1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Richelieu
2013-01-19, 22:25
Guz Krukenberga
Autor Wiadomość
bodzia71 



Dołączyła: 19 Sty 2013
Posty: 41

 #16  Wysłany: 2013-05-08, 19:02  


Proszę niech ktoś się wypowie.... po jakim czasie pojawiają się przerzuty? Jak często powinnam mieć kontrole? Pozdrawiam serdecznie :)
_________________
"celem życia jest życie z celem..."
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #17  Wysłany: 2013-05-08, 20:10  Re: Guz Krukenberga


bodzia71 napisał/a:
Czy przez 5 miesięcy ognisko nowotworu mogło się nie powiększyć i nie dać zadnego przerzutu?

Myślę, że jest to możliwe jeśli skutecznie działa prowadzone w tym czasie leczenie mające na celu zapobieżenie progresji choroby (chemioterapia).
Bez takiego leczenia okres tak długiej samoistnej stabilizacji wydaje się być mniej prawdopodobny.

bodzia71 napisał/a:
po jakim czasie pojawiają się przerzuty?

Tego nie da się ocenić, zależy to od wielu czynników związanych z chorobą i organizmem,
nie ma sposobu "obliczenia" czasu, po jakim mogą pojawić się przerzuty.

[ Dodano: 2013-05-08, 20:32 ]
bodzia71 napisał/a:
Jak często powinnam mieć kontrole?

Nie znalazłem wytycznych dotyczących przypadków guza Krukenberga.
W odpowiednich Zaleceniach (2011 r.) dotyczących raka żołądka czytamy (str. 121):
Cytat:
Obserwacja po leczeniu i postępowanie w przypadku nawrotów
Nie ustalono optymalnego schematu nadzoru po leczeniu.
Zwykle zaleca się wizyty kontrolne co 3–6 miesięcy przez pierwsze 2 lata, co 6 miesięcy przez kolejne 3 lata, a później raz w roku.
Badania obrazowe, endoskopię oraz badania krwi wykonuje się w zależności od symptomatologii.
Leczenie nawrotów jest mało skuteczne i wskazania są indywidualizowane.


Z kolei w Zaleceniach (2011 r.) dotyczących nowotworów o nieznanym ognisku pierwotnym
nie ma wskazań dotyczących częstości kontroli skuteczności leczenia.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
bodzia71 



Dołączyła: 19 Sty 2013
Posty: 41

 #18  Wysłany: 2013-05-08, 22:14  


Bardzo Panu dziękuję za odpowiedź :) Lekarz powiedział mi, że nie spotkał się jeszcze z takim przypadkiem jak mój. Oprócz wycięcia przerzutu nie miałam zadnego leczenia, ponieważ ogniska nowotworu nie wykryto i nie wiadomo jaki to nowotwór. Może ognisko jest uśpione? Trzymam się myśli, że w tej chwili jestem zdrowa i za pól roku do kontroli. Myślę jeszcze, czy może zrobić sobie badania krwi na markery CA 72-4, CA 19-9, CEA. miałam je robione w pażdzierniku, wszystkie były w normie, może warto je powtórzyć? Przed operacją miałam oznaczony marker CA-125 i też był w normie.
Pozdrawiam serdecznie :)
_________________
"celem życia jest życie z celem..."
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #19  Wysłany: 2013-05-08, 22:30  


bodzia71 napisał/a:
Myślę jeszcze, czy może zrobić sobie badania krwi na markery CA 72-4, CA 19-9, CEA. miałam je robione w pażdzierniku, wszystkie były w normie, może warto je powtórzyć?

Skoro znamy wartości 'wyjściowe' markerów z okresu rozpoczęcia leczenia,
to moim zdaniem warto teraz wykonać ich ponowne oznaczenie,
porównanie do wartości poprzedniej powie znacznie więcej niż jedynie same ich wartości.

bodzia71 napisał/a:
Przed operacją miałam oznaczony marker CA-125 i też był w normie.

Analogicznie jak wyżej - sądzę, że warto monitorować wartość tego markera.

Generalna uwaga dotycząca wszystkich tych markerów:
najlepiej byłoby, gdyby ich wartości zostały zbadane w tym samym laboratorium co poprzednio
(i co oczywiste - wszystkich tych markerów, które poprzednio były badane).

bodzia71 napisał/a:
Oprócz wycięcia przerzutu nie miałam zadnego leczenia, ponieważ ogniska nowotworu nie wykryto i nie wiadomo jaki to nowotwór.

