1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
GUZEK SPIKULARNY
Autor Wiadomość
zielona44 



Dołączyła: 10 Lip 2013
Posty: 27

 #31  Wysłany: 2014-02-13, 20:16  


Kochani wiem ,że każdy z nas ma dużo na glowie ale jakby ktoś miał chwilunie to niech skrobnie co sądzi o TK mamy :) , poza tym obserwuję moją mame i zastanawiam się nad kilkoma sprawami: jak to jest że waga pokazuje caly czas taką samą wagę a dla mnie i wielu ludzi mama zmarniała czy tak może być?, a po drugie jakby mogła to ciągle by spała martwi mnie to wszystko. Pozdrawiam wszystkich cieplutko Asia
 
zielona44 



Dołączyła: 10 Lip 2013
Posty: 27

 #32  Wysłany: 2014-10-04, 10:05  


Dawno mnie tu nie było ale myślałam , że może nam się udało. Odebrałam wczoraj Tk mamy i w opisie jest : w płucu lewym zmiany pooperacyjne ( lobektomia dolna lewa 11.09.2013 ). W płacie górnym pojawiło się kilka guzkow o wym do 5 mm tworzących skupisko guzków - obraz podejrzany. Pozostały obraz miąższu plucnego jak w badaniu poprzednim. Niepowiekszone węzły chłonne. Cechy niewielkiej rozedmy śródzrazikowe.

Czy mogą być to przrzuty. Pomóżcie
Pozdrawiam Asia
 
tam-tam-taram 
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 763
Skąd: daleko
Pomógł: 628 razy

 #33  Wysłany: 2014-10-04, 13:52  


zielona44,


Cytat:
płucu lewym zmiany pooperacyjne ( lobektomia dolna lewa 11.09.2013 ). W płacie górnym pojawiło się kilka guzkow o wym do 5 mm tworzących skupisko guzków - obraz podejrzany. Pozostały obraz miąższu plucnego jak w badaniu poprzednim. Niepowiekszone węzły chłonne. Cechy niewielkiej rozedmy śródzrazikowe.


To caly opis - od poczatku do konca?

Cytat:
Czy mogą być to przrzuty.


Niestety moga.
 
zielona44 



Dołączyła: 10 Lip 2013
Posty: 27

 #34  Wysłany: 2014-10-04, 15:05  


Przepisałam Tk klatki piersiowej , w poprzedniej Tk wzmianka była o guzkach w prawym płucu najprawdopodobniej pozapalne. Nic nie było w płucu lewym pooperacyjnym. Nie przepisywałam Tk jamy brzusznej i miednicy gdyż napisane jest -obraz jak poprzednio , nic tam niepokojącego nie ma. Zawsze myślałam że rak przerzuca się z jednej strony na drugą , a tu nagle w tym samym płucu :?: . Czy tak to bywa ?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #35  Wysłany: 2014-10-04, 15:53  


Rak płuca może dać przerzuty zarówno w obrębie tego samego płuca, w którym występuje ognisko pierwotne, jak i do przeciwległego płuca.
_________________
 
tam-tam-taram 
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 763
Skąd: daleko
Pomógł: 628 razy

 #36  Wysłany: 2014-10-04, 15:56  


zielona44,

Cytat:
w poprzedniej Tk wzmianka była o guzkach w prawym płucu najprawdopodobniej pozapalne.


Wklej caly poprzedni ostatni wynik TK, od poczatku do konca.

Cytat:
Zawsze myślałam że rak przerzuca się z jednej strony na drugą , a tu nagle w tym samym płucu :?: . Czy tak to bywa ?


Nie ma reguly, w medycynie nic nie jest pewnie. Ale skoro stwierdzono raka w placie lewym i byla lobektomia lewego plata dolnego, a teraz sa podejrzane guzki w placie prawym, to jednak byloby to po przeciwnej stronie.

