1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz piersi
Autor Wiadomość
pawelM 


Dołączył: 14 Wrz 2012
Posty: 11

 #1  Wysłany: 2012-09-14, 16:05  Guz piersi


Witam.

Dane:

Kobieta.
Wiek: 58

Najpierw wyszło, że coś jest (BIRADS 0). Później:

"USG piersi:

Wg. tarczy zegarowej na godzinie 3 lewej piersi uwidoczniona [b]nieprawidłowa struktura wielkości 13 mm odpowiadająca zmianie wysokiego ryzyka C50.
[/b]

rozpoznanie kliniczne: guzek 13 mm piersi lewej.

rozpoznanie histopatologiczne:
rozmaz podsuszony. cellulae atypicae probabiliter carcinomatosae
Wskazana weryfikacja histopatologiczna z badaniem śródoperacyjnym.

Skierowanie:

W dniu*** wykonano badanie mamograficzne, które ujawniło zmianę wymagającą dalszej dioagnostyki.

Po wykonaniu w dniu #@$$% badań dodatkowych ustalono rozpoznanie: BIRADS 5.
Wykonano biopsje:
LEWA PIERŚ: biopsja cienkoigłowa (BAC). Pod kontrolą: mamografia.

W związku z powyższym: dalsza diagnostyka. "


Niewiele rozumiem. Myślałem, że biopsja wykaże co to jest dokładnie a nigdzie nie podano żadnej nazwy. Co to znaczy?

" cellulae atypicae probabiliter carcinomatosae
Wskazana weryfikacja histopatologiczna z badaniem śródoperacyjnym. "


Mam ochotę wejść pod ciężarówkę. :cry:
Przepraszam za chaos.
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #2  Wysłany: 2012-09-14, 16:41  


Odniosę się jedynie do przetłumaczenia rozpoznania.
cellulae atypicae probabiliter carcinomatosae

Komórki nietypowe prognostycznie ( prawdopodobnie) rakowe

wg skali BIRDS (skala od 1 do 5) guzek ma duże prawdopodobieństwo zmiany nowotworowej o typie złośliwym...

[ Dodano: 2012-09-14, 17:48 ]
Oczywiście wynik jaki jest taki jest wg skali BI-RADS
Nie oznacza to jeszcze, że zmiana ma charakter złośliwy- choć jest duże prawdopodobieństwo.
Dlatego ostateczny wynik zapadnie podczas badania śróddoperacyjnego.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
pawelM 


Dołączył: 14 Wrz 2012
Posty: 11

 #3  Wysłany: 2012-09-14, 17:25  


Dzięki.

Jolana napisał/a:
Odniosę się jedynie do przetłumaczenia rozpoznania.
cellulae atypicae probabiliter carcinomatosae

Komórki nietypowe prognostycznie ( prawdopodobnie) rakowe

wg skali BIRDS (skala od 1 do 5) guzek ma duże prawdopodobieństwo zmiany nowotworowej o typie złośliwym...

(...)

Nie oznacza to jeszcze, że zmiana ma charakter złośliwy- choć jest duże prawdopodobieństwo.
Dlatego ostateczny wynik zapadnie podczas badania śróddoperacyjnego.


"nietypowe prognostycznie ( prawdopodobnie)">
Tego nie rozszyfrowałem bo... straciłem chęci (to chyba niedobre słowo ale trudno).

Jakie to jest "badanie śródoperacyjne" ?
(pytam tutaj bo już mam dość przeglądania stron i forów od miesiąca, w tym tego. Po prostu... czasami trafiałem na tak smutne rzeczy opisane pzrez ludzi, że nie mam już siły tego czytać).

I teoretycznie: czy usunięcie guza złośliwego operacyjnie może załatwić sprawę? W sensie, że jest to jakaś gwarancja, że może nie być już więcej takich niespodzianek?
Czy sama nazwa złośliwy sugeruje, że to już tylko "przedłużanie życia"?

A technicznie? Czy takie usunięcie jest pod pełną narkozą? I ile leży się w szpitalu?

ehhh....

