1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz jajnika
Autor Wiadomość
dumspero 


Dołączyła: 16 Gru 2012
Posty: 6

 #1  Wysłany: 2012-12-16, 14:38  Guz jajnika


Witam

7 lat temu mialam wykonana laparoskopie z powodu duzej torbieli na lewym jajniku i cysty dermoidalnej na prawym jajniku. Zmiany te byly wielkosci , banalnie mowiac ogromnej pomaranczy.
Po zabiegu nie mialam zadnego leczenia.
Musze szczerze przyznac ze zaniedbalam rowniez kontrole ginekologiczne, mimo ze miesiaczki byly nieregularne, czasami pojawialo sie klucie w podbrzuszu, bylam wrazliwa na zmiany temperatury co objawialo sie bolem podbrzusza etc.

2 miesiace temu wybralam sie w koncu na badanie i usg. Generalnie zmusily mnie do tego ciagnace sie w nieskonczonosc zapalenia pochwy i objawy z tym zwiazne. Chodzilam wczesniej do lekarza ale tylko na badanie, zazywalam tabletki ktore na jakis czas usuwaly objawy ktore i tak wracaly i tak w kolko.

2 miesce temu po wykonaniu usg dopochwowo lekarz stwierdzil, tym razem tylko na lewym jajniku torbiel wielkosci 4x3 i guz 5x4.5. Guz okreslil jako prawdopodobnie teratoma tylko ze tym razem wlasnie na prawym jajniku.

Pare miesiecy temu bolaly mnie jajniki, tak jak pisalam miesiaczka nieregularna, mimo staran ciazy brak od wielu lat, biegunki na przemian z zaparciami, ogolne oslabienie, czasami dretwnienie lewej nogi i wiele innch objawow.
Co ciekawe teraz te objawy ustapily. Mam czasami parcie na mocz, tak jakbym nie zalatwila sie "do konca" ale nic poza tym. Nie mam rozwniez bolow podbrzusza. Moja ostatnia miesiaczka trwal 2 dni tak zreszta jak w zasadzie inne 2-3 dni i koniec ale naprawde nic innego mi obecnie nie dolega.

Morfologia wyszla dobrze miesiac temu tak samo jak usg jamy brzusznej, z tym ze wezly chlonne nie byly widoczne ale poza tym wszystko ok. Lekarz dal mi skierowanie do kliniki. Zaniepokoil sie.
Jak widac po tym co pisze do szpitala nie poszlam. nie pytajcie o powod. Planuje to zrobic w styczniu badz lutym.

Ostatnimi czasy czuje pobolewania ale juz w prawym jajniku. Niewielkie, nieuciazliwe.

Czy sadzicie ze to moze byc cos powaznego skoro nie mam specyficznych i uciazliwych objawow? Brak ich wlasnie nie mobilizuje mnie do szybkiego dzialania, wiem, glupie ale tak jest.

Pozdrawiam wszystkich

[ Dodano: 2012-12-16, 14:42 ]
aha, w opisie usg mam: torbiel z przylegajacym heper(...) guzem, to znaczy ze guz przylega do jajnika czy do torbieli?
wiem, mozecie sie smiac z mojego pytania ale coz, nie wiem tego wiec pytam.

[ Dodano: 2012-12-16, 14:47 ]
Dodam jeszcze, ze niedawno stracilam milosc mojego zycia.
Byl taki mlody.... Zmarl na raka w bardzo krotki czasie. zrzadzenie losu? Jak sie wali to juz chyba wszystko....
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2012-12-16, 15:31  


dumspero napisał/a:
2 miesce temu po wykonaniu usg dopochwowo lekarz stwierdzil , tym razem tylko na lewym jajniku torbiel wielkosci 4x3 i guz 5x4.5.
guz okreslil jako prawdopodobnie teratoma tylko ze tym razem wlasnie na prawym jajniku.

Torbiel na lewym, a guz na prawym jajniku, czy guz na obu ?
Informacje podane przez Ciebie są zapisane nieprecyzyjnie (porównaj ten post).

Niezależnie od tego te zmiany mogą kwalifikować się do usunięcia,
uważam, że pozbycie się ich i w takim razie histopatologiczne przebadanie jest najlepszym postępowaniem,
dającym w następstwie pewność co do dalszego postępowania.

