1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz ślinianki
Autor Wiadomość
paullina 


Dołączyła: 27 Lut 2013
Posty: 25
Pomogła: 1 raz

 #31  Wysłany: 2013-03-27, 22:53  


Jejku wiem, wiem... tylko już sobie nie radzę z tym wszystkim i oczekuję odpowiedzi " tak, wszystko będzie dobrze" mimo, że wiem, że wcale nie musi....
 
paullina 


Dołączyła: 27 Lut 2013
Posty: 25
Pomogła: 1 raz

 #32  Wysłany: 2013-04-03, 16:44  


Tata jest juz po operacji wycięcia. Rana pięknie się goi.
Teraz pozostaje nam kolejna kwestia- radioterapia. Mam, więc pytanie co do techniki IMRT, czytałam że jest bardzo dobra przy guzach szyi bo nie uszkadza zdrowych komórek. Czy ktoś obeznanych w temacie może coś jeszcze dodać ? Ma wyższą skuteczność od innych ? Czytałam że w Polsce korzysta z tej techniki CO w Gliwicach. Czy gdzieś jeszcze ? Jaki jest czas oczekiwania na naświetlania tą metodą w Gliwicach ?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #33  Wysłany: 2013-04-05, 23:48  


Podejrzewam, że IMRT przede wszystkim ma większą selektywność niż tradycyjne naświetlania (radioterapia ze źródeł zewnętrznych, tzw. teleradioterapia),
ponieważ umożliwia bardziej precyzyjne ograniczenie obszaru mającego być naświetlanym od sąsiednich tkanek nie przeznaczonych do naświetlania.
Z tego może z kolei wynikać możliwość zastosowania - w miarę potrzeby - większej dawki promieniowania przeznaczonego na naświetlany obszar, bez ryzyka napromieniowania sąsiednich okolic.
Te dwie cechy mogą w pewnym stopniu przekładać się także na wyższa skuteczność tej metody radioterapii w porównaniu do naświetlań metodą teleradioterapii.

W sprawie terminów przyjęć do Gliwic proponuję byś próbowała dowiadywać się bezpośrednio u nich w rejestracji.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
paullina 


Dołączyła: 27 Lut 2013
Posty: 25
Pomogła: 1 raz

 #34  Wysłany: 2013-04-09, 23:45  


Dziekuje bardzo za odp.
Mam pytanie ile czasu od operacji musi minąć by rozpocząć radioterapię ? Rozumiem że rana musi się całkowicie zagoić, tak ?
A i dzisiaj tacie wyciekło trochę ropy, wczsniej nic nie było, powinam się martwić czy nie ? Moj tata nie usiedzi w miejscu i dzisiaj grabił w ogrodzie i może dlatego. Operacja byla 25.03.
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #35  Wysłany: 2013-04-10, 08:59  


Rana powinna się zagoić. Jeśli będzie się utrzymywał stan zapalny, należy udać się do lekarza, choćby po maści zawierające antybiotyk.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
paullina 


Dołączyła: 27 Lut 2013
Posty: 25
Pomogła: 1 raz

 #36  Wysłany: 2013-04-22, 21:47  


Podaję diagnozę:
Rak płaskonabłonkowy ślinianki przyusznej prawej. Przerzuty do Węzłów chłonnych szyi po prawej stronie. Naciek na tkankę tłuszczową pozaśliniankową. pT3b N2 M0
Może mi ktoś wytłumaczyć znaczenie tych cyfr i liter na końcu ?

Otrzymaliśmy skierowanie do CO w Bydg na dalsze leczenie[naświetlania]. Zastanawiam się czy czasem Gliwice nie byłby lepsze... to ma jakieś znaczenie ?
Czy mam jeszcze podać/wkleić jakieś wyniki ?
Jakie są rokowania?
Z góry dziekuję za odp. :)
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #37  Wysłany: 2013-04-22, 23:18  


spokojnie zapoznaj się z tym wątkiem: www.forum-onkologiczne.co...szyi-vt1290.htm
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #38  Wysłany: 2013-04-23, 08:59  


paullina napisał/a:
Rak płaskonabłonkowy ślinianki przyusznej prawej. Przerzuty do Węzłów chłonnych szyi po prawej stronie. Naciek na tkankę tłuszczową pozaśliniankową. pT3b N2 M0
Może mi ktoś wytłumaczyć znaczenie tych cyfr i liter na końcu ?