Poproś lekarza o opinię, czy nie widzi potrzeby uzupełnienia leczenia,
jeśli nie, to dlaczego (może np. "trzyma je w rezerwie" na wypadek wznowy ?).

bodzia71 napisał/a:
Może ognisko jest uśpione? Trzymam się myśli, że w tej chwili jestem zdrowa i za pól roku do kontroli.

Na ten temat nie potrafię się wypowiedzieć, ale bardzo Ci życzę, by było tak jak mówisz.

_itsme_
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
bodzia71 



Dołączyła: 19 Sty 2013
Posty: 41

 #20  Wysłany: 2013-05-09, 13:12  


Onkolog twierdzi, że nie ma sensu stosować chemioterapii, bo nie wiadomo na co, a chemia jak wiadomo może uszkodzić zdrowe narządy, na razie tylko kontrola i obserwacja własna, gdyby się coś działo natychmiast się zgłosić. Tylko ja sobie zdaje sprawę, gdy cos już daje objawy to jest juz wtedy stan zaawansowany...Obecnie dobrze się czuje, tylko od dwóch miesięcy mam nocny kaszel, który mnie niepokoi, zadnej infekcji nie ma, na tle alergicznym też nie. Biore jeszcze lek antydepresyjny, ale psychiatra twierdzi, że mało prawdopodobne, że to od leku, który mi przepisała. Jeszcze raz dziękuję za Pana sugestie i pozdrawiam :)
_________________
"celem życia jest życie z celem..."
 
bodzia71 



Dołączyła: 19 Sty 2013
Posty: 41

 #21  Wysłany: 2014-02-05, 20:55  


Witam serdecznie :) pojawiam się 18 miesiecy po radykalnej operacji narządów kobiecych z rozpoznaniem rak Krukenberga i chcę napisać, ze jestem czysta!!! Lekarze nie spotkali sie z takim przypadkiem....Piszę ponieważ chce przekazac innym chorym, zeby sie nie poddawali, bo w zyciu wszystko jest mozliwe!! Pozdrawiam serdecznie, walczcie inie poddawajcie się kochani :)

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2014-02-05, 21:06 ]
Bardzo miło, oby więcej takich wiadomości na naszym forum ! Pozdrawiam serdecznie. :)

_________________
"celem życia jest życie z celem..."
 
ankita 


Dołączyła: 17 Mar 2012
Posty: 258
Pomogła: 23 razy

 #22  Wysłany: 2014-02-05, 21:28  


Pięknie!!!! Oby tak dalej i oby takich przypadków więcej!!! Świetne wieści, nadzieja najważniejsza!
 
bodzia71 



Dołączyła: 19 Sty 2013
Posty: 41

 #23  Wysłany: 2014-04-15, 16:54  


Witam serdecznie :) mam pytanie odnośnie nowotworu jelita grubego...jakie są objawy, czy zawsze sie chudnie? czy mozliwy jest guz w jelicie i wyniki krwi- hemoglobina 13,2, czy krew utajona w kale obniza wartosc hemoglobiny? czy moze byc w normie?
_________________
"celem życia jest życie z celem..."
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #24  Wysłany: 2014-04-15, 17:39  


Cytat:
Do najczęstszych objawów raka okrężnicy należą:
- krwawienie utajone
- krwawienie jawne (częściej w guzach lewej strony okrężnicy)
- wyczuwalny przez powłoki brzuszne guz
- bóle brzucha
- chudnięcie
- wzdęcie brzucha
- gorączka
- brak łaknienia
- niedrożność
- zmiana rytmu wypróżnień
- powiększenie wątroby (związane z wystąpieniem przerzutów)
- powiększenie obwodu brzucha (wodobrzusze, wysięk nowotworowy)

źródło: http://onkonet.pl/dp_npp_rakokreznicy.html

Cytat:
Do najczęstszych objawów raka odbytnicy należą:
- krwawienie utajone lub jawne
- stolce śluzowe
- wyczuwalny podczas badania per rectum guz
- bóle w dole brzucha
- chudnięcie
- wzdęcie brzucha
- gorączka
- brak łaknienia
- niedrożność układu pokarmowego
- zmiana rytmu wypróżnień
- powiększenie wątroby (spowodowane przerzutami nowotworu)
- powiększenie obwodu brzucha (wodobrzusze, wysięk nowotworowy)

źródło: http://onkonet.pl/dp_npp_rakodbytnicy.html

Cytat:
czy mozliwy jest guz w jelicie i wyniki krwi- hemoglobina 13,2

Tak, guz nie oznacza od razu spadku hemoglobiny jeśli nie powoduje krwawienia.