Zreszta w opisie radiolog zaznaczyl ''obraz podejrzany'', wiec trzeba zdac sie na jego/jej doswiadczenie. Doswiadczony radiolog, opisujacy setki badan obrazowych, bedzie wiedzial.
Chociaz w tym przypadku nie jest powiedziane, ze to na pewno przerzuty.
 
zielona44 



Dołączyła: 10 Lip 2013
Posty: 27

 #37  Wysłany: 2014-10-04, 19:03  


Na stronie 2 jest opis TK z października 2013 i stycznia 2014 . Teraz wpisze Tk z kwietnia 2014 :
Stan po lobektomii dolnej lewej.
Poprzednie badanie spoza IGiChP z dnia 13.01. 14 - obraz nie uległ istotnym zmianom. Okolica kikuta resekowanego oskrzela bez ewidentnych cech wznowy.
Znamiennie powiekszonych węzłów chłonnych śródpiersia oraz wnęk nie wykazano.
W pozostawionym miąższu płuca lewego niewielkie zmiany bliznowate pooperacyjne. U podstawy płuca prawego dyskretne drobne guzki śródzrazikowe , odpowiadające najpewniej zalegającej w drbnych drogach oddechowych wydzielinie. Poza tym płuca bez zagęszczeń miąższowych , z cechami rozedmy.
Tarczyca nieco powiększona w zakresie prawego płata , niejednorodna. Aorta miażdżycowa. Niewielka ilość płynu w lewej jamie opłucnowej przysercowo.
Nadnercza nieco pogrubiałe , o zachowanym kształcie - jak poprzednio. Elementy kostne bez zmian podejrzanych o meta.

Wpisuję ten opis teraz , byłam u mamy i dopiero mi go dała :evil: mówiąc , źe jest ok i nie było potrzeby abym się czymś martwła. Powiedziałam , że mam prawo wiedzieć wszystko , interesuje się tym od samego początku , jeżdżę z nią do lekarzy i to że raz coś mi umknęło bo bylam chora nie znaczy że mam czegoś nie wiedzieć , w szczególności że mam tylko ją i chcę ją wspierać we wszystkim. Dowiedziałam się również o tym iż ma w poniedziałek wizytę na Płockiej i miała iść sama. Dobrze że pochorował się jej pies i ja odbieralam wyniki. Idę z nią w poniedziałek , dam znać co u lekarza.
 
zielona44 



Dołączyła: 10 Lip 2013
Posty: 27

 #38  Wysłany: 2014-10-06, 14:09  


Byłam z mamą dziś u lekarza , zmartwił się . Mamy skierowanie na PET 23.10.14 , nie powiedział wprost że to wznowa ale powiedział że sprawa jest poważna :uuu: . Bardziej mówił do mnie niż do mamy.
Pozdrawiam Was wszystkich i życzę siły , która jest nam wszystkim potrzebna.
Asia
 
zielona44 



Dołączyła: 10 Lip 2013
Posty: 27

 #39  Wysłany: 2014-10-30, 22:02  


kochani mam wynik PET-CT i sama już nie wiem co myśleć:

PET CT:
Głowa i szyja:
OUN bez zaburzeń gromadzenia 18FDG.
Wzmożone gromadzenie 18FDG w migdałkach podniebiennych (prawy SUVmax 6,8 ; lewy 5,8) oraz w migdałku gardłowym (SUVmax 5) - zapalne.
Węzły chłonne bez patologicznego gromadzenia 18FDG.
Polipowate pogrubienie błony śluzowej w obu zatokach szczękowych SUVmax 2 - pozapalne.
Hipodensyjny guzek w obecnoscia brzeżnych zwapnień w prawym płacie tarczycy (16 mm) bez wzmożonego gromadzenia 18FDG.