Na podstawie badania histopatologicznego (p) stwierdzono:
- naciekanie tkanki poza gruczołem ślinianki (T3),
- przerzuty do węzłów chłonnych po tej samej stronie (N2b),
- brak cech obecności przerzutów odległych (M0).
Oznacza to zaawansowanie choroby do stadium IVa (Zalecenia (2011 r.), str. 6-9, tab. 1, 2).

paullina napisał/a:
Otrzymaliśmy skierowanie do CO w Bydg na dalsze leczenie[naświetlania]. Zastanawiam się czy czasem Gliwice nie byłby lepsze... to ma jakieś znaczenie ?
Czy mam jeszcze podać/wkleić jakieś wyniki ?
Jakie są rokowania?

Odpowiedzi znajdujemy cytując wyżej linkowane 'Zalecenia' (str. 10):
Cytat:
Ogólne zasady radykalnej terapii
[...]
W nowotworach bardziej zaawansowanych (stopnie III–IV — cT3–4 i/lub N1–3) — z wyjątkiem części przypadków raka głośni — wyniki leczenia z zastosowaniem RTH i/lub chirurgii są znacznie gorsze (odsetek niepowodzeń miejscowych powyżej 60% i wyższe ryzyko przerzutów w narządach odległych), co uzasadnia wprowadzenie do klinicznej praktyki — na podstawie dowodów o najwyższym stopniu wiarygodności — jednoczesnej chemioradioterapii (CRTH) z udziałem cisplatyny.
Chemioradioterapię wykorzystuje się u chorych na raka narządów głowy i szyi w III i IV stopniu zaawansowania, którzy nie kwalifikują się do resekcji, a także w ramach oszczędzającego postępowania (alternatywa okaleczających zabiegów chirurgicznych) i w pooperacyjnym leczeniu pacjentów z niekorzystnymi czynnikami rokowniczymi na podstawie wyniku badania patomorfologicznego.

Zalecenia szczegółowe podane są na str. 27:
Cytat:
Raki ślinianki przyusznej

—— Raki o niskim stopniu złośliwości:
• T1–3N0 — całkowite wycięcie gruczołu ślinowego z zachowaniem nerwu twarzowego
(w zaawansowaniu T1 i lokalizacji guza w płacie powierzchownym — resekcja ograniczona do wycięcia płata)
+ RTH uzupełniająca u chorych z cechą pT3 (naciekanie poza gruczoł) z ograniczeniem objętości napromienianej do loży guza z marginesem;
• T4N0 — całkowite wycięcie ślinianki wraz z nerwem twarzowym (z ewentualną rekonstrukcją nerwu)
oraz zajętymi strukturami sąsiednimi + RTH uzupełniająca (ograniczona do loży guza).
• Każde T N+ — resekcja ogniska pierwotnego jak wyżej + CND + RTH uzupełniająca
(uwzględniająca oprócz loży guza układ chłonny szyi po stronie zmiany).

—— Raki o wysokim stopniu złośliwości:
• T1N0 — całkowita resekcja gruczołu ślinowego z zaoszczędzeniem nerwu twarzowego
(wyjątek — rak gruczołowo-torbielowaty — całkowita resekcja gruczołu ślinowego wraz z nerwem twarzowym;
z możliwością rekonstrukcji nerwu)
+ RTH uzupełniająca w raku gruczołowo-torbielowatym, niezróżnicowanym i z przewodów ślinowych (salivary duct carcinoma).
• T2–3N0 — całkowite wycięcie gruczołu ślinowego wraz z nerwem twarzowym;
w szczególnych sytuacjach rozważenie zachowania nerwu, jeśli nie wpływa to na radykalizm resekcji
(nie dotyczy raka gruczołowo-torbielowatego);
z możliwością rekonstrukcji nerwu + elektywne wycięcie układu chłonnego w raku płaskonabłonkowym, śluzowo-naskórkowym i niezróżnicowanym
+ RTH uzupełniająca u wszystkich chorych (ograniczona do loży guza z marginesem).
• T4N0 — całkowite wycięcie gruczołu ślinowego wraz z nerwem twarzowym + resekcja zajętych struktur sąsiadujących + elektywne wycięcie układu chłonnego jak w T2–3N0
+ RTH uzupełniająca u wszystkich chorych (ograniczona do loży guza z marginesem).
• Każde T N+ — resekcja ogniska pierwotnego jak wyżej + CND + RTH uzupełniająca
(z uwzględnieniem układu chłonnego szyi po stronie zmiany).

