1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guzek płuca prawego
Autor Wiadomość
sir_tomek 



Dołączył: 10 Maj 2010
Posty: 32
Skąd: Wrocław
Pomógł: 4 razy

 #1  Wysłany: 2010-05-10, 13:35  Guzek płuca prawego


Witam,

Jakiś czas temu byłem na RTG klatki piersowiej, z powodu jak się później okazało infekcji górnych dróch oddechowych i męczącego łaskotania w gardle powodującego odruch kaszlu. Opis do zdjęcia wygląda następująco: "W nadprzeponowych partiach prawego pola płucnego -w rzucie przedniego odcinka VIII żebra widoczna zacienienie o śr ok. 5 mm- zwapniały zespół pierwotny?-wsk porównanie zdjęć wcześniejszych, ew konsultacja pulmonologiczna, dalsza diagnostyka- TK. Poza tym w polach płucnych zmian nie wykazano. Sylwetka serca i naczyń dużych w normie." Dodam, że mam 20 lat, nigdy nie paliłem i jest to moje pierwsze prześwietlenie płuc. Czy to jest coś poważnego? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
 
madziorek
[konto usunięte]



Posty: 0

 #2  Wysłany: 2010-05-10, 14:47  


sir_tomek, witaj :)

Dla Twojej pewności i spokojnego snu pewnie dostaniesz skierowanie na TK teraz/lub kontrolne badanie Rtg po ok. trzech miesiącach.
Obraz w Rtg może być konsekwencją chorób płuc, które przechodziłeś wcześniej.
Odezwij się po koniecznej! konsultacji pulmonologicznej.
Pozdrawiam M.
 
sir_tomek 



Dołączył: 10 Maj 2010
Posty: 32
Skąd: Wrocław
Pomógł: 4 razy

 #3  Wysłany: 2010-05-10, 15:01  


Hmm... byłem u polmonologa, ale nic szczególnego się nie dowiedziałem, tylko dostałem skierowanie na TK. Zrobiono mi równiez spirometrię, która dała prawidłowy wynik. Pani pulmonolog powiedziała, że raczej nie ma się czego obawiać, ale nie na pewno. Konsultowałem się również z panią radiolog, która opisywała mi to zdjęcie. Powiedziała, że to nic poważnego, że to jest zwapnienie, bo na takowe wygląda. Ehh, już nie wiem, co mam myśleć.
 
madziorek
[konto usunięte]



Posty: 0

 #4  Wysłany: 2010-05-10, 15:14  


sir_tomek, to może poczekajmy razem na wynik TK.
Wiem, że ten czas oczekiwania na (głęboko w to wierze) wyeliminowanie podejrzenia zmian złośliwych jest okropne, ale spróbuj uzbroić się w cierpliwość.
sir_tomek napisał/a:
Konsultowałem się również z panią radiolog, która opisywała mi to zdjęcie. Powiedziała, że to nic poważnego, że to jest zwapnienie, bo na takowe wygląda.
-i tej wersji się trzymamy, skoro rzeczywiście wygląda to na zwapniały łagodnie guzek.

Pozdrawiam M.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #5  Wysłany: 2010-05-10, 15:24  


Raczej nie ma powodu do obaw.
Prawdopodobnie nie ma nawet potrzeby wykonania TK, wystarczyłoby powtórne RTG po 2-3 m-cach.

Myślę, że nie ma podstaw do niepokoju (zważywszy na ocenę wyglądu guzka przez radiologa - zwapnienie, wymiar guzka, młody wiek i wywiad -> rozumiem, że w wywiadzie brak dotąd choroby nowotworowej i innych nietypowych objawów).
To najpewniej malutki guzek pozapalny.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
sir_tomek 



Dołączył: 10 Maj 2010
Posty: 32
Skąd: Wrocław
Pomógł: 4 razy

 #6  Wysłany: 2010-05-10, 15:42  


Tak, brak choroby nowotworowej w wywiadzie. Kaszel męczy, ale to przewlekła infekcja gardła - od stycznia cały czas czerwone gardło (byłem u laryngologa). Więc żadnych obiawów nie mam.
_________________
Tu pulmonis dex - miejmy nadzieję, że pozapalny
 
sir_tomek 



Dołączył: 10 Maj 2010
Posty: 32
Skąd: Wrocław
Pomógł: 4 razy

 #7  Wysłany: 2010-05-25, 10:34  


Odebrałem wynik TK, oto opis: "Na pograniczu segmentu 3 i płata środkowego prawego płuca widoczny jest pojedynczy, niespecyficzny guzek wielkości 0,4 cm. Innych zmian w płucach nie wykazano. Obraz narządów śródpiersia w granicach normy. Nie wskazano obecności powiększonych węzłów chłonnych śródpiersia i wnęk. W sąsiedztwie śledziony widoczne są dwie miękkotkanowe struktury średnicy 0,8 i 0,5 cm odpowiadające najprawdopodobniej śledzinom dodatkowym."