[ Dodano: 2012-09-14, 18:26 ]
Jeszcze jedno (nie widzę opcji "edycji"):

Czy 13 mm jest dużym?
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #4  Wysłany: 2012-09-14, 17:54  


Cytat:
Jakie to jest "badanie śródoperacyjne" ?

Badanie śródoperacyjne polega na wykonaniu preparatów mikroskopowych z tkanki wyciętego guza i doraźnej ocenie histologicznej przez patologa. Jeśli w preparacie stwierdza się obecność komórek nowotworowych, poszerza się zakres operacji. Wykonuje się tzw. radykalną, polegającą na odjęciu piersi, amputację piersi. Badanie to jest wykonywanie w pełnym znieczuleniu ogólnym, podczas operacji.

Po łacinie - Mastektomia
Jest to metoda leczenia pacjentek, u których zdiagnozowano raka piersi. U niektórych kobiet mastektomii towarzyszy usunięcie węzłów chłonnych, które ma na celu zminimalizowanie ryzyka nawrotu choroby. Decyzję o usunięciu węzłów chłonnych lekarz podejmuje w trakcie zabiegu chirurgicznego, na podstawie badania tkanek pobranych z guza (tzw. śródoperacyjne badanie histopatologiczne)- tak jak napisałam wyżej.

Guzek złośliwy piersi nie oznacza wyroku śmierci... Wszystko zależy od stadium nowotworu i czasu podjętych działań.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
pawelM 


Dołączył: 14 Wrz 2012
Posty: 11

 #5  Wysłany: 2012-09-14, 22:27  


Ale do czego jest biopsja cienkoigłowa, skoro nie wykazuje konkretnego guza?
Myślałem, że pobranie próbki to już całość.
 
Anulinka12 



Dołączyła: 30 Maj 2012
Posty: 193
Pomogła: 21 razy

 #6  Wysłany: 2012-09-14, 22:39  


pawelM, naj;lepiej jak technicznie, wyjaśni Ci tą sprawę osoba kompetentna w tej dziedzinie, zaczekaj, na pewno się odezwie, pozdrawiam.
_________________
Przykro, że daje się osty...nie myśląc :(
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #7  Wysłany: 2012-09-14, 22:51  


O! Jest Richelieu,zaraz wszystko wyjaśni... :)
_________________
Aegrotus sacra est...
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #8  Wysłany: 2012-09-15, 13:42  Re: rak piersi - BIRADS 5 (?)


pawelM napisał/a:

Przepraszam za chaos.


Nie ma za co, ale jeśli oczekujesz rzetelnej odpowiedzi, to albo przepisz wyniki wszystkich wykonanych badań obrazowych i biopsji z podaniem dat wykonania , albo zamieść scany w/w dokumentów. W każdym przypadku, pomiń dane osobowe lekarzy oraz Mamy.

Jolana napisał/a:

Badanie śródoperacyjne polega na wykonaniu preparatów mikroskopowych z tkanki wyciętego guza i doraźnej ocenie histologicznej przez patologa. Jeśli w preparacie stwierdza się obecność komórek nowotworowych, poszerza się zakres operacji. Wykonuje się tzw. radykalną, polegającą na odjęciu piersi, amputację piersi. Badanie to jest wykonywanie w pełnym znieczuleniu ogólnym, podczas operacji.


O nie !
Miałam wykonaną biopsję śródoperacyjną, która potwierdziła raka, ale nikt mi nie amputował piersi. Wykonano BCT. Owszem mogą wystąpić przeciwwskazania do BCT, ale póki co Paweł takowych nie podaje, a wielkość zmiany ok. 13 mm nakazuje rozważyć tę metodę w pierwszej kolejności.

Jolana napisał/a:

Decyzję o usunięciu węzłów chłonnych lekarz podejmuje w trakcie zabiegu chirurgicznego, na podstawie badania tkanek pobranych z guza (tzw. śródoperacyjne badanie histopatologiczne)- tak jak napisałam wyżej.


