1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
NOWOTWOR LEWEGO PLUCA
Autor Wiadomość
liberdade 


Dołączyła: 01 Mar 2011
Posty: 20

 #1  Wysłany: 2011-03-01, 22:07  NOWOTWOR LEWEGO PLUCA


Komentarze nie związane bezpośrednio z historią choroby znajdują się w => tym wątku <=


Mama zostala zdiagnozowana w lutym ze ma raka plaskonablonkowego pluca lewego.Bylismy na konsultacji onkologicznej i dostalismy skierowanie tylko na scyntografie kosci poniewaz pet scan bardzo dlugie teminy.Po scyntografii mamy kolejna konsultacje wyznaczona na 25.03.2011.Bylismy w innym szpitalu i proponuja nam przyjecie mamy na odzial chorob pluc i gruzlicy i wczesniejsze podjecie chemioteapii I PET SCAN-MOZE??TEMINY W OSODKU Onkologicznym nakladaja sie z terminami w szpitalu wiec nie weim co mamy zrobic co jest lepsze dla mamy.Napomne ze probowalam wszedzie dostac skierowanie od lekarzy na Pet scan w innym miescie a przez to wczesniejsze ale oni byli do tego niechetni.Co robic??Jestem zalamana tym calym systemem i nie wiem ktora droga jest lepsza???Prosze bardzo o pomoc i jakas wskazowke.Nadminie ze mama czuje sie dobrze i rzucila palenie.
Zalaczam WYNIK TK.
 
kama 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 14 Gru 2010
Posty: 537
Skąd: Poznań
Pomogła: 87 razy

 #2  Wysłany: 2011-03-01, 22:12  


liberdade,
wiadomo,że jest rak
uważam,że najlepiej podjąć jak najszybsze leczenie ponieważ za PET przyjdzie wam czekać,za wynikami też,jeśli mama mama będzie na oddziale to diagnostyka będzie szybsza i kompleksowa
to tylko moja sugestia wynikająca z wlasnych doświadczeń
ściskam serdecznie
 
Luna 



Dołączyła: 01 Mar 2011
Posty: 171
Skąd: Białystok
Pomogła: 27 razy

 #3  Wysłany: 2011-03-01, 22:17  


liberdade,
Zdecydowanie zgadzam się z kamą. Oczywiście piszę na podstawie doświadczeń, nie jestem specjalistą. Skoro TK już wykazało zmiany, które wskazują ścieżkę leczenia, to ja bym pewnie nie czekała na PET
Pozdrawiam serdecznie
 
czkawka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 07 Cze 2010
Posty: 912
Pomogła: 217 razy

 #4  Wysłany: 2011-03-01, 22:26  


liberdade, witaj na forum. Szkoda, że każdego dnia przybywa osób jak Ty.
Odpowiadając na Twoje pytanie, zgodzę się z poprzedniczkami: diagnoza jest postawiona i samo to jest powodem do podjęcia leczenia. Zwłoka w tej chorobie to nic dobrego i skoro proponowane jest leczenie a Mama jest w dobrym stanie nie czekajcie specjalnie na PET.

Tak jak pisze kama, na oddziale wszystko szybciej przebiega i trzeba korzystać z tej możliwości.

Życzę dużo siły. Pozdrawiam.
_________________
"Ludzkość! Jaka ona szlachetna! Jakże chętna do poświęcenia...kogoś innego."
S. King
 
liberdade 


Dołączyła: 01 Mar 2011
Posty: 20

 #5  Wysłany: 2011-03-01, 22:50  NOWOTWOR LEWEGO PLUCA


PROSZE O WERYFIKACJE TK.DZIEKUJE



[ Komentarz dodany przez: DumSpiro-Spero: 2011-03-02, 00:46 ]
Pomogłam wyświetlić wynik TK. Pozdrawiam, DSS.