Chciałbym się dowiedzieć czy potrzebna jest dalsza diagnostyka czy np. kontrolne RTG za jakiś czas?
 
madziorek
[konto usunięte]



Posty: 0

 #8  Wysłany: 2010-05-25, 22:33  


sir_tomek, :-D wychodzi na guzek pozapalny :-D super.
Kolejne badanie RTG powinieneś zrobić za ok pół roku, później raz w roku.
I już się nie martw ;)
Zdrówka
Pozdrawiam M.
 
sir_tomek 



Dołączył: 10 Maj 2010
Posty: 32
Skąd: Wrocław
Pomógł: 4 razy

 #9  Wysłany: 2010-06-19, 10:03  


Huhu, prawie miesiąc już nic tu nie pisałem... Za kilka dni wybieram się do pulmunologa, zobaczymy, co powie :roll: Chciałem się przy okazji zapytać czy taki guzek może powodować ból? Jest to ból w okolicy prawej łopatki (ciężko dokładnie zlokalizować miejsce), pojawia się podczas półpełnego i pełnego wydechu, gdy przekrzywie lekko ciało w prawą stronę. Ból pojawia się również podczas mocniejszego kaszlu. Dodam, że już miewałem podobne bóle wcześniej tzn. do 2 miesięcy wstecz, ale nie były tak odczuwalne. Dopiero od 3 dni sprawia mi to pewien dyskomfort. I mam jeszcze jedno pytanko, czy na podstawie opisu badania tk można stwierdzić czy guzek znajduje się w przodzie czy tyle płuca? Dodam także, że w niewielkim stopniu mam skrzywiony kręgosłup. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam :)
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #10  Wysłany: 2010-06-19, 23:07  


sir_tomek napisał/a:
czy na podstawie opisu badania tk można stwierdzić czy guzek znajduje się w przodzie czy tyle płuca?
Tak.

sir_tomek napisał/a:
czy taki guzek może powodować ból?
Nie.

sir_tomek napisał/a:
Jest to ból w okolicy prawej łopatki (ciężko dokładnie zlokalizować miejsce)
Ból w okolicach łopatki nie musi pochodzić od guza zlokalizowanego "z tyłu".
Przyczyną bólu w tej okolicy bywają na przykład guzy szczytu płuca naciekające struktury poza płucem (tzw. guzy Pancoasta).

sir_tomek napisał/a:
"Na pograniczu segmentu 3 i płata środkowego prawego płuca..." Z tego, co się orientuję to opisane miejsce jest bardziej z przodu
Zgadza się.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
sir_tomek 



Dołączył: 10 Maj 2010
Posty: 32
Skąd: Wrocław
Pomógł: 4 razy

 #11  Wysłany: 2010-06-19, 23:12  


Więc można wykluczyć ból, który miałby powodować ten guzek? Bo innego guza tym bardziej guza Pancoasta nie mam. A do jakiego specjalisty mógłbym się udać, jeżeli za jakiś czas nie przejdą te bóle?
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #12  Wysłany: 2010-06-19, 23:21  


Do lekarza pierwszego kontaktu.
Zadecyduje on do jakiego specjalisty dać skierowanie.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
sir_tomek 



Dołączył: 10 Maj 2010
Posty: 32
Skąd: Wrocław
Pomógł: 4 razy

 #13  Wysłany: 2010-06-24, 18:58  


Jestem po wizycie u pulmonologa. Ogólnie to nie dowiedziałem się nic nowego (najprawdopodobniej jest to guzek pozapalny). Dostałem skierowanie na kontrolne TK pod koniec sierpnia. Pani doktor powiedziała, że później TK będzie za rok i ogólnie obserwacja zmiany przez 2 lata. Chciałbym się zapytać czy to prawidłowe postępowanie, tzn kontrolowanie zmiany poprzez tomografię, a nie RTG? :)
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #14  Wysłany: 2010-06-27, 02:08  


sir_tomek napisał/a:
Chciałbym się zapytać czy to prawidłowe postępowanie, tzn kontrolowanie zmiany poprzez tomografię, a nie RTG?

Tak, prawidłowe.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
sir_tomek 



Dołączył: 10 Maj 2010
Posty: 32
Skąd: Wrocław
Pomógł: 4 razy

 #15  Wysłany: 2010-08-12, 20:51  


Dziś miałem kontrolne TK, wyniki za jakieś 2-3 tygodnie.
_________________
Tu pulmonis dex - miejmy nadzieję, że pozapalny
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group