—— Chorzy niekwalifikujący się do leczenia operacyjnego:
wskazania indywidualne zależnie od zaawansowania raka, stopnia sprawności i wieku — paliatywna RTH lub leczenie objawowe.

Aby określić właściwe postępowanie konieczna jest także znajomość stopnia złośliwości nowotworu,
o którym dotąd nie podajesz informacji.

Z uwagi na wysokie stadium zaawansowania choroby i związane z tym poważne lub nawet niepewne rokowanie
uważam, że powinniście być pod opieką doświadczonego lekarza z dobrego Centrum Onkologii (bydgoskie i gliwickie do takich należą).
W kwestii polecenia konkretnego lekarza lub wyboru pomiędzy Bydgoszczą a Gliwicami zdam się na opinie forumowiczów mających odpowiednie doświadczenia.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
paullina 


Dołączyła: 27 Lut 2013
Posty: 25
Pomogła: 1 raz

 #39  Wysłany: 2013-04-23, 15:06  


Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. co do stopnia złośliwości to teraz nie jestem w stanie przytoczyć dokładnych wyników, ale lekarz powiedział tacie że dobrą informacją jest fakt że właśnie nowotwór należy do złośliwych ale do grupy tych najmniej złośliwych. Nie wiem czy jasno wytłumaczyłam.

Będę wdzięczna jeśli ktoś mi na pw poleci jakiegoś dobrego lekarza z CO w Bydg, poszukam kogoś w internecie, ale wiadomo że z polecenia lepiej.

[ Dodano: 2013-04-24, 00:22 ]
jeszcze mam pytanie co do oczekiwania na radioterapie, na stronie CO w Bydg widnieje napis 286 osob oczekujących; czas oczekiwania 102dni. To prawda ?? :roll:
My chyba nie możemy tak długo czekać .... :|
 
paullina 


Dołączyła: 27 Lut 2013
Posty: 25
Pomogła: 1 raz

 #40  Wysłany: 2013-04-25, 23:53  


Ok, tata już jest omówiony na naświetlania na 21 maja. Myślę, że termin jest całkiem niedaleki ...?
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #41  Wysłany: 2013-04-26, 09:52  


paullina napisał/a:
Myślę, że termin jest całkiem niedaleki ...?

Termin bardzo dobry...spokojnego oczekiwania i powodzenia :)
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
paullina 


Dołączyła: 27 Lut 2013
Posty: 25
Pomogła: 1 raz

 #42  Wysłany: 2013-06-14, 22:40  


witam. moj tata rozpoczął radioterapię w CO w Bydg. Jesteśmy bardzo zadowoleni z opieki, stan zdrowia tez jest ok. Radioterapia połączona jest z chemioterapią. Dziś był pierwszy wlew. Chemia o nazwie DCCP. Możecie mi coś o niej więcej powiedzieć ?
 
paullina 


Dołączyła: 27 Lut 2013
Posty: 25
Pomogła: 1 raz

 #43  Wysłany: 2013-06-29, 23:23  


up
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #44  Wysłany: 2013-06-30, 18:54  


paullina napisał/a:
Chemia o nazwie DCCP. Możecie mi coś o niej więcej powiedzieć ?

Nie znalazłem informacji na temat takiej CTH. Na pewno DCCP a nie np. CDDP = cisplatyna ?
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
paullina 


Dołączyła: 27 Lut 2013
Posty: 25
Pomogła: 1 raz

 #45  Wysłany: 2014-07-09, 00:14  


Hymm tak dawno nic nie pisałam. Zazwyczaj jak człowiek szuka pomocy, pocieszenia to pisze najwiecej.. za co przepraszam.
U moje taty zastosowano dwie chemie: pierwsza[nie pamietam nazw] po ktorej nie bylo zadnych skutków ubocznych jak i efektów oraz druga po której były wszystkie możliwe efekty uboczne. Było momentami ciężko i to bardzo.
Aaale ... UDAŁO SIĘ! Na chwilę obecną nie ma żadnych guzów, wszystko jest wyleczone, teraz w poniedziałek tata jedzie na komisję lekarską w sprawie ustalenia leczenia profilaktycznego/badań :)

Dziekuje serdecznie za pomoc. Oby ten stan trwał jak najdłużej.
Pozdrawiam :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group