1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Gruczolakorak trzustki - podwyższone enzymy wątrobowe
Autor Wiadomość
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #16  Wysłany: 2012-11-03, 15:23  


W gastroskopii nic onkologicznie podejrzanego nie widać.
_________________
 
ewelina.wis 


Dołączyła: 08 Wrz 2012
Posty: 101
Pomogła: 17 razy

 #17  Wysłany: 2013-01-06, 18:44  


anita, jak się czuje Mama? pozdrawiam serdecznie.
 
anitaw 


Dołączyła: 21 Cze 2012
Posty: 18
Skąd: Wrocław
Pomogła: 1 raz

 #18  Wysłany: 2013-01-09, 14:09  


Dziękuję ewelina.wis za zainteresowanie. Czytałam Twój wątek i bardzo mi przykro z powodu Twojej mamy.

Moja mama czuje się dobrze. Ostatnie badania obrazowe nie wykazały przerzutów czy wznowy i to najwspanialsza wiadomość jaka może być! Niestety już trochę czasu minęło i po wielkiej radości pojawił się już przerażający, paraliżujący strach przed wynikami kolejnych badań :(

Operacja mamy była bardzo poważna i teraz walczymy z jej konsekwencjami (problemy z wątrobą i przewodami trzustkowymi). Na 14 stycznia mamy wyznaczony termin w szpitalu celem dokładniejszych badań (EUS) w tym zakresie. Zobaczymy...
Niestety mama nie może w pełni dojść do siebie, przytyć, nie może normalnie jeść ze względu na wspomniane wyżej problemy. Ale nauczyliśmy się cieszyć z tego, że mamy szanse walki i walczymy!

Pozdrawiam Cię serdecznie

[ Dodano: 2013-01-10, 12:52 ]
Ponownie bardzo proszę o pomoc.

Wczoraj mama miała robione USG (w celu sprawdzenia sytuacji po upadku w wyniku, którego złamała żebra). Opis badania zamieszczam poniżej (niestety nie mam dostępu do oryginału).

Wynika badania:
Wątroba jednorodna, hiperechogenna, wielkość na górnej granicy normy, brzeg wątroby zaokrąglony. Wnęka wątroby prawidłowa. PŻW i przewody wewnątrzwątrobowe -nieposzerzone. Spływ naczyń żylnych wątrobowych i układ wrotny- prawidłowy. Wzdłuż naczyń żylnych układu wrotnego pasmowate zwłóknienia. Reakcja żył wątrobowych i żyły głównej dolnej na fazę wdechową prawidłowa.
Pęcherzyk żółciowy stan po holecystektomii.
Trzustka głowa o średnicy 26 mm, dość jednorodna, hiperechogenna, trzon o grubości 6 mm, ogon w najszerszym miejscu do 13mm. Przewód trzustkowy nieposzerzony. Śladowa ilość płynu przy powierzchni trzewnej wątroby, śledziony i między pętlami jelit.
Śledziona jednorodna, normoechogenna, niepowiększona, prawidłowa. Aorta o prawidłowym przebiegu i szerokości. Przestrzeń okołoaortalna prawidłowa.
Nerka prawa o prawidłowym położeniu, prawidłowej wielkości, bez ech, złogów i zastojów moczu.
Nerka lewa o prawidłowym położeniu, prawidłowej wielkości, bez ech, złogów i zastojów moczu. Pęcherz moczowy średnio wypełniony, gładkościenny, echoujemny.


Badanie było robione w miejscowej przychodni, bardzo szybko, bez porównania z poprzednimi badaniami.
Bardzo niepokoi mnie wolny płyn w jamie brzusznej oraz fakt identyfikacji głowy trzustki (mama jest po resekcji). Czy zidentyfikowany jako głowa trzustki może być guz (wznowa)? Czy wolny płyn oznacza wznowę/rozsiew?

Dla porównania załączam wynik badania USG wykonany wcześniej (29.11.2012).



Proszę o pomoc. Z góry dziękuję.


