1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Gruczolakorak śluzowy żołądka (Adenocarcinoma invasivum)
Autor Wiadomość
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #46  Wysłany: 2015-04-18, 11:37  


VikiS,
Jakich plastrów i w jakiej dawce używa Tata?
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
VikiS 


Dołączyła: 18 Lut 2015
Posty: 61
Pomogła: 2 razy

 #47  Wysłany: 2015-04-18, 11:55  


TRANSTEC 30 / 2 PLASTRY W TYGODNIU
_________________
"Doceń to co masz zanim czas sprawi, że docenisz to co miałeś..."
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #48  Wysłany: 2015-04-18, 12:11  


Skoro to jest zbyt mała dawka to trzeba iść "w górę" - nie jestem tylko pewna czy warto zostawać przy Transtecu, myślę , że plastry z fentanylem mogą być skuteczniejsze ( Durogesic, Matrifen).
 
VikiS 


Dołączyła: 18 Lut 2015
Posty: 61
Pomogła: 2 razy

 #49  Wysłany: 2015-04-18, 12:28  


Na chwilę obecną mam tylko Tranctec i Zaldiar . Czy mogę przy używanym plastrze podać Tatce tabletkę Zaldiaru? Boli go żołądek, tam jest najsilniej odczuwalny ból.
_________________
"Doceń to co masz zanim czas sprawi, że docenisz to co miałeś..."
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #50  Wysłany: 2015-04-18, 13:02  


VikiS,
Na pewno Madzia70 doradzi najlepiej. Wg mnie nie można tramadolu łaczyć z buprenorfiną - na pewno można dodać jakiś NLPZ ( np. ketoprofen, diklofenak) tylko, że one są na receptę. Oprócz "starej" Pyralginy.
Czy nie masz kontaktu z żadnym lekarzem, który mógłby szybko pomóc i wypisać receptę na nowe plastry? Np. Durogesic 50 ug/h? Zostaje zawsze pogotowie, ale to tylko pomoc doraźna.

[ Dodano: 2015-04-18, 13:15 ]
Przeczytałam dokładnie Twój wątek i jestem pewna, że bez szybkiej zmiany plastrów na zdecydowanie mocniejsze ( plus może jakieś jeszcze zabezpieczenie przeciwbólowe na czas zmiany) nie uda się Wam zapanować nad bólem. Czy kontaktowałaś się już z hospicjum, tak jak pisałaś? To byłaby najlepsza opcja pomocy. Jeśli nie macie zaprzyjaźnionego lekarza, który wypisze receptę to pozostaje w sumie tylko pogotowie.
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #51  Wysłany: 2015-04-18, 13:29  


W praktyce łączy się tramadol z buprenorfiną. Można zatem dodać Zaldiar do Transtecu. Natomiast dawka plastra wydaje się za mała. Poza tym zmieniajcie go co 3 doby, nie co 4 - bardzo rzadko jest skuteczny 4 doby. Zwiększenie dawki plastra - w porozumieniu z lekarzem ordynującym.
NLPZ niekoniecznie, ze względu na zwiększone ryzyko krwawienia.
Zmiana plastra na zawierający fentanyl - do rozważenia (nie zaczyna się od dawki 50 ug/h, zawsze startujemy z dawek mniejszych), ale na tym etapie spróbowałabym jeszcze windować dawkę buprenorfiny.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #52  Wysłany: 2015-04-18, 14:26  


Uf, dobrze Madziu, że wyprostowałaś moje pomysły :)
Czy mogłabym tylko zapytać o ten tramadol i buprenorfinę? Z ciekawości - czyli one się nie nakładają na siebie w sensie zwiększenia skutków ubocznych? Czy po prostu w praktyce się one nie zdarzają?
Pozdrawiam
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #53  Wysłany: 2015-04-18, 14:39  


Przy tak małych dawkach skutki uboczne nie są zwykle nasilone. A często połączenie tych leków jest skuteczne.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
VikiS 


Dołączyła: 18 Lut 2015
Posty: 61
Pomogła: 2 razy

 #54  Wysłany: 2015-04-18, 16:20  


Missy dziękuję Ci pięknie. Madzia70, jesteś Aniołem. Dziękuję a pomoc, w poniedziałek skontaktuję się z lekarzem a także z Hospicjum, próbowałam dziś ale nikt się nie zgłasza. Mam nadzieję, że mój Skarb jakoś wytrzyma te 2 dni. Rozumiem, że środki, które w tej chwili są podawane w takich dawkach jak pisałam nie są wysokimi dawkami?
Pozdrawiam,

