1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nieoperacyjny rak trzonu żołądka z przerzutami
Autor Wiadomość
kamila75 


Dołączyła: 26 Lut 2015
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2015-02-26, 16:08  Nieoperacyjny rak trzonu żołądka z przerzutami


Witam,

u mojego wujka 15.01.2015 po gastroskopii z wynikiem histopatologicznym rozpoznano guz okolicy podwpustowej żołądka - rak gruczołowy (G3) żołądka (typ cewkowy). Konsylium onkologiczne w Gorzowie Wlkp 18.02.2015 uznało nieoperacyjny rak żołądka z przerzutami od wątroby, kręgosłupa i śledziony. Zalecono radioterapię w Zakładzie Radioterapii w Zielonej Górze 02.03.2015 r. oraz chemioterapię paliatywną (EOX lub DCF) 05.03.2015 r. na Oddziale Onkologii w Gorzowie Wlkp.

Proszę o informację o rokowaniach choroby, biorąc po uwagę stan chorego i przerzuty. Czy chemia i jej skutki uboczne nie "zatrują" reszty Jego życia ? Wujek ma 55 lat, wzrost: 180 cm, waga: 62 kg (zawsze był raczej szczupły, ostatnio bardziej). Na razie czuje się w miarę dobrze, może jeść i nie odczuwa większych dolegliwości bólowych.

Poniżej wyniki KT jamy brzusznej i klatki piersiowej. Czy znaki zapytania w wynikach oznaczają, że nie ma pewności co do tych zapisów i należałoby powtórzyć badania bądź wykonać inne?

Wynik KT z 04.02.2015 jamy brzusznej z ujęciem miednicy bez i z CE po wzmocnieniu kontrastem, w fazie tętniczej, w fazie żylnej oraz w fazie późnej:
W ujętych badaniem dolnych partiach płuc zmian ogniskowych nie stwierdza się.
W okolicy podwpustowej ściana żołądka jest nieregularnie pogrubiała, szczególnie od strony krzywizny mniejszej do grubości ok. 34,4 mm - naciek npl?.
Wątroba niepowiększona o obniżonej densyjności - cechy stłuszczenia wątroby. W segmencie 2 wątroby widoczna jest słabo odgraniczona zmiana ogniskowa, hypodensyjna, szczególnie widoczna w fazie żylnej o śr. ok. 10 mm i cechach zmiany meta. Ponadto w okolicy loży pęcherzyka żółciowego, w segmencie 5 wątroby widoczna jest kolejna zmiana ogniskowa, podobna o śr. ok. 16 mm, również o cechach zmiany meta.
Żyła wrotna drożna nieposzerzona. Drogi żółciowe nieposzerzone. W ujętych badaniem odcinkach pęcherzyka żółciowego cech złogów nie uwidoczniono.
Śledziona niepowiększona. W okolicy przedniej połowy śledziony widoczny jest trójkątnawy obszar - zmiana zwałowa?, zmiana meta?.
Ponadto w części podwpustowej żołądka, w okolicy krzywizny większej żołądka widoczny jest również obszar hypodensyjny, który wydaje się przekraczać zarys torebki śledziony i naciekać częściowo miąższ śledziony - cechy naciekania śledziony, naciek npl z żołądka w okolicy jej górnej połowy, a także okolicy wnęki śledziony.
Trzustka, nadnercza niezmienione.
W połowie górnej nerki prawej widoczna jest torbielka o śr. ok. 17 mm. Poza tym nerki o prawidłowej warstwie miąższu, bez cech zastoju.
Nie stwierdza sie istotnie powiększonych węzłów chłonnych wewnątrz- i zewnątrz-
otrzewnowo oraz w miednicy małej.
Pęcherz moczowy o gładkim zarysie ścian. Gruczoł krokowy wielkościa stosowny do wieku badanego. Wydalanie i wydzielanie moczu kontrastowego jednoczasowe, nieupośledzone. Moczowody nieposzerzone.
W obrębie trzonów kręgów pogranicza piersiowo-lędźwiowego widocne są drobne osteosklerotyczne ogniska - związek z chorobą podstawową?.

