ,żadnego innego wyniku .jak już pisałam wcześniej była to operacja oszczędzająca wycięto dwa płaty płuca , myślałam ,że jak przepiszę ten wynik który mam ktoś mi odpisze chociaż jaką chemię można zastosować i ile powinno być cykli.Żebym chociaż wiedziała jak rozmawiać z lekarzem ,bo oni sami za dużo nie mówią.I co to są zatory komórek nowotworowych w naczyniach limfatycznych
_________________
Angelika
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #36  Wysłany: 2013-11-26, 19:24  


Angelika007 napisał/a:
myślałam ,że jak przepiszę ten wynik który mam ktoś mi odpisze chociaż (...)

Wolisz podawanie niepewnych informacji na podstawie niepełnych wyników? Bo jeśli tak - spoko, możemy rozmawiać i na takiej podstawie.

Btw. to, że nie widziałaś wyniku nie oznacza, że go nie ma - wystarczy zapytać lekarza.
No ale do rzeczy.

Angelika007 napisał/a:
jaką chemię można zastosować i ile powinno być cykli.

Jaką - tego nikt nie powie, schematów jest wiele, konkretny jest wiele w zależności od pacjenta, jego stanu, wydolności poszczególnych narządów.
Cykle - zwykle początkowo 2 i dalej ocena rezultatów leczenia.

Angelika007 napisał/a:
co to są zatory komórek nowotworowych w naczyniach limfatycznych

To są skupiska komórek nowotworowych w naczyniach limfatycznych - nie bardzo wiem, jak to inaczej wytłumaczyć. Coś jak korek na drodze, tylko drogą jest naczynie limfatyczne, a stojącymi w korku samochodami zapychającymi drogę - kom. nowotworowe.
_________________
 
Angelika007 


Dołączyła: 09 Sie 2013
Posty: 18
Skąd: Poznań

 #37  Wysłany: 2013-12-13, 10:46  


Witam poproszę i interpretację

KT z kontrastem
Płuco prawe - stan po bilobectomii dolnej. Obwodowe zwłóknienia w płacie dolnym, nadprzeponowo na przebiegu zwłóknienia guzek 10x5 mm. Nad PS 3 przyśródpiersiowoi przy ścianie przedniej komora odmowa grubości ok 20 mm w wymiarze strzałkowym ok. 43 mm. Płyn pod płucem wzdłuż łańcuszka szwów operacyjnych wzdłuż ściany tylnej i bocznej i przyśródpiersiowo nad PS 2. W warstwie płynu widoczne liczne komory powietrzne i dzielące je przegrody, otaczająca opłucna nieco pogrubiała. Zwiększona - zagięta prawa dolna żyła płucna. Wokół kikuta oskrzela dolnopłatowego, kikuta t. pośredniej i w łączności z ubytkiem zakontrastowania 14x9 mm w jej świetle oraz wzdłuż przedniej ściany oskrzela górnopłatowego masy o gęstości większej niż płyn o wymiarach 41x27 mm - obraz niejednoznaczy, niepokojący - wznowa? Masy bliznowato -włókniste za skrzepliną w kikucie tętnicy.
Płuco lewe - w szczycie guzek 5 mm po za tym bez zmian.
Węzły chłonne w śródpiersiu i lewej wnęce płucnej niepowiększone, niejasny obraz zmian w prawej wnęce płucnej.
Torbielowato lity guzek 14 mm w prawym płacie tarczycy.
_________________
Angelika
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #38  Wysłany: 2013-12-13, 20:20  


Jakie masz do nas konkretne pytania?
_________________
 
Angelika007 


Dołączyła: 09 Sie 2013
Posty: 18
Skąd: Poznań

 #39  Wysłany: 2014-02-08, 23:45  


Witam długo nie pisałam operacji mojej mamy minęło. ponad 3miesiace. Od tego czasu w Poznaniu nie zastosowano żądnego leczenia. W Grudniu mama poszła. na chemioterapię uzupełniającą niestety jej nie wdrożono z powodu zlapanej infekcji. Mame wypisano z antybiotykiem do domu i miala przyjść po nowym roku na komputer. Wykonano badanie i znowu na wynik czekala dwa tygodnie potem tydzień na wizyte u onkologa. Więc. Zrobil sie prawie luty. Lekarz powiedział chyba na podstawie wyniku .że. ma zakrzepice i zapisal zastrzyki .mama ma je brać miesiąc. a potem kolejny komputer dlatego. ze zapomnialam dodać .ze lekarz cały. czas podejrzewa wznowę i tak na operacji sie skonczylo ani chemii ani lamp żądnego. leczenia. Mama pyta lekarza o leczenie to odpowiada .że jakieś leczenie zastosujemy tylko pytanie kiedy już nie wiem co mam myśleć
_________________
Angelika
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group