DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
grasiczak
Autor Wiadomość
grawalde 


Dołączył: 06 Lis 2010
Posty: 2
Pomógł: 1 raz

 #1  Wysłany: 2010-11-07, 16:39  grasiczak


Witam
Przeszukując informacji na temat grasiczaków natknąłem sie na to forum. Dziękuję że jesteście i tak dużo potraficie dać ludziom.
U córki 25l. we wrześniu przypadkowym badaniem rtg wykryto guz śródpiersia z towarzyszącymi zmianami opłucnowymi.
TK klatki piersiowej z kontrastem: W klatce piersiowej przy bocznej ścianie w polu górnym prawym widoczna niejednorodna masa szeroką płaszczyzną zwrócona ku opłucnej(tworzy kąt rozwarty), dobrze ograniczona od strony miąższu płucnego. Masa zawiera przestrzenie płynowe i lite nieregularne przegrody. Masa przy bocznej ścianie płuca prawego ma wymiary ok. 8,2 cm, wysokość 9,6 cm, szerokość i grubość ok 3,6 cm. Przy tylnej ścianie w polu dolnym prawym niewielka zmiana o podobnym charakterze 3 x 1 cm. U podstawy płuca, nadprzeponowo widoczna niejednorodna, lita zmiana 7,5x4,5x4 cm. Zmiana ściśle przylega do opłucnej. W środpiersiu przednim od poziomu łuku aorty ku dołowi aż do prawego kąta przysercowego widoczna duża niejednorodna lita patologiczna masa zawierająca liczne ogniska obrączkowatych zwapnien polożonych na wysokości wnęki i przysercowo. Masa środpiersiowa ma nieregularny kształt i jest dobrze ograniczona od strony miąższu plucnego. Długość masy ok 19 mm, wymiar poprzeczny do 6,5 cm i strzałkowy ok.5,6 cm. Masa przylega do osierdzia i powoduje ucisk - deformację prawej komory i prawego przedsionka serca z niewielkim przemieszczeniem sylwetki serca w stronę lewą. Po dożylnym podaniu kontrastu zmiany ulegają niejednorodnemu wzmocnieniu kontrastowemu. W śródpiersiu poniżej podziału tchaicy i we wnęce lewej wzdłuż głównych naczyń i oskrzeli widoczna jest umiarkowanie hypodensyjna bezkształtna tkanka o pochłanianiu podobnym do opisywanych zmian. W otoczeniu patologicznych zmian rozrostowych prawej części klatki piersiowej stwierdza się niewielkie zmniejszenie upowietrzenia miąższu wywołane uciskiem. Zmian ogniskowych w płucu lewym nie stwierdza się.
29.09.2010 w klinice Torakochirurgii UMP wykonano wideotorakoskopię prawą z wycięciem dwóch guzków z opłucnej ściennej do bad.histopat.
Na wynik badania czekaliśmy 26 dni.
Badanie histopatologiczne:
Cechy histologiczne ocenianego guza odpowiadają najbardziej grasiczakow typu AB ( WHO. Type AB thymoma). Niektore cechy guza [indeks proliferacyjny Ki67 ogniskowo do 20%, nietypowy profil immunohistchemiczny (ogniskowa ekspresja CD 5 w komórkach nowotworowych), wieloogniskowy charakter zmiany] mogą świadczyć o bardziej agresywnej niż zwykle biologii nowotworu. Konieczna dalsza ścisła kontrola pozostałych ognisk chorobowych.
Badanie immunochistochemiczne:
Cytokeratyny AE1/AE3(+)
Cytokerazyny MNF 116(+)
Wimentyna(-)
LCA(+)ogniskowo
CD3(+)ogniskowo
CD5(+)ogniskowo
CD20(+)ogniskowo
bcl2(+)ogniskowo
HMB45(-)
EMA(+)ogniskowo
Kalretynina(-)
Ki67(+)w 20%komórek
Mesothelioma(-)
CD34(-)

Początkowo lekarze mówili o zabiegu chirurgicznym usunięcia zmian nowotworowych i chemioterapii, ale termin podjęcia decyzji był ciągle przesuwany. W międzyczasie konsultowaliśmy się z prof.Orłowskim (instytut Chorób Płuc w W-wie ) i tu zmiana - przede wszyskim powinna być przeprowadzona chemioterapia przedoperacyjna. I tak zleciały następne 2 tygodnie.Czekamy teraz na konsultację onkologa i mam nadzieję wreszcie rozpoczęcia leczenia.
Proszę o interpretację wyników bad.histopat.
Jakimi schematami leczy się tego typu zmiany i jakie ośrodki mają w tym największe doświadczenia?
 
absenteeism 
AdministratorDołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9430 razy


 #2  Wysłany: 2010-11-07, 18:58  


Typ AB wg WHO oznacza grasiczaka mieszanego, co rokuje całkiem dobrze. Ponieważ zmiana nacieka na osierdzie, prawdopodobnie jest to nowotwór w stadium zaawansowania III wg stagingu Masaoki ("Makroskopowo guz z naciekaniem sąsiednich narządów (osierdzie, duże naczynia, płuco)"). Wówczas wg tego źródła zalecane jest leczenie chirurgiczne, po nim zaś radioterapia: 40-50 Gy we frakcjonowaniu 1,8-2,0 Gy. Rozważać można również chemioterapię przedoperacyjną.
Można więc przypuszczać, że zalecenie wdrożenia wspomnianej przez Ciebie, grawalde, chemioterapii przedoperacyjnej, jest właściwe.

Natomiast zaznaczam, że są to jedynie wnioski wyciągnięte na podstawie przytoczonego wyżej źródła w połączeniu z podanymi wynikami, sama też dopiero teraz zapoznawałam się ze sposobami leczenia tego nowotworu.
 
BeataM Dołączyła: 20 Paź 2010
Posty: 198
Pomogła: 21 razy

 #3  Wysłany: 2010-11-07, 23:16  


grawalde, witaj...
nie odpowiem Ci na te pytania ale napewno spotkasz tu na forum osoby, które Ci pomogą... walcz i bądź silny, bardzo mi przykro, że Twoja Córka zachorowała, pozdrawiam ciepło...
_________________
Nadzieja umarła ostatnia... 17 III 2011 [']
 
owcaMarta
[konto usunięte]Posty: 0

 #4  Wysłany: 2010-11-07, 23:38  


grawalde,
Ja tam samo jak Beatka nie znam się na wynikach...
Ale są tu ludzie o wielkim sercu i dużej wiedzy ,którzy z pewnością udzielą Ci odpowiedzi...
Trzymamy kciuki za Twoją córkę.

Bądźcie dzielni...
Pozdrawiam. :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group