USG 2012.11.29.jpg
Poprzednie badanie usg
Pobierz Plik ściągnięto 1801 raz(y) 523,37 KB

 
anitaw 


Dołączyła: 21 Cze 2012
Posty: 18
Skąd: Wrocław
Pomogła: 1 raz

 #19  Wysłany: 2013-01-11, 12:11  Ponownie bardzo proszę o pomoc


Bardzo proszę o pomoc. Prośba została scalona z poprzednim postem.

Tutaj tylko ponawiam pytanie:
Jakie może być wyjaśnienie dla zidentyfikowanej podczas usg głowy trzustki (która została u mojej mamy usunięta)?
Czy pętle jelitowe mogłyby dać taki obraz?

pozdrawiam, anita
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #20  Wysłany: 2013-01-12, 20:18  


anitaw napisał/a:
Jakie może być wyjaśnienie dla zidentyfikowanej podczas usg głowy trzustki (która została u mojej mamy usunięta)?
Czy pętle jelitowe mogłyby dać taki obraz?

Nie jestem radiologiem, także ciężko jest mi odpowiedzieć na to pytanie. Myślę, że najlepiej byłoby powtórzyć USG u tego samego radiologa, który wykonywał poprzednie - umiejętności radiologa oraz jakość sprzętu wbrew pozorom mają dość duże znaczenie.
_________________
 
anitaw 


Dołączyła: 21 Cze 2012
Posty: 18
Skąd: Wrocław
Pomogła: 1 raz

 #21  Wysłany: 2014-02-18, 16:44  Kolejne badania - kolejne wątpliwości


Witam ponownie.
Od operacji mojej mamy minęły ponad dwa lata. Ogólnie mama czuje się bardzo dobrze. Oczywiście pojawiają się niekiedy małe niedogodności, bóle czy problemy z cukrem, ale podobno po takim zabiegu i leczeniu jak przeszła mama jest to normalne. Wyniki morfologii (w tym markery CAE i CA19-9) też są dobre (ale również przed operacją takie były).
Niestety wyniki badań obrazowych nie są dobre. W listopadzie 2013 wykonano rezonans. Obraz niejednoznaczny i na tej podstawie zalecono badanie PET. Badanie potwierdziło obawy, ale chirurg podszedł sceptycznie do wyniku i zalecił dalsze weryfikacje. Wykonaliśmy 06.02.2014 USG (badanie wykonała Pani doktor, do której chodzimy regularnie od czasu operacji) oraz 10.02.2014 TK.
Lekarz - chirurg początkowo powiedział, że raczej zawierzyłby Pani doktor wykonującej USG. Później jednak zalecił dalsze badania. W czwartek (20.02.2014) mam zgłosić się do szpitala w celu ustalenia terminu biopsji.
Wiem, że biopsja jest z jednej strony niebezpieczna, z drugiej nie gwarantuje rozstrzygnięcia.
Zastanawia mnie zmiana, o której mowa w TK - progres w stosunku do MR. Z samego opisu MR nie można wyczytać informacji o wskazanej zmianie. Czy mam to rozumieć jako porównanie do obrazu ponownie oczytanego z płytki (którą do badania TK dostarczyłam wraz z opisem)?
Czy mogę zrobić coś jeszcze? Jakieś dodatkowe badania? Konsultacje (może Prof. Lampe)?

Zamieszczam w załącznikach wyniki ostatnich badań. Jeżeli potrzebne są również badania wcześniejsze proszę o informacje.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Anita


2014.01.16_PET_CT.jpg
PET-CT z 16.01.2014
Pobierz Plik ściągnięto 438 raz(y) 1,83 MB

2014.02.06_USG_1.jpg
USG z 06.02.2014
Pobierz Plik ściągnięto 483 raz(y) 1,89 MB

2014.02.06_USG_2.jpg
USG z 06.02.2014 (cd)
Pobierz Plik ściągnięto 411 raz(y) 989,34 KB

2014.02.10_TK.jpg
TK z 10.02.2014
Pobierz Plik ściągnięto 497 raz(y) 1,55 MB

2013.11.06_RM.jpg
Rezonans magnetyczny z 06.11.2013
Pobierz Plik ściągnięto 403 raz(y) 2,56 MB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group