1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
prosze o pomoc
Autor Wiadomość
bylypalacz 


Dołączył: 12 Maj 2011
Posty: 9

 #1  Wysłany: 2011-05-12, 17:00  prosze o pomoc


Prosze o interpretacje moich wynikow RTG klatki piersiowej. Wiek 30 lat. Od miesiaca mam problemy z dusznosia. Mialem ostatnio wizyte u kardiologa ktory nic nie stwierdzil oraz pulmunologa ktory po wykonaniu wywiadu i spirometrii stwierdzil ze mam prawdopodobnie astme i chce mnie skierowac dodatkowo na badania do alergologa ale najpierw musze wykonac rtg klatki piersiowej.

A zatem dzisiaj bylem na RTG ale po 2 godzinach zadzwoniono do mnie z przychodni ze chca abym przyszedl wykonac jeszcze jedno dodatkowe zdjecie boczne prawego pluca ( W tym momencie juz zbladlem). No i oto te wynki:

W prawym górnym polu płucnym niejednorodne zmiany włókniste oraz słabo wysycone zagęszczenie wielkosci 23 mm wymagaja dalszej diagnostyki pulmonologicznej oraz porównania ze zdjeciami poprzednimi. Widoczne sa również niewielkie zmiany włókniste w lewym górnym polu płucnym. Poza tym innych zmian RTG nie stwierdza sie.

Otrzymujac te wyniki spytano sie mnie czy mialem wczesniej gruźlice lub czy mam kaszel.

Dlatego prosze o interpretacje tego opisu albowiem wizyte u pulmonologa mam dopiero za 3 tygodnie a jezeli to jest cos powaznego to chcialbym jak najszybciej udac sie na wizyte.

Najbardziej chodzi mi o ten fragment: słabo wysycone zagęszczenie wielkosci 23 mm
Czy to jest związane z gruzlica czy moze to byc np. rak pluc a te 23 mm to guz

prosze o szybka odpowiedz

PS. 12 lat palilem okolo paczki dziennie ale od miesiaca jak zaczely sie dusznosci to skonczylem z tym nalogiem :)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2011-05-12, 17:15  


To może być jakaś zmiana pozapalna, pogruźlicza, może być nowotwór. Na ten moment może to być w zasadzie wszystko.
Miałeś kiedyś gruźlicę?

Być może pulmonolog skieruje Cię dla pewności na TK klatki piersiowej (w sumie byłoby to wskazane) lub będzie chciał poobserwować i zrobić kontrolne RTG za 2-3 miesiące. Na podstawie samego RTG, które jest dość mało dokładnym badaniem, nie da się nic konkretnego powiedzieć. Zresztą, jak napisano w opisie zdjęcia - "wymagana dalsza diagnostyka pulmonologiczna".
_________________
 
bylypalacz 


Dołączył: 12 Maj 2011
Posty: 9

 #3  Wysłany: 2011-05-12, 17:22  


Nigdy nie mialem gruźlicy i nikt w moim otoczeniu tez nie mial.

A co oznacza stwierdzenie "słabo wysycone?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2011-05-12, 17:30  


No właśnie np. w gruźlicy zwykle spotyka się zazwyczaj dobrze lub średnio wysycone zmiany, dlatego tutaj tym bardziej trzeba by zrobić TK żeby ewentualnie sprawdzić węzły - lepiej wykluczyć najgorsze jak najszybciej niż zaniedbać.
Ale o tym zadecyduje pulmonolog, widząc zdjęcie będzie miał na pewno więcej przesłanek do decyzji.
_________________
 
bylypalacz 


Dołączył: 12 Maj 2011
Posty: 9

 #5  Wysłany: 2011-05-13, 12:21  


Wizyte u pulmonologa mam na wtorek ale dzisiaj poszedlem do swojego rodzinnego z samym opisem i według niego opis moze wskazywac na gruźlice bo podobno teraz jest bardzo duzo nowych zachorowan ale bez dokladnych badan nie da sie tego okreslic. Glupio to zabrzmi ale "bylbym ucieszony" gdybo okazalo sie ze to jest to bo caly czas mam obawy oby to nie bylo cos onkologicznego.
 
