1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guzki podopłucnowe - diagnostyka
Autor Wiadomość
cezbak 


Dołączył: 16 Lut 2012
Posty: 8
Skąd: Grudziądz

 #1  Wysłany: 2012-05-07, 13:29  Guzki podopłucnowe - diagnostyka


Pozwolę sobie "podpiąć się" pod temat. [a ja pozwolę sobie post wydzielić z tego tematu do osobnego wątku, zgodnie z Regulaminem Forum / absenteeism ]

Niedawno miałem przeprowadzoną TK klatki piersiowej (bez kontrastu).
Poniżej opis:
"podopłucnowy guzek o śr. 5 mm na granicy segm. 6 i 10 płuca lewego oraz o sr. 3 mm w segm. 3 płuca prawego. Zmiany guzkowo-włóknistw w obu szczytach. Poza tym miąższ płucny bez zagęszczeń i zmian ogniskowych. Szerokość drzewa oskrzelowego w normie. Śródpiersie bez znamiennie powiększonych węzłów chłonnych. Kości bez widocznych zmian."
Powodem, dla którego zostałem skierowany na TK jest uporczywy, suchy kaszel.
Moje pytanie jest podobne do tego, które zadała założycielka wątku - czy te guzki powinny mnie zaniepokoić. Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.

Pozdrawiam
_________________
cezbak
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-05-07, 13:33  


W jakim jesteś wieku? Palisz? Jak długo trwa kaszel? Czy przechodziłeś ostatnio jakieś infekcje dróg oddechowych?
_________________
 
cezbak 


Dołączył: 16 Lut 2012
Posty: 8
Skąd: Grudziądz

 #3  Wysłany: 2012-05-07, 13:42  


55 lat, od ponad roku nie palę (wcześniej paliłem kilka papierosów dziennie). Raczej nie choruję, nie miewam zadyszki. Kaszel objawia się głównie podczas mówienia, ten stan utrzymuje się od kilku miesięcy, leczę się od grudnia. Wcześniej lekceważyłem kaszel właśnie ze względu na brak innych objawów.
_________________
cezbak
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-05-07, 13:49  


A specjalista kierujący na TK widział już wynik?
_________________
 
cezbak 


Dołączył: 16 Lut 2012
Posty: 8
Skąd: Grudziądz

 #5  Wysłany: 2012-05-07, 13:57  


Widziała - była osobą "pilotującą" mnie w szpitalu, gdzie byłem na badaniach (sama robiła wypis ze szpitala, z którego pochodzi cytat). Jestem z Nią umówiony za 3 tygodnie, kiedy to mają dotrzeć wyniki badań z AZPP (tego skrótu też jeszcze nie rozszyfrowałem). Po prostu nie przeczytałem "wypisu" wtedy, kiedy mogłem jeszcze z p. doktor porozmawiać i rozwiać swoje wątpliwości, stąd moje uaktywnienie się na tym forum.
_________________
cezbak
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2012-05-07, 14:07  


AZPP to pewnie alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych.

Przy zdiagnozowaniu guzków w płucach o wielkości < 10 mm zasada ogólna jest taka, iż należy je obserwować i kontrolować. W tym celu najlepiej za ok. 4-6 miesięcy wykonać kontrolne badanie TK i sprawdzić, czy guzki te zwiększają się lub nie, czy węzły nadal nie są powiększone (to, że nie są znamiennie powiększone to oczywiście dobrze).
_________________
 
cezbak 


Dołączył: 16 Lut 2012
Posty: 8
Skąd: Grudziądz

 #7  Wysłany: 2012-05-07, 14:10  


Bardzo dziękuję -rozumiem, że mogę być względnie spokojny, ale nie powinienem zlekceważyć tych nieproszonych gości.
Pozdrawiam
_________________
cezbak
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2012-05-07, 14:18  


Oczywiście ostateczna decyzja należy do lekarza, znającego całość obrazu klinicznego :) pozdrawiam!
_________________
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #9  Wysłany: 2012-05-07, 14:36  


A w zasadzie dlaczego przeprowadzane było badanie bez kontrastu?
Przydałoby się je powtórzyć jednak z kontrastem żeby zobaczyć, czy guzki wzmacniają się po jego podaniu - to dałoby nieco więcej informacji, tym bardziej że guzków jest kilka, co mimo ich niewielkiego rozmiaru może sugerować pewien niepokój onkologiczny (plus wywiad - nikotynizm i uporczywy kaszel).
_________________
 
cezbak 


Dołączył: 16 Lut 2012
Posty: 8
Skąd: Grudziądz

 #10  Wysłany: 2012-05-07, 15:03  


Nie wiem skąd ta decyzja. Przed badaniem wyrażałem zgodę na kontrast. Kiedy spotkam się z p. pulmonolog będę bardziej przygotowany do rozmowy.
W trakcie pobytu w szpitalu przebadano mnie dość wszechstronnie: bronchofiberoskopia, gastroskopia, konsultacja otolaryngologiczna, rtg zatok, usg, mocz, badanie na pasożyty. Wszystkie wyniki w granicach normy. No i w zaleceniach pojawił się zapis o konieczności systematycznej kontroli w poradni płuc.
_________________
cezbak
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #11  Wysłany: 2012-05-07, 15:04  


W bronchoskopii pobierano jakieś wycinki do badania histopatologicznego lub płyn na cytologię?
_________________
 
cezbak 


Dołączył: 16 Lut 2012
Posty: 8
Skąd: Grudziądz

 #12  Wysłany: 2012-05-07, 15:12  


Z opisu bronchofiberoskopii:
"Krtań i tchawica bez zmian, Ostroga główna ostra symetrycznie ustawiona. Prawe i lewe skrzydło oskrzelowe ruchome i prawidłowo drożne. Śluzówka blado różowa. Wydzielina śluzowa w dość znacznej ilości. Popłuczyny oskrzelowe odessano na: cytologię, posiew, BACT - alert.
Posiew popłuczyn oskrzelowych - bakterii chorobotwórczych nie wyhodowano. W badaniu mykologicznym grzybów drożdżopodobnych i pleśniowych nie wyhodowano.
Cytologia popłuczyn oskrzelowych: Nr 9564. Mucus bronchialis sine cellulis neoplasmaticis (tego kompletnie nie rozumiem)

[ Dodano: 2012-05-07, 15:15 ]
choć to chyba znaczy, że śluz wolny od komórek nowotworowych?
_________________
cezbak
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #13  Wysłany: 2012-05-07, 15:16  


Tak tylko podpowiem, że warto było na początku wspomnieć o tym, że była przeprowadzona pełna diagnostyka w szpitalu i zamieścić wszystkie wyniki (zgodnie z tym postem) :)

W cytologii nie stwierdzono komórek nowotworowych, to dobrze.
_________________
 
cezbak 


Dołączył: 16 Lut 2012
Posty: 8
Skąd: Grudziądz

 #14  Wysłany: 2012-05-07, 15:23  


Tak to wygląda u laików - co zrozumiałe - nie budzi wątpliwości a gdzie trwoga ... z tym na forum :D
Sądziłem, że inne badania były prowadzone pod kątem różnorakich przyczyn , mogących powodować kaszel - szukano u mnie alergii, refluksu, kokluszu (to trochę wcześniej) i sam już nie wiem czego.
Moja p. doktor należy do bardzo dociekliwych osób, za co ją bardzo cenię.
Poprawię się i nie zapomnę poinformować o rozwoju sytuacji po kolejnych konsultacjach.
Dziękuję za pomoc.
_________________
cezbak
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group