Pozdrawiam i witam Cię na forum,
współczuję utraty Twojego Ukochanego. ::rose::
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #3  Wysłany: 2012-12-16, 15:56  Re: guz jajnika


dumspero napisał/a:
Witam
7 lat temu mialam wykonana laparoskopie z powodu duzej torbieli na lewym jajniku i cysty dermoidalnej na prawym jajniku. Zmiany te byly wielkosci , banalnie mowiac ogromnej pomaranczy.
Tak dla jasności sprawy ;) - cysta dermoidalna - to też torbiel tylko o charakterze nowotworowym (skórzasta), inaczej nazywana potworniakiem. Stanowi on jakby mieszaninę rozmaitych tkanek. Przede wszystkim przyjmuje formę torbieli skórzastej (dermoidalnej). Guz łagodny.

Cytat:
2 miesce temu po wykonaniu usg dopochwowo lekarz stwierdzil , tym razem tylko na lewym jajniku torbiel wielkosci 4x3 i guz 5x4.5. guz okreslil jako prawdopodobnie teratoma tylko ze tym razem wlasnie na prawym jajniku.

Torbiele mają niestety tendencję do nawrotów i często pojawiają się po przeciwnej stronie.

Teratoma czyli potworniak, zwany też torbielą skórzastą, jak napisałam wyżej to guz łagodny.
Torbiele skórzaste przybieraja nawet bardzo duże rozmiary. Ze względu na umiejscowienie i rozmiary uciskają na narządy w jamie brzusznej powodując dolegliwości bólowe, problemy z wypróżnianiem oraz problemy z oddawaniem moczu.


Cytat:
Pare miesiecy temu bolaly mnie jajniki, tak jak pisalam miesiaczka nieregularna, mimo staran ciazy brak od wielu lat, biegunki na przemian z zaparciami, ogolne oslabienie, czasami dretwnienie lewej nogi i wiele innch objawow.

Objawy powyższe mogą się pojawiać nieregularnie...

Cytat:
lekarz dal mi skierowanie do kliniki. zaniepokoil sie. Jak widac po tym co pisze do szpitala nie poszlam. nie pytajcie o powod. Planuje to zrobic w styczniu badz lutym. ostatnimi czasy czuje pobolewania ale juz w prawym jajniku. niewielkie, nieuciazliwe.

Moim zdaniem nie powinnaś odkładać skierowania do szpitala. Torbiele tego typu mogą także wywołać wiele różnych powikłań (np.; pęknąć lub ulec skręceniu).
Druga istotna sprawa - torbiel skórzasta powinna być całkowicie usunięta chirurgicznie i oceniona histopatologicznie.
I zgodnie z zasadami sztuki medycznej ;) im wcześniej chora podda się operacji i im mniejsza jest torbiel, tym mniejszy zasięg samego zabiegu.
Tak naprawdę z czym mamy do czynienia wiadomo będzie dopiero po badaniu histopatologicznym.

Jednak nie martw się na zapas, zgłoś się w miarę szybko do szpitala ...
Jestem pewna, że wszystko będzie w należytym porządku...

:uhm!:
_________________
Aegrotus sacra est...
 
dumspero 


Dołączyła: 16 Gru 2012
Posty: 6

 #4  Wysłany: 2012-12-16, 16:31  


Przepraszam za chaos. Ostatnimi czasy jest moim nierozlacznym przyjacielem. Probuje poskladac zycie jednak nie zawsze udaje sie to w sposob czysty i klarowny tudziez zrozumialy. Potworniaka mialam 7 lat temu na prawym jajniku. Teraz na lewym jajniku mam torbiel z przylegajacym guzem. Torbiel i guz na lewym jajniku. O to mi chodzilo w poprzednim poscie.Czy jezli hipotetycznie teraz jest nawrot i teoretycznie jest to znowu cysta skorzasta to czy jak bede zwlekac z opercaja czy moze sie to przerodzic w cos zlosliwego czy tego typy guzy nie maja do tego dendencji?
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #5  Wysłany: 2012-12-16, 16:37  


Trudno powiedzieć, jednak jak podają źródła koło 1-2% tych torbieli może ulec złośliwej transformacji, przekształcić się w nowotwór złośliwy....
_________________
Aegrotus sacra est...
 