Wynik z 05.02.2015 r. KT klatki piersiowej bez i z CE:
W polu górnym płuca lewego stwierdza się zmiany o charakterze włóknistym i włóknisto-bliznowatym, a na ich tle widoczne są metaliczne cienie szwów po przebytym zabiegu operacyjnym (tumor inflammatorius pulmonis sinistri. Hist. pat: pneumonitis chronica interstitialis cum fibrosi. Bronchitis et peribronchitis chronica partim purulenta.)
W polu górnym płuca prawego w segmencie 3 widoczne są dwie drobne zmiany ogniskowe o śr. ok. 2-3 mm. Natomiast w segmencie 7 płuca lewego zmiana ogniskowa, która ma śr. ok. 8,70 mm. Zmiany te maja najprawdopodobniej zmian metaplazmatycznych.
Nie stwierdza się istotnie powiększonych węzłów chłonnych w obrębie śródpiersia.

Proszę o informację czy na tym etapie szukać pomocy w większych ośrodkach onkologicznych.
Z góry dziękuję za wszelkie porady.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2015-02-26, 20:56  


kamila75 napisał/a:
Czy znaki zapytania w wynikach oznaczają, że nie ma pewności co do tych zapisów i należałoby powtórzyć badania bądź wykonać inne?

Oznaczają, że zmiany wyglądają na zmiany przerzutowe bądź pierwotne, jednak w badaniu obrazowym ciężko stwierdzić to 100%, bo taką pewność daje tylko pobranie materiału do badania mikroskopowego.
Jednak jeśli występuje w opisie sugestia zmiany npl lub meta, to niestety zwykle oznacza to właśnie to.

kamila75 napisał/a:
Czy chemia i jej skutki uboczne nie "zatrują" reszty Jego życia ?

Tego niestety nie wie nikt, na pewno jakieś skutki uboczne będą odczuwane, ale jakie i jak mocno - to u każdego pacjenta wygląda nieco inaczej.
_________________
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #3  Wysłany: 2015-02-26, 21:09  


kamila75 napisał/a:
Proszę o informację o rokowaniach choroby, biorąc po uwagę stan chorego i przerzuty. Czy chemia i jej skutki uboczne nie "zatrują" reszty Jego życia ?

Warto spróbować. U większości chorych paliatywna chemioterapia wydłuża czas przeżycia i poprawia jego jakość (zatrzymuje postęp choroby i związane z tym dolegliwości).
Ok. 47% chorych leczonych schematem EOX przeżywa 1 rok. DCF to również prawidłowy wybór.

kamila75 napisał/a:
Zalecono radioterapię

Ze względu na dolegliwości? Jakie? RTH ma dotyczyć okolic wpustu czy przerzutu do kośćca?

kamila75 napisał/a:
Czy znaki zapytania w wynikach oznaczają, że nie ma pewności co do tych zapisów i należałoby powtórzyć badania bądź wykonać inne?

Całość opisu nie pozostawia wątpliwości, iż jest to nowotwór nieoperacyjny. Poszczególne znaki zapytania nie mają tu większego znaczenia.
Rozsiew wyklucza niestety leczenie radykalne (tj. z intencją wyleczenia), ale warto powalczyć o wydłużenie czasu przeżycia i zachowanie - jak najdłużej - dobrej jego jakości.
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
kamila75 


Dołączyła: 26 Lut 2015
Posty: 2

 #4  Wysłany: 2015-02-27, 11:05  


Cytat:
Zalecono radioterapię
Ze względu na dolegliwości? Jakie? RTH ma dotyczyć okolic wpustu czy przerzutu do kośćca?


Bardzo dziękuję za szybkie odpowiedzi. Radioterapia ma być podana na kręgosłup. Lekarze podczas konsultacji powiedzieli, że trzeba ją podać przed chemią, żeby "kręgosłup się nie rozsypał". Jakie działanie ma RTH w takim przypadku.

Bardzo obawiam się chemioterapii, boję się żeby nie zabiła ona wujka.
Czy dobór rodzaju chemii, jej ilości i sposobu podawania jest standardowy we wszystkich ośrodkach chemioterapii ? Gorzów od niedawna się tym zajmuje i mam obawy czy zrobią to dobrze.
Może należałoby udać się do jakiegoś większego ośrodka czy lekarza prywatnie (jakiej specjalności ?), by ustalił dawki i sposób podawania ?
Myślałam o konsultacji w Szczecinie u Pani prof. Sulżyc-Bieleckiej, która pracuje na Oddziale Chemioterapii w Klinice na Pomorzanach.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group