1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Wątroba trzustka ognisko wynik RM pytanie
Autor Wiadomość
Kamil84 


Dołączył: 12 Lut 2016
Posty: 2
Skąd: Radom

 #1  Wysłany: 2016-02-12, 06:41  Wątroba trzustka ognisko wynik RM pytanie


Witam, mam na imię Kamil, mam 32 lata

W skrócie opiszę swój przypadek. W roku jesienią 2011 roku zachorowałem na Mononukleozę; podczas hospitalizacji przy badaniu USG jamy brzusznej wykryto u mnie w "prawym płacie wątroby hiperechogeniczną zmianę o wymiarach 9x10 mm o charakterze naczyniaka - poza tym wątroba, trzustka , śledziona i obie nerki o prawidłowej echostrukturze".

Zaleceniem było TK - badanie wykonano miesiąc po w/w usg i stwierdzono:
"w segmencie 6 wątroby w sąsiedztwie gałęzi żyły wrotnej prawej widoczny obszar śr. 6 mm ulegający słabszemu wzmocnieniu po podaniu środka cieniującego w fazie żylnej badania, izodensyjny w fazie opóźnionej - może odpowiadać naczyniakowi. Poza tym wątroba, śledziona, śledziona dodatkowa 14mm, trzustka, obie nerki bez widocznych zmian. Pęcherzyk żółciowy bez uwapnionych złogów, PŻW i wewnątrzwątrobowe drogi żółciowe nieposzerzone. Powiększenia węzłów chłonnych jamy brzusznej nie uwidoczniono.

Lekarz prowadzący od mononukleozy i chorób wątroby w jednej osobie zalecił obserwację i badania kontrolne. Badania krwi dotyczące wątroby wychodziły dobrze, miałem chyba jeszcze po TK trzy razy USG. Ostatnie USG jamy brzusznej ze stycznia 2015 roku:
"pęcherzyk żółciowy bez złogów. PŻW i drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe nieposzerzone. W prawym płacie wątroby hyperechogeniczny guzek 8x10 mm - najpewniej naczyniak - obraz jak w badaniu poprzednim. Poza tym wątroba, trzustka, śledziona i obie nerki o prawidłowej echostrukturze. Powiększenia węzłów chłonnych okołoaortalnych nie uwidoczniono.

Po tym badaniu dostałem od lekarza w celach kontrolnych skierowanie na RM jako dokładniejsze zapoznanie się z tym Moim naczyniakiem. RM wykonane zostało w tym tygodniu, wczoraj odebrałem wyniki i czytam:

"Dane kliniczne: naczyniak wątroby. Podejrzenie.
Technika badania: badanie wykonano w sekwencjach: FIESTA, DWI, FSPGR, SSFSE I LAVA uzyskującobrazy T1 i T2 zależne w płaszczyznach strzałkowej, osiowej i czolowej . Podano dożylnie środek paramagnetyczny.
Opis: pęcherzyk żółciowy bez załogów.
W głowie trzustki po dożylnym podaniu środka paramagnetycznego hypointensywne ognisko o średnicy 7 mm, niewidoczne w pozostałych sekwencjach - niejednoznacznego charakteru - wskazane badanie kontrolne,
Poza tym wątroba, trzustka i śledziona zmian nie wykazują; śledziona dodatkowa o średnicy 12 mm. Nadnercza niezmienione. Nie stwierdza się płynu w jamie otrzewnej. Nie uwidoczniono obecności znamiennie powiększonych wezłów chłonnych w obrębie jamy brzusznej i miednicy małej. Wnioski jak w opisie"

Moje pytania:
1. Czy ktoś wie z forumowiczów co się stało z tym naczyniakiem na wątrobie do którego przyzwyczaiłem się że mam?
2. Co to jest to hypointensywne ognisko o średnicy 7 mm? Prześledziłem forum piszecie, że wykryto guza, a ja mam ognisko czy to też guz czy coś innego?
3. Jakie badania kontrolne wskazane są w tym przypadku zgodnie z opisem RM?

Jeśli ktoś mogłby mi odpowiedzieć byłbym niezmiernie wdzięczny. Wizytę kontrolną u lekarza mam dopiero za miesiąc i nie wiem czy z tym wynikiem RM iść do lekrarza prowadzącego, który zajmuje się wątrobami, czy szukać kogoś kto jest specjalista od trzustki. Czy mogę czekać tyle czy juz muszę coś działać.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2016-02-12, 10:02  


Kamil84,
Rozbieżności w opisach badań obrazowych najlepiej wyjaśniać z radiologiem opisującym badania. Czy radiolog od MRI miał od Ciebie płytkę i opis wcześniejszego tk? Wiedział z jakim konkretnie problemem przychodzisz?
Co do zmiany w trzustce - ognisko hypointensywne to nie to samo co guz.
O dalszym postępowaniu diagnostycznym zadecyduje lekarz - nie musisz szukać innego lekarza, hepatolog trzustką też się zajmuje. I możesz poczekać do wyznaczonej wizyty.
Pozdrawiam serdecznie.
 
Kamil84 


Dołączył: 12 Lut 2016
Posty: 2
Skąd: Radom

 #3  Wysłany: 2016-02-12, 11:43  


Odpowiadając na pytania: Tak, zostawiłem zarówno płytę z badania TK jak i opis, a także opis ostatniego USG, więc powód badania był w pracowni RM znany, zatem postaram się dowiedzieć czegoś od radiologa. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group