1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz podstawy czaszki / przebyty rak nerki
Autor Wiadomość
timeline 


Dołączyła: 24 Paź 2014
Posty: 11

 #1  Wysłany: 2015-01-20, 11:51  Guz podstawy czaszki / przebyty rak nerki


Dzień dobry,
pisałam już na tym (nieocenionym) forum już w przypadku babci, teraz mamy problem z dalszą diagnostyką, czy w ogóle z wyborem lekarza dla dziadka.
Dziadek ma 91 lat, przez ostatni rok jego stan znacznie się pogorszył. Ma problemy oddechowe i krążeniowe oraz czasami bywa splątany. Wszystko to było zwalane na karb niewydolności serca i zbyt małej ilości tlenu docierającego do mózgu.
Dziadek był ostatnio w szpitalu (zapalenie oskrzeli) i tam zostało zrobione mu TK głowy. Wszystko dlatego, że ponad 10 lat temu wykryto u niego guza w głowie, ale wtedy stwierdzono, żeby go nie ruszać, bo jest niezłośliwy (niestety tylko tyle wiem na temat tego zdarzenia sprzed 10 lat - dziadek ma dość specyficzne podejście do leczenia i informowania najbliższych o stanie swojego zdrowia). Oto wynik TK z przed 2 tygodni (przepisuję bo skan jest bardzo niewyraźny):
TK głowy bez środka kontrastowego, wykonane jednofazowo uwidoczniło:
- przestrzenie płynowe przy i wewnątrzmózgowe zachowane
- drobne ogniska naczyniopochodne w strukturach głębokich obustronnie
- nie ma cech krwawienia wewnątrzczaszkowego
- nieprawidłowa, rozlana masa tkankowa okolicy siodła tureckiego, z cechami dekonstrukcji kostnej siodła tureckiego, wypełnia zatokę klinową i sitowie tylne. Wrasta do jamy nosowo-gardłowej, obejmuje otwór żyły szyjnej wewnętrznej po stronie prawej. Cechy destrukcji kostnej piramidy prawej kości skroniowej. W obrębie masy naciekowej widoczne pojedyncze zwapnienie.
Konieczna dalsza diagnostyka w MR
Co oznacza ten wynik? Jak bardzo poważne są zmiany?
Dołączam jeszcze skany wypisu ze szpitala, gdzie jest opisany stan ogólny dziadka.

I teraz moje pytanie: Co dalej robić, do jakiego lekarza iść najpierw, jakie badania zrobić? W związku ze stanem dziadka nie mamy sumienia niepotrzebnie ciągać go po lekarzach. Lekarka rodzinna sugerowała naświetlana, czy robi się je pacjentom w tym wieku? Kto na nie kieruje? Chcielibyśmy wycieczki po lekarzach ograniczyć do minimum, czy ktoś mógłby pomóc mi zaplanować optymalny plan dalszego leczenia/diagnozowania? Będę ogromnie wdzięczna. Z góry dziękuję.





str 1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2109 raz(y) 495,95 KB

str 2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1784 raz(y) 717,37 KB

 
timeline 


Dołączyła: 24 Paź 2014
Posty: 11

 #2  Wysłany: 2015-01-21, 12:27  


Może chociaż podpowiedź do jakiego lekarza iść najpierw? Będę wdzięczna za odzew. Pozdrawiam :)
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #3  Wysłany: 2015-01-21, 16:14  


Z polskiego na nasz: stan ogólny dość dobry - optymalny oznacza że są wyraźne deficyty ale lekarze nie widzą możliwości poprawy. Jeżeli chory nie czuje dyskomfortu to ja bym mu dała spokój z leczeniem i tylko bardzo uważała na płuca, czyli powinien się ruszać wg swoich możliwości i unikać infekcji.
Jeżeli jeszcze(tzn w trakcie pobytu w szpitalu) nie miał konsultacji geriatry to jest to pilnie do wykonania - właśnie geriatra oceniając całość funkcjonowania organizmu starszej osoby wskazuje co można poprawić a z czym się trzeba pogodzić.
_________________
sprzątnięta
 
timeline 


Dołączyła: 24 Paź 2014
Posty: 11

 #4  Wysłany: 2015-01-22, 16:11  


Gaba, dziękuję bardzo za odpowiedź, właśnie takiej wskazówki potrzebowałam, już szukamy dobrego geriatry :) A może ktoś zna, może polecić kogoś z Warszawy?
Pozdrawiam.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group