dumspero 


Dołączyła: 16 Gru 2012
Posty: 6

 #6  Wysłany: 2012-12-16, 16:52  


Serdecznie dziekuje za odpowiedzi. Sledze to forum od dluzszego czasu, najpierw z powodu mojego meza a teraz z wlasnego. Przeczytalam chyba wszystko co bylo mozliwe do przeczytania a jednak dalej szukam. Napisalam tutaj nie z powodu strachu odnosnie wlasnego zdrowia, bo wiem ze bez szpitala sie nie obejdzie. Chcialam poznac wasze zdanie. Jolu, a czy to normalne ze po tylu latach pojawil sie dermoid na drugim jajniku?
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #7  Wysłany: 2012-12-16, 19:09  


Cytat:
czy to normalne ze po tylu latach pojawil sie dermoid na drugim jajniku?

Tak, mogą się pojawić po kilku latach też.. Niestety istnieje zwiększone ryzyko ponownego pojawienia się tej torbieli u na tym samym jajniku lub po przeciwnej stronie - jak jest w Twoim przypadku..

Są też opinie o rodzinnym występowaniu tego nowotworu zarodkowego.
Jak dotąd nie odkryto skutecznej metody zapobiegania ich nawrotom... Ba, zdarza się niekiedy tak, torbiel Dermoid występuje jednocześnie na obu jajnikach ( na szczęście niezmiernie rzadko ). Dobrą wiadomością dumspero, jest to, że 98 procent tych nowotworów są łagodne.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
dumspero 


Dołączyła: 16 Gru 2012
Posty: 6

 #8  Wysłany: 2012-12-17, 18:07  


Witam
Mam pytanie do specjalstow - czy na obrazie USG mozna znalezc jakies charakterystyczne elementy tudzuez "cos" co rozroznialo by potworniaka dojrzalego od niedojrzalego? To wszystko sa oczywiscie pytania hipotetyczne , wiem, ze wynik histo wszystko wykaze, jednak zastanawiia mnie czy patrzac na obraz mozna cos niego wnioskowac. Dzieki wiekie za odpowiedz. pozdrawiam
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #9  Wysłany: 2012-12-17, 22:28  


Witam,

Zdecydowanie nie można. Potworniaki dojrzałe od niedojrzałych różnicuje się wyłącznie na podstawie obrazu mikroskopowego. Elementem warunkującym rozpoznanie jednego z powyższych jest dojrzałość histologiczna tkanek - czy tkanki (elementy morfotyczne) budujące guza są w pełni dojrzałe (a więc na przykład czy guz zawiera w pełni wykształcone elementy wszystkich trzech listków zarodkowych) czy są niedojrzałe (a więc obecne są prymitywne elementy, które w normalnych warunkach będą ewaluować do dojrzałych tkanek lub komórki anaplatyczne).

Natomiast odniosę się co do łagodności tego rodzaju nowotworów. Wyłącznie potworniaki dojrzałe w wieku dziecięcym są łagodne. Wszystkie rozpoznania teratoma maturum w przypadku dorosłych muszą być traktowane jako nowotwory tzw. złośliwe miejscowo tj. takie, które naciekają okoliczne tkanki ale zwykle nie dają przerzutów odległych. Co bardzo istotne znam wiele przypadków w których teoretycznie potworniaki dojrzałe przerzutują do lokalizacji odległych, dlatego u dorosłych zawsze brana jest pod uwagę opcja najbardziej niekorzystna. Co więcej - rozpoznanie teratoma immaturum (formy niedojrzałej) jest zawsze związane z rozpoznaniem nowotworu złośliwego. Warto mieć to na uwadze podczas podejmowania decyzji o leczeniu (argumenty przemawiają za szybką operacją). No i przede wszystkim leczeniem z wyboru guzów o morfologii teratoma jest leczenie operacyjne.

