1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Gruczolakorak- a chemia
Autor Wiadomość
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #31  Wysłany: 2011-11-23, 22:54  


CBDDP to karboplatyna.
Oznaczone to jest jako jedyna substancja podawana w trakcie chemii?
_________________
 
mariolab 


Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 435
Pomogła: 41 razy

 #32  Wysłany: 2011-11-25, 14:55  


Witam, ponownie. Jednak tata nie miał wyników wzorowych. Lekko miał podwyższony poziom, LYM, RBC, HGB, HTC, MCV, MPV. Pielęgniarka powiedziała, że z takimi wynikami można podać chemię. Proszę o inf. Co to są za skróty. Czy to dot. Wątroby czy czegoś innego. Tak na przyszłość na co uważać. I tak wyniki na szczęście są lepsze niż przed chemią. :)
_________________
mm
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #33  Wysłany: 2011-11-25, 15:00  


mariolab, tu masz wyjaśnione wszystkie te skróty: http://www.forum-onkologi...-opis-vt672.htm

Skoro zadecydowano o podaniu chemii, to pewnie odchylenia od normy nie były znaczne. Czy możesz wkleić tu ten wynik? Czy na pewno wszystkie wymienione parametry były za wysokie, czy tez może jednak za niskie?
_________________
 
 
mariolab 


Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 435
Pomogła: 41 razy

 #34  Wysłany: 2011-11-25, 15:01  


pielęgniarkę najbardziej interesował poziom MPV, na kartce mam od 6,8% tata ma 7,2%. czy można wynik tego jakoś poprawić? i co on oznacza.

[ Dodano: 2011-11-25, 15:02 ]
niektóre były za nisko. niestety nie mam ich przy sobie.

[ Dodano: 2011-11-25, 15:09 ]
Dziękuje za linka. niestety nie ma tam tego MPV
_________________
mm
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #35  Wysłany: 2011-11-25, 15:24  


MPV (mean platelets volume)- średnia objętość krwinek płytkowych. Czyli wynik oznacza, że płytki krwi u Twojego taty są nieco za duże. Ten wskaźnik interpretuje się wyłącznie razem z wskaźnikiem PLT.
Tak małe odchylenie od normy nie ma znaczenia.
_________________
 
 
mariolab 


Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 435
Pomogła: 41 razy

 #36  Wysłany: 2011-11-25, 15:33  


Jeszcze tylko jedno. LYM-15,9% też nie mogę znaleść na tej stronie. resztę już mam.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Finlandia: 2011-11-25, 15:34 ]
To samo co LYMPH.

_________________
mm
 
mariolab 


Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 435
Pomogła: 41 razy

 #37  Wysłany: 2011-11-28, 12:04  


Pytała Pani o skład chemii: CBDDP 600mg, zofran, powinno coś jeszcze być? . właśnie jesteśmy po II serii. tata dostał taką samą dawkę, chociaż ostatnio mówił że daję lekko a teraz da mocniejszą, ale dostał to samo. pytałam dlaczego nie ma znaku czy M. powiedział ze jest ta celowe i że dopiero po IV serii będą robione badania w kierunku przerzutów. to strasznie odległa przyszłość bo dopiero za 3 miesiąca. czy sami możemy coś zrobić? jakies badania?
_________________
mm
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #38  Wysłany: 2011-11-28, 12:21  


mariolab napisał/a:
CBDDP 600mg, zofran, powinno coś jeszcze być?

Zofran to lek przeciwwymiotny.
Dość dziwne, że tata dostaje samą karboplatynę, zapytałabym lekarza skąd taka decyzja.

mariolab napisał/a:
pytałam dlaczego nie ma znaku czy M. powiedział ze jest ta celowe i że dopiero po IV serii będą robione badania w kierunku przerzutów.

To powiedział onkolog?
Ciekawe podejście.
Pisałaś, że było robione USG jamy brzusznej, które nie wykazało zmian, a to badanie jest właśnie podstawowym wykluczającym na początek obecność przerzutów odległych (oczywiście jeśli jakieś dolegliwości sugerują obecność przerzutów gdzie indziej, wykonuje się też inne badania). Domyślam się więc (ale to tylko domysł), że lekarz po IV cyklu chce sprawdzić, czy nic nowego się w jamie brzusznej nie pojawiło.
_________________
 