Klatka piersiowa:
Płuco lewe, stan po lobektomii dolnej:
-w płacie górnym dość liczne guzki: w segmencie 1+2 najw. 10x7 mm i śr. 6 mm SUVmax 3,4 ; w języczku płuca przyosierdziowo liczne drobne do 2-3 mm (SUVmax 0,5) ; wymienione guzki bez istotnej dynamiki w porównaniu do badania CT z dnia 26.09.2014 , nie były obecne w poprzednim badaniu PET_CT.
-wzmożone gromadzenie 18 FDG przy oskrzelu górnopłatowym SUVmax 4,9.
Płuco prawe:
-drobny guzek w segmencie 5 (im327) 2-3 mm bez wzmożonego metabolizmu.
Węzły chłonne bez patologicznego gromadzenia 18FDG.
Jamy opłucnowe i osierdziowa bez płynu bez wzmożonego gromadzenia 18FDG.
Wzmożone rozlane gromadzenie 18FDG w przełyku (SUVmax 3,5) - zapalne.
Wzmozone gromadzenie 18FDG w okolicach przykręgosłupowych bez reprezentacji anatomicznej - gromadzenie 18FDG w tłuszczu brązowym.
Piersi bez patologicznego gromadzenia 18FDG.
Zwapnienia w naczyniach wieńcowych.

Jama brzuszna i miednica:
Wątroba, śledziona niepowiększone bez zmian ogniskowych, trzustka, węzły chłonne bez patologicznego gromadzenia 18FDG. Guzek nadnercza prawego o miernie wzmożonym gromadzeniu 18FDG (12x9 mm SUVmax 2,2 ; poprzednio SUVmax 1,4). Pogrubienie lewego nadnercza o rozlanym gromadzeniu 18FDG SUVmax 2. Prawidłowe wydalanie 18FDG z moczem Wzmożone gromadzenie 18FDG w ścianie żołądka (SUV max3,8) - zapalne.
Tętniakowato poszerzona aorta brzuszna (do 31x27 mm). Okolica sromu bez patologicznego gromadzenia 18FDG.

Układ kostny:
Bez zaburzeń gromadzenia 18FDG wskazujących na proces "meta".

WNIOSKI:
Wynik badania wskazuje na obecnosc licznych drobnych guzków w płacie górnym lewego płuca o wzmożonym gromadzeniu 18FDG - najpewniej o charakterze pozapalnym, do dalszej kontroli w CT z kontrastem.
W pozostałych okolicach ciała bez cech choroby rozrostowej o wysokim gromadzeniu 18 FDG.


Oto cały wynik, lekarz z którym rozmawiałam nic mi w sumie ciekawego nie powiedział, trzeba obserwować albo wznowa albo stan zapalny. Czy może ktoś się na temat tych wyników wypowiedzieć, ja normalnie wariuję częśc lekarzy prze PET-CT była przekonana o wznowie a teraz to ja już sama nie wiem. POMÓŻCIE :uuu:

POZDRAWIAM ASIA
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #40  Wysłany: 2014-10-30, 22:19  


Wnioski tak jak są napisane: "najpewniej o charakterze pozapalnym, do dalszej obserwacji kontroli CT". Czyli tak jak powiedział lekarz"
zielona44 napisał/a:
trzeba obserwować albo wznowa albo stan zapalny.

zielona44 napisał/a:
częśc lekarzy prze PET-CT była przekonana o wznowie

Zapewne dlatego było zlecone badanie <podejrzenie wznowy>. Jednak nie dało ono 100% odpowiedzi, nie potwierdziło na 100%, że to wznowa. Prawdopodobnie guzki pozapalne. Póki co do obserwacji.