Tak było, ale kilka lat temu. Teraz wykonuje się procedurę węzła wartowniczego i bez potrzeby nie okalecza się pacjentki.
 
pawelM 


Dołączył: 14 Wrz 2012
Posty: 11

 #9  Wysłany: 2012-09-15, 16:00  Re: rak piersi - BIRADS 5 (?)


Dzięki za pomoc. Zżerają mnie złe myśli.

urania napisał/a:


Nie ma za co, ale jeśli oczekujesz rzetelnej odpowiedzi, to albo przepisz wyniki wszystkich wykonanych badań obrazowych i biopsji z podaniem dat wykonania , albo zamieść scany w/w dokumentów. W każdym przypadku, pomiń dane osobowe lekarzy oraz Mamy.



Nie ma nic więcej.
* Najpierw była mammografia. Napisali BIRADS 0.
* Później to dokładniejsze badanie. Nie wiem, co tam było (chyba BIRADS 4) wyniki są w przychodni) ale dali skierowanie na biopsję.
* I po tej biopsji jest to ostatnie - BIRADS 5 i "skierowanie do onkologa". Jak lekarz zobaczył zdjęcie (podczas biopsji) to powiedział już wtedy, że będzie do wycięcia. Na żadnym papierze nie było nic więcej poza tym co przepisałem.
To wszystko trwało w obrębie 2ch miesięcy.
Czyli 3 badania i dalej nic konkretnie. Z tym, że skala B coraz gorsza...

[ Dodano: 2012-09-15, 17:03 ]
Bo z tego mi wychodzi, że na razie wszystkie badania potwierdzają, że coś tam jest. I że prawdopodbnie coś złego ale nie na 100%.
Czyli teoretycznie wygląda na cos złego ale nie musi być.

[ Dodano: 2012-09-15, 17:04 ]
Sorki - nie ma edycji a widzę, że bredzę w kółko to samo.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #10  Wysłany: 2012-09-15, 20:52  


pawelM napisał/a:
I teoretycznie: czy usunięcie guza złośliwego operacyjnie może załatwić sprawę? W sensie, że jest to jakaś gwarancja, że może nie być już więcej takich niespodzianek?

Może. Ale w zależności od stadium zaawansowania choroby jako jedyna metoda leczenia - nie musi.
Dlatego bardzo często stosuje się leczenie uzupełniające: chemio- i/lub radioterapię,
ewentualnie hormonoterapię, jeśli jest możliwa i wskazana ze względu na pewne cechy nowotworu.
Nowoczesne leczenie zgodne ze standardami postępowania pozwala mieć uzasadnione nadzieje na powodzenie leczenia nawet w zaawansowanych stadiach choroby.

pawelM napisał/a:
Czy 13 mm jest dużym?

Nie.
Jeśli okaże się, że nie występują przerzuty do węzłów chłonnych, na co są spore szanse,
to rokowanie powinno być dobre,
szczególnie przy korzystnych innych czynnikach (stopień złośliwości, wartości receptorów) których obecnie jeszcze nie znany, a które zostaną ocenione w trakcie dalszej diagnostyki.

pawelM napisał/a:
A technicznie? Czy takie usunięcie jest pod pełną narkozą? I ile leży się w szpitalu?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, tj. pod narkozą.
Hospitalizacja trwa około tygodnia, w zależności od stanu zdrowia i szybkości gojenia ran pooperacyjnych,
co wiąże się także z zakresem zabiegu (operacja oszczędzająca, mastektomia, usunięcie węzłów chłonnych).

Na temat leczenia i możliwych jego scenariuszy polecam lekturę Zaleceń PUO oraz innych opracowań linkowanych tutaj.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
pawelM 


Dołączył: 14 Wrz 2012
Posty: 11

 #11  Wysłany: 2012-09-15, 21:18  


Dziękuję za wszelkie informacje.