[ Dodano: 2015-04-18, 18:37 ]
Przepraszam, że tak męczę, wybaczcie, ale niepokoi mnie stan Tatki - wczoraj miał temp. ponad 38 st. C, paracetamol pomógł w obniżeniu gorączki. Dziś po południu znów pojawiła się temperatura. Jak wcześniej pisałam wczoraj też pojawił się silny ból żołądka. Czy zaczyna się jakiś zaostrzony etap choroby, czy takie sytuacje mogą występować cyklicznie? Dotąd miał podwyższoną temperaturę ale nie gorączkę.
_________________
"Doceń to co masz zanim czas sprawi, że docenisz to co miałeś..."
 
zatroskana 


Dołączyła: 21 Lut 2015
Posty: 23
Pomogła: 3 razy

 #55  Wysłany: 2015-04-18, 19:29  


nie wiem w jakim krańcu polski jesteś ale dam ci numer do hospicjum które nas prowadzilo
zadzwoń może oni mają jakieś namiaryna wasze okolice Z tego co mi wiadomo baza hospicjum powinna być dostepna całą dobe .Ja jestem z małopolski okolice krakowa .
Sprubuj zadzwonić na ten numer i Pani która oddbierze ona jest pielęgniarką może ma jakieś komorkowe do Twojego regionu ,Opowiedz jej o co chodzi pewna jestem że coś wymyśli bo do poniedziałku daleko .Plastry napewnop trzeba wymienić ewentualnie dołożyć po konsultacjii
Tu masz numer do Pani Ali prubuj.
698 197 429
ewentualnie 12 271 45 30
Powodzenia

[ Dodano: 2015-04-18, 19:33 ]
Nie zapomnij dodać o tej gorączce bo to bardzo ważne w takim stanie 2 dni czekania to długo gorączka może być symptomem wielu poważnych rzeczy ,
Ewentualnie pogotowie i nie daj sie zbyć gdyby nie chcieli przyjechać ,bo maja obowiązek ,
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #56  Wysłany: 2015-04-18, 20:15  


VikiS,
Gorączka może się pojawiać, ale raczej sporadycznie. Jeśli występuje dzień po dniu - zawsze jest to sygnał niepokojący.
Napisz dokładnie, jakie leki Tata bierze i w jakich dawkach - może te bóle brzucha są polekowe?
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
VikiS 


Dołączyła: 18 Lut 2015
Posty: 61
Pomogła: 2 razy

 #57  Wysłany: 2015-04-18, 20:51  


W tej chwili : rano zastrzyk Clexane, Laktuloza 2 x dziennie, Bisocard 1 x dziennie. Oprócz tego 1,500 ml dziennie pożywienia dojelitowego (ok. 16 godzin) . Poza tym Transtec 30 - 2 plastry w tygodniu. Tatko samodzielnie spożywa w tej chwili 3 maleńkie posiłki dziennie.
To wszystko. W ciągu ostatnich 2 dób jedyną nową pozycją była Laktuloza.

[ Dodano: 2015-04-18, 21:00 ]
Przepraszam, Laktuloza została podana dziś a temperatura pojawiła się po raz pierwszy wczoraj wieczorem.
_________________
"Doceń to co masz zanim czas sprawi, że docenisz to co miałeś..."
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #58  Wysłany: 2015-04-19, 14:32  


VikiS,
Jeszcze muszę uściślić - żywienie jest dojelitowe, czy pozajelitowe? Bo ostatnio piszesz o dojelitowym, ale kiedyś napisałaś: "Został mu założony cewnik do żywienia pozajelitowego"?
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
VikiS 


Dołączyła: 18 Lut 2015
Posty: 61
Pomogła: 2 razy

 #59  Wysłany: 2015-04-19, 15:33  


Madzia70, żywienie dojelitowe, Tatko ma wyłonioną jejunostomię odżywczą. Od ponad tygodnia podajemy mu pokarm także tą drogą.
_________________
"Doceń to co masz zanim czas sprawi, że docenisz to co miałeś..."
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #60  Wysłany: 2015-04-19, 15:43  


VikiS,
A jakie macie żywienie zlecone? Chodzi mi o dokładną nazwę preparatu.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group