1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
niepokojące rtg
Autor Wiadomość
lisa 


Dołączyła: 06 Mar 2011
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2011-03-06, 16:58  niepokojące rtg


Witam. chciałam prosić o interpretację rtg klatki piersiowej mojego Taty.

Nad przeponowo po stronie lewe smużaste zacienienia - płytki niedodmy? naciek zapalny? Poza tym płuca bez zmian, sylwetka serca w normie.

Badanie było zrobione, ponieważ Tata skarży się na bóle pleców na wysokości klatki piersiowej. Bóle trwają już kilka tygodni.

Tata ma 52 lata, od 2 lat nie pali (palił jakieś 25 lat)
Nie kaszle, nie ma duszności ani krwioplucia, nie stracił tez na wadze.

Był u pulmonologa, ale najpierw pani dr powiedziała, że to nic pilnego, ana kolejnej wizycie dała skierowanie na morfologie i ob. Bardzo się martwię, że to może być nowotwór.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #2  Wysłany: 2011-03-06, 17:26  


lisa napisał/a:
Nad przeponowo po stronie lewe smużaste zacienienia - płytki niedodmy? naciek zapalny? Poza tym płuca bez zmian, sylwetka serca w normie.

Konieczne jest wykonanie TK klatki piersiowej.

lisa napisał/a:
Był u pulmonologa, ale najpierw pani dr powiedziała, że to nic pilnego, ana kolejnej wizycie dała skierowanie na morfologie i ob.

Po zaznajomieniu się z opisem RTG?...
Przytoczony opis RTG jest podstawą do wykonania TK (tomografii klatki piersiowej). Bez TK nikt nie może wyciągnąć tak istotnych wniosków jak: 'to poważne' lub 'to nic poważnego'. Przyczyna jest prosta: RTG nie jest badaniem wystarczająco czułym. Może nam jedynie odpowiedzieć na pytanie czy 'coś' się dzieje czy nie. Tu niewątpliwie coś się dzieje. Dochodzi do tego wywiad: trwające wiele tygodni bóle oraz palenie tytoniu przez 25 lat.
Jeśli tata nie otrzyma skierowania na tomografię od w/w pani doktor - należy zmienić lekarza lub poradnię.

lisa napisał/a:
dała skierowanie na morfologie i ob

Wyniki w/w badań mogą odbiegać od normy i nie odbiegać - w każdym z tych przypadków możliwy jest rak płuca.

Na koniec: to nie musi być rak płuca. Ale może.
Każda niedodma wymaga głębszej diagnostyki. Nie zaniechajcie jej.
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
lisa 


Dołączyła: 06 Mar 2011
Posty: 5

 #3  Wysłany: 2011-03-12, 18:52  


Dziękuję za szybką odpowiedź. :)
Długo nie pisałam, ale miałam problemy z internetem.
Tata był już po raz kolejny u pani dr, która obejrzała po raz kolejny zdjęcie rtg, osłuchała go. I stwierdziła, że są to ewidentne zmiany po grypowe. Tata grypę przechodził jakiś 1m-c temu. Nie miał kaszlu, tylko bóle stawów, kości i straszny katar. W czasie choroby cały czas chodził do pracy, zmarła nam wtedy babcia więc do tego doszły wizyty na cmentarzu i kościele) i przeziębienie dość długo się utrzymywało. I właśnie od tego czasu zaczęły go boleć plecy, ale już od kilku dni podobno nic go nie boli. Zrobił morfologię, wyniki są idealne, oprócz lekko podwyższonych czerwonych krwinek, ale to minimalnie. Mam nadzieję, że pani dr ma rację i że to nic poważnego. Z tego co słyszałam, to ma ona bardzo dobrą opinię, gorzej z radiologiem, który opisywał zdjęcie .

[ Dodano: 2011-03-12, 18:54 ]
Aha, opis zdjęcia pisałam z pamięci i nie ma tam być w podejrzeniu nacieku zapalnego, tylko - zmiany pozapalne.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #4  Wysłany: 2011-03-13, 03:11  


lisa napisał/a:
Aha, opis zdjęcia pisałam z pamięci i nie ma tam być w podejrzeniu nacieku zapalnego, tylko - zmiany pozapalne.

Dlatego też tak ważne jest solidne przytaczanie wyników badań.
Powinniśmy do interpretacji honorować wyłącznie zeskanowaną dokumentację :) Troszkę szkoda naszego czasu na głowienie się nad 'pomyłkowymi' opisami..

Jeśli z lekarzem radiologiem jest 'gorzej' (choć nie pojmuję co to oznacza i na jakiej podstawie został wyciągnięty taki konkretnie wniosek) - to dlaczego został tu przytoczony opis jego autorstwa z oczekiwaniem interpretacji? :)

I na koniec:
  1. Co do samego RTG - jeśli wyszły zmiany, zgodnie ze sztuką należy badanie po kilku tygodniach powtórzyć by się upewnić, że zmiany ustąpiły.
  2. 'Grypa' nie powoduje zmian w badaniu obrazowym klatki piersiowej.
    Mogło to być zapalenie płuc - tym bardziej należy się upewnić, że ustąpiło, nie tylko klinicznie, ale i radiologicznie (powtórne RTG wykonuje się co najmniej 2-3 tygodnie po ustąpieniu objawów klinicznych).

Wszystkiego dobrego.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
lisa 


Dołączyła: 06 Mar 2011
Posty: 5

 #5  Wysłany: 2011-03-13, 18:13  


Przepraszam za pomyłkę. :)

Jeśli chodzi o radiologa, to taka opinia krąży o nim w środowisku lekarzy i pacjentów. Mieszkam w dość małym mieście, więc każdy zna lekarzy. :roll: Internista, który oglądał ostatnio zdjęcie taty powiedział, że szkoda, że akurat ten radiolog je opisywał. Podobna sytuacja wydarzyła się u mnie kiedy pokazywałam lek.rodzinnemu usg węzłów chłonnych - pan dr zasugerował mi, żebym może powtórzyła usg u innego radiologa. (mam twardy, nieruchomy węzeł chłonny) :roll:

Dziękuje bardzo za odpowiedzi, życzę dużo zdrówka. :)
I mam szczerą nadzieje, że nie będę zmuszona tutaj zaglądać. Pozdrawiam ciepło :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group