1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Torakoskopia
grawalde

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 6352

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-11-11, 17:50   Temat: Torakoskopia
Witam mala1

Trochę informacji znajdziesz tutaj: http://www.thorax.amp.edu.pl/wideotorakoskopia.htm

Badanie diagnoistyczne,ew.lecznicze - zabieg w znieczuleniu ogólnym zawsze wiąże się z jakimś ryzykiem zarówno w trakcie jak i po zabiegu. Często zakłada się dren do odsączenia wysięku.
  Temat: grasiczak
grawalde

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 9274

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2010-11-07, 16:39   Temat: grasiczak
Witam
Przeszukując informacji na temat grasiczaków natknąłem sie na to forum. Dziękuję że jesteście i tak dużo potraficie dać ludziom.
U córki 25l. we wrześniu przypadkowym badaniem rtg wykryto guz śródpiersia z towarzyszącymi zmianami opłucnowymi.
TK klatki piersiowej z kontrastem: W klatce piersiowej przy bocznej ścianie w polu górnym prawym widoczna niejednorodna masa szeroką płaszczyzną zwrócona ku opłucnej(tworzy kąt rozwarty), dobrze ograniczona od strony miąższu płucnego. Masa zawiera przestrzenie płynowe i lite nieregularne przegrody. Masa przy bocznej ścianie płuca prawego ma wymiary ok. 8,2 cm, wysokość 9,6 cm, szerokość i grubość ok 3,6 cm. Przy tylnej ścianie w polu dolnym prawym niewielka zmiana o podobnym charakterze 3 x 1 cm. U podstawy płuca, nadprzeponowo widoczna niejednorodna, lita zmiana 7,5x4,5x4 cm. Zmiana ściśle przylega do opłucnej. W środpiersiu przednim od poziomu łuku aorty ku dołowi aż do prawego kąta przysercowego widoczna duża niejednorodna lita patologiczna masa zawierająca liczne ogniska obrączkowatych zwapnien polożonych na wysokości wnęki i przysercowo. Masa środpiersiowa ma nieregularny kształt i jest dobrze ograniczona od strony miąższu plucnego. Długość masy ok 19 mm, wymiar poprzeczny do 6,5 cm i strzałkowy ok.5,6 cm. Masa przylega do osierdzia i powoduje ucisk - deformację prawej komory i prawego przedsionka serca z niewielkim przemieszczeniem sylwetki serca w stronę lewą. Po dożylnym podaniu kontrastu zmiany ulegają niejednorodnemu wzmocnieniu kontrastowemu. W śródpiersiu poniżej podziału tchaicy i we wnęce lewej wzdłuż głównych naczyń i oskrzeli widoczna jest umiarkowanie hypodensyjna bezkształtna tkanka o pochłanianiu podobnym do opisywanych zmian. W otoczeniu patologicznych zmian rozrostowych prawej części klatki piersiowej stwierdza się niewielkie zmniejszenie upowietrzenia miąższu wywołane uciskiem. Zmian ogniskowych w płucu lewym nie stwierdza się.
29.09.2010 w klinice Torakochirurgii UMP wykonano wideotorakoskopię prawą z wycięciem dwóch guzków z opłucnej ściennej do bad.histopat.
Na wynik badania czekaliśmy 26 dni.
Badanie histopatologiczne:
Cechy histologiczne ocenianego guza odpowiadają najbardziej grasiczakow typu AB ( WHO. Type AB thymoma). Niektore cechy guza [indeks proliferacyjny Ki67 ogniskowo do 20%, nietypowy profil immunohistchemiczny (ogniskowa ekspresja CD 5 w komórkach nowotworowych), wieloogniskowy charakter zmiany] mogą świadczyć o bardziej agresywnej niż zwykle biologii nowotworu. Konieczna dalsza ścisła kontrola pozostałych ognisk chorobowych.
Badanie immunochistochemiczne:
Cytokeratyny AE1/AE3(+)
Cytokerazyny MNF 116(+)
Wimentyna(-)
LCA(+)ogniskowo
CD3(+)ogniskowo
CD5(+)ogniskowo
CD20(+)ogniskowo
bcl2(+)ogniskowo
HMB45(-)
EMA(+)ogniskowo
Kalretynina(-)
Ki67(+)w 20%komórek
Mesothelioma(-)
CD34(-)

Początkowo lekarze mówili o zabiegu chirurgicznym usunięcia zmian nowotworowych i chemioterapii, ale termin podjęcia decyzji był ciągle przesuwany. W międzyczasie konsultowaliśmy się z prof.Orłowskim (instytut Chorób Płuc w W-wie ) i tu zmiana - przede wszyskim powinna być przeprowadzona chemioterapia przedoperacyjna. I tak zleciały następne 2 tygodnie.Czekamy teraz na konsultację onkologa i mam nadzieję wreszcie rozpoczęcia leczenia.
Proszę o interpretację wyników bad.histopat.
Jakimi schematami leczy się tego typu zmiany i jakie ośrodki mają w tym największe doświadczenia?
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group