Ewelina Żurek 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 02 Gru 2010
Posty: 618
Skąd: Radom
Pomogła: 95 razy

 #6  Wysłany: 2011-05-13, 12:42  


jeśli mogę się wtrącić - nie czekaj 3 tyg. na wizytę u pulmonologa. Szukaj nawet prywatnie. Warto czasami samemu szukać pomocy, nie licząc na 'system" (medyczną opiekę państową).
Tymczasem pozdrawiam i życzę zdrowia. :)
 
Nika2 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 25 Lut 2011
Posty: 1606
Skąd: Wielkopolska
Pomogła: 297 razy

 #7  Wysłany: 2011-05-13, 12:55  


bylypalacz,
Popiera Ewelinę nie czekaj tak długo ,tylko idź na wizyte prywatnie.
Nie ma na co czekać.Trzy tygodnie to dość długo :roll:
Pozdrawiam
_________________
Życie jest piękne i warto Żyć
 
bylypalacz 


Dołączył: 12 Maj 2011
Posty: 9

 #8  Wysłany: 2011-05-13, 13:49  


Ale wizyte u pulmunologa mam teraz we wtorek. Przyspieszylem wizyte z konca maja bo przez to czekanie bym chyba zaczal swirowac :)
 
Nika2 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 25 Lut 2011
Posty: 1606
Skąd: Wielkopolska
Pomogła: 297 razy

 #9  Wysłany: 2011-05-13, 15:54  


bylypalacz,
To popieram mam nadzieję że nie będzie to nic onkologicznego .
Trzymam kciuki :)
_________________
Życie jest piękne i warto Żyć
 
Bblondi 



Dołączyła: 12 Lut 2011
Posty: 232
Pomogła: 22 razy

 #10  Wysłany: 2011-05-13, 22:45  


Bądź dobrej myśli - pamiętaj nastawienie to bardzo ważna broń przeciwko wszystkim chorobom. Ja tylko skomentuję (przepraszam jeśli urażę) okres palenia - 12 lat x 12 miesięcy x 30 dni x licząc średnio 4 zł za paczkę to wychodzi niezła sumka pieniędzy! Ale to już historia :-) Za 12 lat daj znać ile zaoszczędziłeś na tym nałogu. Pozdrawiam Aga
_________________
czas przemija nierówno - raz rwie przed siebie, to znów niemiłosiernie się dłuży - ale mimo to przemija, nawet mnie to dotyczy.
 
voli 



Dołączył: 10 Sty 2011
Posty: 96
Skąd: Kraków
Pomógł: 15 razy

 #11  Wysłany: 2011-05-13, 23:53  


Dobrze, że już "były palacz" :) Mam nadzieje, że nawet jeśli to nie będzie nic poważnego, to kolega do palenia nie wróci. Osobiście odradzam komu tylko mogę, niestety przyjaciele, rodzina nie słucha :| . Nie martw się na zapas, trzeba koniecznie wykonać dodatkowe badania i będzie wiadomo jak wygląda sprawa i co się do Ciebie przyczepiło. Trzymam kciuki.

Pozytywne myślenie mimo wszystko - Pamiętaj!