SAM_01312.jak-zmniejszyc-fotke_pl.jpeg
WYNIK TK.PROSZE O WERYIKACJE I WYJASNIENIE.DZIEKUJE BARDZO ZA POMOC.ZALACZNIK.
Pobierz Plik ściągnięto 2819 raz(y) 96,47 KB

 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #6  Wysłany: 2011-03-02, 01:12  


Uważam, że badanie PET jest konieczne.
Nie wiemy bowiem czy mamy do czynienia z rakiem płuca operacyjnym czy nieoperacyjnym.
PET winno wyjaśnić nam:
  1. naturę guzków w płucu prawym (w opisie de facto jest pomyłka - jeśli są to ogniska raka to nie mamy do czynienia z guzkami satelitarnymi, a z przerzutowymi lub wieloogniskowym rakiem synchronicznym).
    Tak czy inaczej byłaby to cecha M1a, zatem dyskwalifikująca od zabiegu.
    Z opisu wynika, że obraz nie jest w pełni jednoznaczny - sugeruje się, że 'w pierwszej kolejności' należy rozważyć, iż zmiany są natury nowotworowej, margines niepewności jednak pozostaje. Zapewne wynika to z wymiarów zmian - tak małe trudno ocenić w TK, nieco łatwiej powinno być badaniem PET;
  2. czy guz w płucu lewym nacieka na osierdzie/serce czy nie.

Od weryfikacji w/w kwestii zależy decyzja czy leczyć operacyjnie czy jedynie chemioterapią. Chemioterapia to leczenie paliatywne, tj. nie prowadzące do wyleczenia, a jedynie nieznacznie wydłużające czas przeżycia i oddalające w czasie skutki progresji choroby.
Leczenie operacyjne może prowadzić do wyleczenia.

Proponuję PET.

liberdade napisał/a:
Napomne ze probowalam wszedzie dostac skierowanie od lekarzy na Pet scan w innym miescie a przez to wczesniejsze ale oni byli do tego niechetni.

Na skierowaniu nie musi być napisane, do której konkretnie pracowni PET się kieruje. Ponadto, nawet jeśli daną pracownię wymieniono, inne nierzadko honorują to skierowanie. PET to badanie wysokokosztowe i nie obciąża obecnie budżetu jednostki wystawiającej skierowanie. Nie ma zatem powodu do jakiejkolwiek niechęci przy ew. korekcie skierowania (co jednak naprawdę nie powinno być konieczne). Warto podzwonić i popytać o terminy - mamy obecnie w Polsce sporo pracowni PET.

pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
liberdade 


Dołączyła: 01 Mar 2011
Posty: 20

 #7  Wysłany: 2011-03-02, 14:32  PET scan - kto może wystawić skierowanie ?


jESTEM na tym forum od wczoraj i bardzo dziekuje za odpowiedzi.Mam kolejne pytanie :KTO MOZE WYSTAWIC SKIEROWANIE PET SCAN????WALCZE O TO DLA MAMY BO TERMINY DALEKIE.Znalazlam osrodki ktore moga wykonac to badanie w ciagu tygodnia max 2tyg!!!Ale zaden z lekarzy nie chce takiego skierowania wystawic u jednych niewiedza a u u drugich typowa polityka.Prosze o Pomoc!!!!

[ Komentarz dodany przez: absenteeism: 2011-03-02, 16:32 ]
Nowy temat scalony do pierwotnego wątku.
 
kama 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 14 Gru 2010
Posty: 537
Skąd: Poznań
Pomogła: 87 razy

 #8  Wysłany: 2011-03-02, 15:32  


liberdade,
mojej mamie załatwiono jak była na oddziale pulmonologicznym więc nie musieliśmy za tym latać a i tak czekała prawie miesiąc
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #9  Wysłany: 2011-03-02, 15:47  


Termin "w ciągu tygodnia:" To jak rozumiem termin badania płatnego? Jeśli tak, to może wam takie skierowanie dać onkolog na prywatnej wizycie. Najłatwiej będzie to załatwić właśnie w tym ośrodku, gdzie będzie potem badanie robione.

Jeśli jednak chodzi Ci o badanie na NFZ, to tak jak w temacie, który założyłaś poprzednio, skierowanie na PET, nawet jeśli jest na druku danej pracowni, czy też jest tam ta pracownia wymieniona, może być honorowane także gdzie indziej. Podzwoń i popytaj.
_________________
 
 
liberdade 


Dołączyła: 01 Mar 2011
Posty: 20

 #10  Wysłany: 2011-03-02, 16:03  BADNIE PET


Finlandia napisał/a:
Termin "w ciągu tygodnia:" To jak rozumiem termin badania płatnego? Jeśli tak, to może wam takie skierowanie dać onkolog na prywatnej wizycie. Najłatwiej będzie to załatwić właśnie w tym ośrodku, gdzie będzie potem badanie robione.