mariolab 


Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 435
Pomogła: 41 razy

 #39  Wysłany: 2011-11-28, 12:47  


USG było robione w Suchej Beskidzkiej. Tata był w suchej w poniedziałek. Pojechał tam ponieważ po rozpoznaniu choroby bardzo się załamał i wolał "zaglądnąć do kieliszka" niż leczyć się. Zawieźliśmy go tam żeby mógł pojechać w czwartek do zakopanego ( gdzie podjął leczenie na płuca już ) pokazaliśmy wypis ze szpitala gdzie robionego to właśnie USG, które nie było robione pod kąte szukania przerzutów. . Przy podaniu I serii chemii lekarz widział że tata był w szpitalu w suchej z powodu alkoholu więc powiedział że da mu przy I serii lżejszą bo boi się że się znowu tak załamie i sięgnie po alkohol. Tata wyniki miał dobre ( sam lekarz to potwierdził) nie wiem dlaczego dał mu to samo. Tata nic nie pije, nie przychodzi mu to nawet do głowy . po prostu się załamał wtedy strasznie. Lekarz pomolog powiedzi mu że z rakim to pół roku mu zostało, . Przytył. Wątrobowe badania super. Nie wiem co robić. Lekarz jest teraz na szpitalu w Krakowie, następna wizyta dopiero 27 grudnia. Jak się go zapytam dlaczego tylko karboplatyna to może pomyśli że podważam jego decyzję. Ale też czytała ze chemia składa się z dwóch składników. Nie wiem co robić. Co Pani radzi?

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2011-11-28, 12:54 ]
Dziewczyny (kasia123m i mariolab), proszę - nie opisujcie dwóch historii w jednym wątku (a robicie to i w jednym, i w drugim). Każdy wątek dotyczy jednego pacjenta i tam można znaleźć informacje dot. jego choroby, sposobu leczenia etc. - wystarczy wejść z profilu użytkownika w stworzone przez niego wątki lub zwyczajnie znaleźć wątek w danym dziale. Opisując kilka różnych historii w jednym (cudzym) wątku robi się bałagan i ciężko znaleźć istotne dla danego pacjenta merytoryczne informacje, kiedy prosicie nas o pomoc.
Z góry dziękuję za zrozumienie.
Część wątków została wydzielona do Waszych wątków kciukowych (zalinkowane w 1 poście Waszych wątków w dziale merytorycznym).
_________________
mm
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #40  Wysłany: 2011-11-28, 12:59  


mariolab napisał/a:
Co Pani radzi?

Ja radzę zapytać. Pytanie nie jest podważaniem czyichś kompetencji, jest po prostu chęcią uzyskania informacji - co jest zupełnie naturalne.
Możesz powiedzieć, że czytałaś, że zwykle podaje się chemię złożoną z kilku składników i po prostu chciałabyś wiedzieć dlaczego tata dostaje tylko jeden składnik.
_________________
 
mariolab 


Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 435
Pomogła: 41 razy

 #41  Wysłany: 2011-11-28, 13:06  


Uważa Pani żeby zadzwonić do niego na szpital? czy czekać na wizytę do 27 grudnia?
_________________
mm
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #42  Wysłany: 2011-11-28, 13:10  


Nie twierdzę, że lekarz popełnia błąd - czasem są podstawy do tego, by podać chemię składającą się tylko z jednego składnika, jednak lekarz powinien to zawsze wyjaśnić. Chemia i tak już została podana, 27 jedziecie na kolejny cykl? Jeśli tak, zapytajcie lekarza o to wtedy.
_________________
 
mariolab 


Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 435
Pomogła: 41 razy

 #43  Wysłany: 2011-11-28, 13:56  


czy to może oznaczać że np. z tatą jest tak źle ze nie podają mu jeszcze jednego składnika? wyniki są dobre. lekarz pytał jak się tata czuje. osłuchał go, pytał ma apetyt. po czym powiedział że chemia działa. może stwierdzi że jest ok i trzeba kontynuować. tak została podana. dopiero jak przyjechałam do domu to zauważyłam że podano mu to samo.
_________________
mm
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #44  Wysłany: 2011-11-28, 14:06  


Cytat:
czy to może oznaczać że np. z tatą jest tak źle ze nie podają mu jeszcze jednego składnika?

Raczej to, że istnieją jakieś pozaonkologiczne przeciwwskazania do podania drugiego składnika. Tata choruje na coś jeszcze?
_________________
 
 
mariolab 


Dołączyła: 10 Lis 2011
Posty: 435
Pomogła: 41 razy

 #45  Wysłany: 2011-11-28, 14:06  


tatę dziś boli głowa, nie ma apetytu. w sobotę miał chemię czy to może być jej rezultat? czy to mogą być objawy przerzutów do głowy. to tylko dziś tak ma od rana, może nie potrzebnie się nakręcam. gorączki nie ma.

[ Dodano: 2011-11-28, 14:09 ]
tak jak pisałam wcześniej, lekarz powiedział że nie poda mu silniejszej chemii ( za pierwszym razem) bo boi się że tata opij się, i że przy II serii poda mocniejszą. ale nie pytał jak tata, czy coś pił. zresztą badania wątroby wykazały że nic nie pił. zresztą nie pił to było tak, poprostu z rozpaczy. czy taka słaba chemia daje coś w ogóle?

[ Dodano: 2011-11-28, 14:13 ]
aha, innych chorób nie ma. kiedyś chorował na wrzody żołądka.
_________________
mm
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group