Cytat:
czy krew utajona w kale obniza wartosc hemoglobiny? czy moze byc w normie?

Może obniżać, ale niekoniecznie do wartości poza normą (choć może być i tak).
_________________
 
bodzia71 



Dołączyła: 19 Sty 2013
Posty: 41

 #25  Wysłany: 2014-04-15, 19:12  


Bardzo dziękuję za odpowiedź absenteeism:) trochę mnie niepokoi mój rytm wypróznien :( boli mnie tez brzuch, ale tylko w nocy, tak jakby jajniki bolały, których nie mam :) wiec mysle, ze to jelita...ostatnio miałam badaną krew, ob, cukier, cholesterol, mocz, tarczyca wszystkie wyniki ksiażkowe :) moze to kwestia diety....zadnych innych objawów nie mam, no moze ciagle jestem zmeczona, ale przypisuje to przesileniu wiosennemu :) markery miałam oznaczane w styczniu, wszystkie w normie, nie rosną.....czy warto mi zrobić test na krew utajoną, czy przy pozytywnym stolec wygląda ciemniej, bo u mnie jest raczej jasny.
_________________
"celem życia jest życie z celem..."
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #26  Wysłany: 2014-04-15, 19:31  


Zrobić można, ale to też nie jest test 100% dokładny i pewny.
_________________
 
bodzia71 



Dołączyła: 19 Sty 2013
Posty: 41

 #27  Wysłany: 2014-05-02, 23:46  


witam, problemy z jelitami mineły :) wszystko sie ustabilizowało. Ostatnio za to wyczułam przypadkowo ma swojej szyi, na tylnej czesci mały guzek, po lewej stronie(ok 1 cm) -około dwóch tygodni temu...
nie boli, nie przemieszcza sie, raczej nie rosnie...co to moze być ? czy mam sie martwic? czy wystarczy na razie obserwowac?
pozdrawiam serdecznie
_________________
"celem życia jest życie z celem..."
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #28  Wysłany: 2014-05-03, 01:50  


bodzia,
może to być powiększony węzeł chłonny. Do konsultacji z lekarzem, być może do diagnostyki USG. Przyczyn powiększonego węzła może być wiele - infekcja, stan zapalny, ale także proces nowotworowy, dlatego nie powinnaś sprawy lekceważyć. Trzymam kciuki żeby nie okazało się to niczym "poważnym".
 
bodzia71 



Dołączyła: 19 Sty 2013
Posty: 41

 #29  Wysłany: 2014-05-04, 18:34  


Ptaszenio, dziękuję, mysle ze to nic takiego, boje sie nawet myslec, ze to moze byc przerzut na wezły chłonne....jutro smigam do lekarza, niech to obejrzy, pozdrawiam :)

[ Dodano: 2014-05-05, 12:49 ]
Witam,
mam powiekszony wezeł chłonny, moze to byc zupelnie nic groznego, ale w moim przypadku, gdzie ogniska pierwotnego nowotworu nie znaleziono trzeba to dokładnie zbadać. Dostałam skierowanie do chirurga onkologa, który pewnie skieruje mnie na usg. Dam znac jak bede po badaniu. Podrawiam serdecznie :)
_________________
"celem życia jest życie z celem..."
 
bodzia71 



Dołączyła: 19 Sty 2013
Posty: 41

 #30  Wysłany: 2014-05-17, 18:19  


Witam, zrobiłam sobie usg prywatnie i jest ok, znaleziono wiecej powiekszonych wezłow chłonnych na szyi, ale prawdopodobnie odczynowe. W centrum onkologicznym usg mam dopiero 30 maja. Chce porównać wyniki, czy diagnozy sa takie same. Pozdrawiam serdecznie :)

[ Dodano: 2014-05-17, 18:24 ]
Oto wynik usg:

USG:
Wyczuwalny w tkance podkórnej węzeł karkowy lewy który był powodem wizyty ma długośc 0,93 cm i szer 0,42 cm. Znacznie większy jest węzeł na wysokości podziału lewej tętnicy szyjnej i ponizej kąta żuchwy dł. 3,4 cm i szer 1 cm lecz równiez nie ma jednoznacznie patologicznych cech, prawdopodobnie odczynowy. Po prawej kilka węzłów wzdłuż prawych naczyn szyjnych max 1,96 i w krótkiej osi 0,87x0,67 cm i kolejny 1,99 cm x 0,95 cm równiez bez typowo patologicznego obrazu. Prawe węzły karkowe niepowiększone. Węzły nadobojczykowe obustronnie niepowiększone.
_________________
"celem życia jest życie z celem..."
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group