1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: JustynaS1975
2014-12-30, 19:46
Interpretacja wyników - płuca
Autor Wiadomość
aga8219 


Dołączyła: 06 Lip 2014
Posty: 30

 #1  Wysłany: 2014-07-06, 00:42  Interpretacja wyników - płuca


Czy ktoś może miał taki przypadek?
Tata w grudniu miał zapalenie płuc z ropniami płuca. Miał robioną bronchoskopie i nie wykazało zmian rakowych.
3 tygodnie temu miał tk w którym wyszły zmiany guzkowe płuc oraz rozstrzenie oskrzeli. Największy guzek 22 mm w 3 segmencie płuca prawego. Dostał skierowanie do szpitala i zrobiliu bronchoskopie. Oto jej wynik:

Bronchoskopia:
Krtań - struny głosowe o nierównej powierzchni. Tchawica - błona śluzowa rozpulchniona. Zmieniona zapalnie. Znaczne ilości ropnej wydzieliny. Strona prawa - zwężenie wejścia do oskrzela segm 6-go przez naciek błony śluzowej schodzacy na ostroge i oskrzela subsegmentowe - pobrano wycinki. Deformacja przebiegu oskrzeli segmentów szczytowych. Pozostałe oskrzela po tej stronie drożne, ruchome prawidłowo. Błona śluzowa rozpulchniona, zmieniona zapalenie, znaczne ilości ropnej wydzieliny. Strona prawa - droznosc i przebieg oskrzeli prawidłowy, oskrzela o wąskim świetle. Błona śluzowa zmieniona zapalnie, znaczne ilości ropnej wydzieliny w świetle oskrzeli. pobrano wycinki oskrzelowe segm 6 prawego.

Podali mu antybiotyk na który zareagował dobrze. Ob i crp oraz inne wyniki w normie. Nie chudnie. Wręcz przeciwnie. ostatnio z 6 kg przytył. Stwierdzono u niego POCHP.

Pytanie moje jest czy to może być rak? Czy możliwe jest że w grudniu nic nie stwierdzono? Przecież rak rozwija się latami?
Błagam pomóżcie bo wyniki hist-pat dopiero we wtorek a ja zwariuje do tego czasu.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2014-07-06, 00:46  


Wklej wynik TK, pełen.

aga8219 napisał/a:
wyniki hist-pat dopiero we wtorek a ja zwariuje do tego czasu.

Nie zwariujesz.
_________________
 
aga8219 


Dołączyła: 06 Lip 2014
Posty: 30

 #3  Wysłany: 2014-07-06, 00:51  


Wiem że nie ale bardzo się martwię. Mam stwierdzona nerwicę wegetatywna. Nie śpię już kilka dni a taki stres nie pomaga.

[ Dodano: 2014-07-06, 00:52 ]
nie mam. Tata ma. Ja mam tylko wypis ze szpitala z pulmonologii. Napisałam wszystko co tam było.
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #4  Wysłany: 2014-07-06, 00:53  


I wynik badania obrazowego (wykonanego przed bronchoskopią) z grudnia może być pomocny.
 
aga8219 


Dołączyła: 06 Lip 2014
Posty: 30

 #5  Wysłany: 2014-07-06, 00:54  


też nie mam. mam tylko to co napisałam. reszta jest u taty.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2014-07-06, 00:55  


aga8219 napisał/a:
Ja mam tylko wypis ze szpitala z pulmonologii. Napisałam wszystko co tam było.

No to trzeba czekać na wyniki histpatu, na bazie bronchoskopii nie da się wydumać czy to rak, czy nie. Zresztą na bazie samego TK też nie.
Rozumiem, że to trudne, ale niestety nie ma innego wyjścia, jak poczekać. No i warto byłoby zdobyć wynik TK.
_________________
 
aga8219 


Dołączyła: 06 Lip 2014
Posty: 30

 #7  Wysłany: 2014-07-06, 00:57  


znalazłam tk. zaraz napiszę.

[ Dodano: 2014-07-06, 01:12 ]
TK z czerwca 2014
W 3 segmencie prawego płuca widoczna zmiana guzkowa o nierównym brzegu o przekroju do 22 mm. Na jej obrzeżu widoczne jest światło szerszych oskrzeli. Bocznie od tej zmisny widoczna jest kolejna zmiana guzkowa wielkości do 6 mm. Przy podstawie 9 segmentu prawego płuca widoczne są zmiany włókniste z obecnością rozstrzeni z pociagania w ich obrębie. W 6 segmencie lewego płuca widoczna jest zmiqna guzkowa o przekroju do 13 mm pociągająca szczelinę skośną i pasmowato łącząca sie z oplucna. Na pograniczu 6 i 9 segmentu lewego płuca widoczny jest przyopłucnowy obraz zaburzeń upowietrznienia/niedodmy o przekroju 27x12 mm zawierający pecherzyk gazu odpowiadający kawitacji. W sąsiedztwie tej zmiany widoczne jest w oplucnej pasmo gazu o przekroju 13x3 mm. W lewej jamie oplucnowej od strony bocznej dolnego płata widoczna jesr zwiekszona ilość płynu - warstwa grubości do 9 mm otoczonego przez zgrubienia oplucnowe w sąsiedztwie których widoczne sa niewielkie przyoplucnowe zaburzenia upowoetrznienia.
Poza wyżej opisanymi zmianami upowoetrznienie płuc jest prawidłowe a szerokość drzewa oskrzelowego w normie.
We wnece prawefo płuca widoczny jest węzeł chłonny o przekroju do 16x11 mm.
Powiększone platy tarczycy zawierające zmiany guzkowe i zwapnienia sięgają do górnego śródpiersia na głębokość ok 2.5 cm poniżej górnego brzegu mostka modeluja przełyk i nieznacznie tchawice.
Do tyłu od mniejszego prawego płata wątroby przemiescila sie pod przepone petla jelita grubego. Pozostałe narządy nadbrzusza w zakresie objętym badaniem nie wykazują zmian.
Stan po przebytym złamaniu 3 lewego zebra w jego przedniej połowie. W przednim końcu 6 lewego zebra widoczna jest niewielka nieregularna sklerotyzacja z kostniejacym odczynem okostnowym w sąsiedztwie - złamanie w trakcie gojenia się (raczej nie patologiczne). Zwapnienie w lewym więzadle kruczo-obojczykowym wskazują na jego przebyte uszkodzenie. Stan po przebytym zlamaniu 11 prawego zebra w przednim końcu.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2014-07-06, 02:19  


