1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jak radzić sobie z bólem?
Autor Wiadomość
ssisi2 


Dołączyła: 04 Kwi 2012
Posty: 171
Pomogła: 12 razy

 #16  Wysłany: 2012-06-10, 18:14  


ok- dziękuję za odpowiedź. Poproszę lekarza o zapisanie tych leków.
 
ssisi2 


Dołączyła: 04 Kwi 2012
Posty: 171
Pomogła: 12 razy

 #17  Wysłany: 2012-06-17, 18:26  


a czy znacie jakieś plastry, które nie mają w swoim składzie opioidów ale mają równie dobre działanie?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #18  Wysłany: 2012-06-17, 18:38  


Istnieje coś takiego w farmakoterapii bólu nowotworowego jak drabina analgetyczna:



Jak widać, leki nieopioidowe są na najniższym jej stopniu, ponieważ są najsłabszymi lekami p/bólowymi. Takie leki nieopioidowe to np. paracetamol, ibuprofen.
Kolejne stopnie to już leki opioidowe (II stopień - słabe opioidy, III stopień - silne opioidy), ponieważ tylko one dają właściwą kontrolę nad coraz silniejszym bólem.

Plastry zawierają w sobie leki z III - najwyższego stopnia tej drabiny, a więc opioidy, ponieważ w tej formie można utrzymać u pacjenta względnie powolne, stałe uwalnianie się leku z plastra, co pozwala na stałe zniesienie odczuwania bólu.
W leczeniu bólu nowotworowego w plastrach stosuje się więc opioidy, ponieważ chodzi o to, by przy silnym bólu znieść go na jak najdłużej w jak najlepszej formie dla pacjenta.

Polecam ogólnie artykuł na stronie Fundacji: Farmakoterapia bólów nowotworowych
_________________
 
ssisi2 


Dołączyła: 04 Kwi 2012
Posty: 171
Pomogła: 12 razy

 #19  Wysłany: 2012-06-17, 20:00  


Ok- przeczytałam. Najbardziej podoba mi się zdanie, że pacjent nie powinien być zostawiony sam sobie. Ja mam wrażenie, że u nas tak właśnie jest. Jak mówimy lekarzowi o silnych wymiotach to zapisuje ketonal, który praktycznie nie działa. Jak często można podawać leki przeciwwymiotne jeśli będziemy stosować Fentanyl w plastrach? Lekarz ostatnio to własnie zapisał, ale trzeba było po 12 godzinach plaster odkleić; nie dało się przeczekać wymiotów. Mama boi się, że organizm zatruje się taką ilością leków a trzeba czekać jeszcze miesiąc na radio-chemioterapię. historia mamy choroby w tym wątku: http://www.forum-onkologi...cicy-vt5661.htm
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #20  Wysłany: 2012-06-17, 20:57  


ssisi2 napisał/a:
Jak mówimy lekarzowi o silnych wymiotach to zapisuje ketonal, który praktycznie nie działa.

Trudno, żeby ketonal działał na wymioty, skoro to w ogóle nie jest lek przeciwwymiotny.
Może zapytajcie lekarza np. o Metoclopramid?

ssisi2 napisał/a:
Jak często można podawać leki przeciwwymiotne jeśli będziemy stosować Fentanyl w plastrach?

Wszystko zależy jakie leki i w jakich dawkach. Każdy lek ma swoje dawki maksymalne, czasem też jeden na pacjenta nie działa i trzeba próbować z innym.

ssisi2 napisał/a:
Lekarz ostatnio to własnie zapisał, ale trzeba było po 12 godzinach plaster odkleić; nie dało się przeczekać wymiotów.

Jeśli Fentanyl prowokuje tak silne wymioty, to można również rozważyć zmianę środka p/bólowe na inny - także plaster, także opioidowy, ale z inną substancją czynną - np. Transtec z buprenorfiną. Zwłaszcza, że plastry z buprenorfiną można dzielić, co ułatwia dostosowanie dawkowania.
_________________
 
aga12 


Dołączyła: 22 Sty 2012
Posty: 21

 #21  Wysłany: 2012-06-17, 21:50  


Potwierdzam, przy wymiotach spróbujcie z Metoclopramidem w postaci tabletek, a jeśli nie jest możliwe przyjmowanie leku w formie doustnej można zastosować podawanie podskórne przez motylek lub w zwykłych zastrzykach. U mojego taty podziałał i pomógł.
 
ssisi2 


Dołączyła: 04 Kwi 2012
Posty: 171
Pomogła: 12 razy

 #22  Wysłany: 2012-06-17, 22:17  


absenteeism napisał/a:
ssisi2 napisał/a:
Jak mówimy lekarzowi o silnych wymiotach to zapisuje ketonal, który praktycznie nie działa.

Trudno, żeby ketonal działał na wymioty, skoro to w ogóle nie jest lek przeciwwymiotny.
Może zapytajcie lekarza np. o Metoclopramid?


Ketonal zapisuje jako przeciwbólowy- zamiast opioidów

[ Dodano: 2012-06-17, 22:20 ]
Dziękuję za rady- jutro pomęczę lekarza o ten lek przeciwwymiotny.

P.S. Coś mi nie wyszło z cytatem w poprzednim poście :|

[ Dodano: 2012-06-17, 22:21 ]
Oj! teraz to już całkiem namieszałam z tymi wpisami :!:
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #23  Wysłany: 2012-06-17, 22:22  


ssisi2 napisał/a:
Ketonal zapisuje jako przeciwbólowy- zamiast opioidów

Aha, zabrzmiało tak, jakby zapisywał na wymioty - wtedy, gdy mu o nich mówicie.

Ketonalem ciężko zastąpić jakikolwiek opioid i trudno oczekiwać, żeby w sytuacji bólu, którego leczenie wymaga włączenia opioidów, pomagał.

A cytat poprawiłam :)
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group