Pozdrawiam,
Tomek 8-)
_________________
Per aspera ad astra... - 09.04.2011 [*]
 
 
bylypalacz 


Dołączył: 12 Maj 2011
Posty: 9

 #12  Wysłany: 2011-05-18, 00:00  


Witam

A wiec bylem dzisiaj u pulmonolog. Według niej nie powinienem sie martwic bo zmiany ktore tam sa nie wygladaja na nawotwor a jak juz to bardziej na gruzlice ale... jak sie spytalem czy warto wykonac TK to pani sie zapytala czy mam mozliwosc zalatwienia, powiedzialem ze moge sobie od razu prywatnie zrobic to stwierdzila ze nie ma takiej potrzeby bo nie jest to konieczne. Ale w zwiazku z tym ze nadal mam dusznosci a minely 3 tygodnie od ostaniej wizyty gdzie zostal mi zapisny Fostex przy zdiagnozowaniu astmy to bardziej wskazana jest bronchoskopia aby sprawdzic co jest przyczyna dusznosci i co sie dzieje z oskrzelami. W zwiazku z tym mam skierownie do Wielkopolskiego Centrum Chorób Płuc i Gruźlicy. Pani pulmonolog tam tez pracuje i jutro mam do niej pojechac zawiez zdjecie RTG zeber ktore mialem robione rok temu (mialem zlamane 1 zebro po prawej stronie) bo chociaz to zdjecie jest wykonane w inny sposob to chcialaby je zobaczyc a dodatkowe jutro pokaze moje aktualne RTG radiologom ze szpitala.

Nie wiem co o tym sadzic. Czy naprawde nie powinienem sie martwic tak jak doktor mowila bo jakos dziwne wydaje mi sie to skierownie do szpitala(kod rozpoznania to R91 czyli nieprawidłowe wyniki badań obrazowych płuc) i wykonanie bronchoskopi z pominieciem TK. Czy bronchoskopie wykonuje sie w takich przypadkach bo jak czytam o tym badniu to zdecydowana wiekszosc tych badan jest robiona głównie w celu rozpoznania ewentualnego procesu nowotworowego ale fakt faktem jest tez info mowiace ze wykonuje sie takie badanie w celu zbadania duszności nieznanej przyczyny.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #13  Wysłany: 2011-05-18, 07:48  


Bronchoskopii nie wykonuje się tylko w celu potwierdzenia choroby nowotworowej. Bo wykluczyć tym badaniem nowotworu się nie da - spory procent bronchoskopii wychodzi negatywny (nie wykrywa kom. nowotworowych) mimo tego, że nowotwór istnieje.

Czemu dla pewności nie chcą zrobić tego TK - nie mam pojęcia.
Poczekajmy w takim razie na wynik bronchoskopii.
_________________
 
bylypalacz 


Dołączył: 12 Maj 2011
Posty: 9

 #14  Wysłany: 2011-05-18, 12:16  


Wlasnie jestem po rozmowie z moja pulmonolog i do szpitala ide 31 maja ale mam dzwonic teraz w poniedzialek bo jak bedzie miejsce to moze uda sie szybciej. Radiolog potwierdzil zmiany ale no moje pytanie czy ty moze byc cos onkologicznego uzyskalem znowu zapewnienie ze na to nie wyglada a bardziej na problemy z gruzlica lub jakies stany pozapalne ale dopiero badania w szpitalu wszystko wyjasnia. Osobiscie sie "ciesze" ze ide do tego szpitala bo mam nadzieje ze za jednym zamachem porobia mi badania i bede wiedzial przynajmniej na czym stoje bo czekanie na wizyty itp. jest masakryczne.

pozdrawiam
 
voli 



Dołączył: 10 Sty 2011
Posty: 96
Skąd: Kraków
Pomógł: 15 razy

 #15  Wysłany: 2011-05-18, 12:46  


bylypalacz wiem, że nie da się nie martwić ale staraj sie pomyśleć pozytywnie. Myśle, że gdyby to lekarzowi wyglądało na sprawy związane z nowotworem to by Ci powiedział. Dobrze, że to zostało wykryte i trzeba się tym zająć. Trzymam kciuki i mam nadzieje, że to nic bardzo poważnego.

Pozdrawiam,
Tomek
_________________
Per aspera ad astra... - 09.04.2011 [*]
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group