Pozdrawiam :tull:
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
zielona44 



Dołączyła: 10 Lip 2013
Posty: 27

 #41  Wysłany: 2014-10-30, 22:29  


Mam nadzieję , że pozapalne . Już obłędu dostaję :mrgreen: . Dziękuję za szybką odpowiedz.
Pozdrawiam Asia
 
zielona44 



Dołączyła: 10 Lip 2013
Posty: 27

 #42  Wysłany: 2015-04-13, 19:22  


Witam wszystkich serdecznie , dawno nie pisałam ale ostatnie pięć miesięcy przeleciało bardzo szybko.Dzieciaki cały czas chorowały , my wszyscy zresztą też :evil: .
W styczniu była u mamy porównawcza TK i guzy w płucu się powiększyły , tworząc skupisko , teraz już z komentarzem - obraz podejrzany -meta?.Lekarze podjęli decyzję o ponownej operacji , w której wyłuskali guzy z płuca, dając wycinki do badań histologicznych.Dzisiaj odebrałam wyniki :

ROZPOZNANIE KLINICZNE :
Tu pulm sin , stan po LDL z powodu ca(2013).Stan po ca sromu(1992).
MATERIAŁ :
Guzek płata górnego lewego nr 1,2,3.
OPIS MAKROSKOPOWY:
w każdym pojemniku fragm.tkank.śr.0,6-1,1cm.1-3(CM)
OPIS MIKROSKOPOWY:
Fragmenty miąższu płuca z ogniskami nacieku raka gruczołowego.
Materiał w znacznym stopniu skoagulowany.
Wyniki barwień immunohistochemicznych:TTF1(+),p63(-). Barwienie na śluz dodatnie.

Pomóżcie mi zrozumieć ten opis , to że wznowa raka to rozumiem ale co to są te barwienia :?: .Jakie są rokowania i jak może przebiegać dalsze leczenie.W poprzednich badaniach , po pierwszej operacji ,była klasyfikacja i dokładny opis a teraz nic.

Pozdrawiam Asia
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #43  Wysłany: 2015-04-14, 07:14  


Cytat:
Tu pulm sin

Guz płuca lewego.
Cytat:
stan po LDL z powodu ca(2013)

Stan po usunięciu płata dolnego lewego z powodu raka w 2013.

Interpretacja reakcji immunohistochemicznych TTF-1 (+), białko p63 (-) oraz mucykarminu (badanie śluzu - dodatnie ) wskazuje na raka gruczołowego.

Tego typu badania wykonuje się w celu określenie podtypu postaci niedrobnokomórkowego raka płuc.

Krótko mówiąc, aby zróżnicować raka gruczołowego od raka płaskonabłonkowego najczęściej wykonuje się barwienia dodatkowe i ocenia się reakcję immunohistochemiczne (IHC). Charakterystycznym zestawem dla raka gruczołowego i płaskonabłonkowego jest TTF-1, p63 i mucykarmin.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
zielona44 



Dołączyła: 10 Lip 2013
Posty: 27

 #44  Wysłany: 2015-04-14, 22:45  


Dziękuję za odpowiedź , rozumiem już po co robią to badanie ale w jakim celu ? Nic nie powiedzieli o dalszym leczeniu. Mamy zapisać się do lekarza w przychodni przy szpitalu a będzie on dopiero w maju. Zapisałam mamę na własną rękę do onkologa na czwartek , aby się wypowiedział jak powinno wyglądać dalsze leczenie.
Pozdrawiam Asia
 
zielona44 



Dołączyła: 10 Lip 2013
Posty: 27

 #45  Wysłany: 2015-04-16, 20:29  


Jesteśmy już po wizycie i nie usłyszeliśmy dobrych wieści :-( . Pani onkolog była zdziwiona , że nie zostało wycięte płuco do końca tylko wyłuskane same guzy. Uważa , że operacja jest nie udana , są to przerzuty.Będzie rozmawiać z chirurgiem , który operował dlaczego taką operację oszczoszczędzającą wykonał. Mamy być w środę , poznać wyniki badań które dziś robili mamie i dowiemy się czy będzie jeszcze jedna operacja a poniej chemia czy tylko chemia.
Pozdrawiam Asia
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group