Póki co, nie mam innych pytań więc odezwę się chyba za ok. 2 tyg. , po kolejnej wizycie. :|
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #12  Wysłany: 2012-09-16, 20:08  Re: rak piersi - BIRADS 5 (?)


urania napisał/a:
O nie !
Miałam wykonaną biopsję śródoperacyjną, która potwierdziła raka, ale nikt mi nie amputował piersi. Wykonano BCT. Owszem mogą wystąpić przeciwwskazania do BCT, ale póki co Paweł takowych nie podaje, a wielkość zmiany ok. 13 mm nakazuje rozważyć tę metodę w pierwszej kolejności.

"Badanie śródoperacyjne polega ono na pobraniu fragmentu tkanki usuniętego guza i zbadaniu przez lekarza histopatologa. Na podstawie wyniku tego badania chirurg podejmuje decyzję o ewentualnym usunięciu węzłów chłonnych. Jest to tak samo, jak amputacja, konieczna - w przypadku niektórych kobiet - część onkologicznego leczenia chirurgicznego."
http://www.pomastektomii....ga_operacja.php

Być może są stosowane różne metody. W Twoim przypadku - biopsja a w innym przeprowadza się typowe badanie środoperacyjne...

Abyśmy dobrze się zrozumiały :)
_________________
Aegrotus sacra est...
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #13  Wysłany: 2012-09-16, 20:29  Re: rak piersi - BIRADS 5 (?)


Jolana napisał/a:
Być może są stosowane różne metody. W Twoim przypadku - biopsja a w innym przeprowadza się typowe badanie środoperacyjne...

Biopsja śródoperacyjna = badanie śródoperacyjne

[ Dodano: 2012-09-17, 10:37 ]
W jednym z działów Gaba założyła post zweryfikować źródła. Apeluję o to samo. Witryna, do której link powyżej nie powinna służyć jako źródło informacji w dyskusji na temat leczenia onkologicznego pań z rakiem piersi.
 
Timmie 


Dołączyła: 26 Kwi 2012
Posty: 2

 #14  Wysłany: 2012-09-23, 22:02  


Hi urania. Jolana nie napisala biopsa srodoperacyjna, tylko biopsa, ktora dokonuje sie bez operacji. Jestem nowa na tym forum i od razu uderzyla mnie Twoja niepotrzebna agresja. Wszyscy tutaj jestesmy chorzy i potrzebujemy raczej dobrego slowa i pogodnego podejscia do sprawy niz pokazywania ego.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2012-09-23, 23:19 ]
Dodam tylko, ze naleze do roznych forum i jest to rzecza oczywista, ze sa to tylko niewinne porady, ktore eventualnie moga pomoc lub pocieszyc. Nawet wpisy przez lekarza nie bylyby wskazowka, poniewaz kazdy pacjent i kazdy przypadek jest inny. Wymieniamy tylko doswiadczenia i eventualne linki, ktore jesli na temat to nie powinny wywolywac az takich agresji. Traktujmy sie nawzajem z miloscia, bo po to tu jestesmy, aby sobie pomagac i uprzyjemniac czas na forum.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #15  Wysłany: 2012-09-23, 22:27  


Jolana napisał/a:
W Twoim przypadku - biopsja a w innym przeprowadza się typowe badanie środoperacyjne...

W każdym przypadku powinna być wykonana najpierw biopsja.
Zanim chirurg zacznie operację winien wiedzieć z jakim typem nowotworu złośliwego ma do czynienia (wg obecnego stanu wiedzy medycznej mamy raki piersi a nie "raka piersi").

Timmie napisał/a:
Wszyscy tutaj jestesmy chorzy i potrzebujemy raczej dobrego slowa i pogodnego podejscia do sprawy

Przede wszystkim Forum to ma za zadanie dostarczenie rzetelnej informacji. W takim celu zostało ono założone.

Jolana napisał/a:
Badanie śródoperacyjne polega ono na pobraniu fragmentu tkanki usuniętego guza i zbadaniu przez lekarza histopatologa. Na podstawie wyniku tego badania chirurg podejmuje decyzję o ewentualnym usunięciu węzłów chłonnych.

Tylko pod warunkiem, że węzły chłonne są podejrzane klinicznie.
W innym przypadku (o ile są wskazania) decyduje wynik procedury badania węzła wartowniczego.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group