Jeśli jednak chodzi Ci o badanie na NFZ, to tak jak w temacie, który założyłaś poprzednio, skierowanie na PET, nawet jeśli jest na druku danej pracowni, czy też jest tam ta pracownia wymieniona, może być honorowane także gdzie indziej. Podzwoń i popytaj.


Dzwonilam i wiem jakie sa terminy we wroclawiu i w chorzowie bardzo krotkie.Ale lekarz onkolog co bylismy na konsultacji nie chcial wypisac skierowania na pet do wroclawia bo powiedzial ze u nas tez mamy.A ja mu odpowiedzialam ze tak ale tak dalekie terminy!!!Problem pojawia sie w tym ze lekarze nichetnie chca ta wypisac!!!Prywatna lekarka co zalatwila mamie inne badanie wczesniej jest teraz na zwolnieniu lekarskim.!! Ni wiem gdzie juz dzwonic!!
 
kama 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 14 Gru 2010
Posty: 537
Skąd: Poznań
Pomogła: 87 razy

 #11  Wysłany: 2011-03-02, 16:06  


liberdade,
w takim razie ja pozostaje przy swoim zdaniu żeby mamę położyć na oddział,może łatwiej będzie to wszystko załatwić
nie mam innego pomysłu
a liczy się czas!
ściskam serdecznie
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #12  Wysłany: 2011-03-02, 16:12  


liberdade, to zadzwoń jeszcze raz do Wrocławia i spytaj, czy przyjmą tez ze skierowaniem nie na ich druku, następnie poproś tego onkologa o skierowanie, na którym nie będzie napisane do jakiej pracowni diagnostycznej (tylko ogólnie, że na PET).

Alternatywnie - spróbuje się we Wroclawiu lub Chorzowie zapisać na konsultacje do tamtejszego onkologa i tam pojedźcie po skierowanie, ale wtedy pewnie nie dadzą skierowania na PET tak od razu na pierwszej wizycie.
_________________
 
 
liberdade 


Dołączyła: 01 Mar 2011
Posty: 20

 #13  Wysłany: 2011-03-03, 18:57  JAKI JEST NAJLEPSZY SCHEMAT CHEMIOTERAPII RAKA PLASKONABLON?


wITAM ponownie.i ponownie zwracam sie o pomoc i rade.Jaki jest najlepszy schemat chemioterapii leczenia raka plaskonablonkowego??Mam na mysli leki podstawowe chemioterapii ale takze te z "gornej" polki.I kto podejmuje decyzje o doborze schematu chemioterapii???Czy lekarz onkolog konsultuje decyzje z rodzina i czy wysuwa propozycje jaki schemat chemioterapii jest najlepszy??Czy rodzina ma mozliwosc wyboru i zastosowania lekow z "gornej " polki oczywiscie przy ponieseniu odpowiednich kosztow??Dziekuje za pomoc i porade.

xx

Liberdade

[ Komentarz dodany przez: absenteeism: 2011-03-03, 18:58 ]
Temat scalony.
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #14  Wysłany: 2011-03-03, 19:06  


liberdade napisał/a:
Czy lekarz onkolog konsultuje decyzje z rodzina i czy wysuwa propozycje jaki schemat chemioterapii jest najlepszy??

Nie, lekarz ogólny tylko wystawia skierowanie do Ośrodka jaki wybierzecie sami.
liberdade napisał/a:
kto podejmuje decyzje o doborze schematu chemioterapii??

Na konsultacji w szpitalu, klinice.... gdzie bedziecie chcieli mamusie leczyć, powinii Wam zaproponować schematy chemioterapii.
pozdrawiam
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
liberdade 


Dołączyła: 01 Mar 2011
Posty: 20

 #15  Wysłany: 2011-03-06, 20:45  JAKIE SA SCHEMATY CHEMIOTERAPII RAKA PLASKONABLONKOWEGO?


Czy lekarz onkolog konsultuje z rodzina wybrana chemioterapie czy daje mozliwosc wyboru pacjentowi i rodzinie?? mam na mysli takze leki odplatne????Prosze o pomoc i rade.Dziekuje bardzo.

Liberdade

[ Komentarz dodany przez: Richelieu: 2011-03-06, 20:51 ]
Pisz w jednym - Twoim - wątku.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group