Pozdrawiam
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
dumspero 


Dołączyła: 16 Gru 2012
Posty: 6

 #10  Wysłany: 2013-01-17, 10:06  


Witam. Ja nadal przed pobytem w szpitalu. Mam takie pytanie. Jak wiadomo mam guza i jednoczesnie torbiel na lewym jajniku. Nie mam stalych dolegliwosci bolowych podbrzusza. Natomiast pobolewa mnie prawy jajnik. Nie sa to silne bole ale odczuwam z tego powodu dyskomfort. Moze mi ktos hipotetycznie powiedziec co to moze znaczyc ze niby guz jest na lewym jajniku a mnie boli prawy? Dizekuje za potencjalna odpowiedz
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #11  Wysłany: 2013-01-17, 10:34  


dumspero napisał/a:
(...) Natomiast pobolewa mnie prawy jajnik. Nie sa to silne bole ale odczuwam z tego powodu dyskomfort. Moze mi ktos hipotetycznie powiedziec co to moze znaczyc ze niby guz jest na lewym jajniku a mnie boli prawy?

Hipotetycznie - może to być ból promieniujący. Ból taki medycy nazywają - bólem z przeniesienia. Pochodzi z chorego narządu ale odczuwany jest w miejscach innych niż ten narząd czy jego umiejscowienie. Przykładem może być ból spowodowany stanem zapalnym wyrostka robaczkowego, który często lokalizuje się po przeciwnej stronie lub w okolicy prawego podżebrza.
Analogicznie bywa z chorobami pęcherzyka żółciowego, ból odzywa się w znacznej odległości od okolicy pęcherzyka żółciowego.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
dumspero 


Dołączyła: 16 Gru 2012
Posty: 6

 #12  Wysłany: 2014-01-23, 19:47  


Witam
Zdecydowałam sie w końcu na zabieg i jestem po laparoskopii. Samopoczucie świetnie, tak i zaraz po zabiegu jak i teraz. Zdziwieni byli niemal wszyscy że na drugi dzień po zabiegu, rano, siedzialam na łożku, ubrana i gotowa do wyjscia. Pielęgniarki nie kryły zdziwienia a lekarz patrząc na mnie nie miał wątpliwości - do domu. Zero bólu, nie dostawałam nic przeciwbólowego bo nie było konieczności wiec odmówiłam. Sama nie mogłam uwierzyć ze tak rewelacyjnie sie czuje. Po dwóch dniach juz siedziałam za kółkiem i praktycznie robiłam wszystko oprócz dzwigania, czego nie robie nadal. Odebrałam wyniki histopatologiczne ale jeszcze nie dotarłam z nimi na wizyte do mojego lekarza i mam cichą nadzieje na Waszą pomoc. Wyniki brzmi: teratoma adultum cysticum, cystes folliculares et corpora albicantia ovarii. Oczywiscie sprawdziłam i przeczytalam troszke nt powyższy ale postanowiłam jeszcze Was zapytac. Czy to naprawde jak piszą nie wymaga leczenia dalszego? Chcialabym zajść w ciążę, ale czy ta druga część wyniku histop. nie bedzie miała wpływu na to? Czy jednak coś jest nie w takim porządku jakim powinno byc? Z góty dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam serdecznie
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #13  Wysłany: 2014-01-24, 12:10  


dumspero napisał/a:
teratoma adultum cysticum, cystes folliculares et corpora albicantia ovarii.

Potworniak dojrzały torbielowy, torbiele pęcherzykowe i ciałka białawe jajnika.

dumspero napisał/a:
Czy to naprawde jak piszą nie wymaga leczenia dalszego?

Operacyjne usunięcie zmiany w całości z marginesami zdrowej tkanki wokół (tj. radykalne)
powinno zakończyć postępowanie lecznicze, porównaj post #9 Viooma, drugi akapit.
Konieczna będzie oczywiście dalsza okresowa obserwacja, ale powinno nie być więcej "niemiłych niespodzianek".

dumspero napisał/a:
Chcialabym zajść w ciążę, ale czy ta druga część wyniku histop. nie bedzie miała wpływu na to?

Stwierdzona obecność ciałek białawych jest typowa jako skutek występowania cyklu miesiączkowego
i powinna nie mieć wpływu na Twoje plany rodzicielskie po zakończeniu leczenia (wygojeniu się ran pooperacyjnych).
Obecność torbieli pęcherzykowych wymaga oceny przez lekarza Twojej sytuacji
pod kątem ewentualnej konieczności chwilowego zaczekania z rodzicielstwem,
jednak nie jest bezwzględną przeszkodą w jego planowaniu.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group