Czy w grudniu było wykonane jakieś badanie obrazowe klatki? TK? RTG?

Zmiany nie wyglądają jednoznacznie nowotworowo, jednak węzeł do 16 mm jest lekko podejrzany - choć nie jest to wymiar w jego krótszej osi. Na pewno trzeba to diagnozować, nie pozostaje więc nic poza czekaniem na wynik histpat i zależnie od niego dalsze działania.
_________________
 
aga8219 


Dołączyła: 06 Lip 2014
Posty: 30

 #9  Wysłany: 2014-07-06, 08:57  


były robione badania ale z tego co pamiętam to na rtg wyszły płyny w płucach które okazały się ropniami. Nie mam wyników ze sobą.

[ Dodano: 2014-07-06, 14:43 ]
Niech już będzie wtorek... :-(
 
aga8219 


Dołączyła: 06 Lip 2014
Posty: 30

 #10  Wysłany: 2014-07-07, 15:06  


Wynik odebrany dziś.
Na całe szczęście to nie rak. w badaniu hist-pat komórek nowotworowych nie stwierdzono :-)
uffff na całe szczęście :-)
Dziękuję za pomoc i nadzieję.
Mam nadzieję że nie będę musiała już odwiedzać tego portalu ;-)
pozdrawiam cieplutko
Aga
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #11  Wysłany: 2014-07-07, 15:16  


Mimo wszystko należy wykonać kontrolne TK klatki za 3 miesiące.
_________________
 
aga8219 


Dołączyła: 06 Lip 2014
Posty: 30

 #12  Wysłany: 2014-12-30, 18:23  c.d. choroby


Witam.
Bardzo proszę o interpretację wyników taty.
Ma 64 lata. Pali od ponad 40. Dużo papierosów.
W grudniu 2013 roku tata zachorował na ropne zapalenie płuc. Wyleczyli go i kazali zrobić tk w czerwcu. Do czerwca był pod kontrolą pulmonologa. W czerwcu po tk pobierali mu wycinki, z których nic nie wyszło. We wrześniu był na oddziale chirurgii klatki piersiowej. Również miał pobierane wycinki z których nic nie wyszło. Pod koniec października tata złapał zapalenie płuc i trafił do szpitala gdzie zrobili mu wszystkie badania (wypis ze szpitala zaraz załączę). Lekarza zaniepokoił guzek który się powiększył i skierował go znów na oddział chirurgii klatki piersiowej gdzie tata miał robiony ebus i biopsję guza. Z pobranych wycinków nic nie wyszło natomiast z biopsji guza wyszedł niskozróżnicowany rak niedrobnokomórkowy. Tata dostał skierowanie na PET. Dziś odebraliśmy wyniki. Niestety lekarz nam nic nie powiedział tylko dał skierowanie na onkologię do poradni chemioterapii z kodem C34.8 i z informacją "poza możliwością leczenia operacyjnego".
Wszystkie wyniki wklejam poniżej i mam pytania.
Czy po tych wynikach można stwierdzić jaki to konkretnie rodzaj raka, czy są przeżuty, jak powinno wyglądać leczenie i jakie w jego przypadku są rokowania. Czy jakby zrobili mu biopsję wcześniej to miałby szanse na leczenie szpitalne Wizytę u onkologa mamy dopiero 12 stycznia a do tego czasu można zwariować.
Proszę o pomoc bo wiem, ze na tym forum są osoby kompetentne.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Aga


wypis ze szpitala.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 564 raz(y) 1,65 MB

biopsja 1.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 379 raz(y) 546,22 KB

wynik biopsja.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 359 raz(y) 501,05 KB

hist.pat..pdf
Pobierz Plik ściągnięto 347 raz(y) 424,39 KB

wynik pet.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 409 raz(y) 738,48 KB

 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #13  Wysłany: 2014-12-30, 19:57  Re: c.d. choroby


aga8219 napisał/a:

Czy po tych wynikach można stwierdzić jaki to konkretnie rodzaj raka, czy są przeżuty,

O ile dobrze przeczytałam w biopsji wyszły komórki niskozróżnicowane raka niedrobnokomórkowego.
Częściowo opis jakby zatarty..
_________________
Aegrotus sacra est...
 
aga8219 


Dołączyła: 06 Lip 2014
Posty: 30

 #14  Wysłany: 2014-12-30, 20:00  


tak. komórki niskozróżnicowanego raka niedrobnokomórkowego.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #15  Wysłany: 2014-12-30, 20:15  


Zmiana ma charakter rozrostowy. Poza tym Tata ma ma potwierdzoną (POChP) może powodować niewydolność oddechową. No cóż nie jest dobrze w tej chwili ale przed Tatą leczenie onkologiczne. Miejmy nadzieję, że skuteczne...

Pozdrawiam Cię.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group